Elektronické mýtné v Německu má další problémy

Hospodářské noviny dnes věnují velký článek problémům kolem německého elektronického mýtného na dálnicích pro kamiony: Mýtné na německých dálnicích se od 2. listopadu platit nebude, uvedl podle listu Handelsblatt spolkový ministr dopravy Manfred Stolpe. Systém bezdrátového přenosu dat prostřednictvím satelitu a mobilních telefonů, na němž je elektronické mýto postaveno, totiž vykazuje 64 závažných softwarových a technických chyb. Projekt byl přitom ostře sledovaný německou vládou. Ta si od mýta slibuje potřebných 160 miliónů eur měsíčně, navíc jde o největší současný projekt spojení veřejných a soukromých financí.


Německý model elektronického mýtného chvíli vypadal, že bude v podstatě novým standardem v zemích EU a dokonce se mluvilo i o tom, že se nasadí u nás.


U nás (nejenom) se však zdvihla vlna odporu v řadách lidí, kteří nevědí, o co jde. Prý tato technologie bude znamenat další špiclování. Přitom je to jinak – už při vývoji technologie se kladl důraz na to, aby k něčemu takovému nemohla být použita, proto také nepoužívá satelitní navigaci pro odpočet kilometrů, ale systém odečtu v mýtnicích (ačkoliv satelitní odpočet je také v nabídce a pro velké dopravce je vhodnější) nebo internetem. Systém se tak pouze dozví, kde a kdy jste na placenou silnici najel a kdy jste odjel, vše automaticky zpracuje a podle toho stanoví cenu. Kde a jak dlouho jste stavěl, to už se systém nedozví, protože nemá jak – pro odečtení těchto údajů by musel v místě, kde vás chce sledovat, mít ony odečítací rámy. Už dnes přitom kamiony používají podstatně důmyslnější špiclování v podobě „kotoučků“ tachografů - papírků, na které se automaticky zaznamenává rychlost a čas kamionu, takže silniční kontrola může zjistit, zda kamion překročil povolenou rychlost nebo nedodržel limity odpočinku. Podrobnější info na Česmad Bohemia.