Marigold.cz » Eurotel koupí Český Telecom nebo Orange – pokud někdo.
    Kancelářská krysa běhá         LED svítilny         FotonMag.cz         Chronomag.cz         Energomonitor.cz    

Chcete dostávat emailem kompletní text nového článku z Marigolda, hned jak vyjde? Přihlašte se zde (žádný spam!):

Jméno
Email *

Česká ekonomická média zatím z dění ohledně Českého Telecomu nejvíce vzrušuje disputace, kdo že se stane jeho novým šéfem. Přiznávám, že mne to překvapuje. Pozice generálního ředitele Českého Telecomu, jakkoliv je slušně honorovaná, je srovnatelná s prvními kosmonauty. Máte šanci být na očích, nemáte vliv na to, kam se to řítí a jestli se to podělá nebo ne. Proč se všichni kandidáti z ČR pomalu ze „shortlistů“ vytrácejí? Protože pozice GŘ ČT je profesní sebevražda. Musí jím být někdo důstojný, komu nevadí, že zbytek života v telekomunikacích bude všemi nenáviděn a hrát druhé housle. Pro muže kteří ředitelují jiné telco firmy vskutku málo lákavé – už proto vědomí, že faktický vliv na to, co se s Telecomem do privatizace stane, mít nebudou. A po úspěšné privatizaci je nepravděpodobné, že nový majitel by starého ředitele nechal na svém místě…


Mnohem zajímavější jsou tanečky Českého Telecomu kolem Eurotelu. Už to tady jednou bylo – v létě 2001 Telecom mohl koupit 49 procent podílu v Eurotelu od sdružení Atlantic West (AT&T a Verizon) za celkem 1,475 mld USD, nabídl ale 1,1 mld USD a z obchodu sešlo. Nyní se rozhodl v jednání pokračovat a nabídnout 1,286 mld USD (toliko uvádí MF DNES a další média).


Jenže Český Telecom není sám. Druhým zájemcem o odkup podílu je mobilní gigant Orange patřící France Telecomu. Orange se nedávno vyvlékl z některých 3G licencí a hlásí výborné finanční výsledky za rok 2002 – například EBIDTA je na 5.1 mld €, což je o 51% více jak v roce 2001 a daleko za původními očekáváními. Neto zisk je 633 mil USD a to po zahrnutí opravných položek za ztrátu v roce 2001. To nejsou zlá čísla, taková firma si může Eurotel dovolit. Zdroj: Finanční výsledky Orange. 


Orange o český trh usiluje dlouho, brousil kolem všech mobilních licencí a vždy mu uteklo vítězství o kousíček. Na okolních trzích je Orange přítomen a Česká republika mu chybí do mozaiky. V poslední době vyšlo i několik inzerátů v denním tisku propagujících SMS Reminder Orange, údajně jako porovnávací testy s jinými trhy. Orange chce být pro vstup do ČR připraven. O jednáních se šuškalo již v Cannes.  Americký Atlantic West se nechce evropským trhem rozptylovat a ačkoliv je Eurotel zisková firma, ubírá mu ze soustředění na jeho hlavní trh.


Ze zájemců vypadnul kupodivu Vodaphone. Firma se o český trh kdysi zajímala, ale to už je pryč – nyní se soustředí na vykupování zbývajících podílů v operátorech, kde je účastna a tak je Eurotel mimo její zorné pole. Poslední velký hráč našeho regionu T-Mobile se již realizuje v RadioMobilu a výměna koně je mimo jeho možnosti i chutě.


Výměna akcionářů je na spadnutí. Pro Český Telecom je to poslední šance, jak hrát na mobilním trhu první housle a jak nespadnout do fronty mezi ty, na které licence nezbyla. Firma je si toho vědoma. Otázka zní, zda to bude stačit.

Chcete přispěv na provoz Marigolda?
Můžete přes systém PayPal (tlačítko Donate níže).

Patrick Zandl @ 19:33 - Líbil se článek?

Zatím bez komentáře

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (zatím nehodnoceno)
Loading...


Žádné komentáře »

Přidejte komentář