Eurotel a WAP aneb bohové musí být šílení

Eurotelu se zase podařila Eurotelu se zase podařila mistrná rošáda, u které si nejsem jistý, jestli ji udělali proto, že chtějí zavřít krám nebo jen vyhodit někoho, na koho se to hodí. Kdo v tyto týdny sleduje na ČT2 Jistě, pane ministře, spatřuje v postupu, jakým Eurotel oznámil zvýšení cen WAPu, mnoho společného s Humphryho politickou korektností. BBC tento pořad zamýšlela jako satiru, v případě Eurotel jde o dokonaný skutek.

Zjednodušeně – zákazníci Eurotelu, kteří používají Data Nonstop, od pátku za wap musí platit, do pátku byl v rámci paušálu zdarma. Toto zdražení oznámil Eurotel výhradně esemeskou svým zákazníkům a to formou, kde jim blahosklonně oznámil, že se mohou radovat, neb mají 500 kB pro WAP zdarma. Propaganda, jak vyšitá. Německá válečná loď najela na britskou námořní minu, tu donutila k explozi a vyřadila ji z dalších bojů – takhle nějak se to psalo před šedesáti lety, když jsme neměli wap. MobilMania to Eurotelu dala slušně a zaslouženě sežrat (zde), Mobil.cz se zákazníků v podstatě ani nezastal a informoval jen suchým článkem. Zato se rozčílilo pár blogerů, což bude Eurotelu tradičně jedno.

Zatím nikdo nezodpověděl otázku, kam tím Eurotel míří. MobilMania ji sice položila a zjednodušeně bychom mohli sice odpovědět jedním sprostým slovem, ale tak jednoduché to není. Počítejme spolu. Eurotel jistě měl jiný cíl, než vyzkoušet nový hezký modul pro rozesílání SMS zákazníkům. Možnosti, které mne napadají, jsou dvě.

Zaprvé soudím (a vše následující berte jako můj ničím zásadním nepodložený úsudek), že Eurotel měl jisté problémy s rostoucími výplatami provizí z wapu svým partnerům. Existuje totiž řada firem, které mají s Eurotelem uzavřenou smlouvu na výplatu provize z wapu vztaženou na kilobit. Dostat pár haléřů z přeneseného kb u wapu spolu s existencí neomezeného wap paušálu u Data Nonstop představuje pro trochu přemýšlivější hlavy něco jako domácí tiskárnu cenin – stačilo nechat ležet na stole mobil s nonstop kartou a ve wap stránce nastavit automatické obnovení stránky po vteřině a kámen mudrců byl nalezen.

Zadruhé soudím, že Eurotel se s nonšalancí sobě vlastní snaží odříznout konkurenční poskytovatele wapového obsahu a potrestat ty uživatele, kteří nechtějí používat Live! portál. Jaká úvaha je za touto myšlenkou, jest mi záhadou, protože i mnohem těžší váhy než Eurotel vyrostly z myšlenky, že by si zvládli všechen obsah dělat samy.

Inu, vypadá to, že ještě bude veselo. Za stažení wapové titulní stránky Marigolda nyní u Eurotelu zaplatíte cca 4 Kč. Absolutně nejdražší wap a nejdebilnější podmínky. Samozřejmě, pokud jste nedošli osvícení a nenastavili jste si pro wap internetové APN (u novějších WAP 2.0 prohlížečů) nebo u těch starších nějakou free wap bránu. Z nich se sice nedostanete na Live portál, ale co byste tam také za ty peníze hledali…

Jen abych to shrnul – Zaprvé Eurotel měl zdražení férově oznámit a ne lhát, právo na něj samozřejmě má a důvody vysvětlovat nemusí, o tom není sporu. Zadruhé je hodně divné, když návštěva portálu Live je více jak o polovinu levnější, než návštěva konkurenčních wap portálů, přitom za Live Eurotel platí mnoho peněz. Skoro tak divné, že by to mělo zaujmout antimonopolní úřad jako jasné poškozování konkurence hráčem s více jak 40% tržního podílu.

Další na téma Eurotel a WAP:

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

6 komentářů

 • To s tím placením za kB na výstupu a paušální platbou na vstupu má něco do sebe. Navíc něco podobného tu už jednou bylo. Absolutně tupá "mobilní síť" postavená původně por pár komunistických pohlaváru, která neuměla ani počítat hovory. S takovým telefonem, kde bylo všechno vrámci paušálu a vlastní linkou 906, respektive tenkrát 0609, se taky dalo slušně vydělat.

 • [1] Jo jo, přesně na to jsem si vzpomněl – zdá se, že historie se opakuje.

 • http://www.mobilmania.cz/Bleskovky/AR.asp?ARI=110503

  Já jenom nerozumím tomu, proč se eurohell nedokázal vymáčknout dříve.

  Nebo že by skutečně zafungoval mediální tlak několika blogerů?

 • Znáte ten vtip? Dotaz: Kam si sedne medvěd v lese? Odpověď: Kam chce. Podobně se chovají i mobilní operátoři. Já si myslím, že neviditelná ruka trhu si vybere sama i v době monopolu těchto medvědů. Možná to vypadá od věci, ale doufejme že co nejrychleji budou k dispozici rychlé bezdrátové sítě nezávislé na mobilních operátorech.

 • stejne to nechapu, Eurotel dava stovky milionu na reklamu a dalani si dobreho jmena a pak to zabije odpornym chovanim k zakaznikum. Velice podobne se chova materska spolecnost.

 • U bank to je uplne stejne. Muze me vzit cert, kdyz se banka vychlouba ze "u nas vybre z bankomatu jen za 3 Kc", nebo "Prvni tri vybery zdarma". Pred 5 – 7 lety jsem mel vsechny vybery z bankomatu zdarma…
  Nicmene kdo si to pamatuje, ze…