Eurotel boduje s GPRS paušálem, T-Mobile neschopen reagovat

Ještě před dvěmi lety Eurotel vypadal jako pohrobek monopolismu a za neustále inovujícím RadioMobilem nezaostával snad jedině v lobbyngu. Časy se mění, z naducaného monopolisty je pružně reagující firma, které dává T-Mobile jednu lekci za druhou.


Dlouho nám T-Mobil vysvětlovat, kolik že výhod přináší jeho členství v nadnárodní skupině. Nejdříve tu byl pokus o levnější roaming, ovšem sleva jaksi místy až moc nepatrná. Pak GPRS roaming, kterého měl nejvíce a rovněž MMS do zahraničních sítí. Jenže Eurotel o pár měsíců později vyrovnal a převzal vedení, to když má minimálně stejně nebo více GPRS roamingových parnerů, než T-Mobil.


Navíc Eurotel přidal datový paušál na GPRS – za tisícovku surfujete, jak chcete. Celosvětově byste počet sítí, které něco takového nabídly, počítali na prstech jedné ruky i po neopatrné práci s cirkulárkou. Po Eurotelu se odhodlal singapurský operátor M1 za cenu zhruba 1600 Kč měsíčně (v jeho případě je to maximální cena za data, do jejího dosažení se platí podle objemu, čili takzvaná cap nabídka).


T-Mobil včera na téma paušálu na tiskové konferenci údajně hlasitě mlčel (na tiskovky už nechodím, co tam taky…). Jak by ne, místní management o něm rozhodnout nemůže, může maximálně tak poslat poníženou supliku na říšskou centrálu, odkud za pár měsíců dostane zamítavou odpověď, protože kvůli boji na lokálním trhu se nesmí trhat globální postup skupiny. I když to bude bolet, nesmí. Co je také podstatné, paušál si může dovolit Eurotel mimo jiné hlavně proto, že má větší důvěru ve svoji síť. Ta eurotelecí nějaký ten provoz navíc zvládne. Ta týmobajlácká má momentálně pár slabinek, pro které moc nepřekvapí, že T-Mobil datový paušál nenabídnul. Podobně je na tom Oskar – jenže ten ani nečeká, že by mezi jeho zákazníky mohl být větší zájem o GPRS paušál, než o víkendové hovory zdarma.


Na co ale bude lákat T-Mobil nové zákazníky a přemlouvat ty staré, aby u něj zůstali? Na stále se zvyšující cenu papíru, na němž všichni máme natištěna svá kdysitakprominentní Paegas čísla?


PS: Abych nebyl k T-Mobilu stále tak pesimistický (ten jeho rychlý sestup mne prostě hodně mrzí), včera jsem koupil v jeho prodejně Samsung V200 a personál byl moc ochotný. Skoro jako u Oskara, kde mi v Pardubickém Grandu při nákupu kuponu Oskarty ještě otevřeli dveře 🙂