Eurotel koupí Český Telecom nebo Orange – pokud někdo.

Patrick Zandl · 27. březen 2003

Česká ekonomická média zatím z dění ohledně Českého Telecomu nejvíce vzrušuje disputace, kdo že se stane jeho novým šéfem. Přiznávám, že mne to překvapuje. Pozice generálního ředitele Českého Telecomu, jakkoliv je slušně honorovaná, je srovnatelná s prvními kosmonauty. Máte šanci být na očích, nemáte vliv na to, kam se to řítí a jestli se to podělá nebo ne. Proč se všichni kandidáti z ČR pomalu ze "shortlistů" vytrácejí? Protože pozice GŘ ČT je profesní sebevražda. Musí jím být někdo důstojný, komu nevadí, že zbytek života v telekomunikacích bude všemi nenáviděn a hrát druhé housle. Pro muže kteří ředitelují jiné telco firmy vskutku málo lákavé - už proto vědomí, že faktický vliv na to, co se s Telecomem do privatizace stane, mít nebudou. A po úspěšné privatizaci je nepravděpodobné, že nový majitel by starého ředitele nechal na svém místě...

Mnohem zajímavější jsou tanečky Českého Telecomu kolem Eurotelu. Už to tady jednou bylo - v létě 2001 Telecom mohl koupit 49 procent podílu v Eurotelu od sdružení Atlantic West (AT&T a Verizon) za celkem 1,475 mld USD, nabídl ale 1,1 mld USD a z obchodu sešlo. Nyní se rozhodl v jednání pokračovat a nabídnout 1,286 mld USD (toliko uvádí MF DNES a další média).

Jenže Český Telecom není sám. Druhým zájemcem o odkup podílu je mobilní gigant Orange patřící France Telecomu. Orange se nedávno vyvlékl z některých 3G licencí a hlásí výborné finanční výsledky za rok 2002 - například EBIDTA je na 5.1 mld €, což je o 51% více jak v roce 2001 a daleko za původními očekáváními. Neto zisk je 633 mil USD a to po zahrnutí opravných položek za ztrátu v roce 2001. To nejsou zlá čísla, taková firma si může Eurotel dovolit. Zdroj: Finanční výsledky Orange. 

Orange o český trh usiluje dlouho, brousil kolem všech mobilních licencí a vždy mu uteklo vítězství o kousíček. Na okolních trzích je Orange přítomen a Česká republika mu chybí do mozaiky. V poslední době vyšlo i několik inzerátů v denním tisku propagujících SMS Reminder Orange, údajně jako porovnávací testy s jinými trhy. Orange chce být pro vstup do ČR připraven. O jednáních se šuškalo již v Cannes.  Americký Atlantic West se nechce evropským trhem rozptylovat a ačkoliv je Eurotel zisková firma, ubírá mu ze soustředění na jeho hlavní trh.

Ze zájemců vypadnul kupodivu Vodaphone. Firma se o český trh kdysi zajímala, ale to už je pryč - nyní se soustředí na vykupování zbývajících podílů v operátorech, kde je účastna a tak je Eurotel mimo její zorné pole. Poslední velký hráč našeho regionu T-Mobile se již realizuje v RadioMobilu a výměna koně je mimo jeho možnosti i chutě.

Výměna akcionářů je na spadnutí. Pro Český Telecom je to poslední šance, jak hrát na mobilním trhu první housle a jak nespadnout do fronty mezi ty, na které licence nezbyla. Firma je si toho vědoma. Otázka zní, zda to bude stačit.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook