Marigold.cz » Elektronické mýtné v Německu má další problémy
    Kancelářská krysa běhá         LED svítilny         FotonMag.cz         Chronomag.cz         Energomonitor.cz    

Chcete dostávat emailem kompletní text nového článku z Marigolda, hned jak vyjde? Přihlašte se zde (žádný spam!):

Jméno
Email *

Hospodářské noviny dnes věnují velký článek problémům kolem německého elektronického mýtného na dálnicích pro kamiony: Mýtné na německých dálnicích se od 2. listopadu platit nebude, uvedl podle listu Handelsblatt spolkový ministr dopravy Manfred Stolpe. Systém bezdrátového přenosu dat prostřednictvím satelitu a mobilních telefonů, na němž je elektronické mýto postaveno, totiž vykazuje 64 závažných softwarových a technických chyb. Projekt byl přitom ostře sledovaný německou vládou. Ta si od mýta slibuje potřebných 160 miliónů eur měsíčně, navíc jde o největší současný projekt spojení veřejných a soukromých financí.


Německý model elektronického mýtného chvíli vypadal, že bude v podstatě novým standardem v zemích EU a dokonce se mluvilo i o tom, že se nasadí u nás.


U nás (nejenom) se však zdvihla vlna odporu v řadách lidí, kteří nevědí, o co jde. Prý tato technologie bude znamenat další špiclování. Přitom je to jinak – už při vývoji technologie se kladl důraz na to, aby k něčemu takovému nemohla být použita, proto také nepoužívá satelitní navigaci pro odpočet kilometrů, ale systém odečtu v mýtnicích (ačkoliv satelitní odpočet je také v nabídce a pro velké dopravce je vhodnější) nebo internetem. Systém se tak pouze dozví, kde a kdy jste na placenou silnici najel a kdy jste odjel, vše automaticky zpracuje a podle toho stanoví cenu. Kde a jak dlouho jste stavěl, to už se systém nedozví, protože nemá jak – pro odečtení těchto údajů by musel v místě, kde vás chce sledovat, mít ony odečítací rámy. Už dnes přitom kamiony používají podstatně důmyslnější špiclování v podobě „kotoučků“ tachografů - papírků, na které se automaticky zaznamenává rychlost a čas kamionu, takže silniční kontrola může zjistit, zda kamion překročil povolenou rychlost nebo nedodržel limity odpočinku. Podrobnější info na Česmad Bohemia.

Chcete přispěv na provoz Marigolda?
Můžete přes systém PayPal (tlačítko Donate níže).

Patrick Zandl @ 8:40 - Líbil se článek?

Zatím bez komentáře

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (zatím nehodnoceno)
Loading...


Žádné komentáře »

Přidejte komentář