Elektronické mýtné – jak vypadá Toll Collect OBU

Když jsem tu minulý týden psal o elektronickém / digitálním mýtném, dostal jsem řadu reakcí. Nejvíce mne zaujalo to, co psal v komentářích Marko Zekič a z čeho jsem získal nástin dojmu, že kamion je rozšiřitelný o další přídavné karty podobně, jako počítač vybavený například PCMCIA, tedy že nebude problém vsunout u kamionu do slotu Toll Collect kartu, která se spojí s palubním počítačem a bude využívat jeho výpočetní kapacitu. Za následek by to mělo to, že by takové zařízení nemělo příliš mnoho smyslu krást.

Věnoval jsem pozornost německému Toll Collectu po technické stránce jen zběžnou, takže mi to přišlo jako překvapující, zásadní informace o velmi mazaném řešení. Jenže pak mi to začalo být podezřelé – tak mazaná řešení se neobjevují příliš často, navíc vím zcela bezpečně, že kamiony, které jsem viděl (a které používají naše špedice, že Jardo :), žádné sloty na rozšiřující karty nemají. A tak jsem se šel podívat, jak Toll Collect mašinka ve skutečnosti vypadá.

Především se ukázalo, že žádné univerzální využívání slotů v kamionu nepřipadá u Toll Collect v úvahu ani kdyby tam byly. Toll Collect ve své plně digitální podobě nabízí OBU – On Board Unit. Tedy krabičku s embedded počítačem, GPS a GSM modulem. Tato krabička se namontuje do kamionu, anténa pro GPS/GSM se vyvede ven a krabičce se přiřadí konkrétní auto. Pokud auto s OBU jede po dálnici, pozná se podle GPS polohy, že jede po dálnici a až z ní sjede (resp vyjede ze zpoplatněného úseku), předá OBU informaci o délce trasy přes GSM do centrály Toll Collect. Jak přesně to funguje, vidíte na obrázku.

Jak vypadá přesně OBU, vidíte na obrázku (Grundig výrobek), zatím jsem dohledal dva výrobky a to od firmy Siemens a firmy Grundig. Rozdíl je prakticky jen v provedení – Siemens se montuje na palubní desku, zatímco Grundig se montuje do DIN přihrádky, jako rádio. Toll Collect tvrdí, že své OBU dostanou kamiony zdarma, zůstává však majetkem Toll Collectu.

Nepodařilo se mi ale dohledat technické specifikace OBU – tedy jakým procesorem a pamětí jsou vybaveny. Není ale už pochyb o tom, že jde o klasický malý počítač. Jsem zvědav, kdy se objeví první hacky a mody pro něj…

Vtipné jsou problémy německého Toll Collectu. Záhy se totiž ukázalo, že po zpoplatněné dálnici můžete snadno jet i v okamžiku, kdy jedete po nějaké sousední souběžné komunikaci, což může být v německu častý jev. GPS má totiž problémy s přesností a Toll Collect tedy zabudoval do systému také odečet tachometru a gyroskop. Jenže je tu další problém – objevují se nabídky na GPS rušičky, které Toll Collectu znemožní získat kvalitní polohu přes GPS. Asi nepřekvapí, že rušičky jsou původem polské provenience a čekalo se, že polské kamiony se jimi mohutně vybaví.

Toll Collect i na tohle nakonec reagoval právě zavedením zhruba 300 kontrolních míst, kde je přes infraport na každé OBU zjišťováno, zda je s ní všechno v pořádku a zda zná svoji polohu.

Inu, vypadá to na dlouhý boj o elektronické mýtné. Doporučuji přečíst také článek v The Economist. Myšlenka psát kilometráže do pasů je sice méně elegantní, méně technicky účinná a potřebující práci lidí, nevyžaduje ale žádné velké počáteční náklady a nakonec u nás je práce levnější, než nějaké On Board Unit. Inu, drahá a nevyzkoušená technika za naše peníze – úředníkům se to rozdává… 🙁

Stránky Toll Collectu jsou zde.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

8 komentářů

 • nechápu to kontrolní místo s infraportem – co se kde snímá jak se to snímá? To jako nějaký úředník přijde a přes infra se spojí s OBU, nebo se OBU připojuje přes Infra na nějaký stacionární IR kontrolní bod či jak?
  IMHO u nás je s kamiony zcela jiný problém – neexistuje zde měřící váhy pro zjištění zatížení nápravy či vozu, takže se strašně překračují povolené normy. Stačí se podívat na parkoviště okolo hranic, kdy je často vidět jak přijedou dva kamiony přes hranice, tam to pak přeloží do jednoho a ten pak jede přes ČR, aby to pak zase přeložili do dvou, když se vjíždí do další země. Normální silnice jsou stavěné na nějakou zátěž na kole a když je dvakrát tak velká, tak se z kamionu stává válec a vznikají pak vyježděné strouhy (zejména v horku, kdy povoluje asfalt). Proto u nás musí být vystavěna také síť těchto vah.
  Když se to pak spojí, IMHO by vyšlo nejlépe udělat na dvaceti třiceti strategických místech na českých dálnicích odbočení pro kamiony, kde by se
  a) kamiony vážily
  b) kontrolovaly papíry řidičů i kontrabandu
  c) platilo / kontrolovalo mýtné
  IMHO je to nejjednodušší řešení, vyšlo by řádově méně (když si vezmete, že se stejně musí ty váhy udělat a mít tam zaměstnané lidi, tak mýtné je jen malá část navíc). Samozřejmě je to také "plně kompatibilní s EU".

 • [1] infrasnímačem jsou vybavené nějaké mostní konstrukce, které jsou schopné z projíždějícího kamionu všechno přečíst za plné rychlosti. Chystá se i mikrovlnné propojení.

 • Mikrovlnné propojení funguje právě v rakousku. to je
  rozdíl oproti německému systému.
  kamiony mají ale drobnou nevýhodu. ačkoliv jsou poměrně velké, veškerý prostor v nich je poměrně účinně využitý, čili už tam není moc místa na instalaci dalších a dalších krabiček…
  Navíc systém přes GPS má poměrně jednoznačnou nevýhodu oproti rakouskému modelu: v GPS je kamion sledovaný nonstop a všechna data se někde ukládají. pak by bylo relativně jednoduché tuto databázi ukrást a kamiony (jezdící po pravidelné trase) přepadávat. to v případě využití mikrovlnného systému dost dobře nejde…

 • no, myslim ze teoreticky v tom az takovy rozdil nebude. Proste by se ukradla databaze, kterymi check pointy ktere auto v jake casy projelo. Vysledovalo by se, jestli tam jezdi pravidelne a trasa + chodne misto prepadeni se urci stejne lehce.

  Jenze je jeste dulezite vedet, ktere auto co vozi. A pak je otazka, jestli neni jednodusi ukrast zaznamy primo cilene z nejake te spediterske firmy nejaky rozpis a plan cest.

 • Jak dopravce přeúčtuje mýtné zákazníkovi???

 • [1] co to tady meleš? Jezdím 6 let s kamionem, ale to co ty tady kecáš to jsem nikdy neviděl. Ty si myslíš, že dopravce chce ničit přetížením? V Německu sice oficiálně mají váhy stanovené na nápravy ale berou v potaz celkovou – ta je přeci rozhodující. A ty váhy na našich hranicích např. Rozvadov – každá vážila jinak, bylo to pomalé no hrůza. Chtěl bych Tě vidět jak rozkládáš náklad při třech nakládkách.Jinak studuji ekonomku a teď tvořím diplomku na téma dopad el. mýta v čr na cenovou politiku dopravní firmy a vypadá to že to mýtné si stejně zaplatíš třeba v blbém rohlíku:)

 • TO: von Kubalčík

  Celková hmotnost je podle tebe rozhodující? Tak si to proberme….fyzika 1.stupně základní školy….tlak nápravy na vozovku je roven součinu hmotnosti a konstanty 10N/kg. Máme dejme tomu 15000 kg. Na kamionu s 6 nápravami je tlak nápravy na vozovku roven 25kN, na kamionu se 4 nápravami je to 37,5kN, což je o 48% víc. Při nerovnoměrném zatížení (které někteří známí, co taky jezdí preferují kvůli jízdním vlastnostem…např v zimě, kdy návěs přetíží vepředu aby vyjeli kopce a návěs jim neujížděl v zatáčkách nebo naopak vzadu, aby je nepředběhl při ostrém brždění…zase fyzika ZŠ) to může dělat i o 65% víc. Mimochodem…ty zdrbaný silnice si taky pak zaplatíme třeba v blbém rohlíku (a nejen v něm) a obecně je to vyšší částka než ta, kterou promítne dopravce do přepravní ceny ty ekonome. S tím překládáním souhlas, taky jsem se s tím nesetkal.

 • Myšlenka psát kilometráže do pasů je hlavně naprosto scestná .. do těch přece už dávno nemůže psát každej hejhula pohraničník jak za Husáka. A naše české kamiony silnice neválcujou, nebö jim to z národoveckého nadšení odpustíme?