EDGE parade

Zatímco krávy z Prahy postupně mizí (tedy alespoň ty plastové), přichází k nám další zábava dovlečená Eurotelem – ještě rychlejší mobilní data. Protože, abychom nežili v bludu, je třeba mít na paměti, že to byl Eurotel, kdo po dvakráte přišel s impulsem pro rychlá data. Ponejprv, když zavedl datový paušál a několik desítek tisíc lidí se přes GPRS připojilo k internetu. Podruhé, když Eurotel GPRS nazřel jako pomalé a zainvestoval CDMA. Můžeme si o CDMA myslet, co chceme, ale jisté je, že bez CDMA by nebylo EDGE. Už jsem tu probíral, že T-Mobile se prakticky nikde na trhu do rychlých dat nehrne, pokud nemá konkurenci – například v případě Vodafone funícího s UMTS nebo Orange utrácejícího právě za EDGE.

Slušně zažehl plamen vášně Oskar. Nejmladší operátor nepodlehl kouzlu datového paušálu, zřejmě proto, aby se lidé v jeho síti dovolali. A pak také proto, že se mu nechtělo konkurovat tam, kde už mnoho efektivního prostoru pro bohatnutí nezbývá. Jenže tento týden přišel s EDGE ve své síti. Abych byl přesnější, lidé z Mobil.cz si povšimli, že v oskaří síti se pohybují kodeky a rychlosti, které nejsou u GPRS zrovna obvyklé a jsou vlastní EDGE. A tak o tom vydali článek. Oskar zareagoval promptně a vydal tiskovou zprávu, v níž popřel, že by EDGE nabídl do konce roku a termín spuštění ve své síti dal spíše na první polovinu roku 2005. Nebude tedy první. Což ani není jeho strategie. Ostatně první BTS s EDGE měl v ČR živě Eurotel. Hádejte, kde…

T-Mobile se pokusil mazaně strhnout zájem na svoji stranu prohlášením o tom, že EDGE i GPRS v jeho síti bude moci používat 4+4 timesloty, celkem max pět najednou. (info zde)

K EDGE Eurotelu padla vtipná otázka také v online rozhovoru s šéfem Eurotelu M. Heřmanem na Mobil.cz. Bystřejší si povšimnou, že otázku položila Vladimíra Berdárová, manželka šéfa Telecomu:

Dnes se objevila zpráva, že Oskar bude spouštět EDGE snad dříve než T-Mobile. Nechce Eurotel jim vypálit rybník a spustit EDGE také? Bylo to celkem logické, nabídnout zakazníkům “více služeb”. Jste pro? p.s. Doma to s vaším šéfem proberu 😉 (Vladimíra Berdárová)
Host odpovídá: Neřídíme byznys podle znění tiskových zpráv, ale podle potřeb zákazníků. Nabídka služeb Eurotelu je velmi široká. Pozdravujte manžela, uvidím ho ale dříve než Vy 🙂

Chat byl docela vtipný, pokud umíte číst mezi řádky. Ale nejvtipnější bylo, že někteří diskutující, kteří přišli stále dokolečka klást tu samou otázku na CDMA si nepřečetli podmínky chatu a nepovšimli si, že neustále se opakující otázku zodpoví redakce připraveným textem, že otázka již byla zodpovězena a vyřadí ji. Nebo že je třeba otázky pokládat zvláště, nikoliv seznam několika otázek najednou. Jestli takhle THIS_ONE četl i podmínky služby CDMA, už mne nepřekvapuje, že se tak čílí…

Do toho všeho slovenský EuroTel Bratislava (z větší části vlastněný T-Mobile a za chvíli snad i vykoupený kompletně), chce instalovat CDMA v pásmu NMT, jež na slovensku provozuje. Není to tak nová informace – EuroTel o tom uvažuje dlouho a čekal, jak se s CDMA zadaří českému Eurotelu. Jeho CDMA start se považuje za velmi slušný úspěch, za dva měsíce CDMA Eurotelu nasbíralo 13 000 klientů. Jenže nyní přichází kontrolní otázka: bude slovenský EuroTel pásmo 450 MHz vracet a bude o něj bojovat v tendru o CDMA síť, jako to požaduje český T-Mobile po českém Eurotelu? Nebo si jej nechá a zprovozní CDMA na bázi stávající licence a bez rizika konkurence? Podle mne B je správně, protože něco jiného jsou píárové žvásty a něco jiného je business. Výsledek: ČR vyhrožuje T-Mobile mezinárodními soudy, zatímco na Slovensku provede totéž.

Budeme mít horkou datovou zimu. Jen by mne zajímalo, co budeme dělat s těmi 3G licencemi. Pokud nás má spasit rychlé EDGE, k čemu nám budou jen o málo rychlejší 3G nabízející 384 Kb/s linky? Větší kapacita? Nikdo se netváří, že by mu kapacita v GSM chyběla…

A na závěr – jak si myslíte, že vyřeší Oskar své EDGE v nabídce? Zavede datový paušál? Pro to svědčí, že masivně posiluje svoji síť. Nebo se poučil z připálených prstíků konkurentů a bude trvat na účtování za objem dat, byť velkorysejším, než nabízí nyní?

!++11++!

Osobně si myslím, že nabídne to druhé. Účtování za objem dat, které ale bude značně cenově velkorysé, například nabídne za základní cenu 400 Kč něco jako 0,5 – 1GB dat. Tedy mezistupeň vhodný pro business použití, ale odrazující sosáky.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

36 komentářů

 • Ahoj, nemate nekdo nejake informace o bobilnim pripojeni v GM? Za kym jit a co si vybrat, z webu jsem zmateny 🙂

 • Prominte, myslel jsem GB – Britanie 🙂

  na spravy je takove uzke okenko a spatne se to pise.

 • zpravy 🙂

 • Ehm, tak přesně takhle to nebylo…

 • Na Slovensku to nebude take jednoduche a moznosti je viac, ci uz v 400 MHz alebo 3,5 G. Vid moj comment na http://borog.bloguje.cz/75178_item.php

 • Nabidne pausal – sosaci by ho jinak roznesli – a ti v komentarich na inetu maji prim…

 • [6] Ja se obavam, ze ne vsechno se ridi vykriky v internetovych diskuzich…
  A bohuzel mam dojem, ze i Patrickuv odhad 0,5-1 GB za ctyri sta je moc – ne moc penez, moc dat… To nedaj… 🙁

 • Bohužel také nejsem tak optimistický jako Patrickův odhad. Kdyby to ale tak bylo, tak bych si nestěžoval..
  A jestli v budoucnu Oskar nabídne flat-tarif se neodvážím hádat ani ve snech.. 🙂

 • "Neudělá žádnou změnu, nechá to tak" to je podle mne zcela přesné. Domnívám se, že Oskar na data i EDGE kašle. Jen si včera nejakej Novyk vyfotil jednu výměnu BSky a vydedukoval si z toho, že upgradují ja EDGE. Z Novykovo webu to obšleh a domaloval mobil server a "kachna" je tady. Že to potvrdil mluvčí Oskara? Proč by popíral, že EDGE testovali a že ho možná spustí. Vždyť je to jen "GPRS III" a napár BSkách ho zapnout můžou. Ale popularita je jako hrom.

 • "T-Mobile se pokusil mazaně strhnout zájem na svoji stranu prohlášením o tom, že EDGE i GPRS v jeho síti bude moci používat 4+4 timesloty, celkem max pět najednou. (info zde)"

  TOTO PŘECE NENÍ TISKOVÁ ZPRÁVA SPOLEČNOSTI T-MOBILE CZ ? Nebo snad ANO? Nic na jejich oficiálních internetových stránkách není….

 • [5] T-Mobile v pásmu 450 MHz může samozřejmě použít více technologií, nejperspektivnější je dnes CDMA450, protože pro něj už je alespoň pár výrobků. Flarion a jeho flash-ofdm je sice prima a mám ho moc rád, ale v pásmu 450 MHz toho moc neprovozuje. I když z hlediska parametrů je mi ta síť sympatičtější.

  Nicméně zvolená technologie nemění nic na dilematu, zda vrátí či nevrátí spektrum.

 • [11]Nicméně zvolená technologie nemění nic na dilematu, zda vrátí či nevrátí spektrum.

  Skusim si tipnut- nevrati 😉

  Ale inak suhlas.

 • Odkiaľ ste získali, že slovenský EuroTel pôjde do CDMA? Pokiaľ viem, tak zatiaľ sa k tejto téme vyjadril len CEO ET R.Chvátal tak, že o tom uvažujú, ale to sa zdá nepravdepodobné.

 • [13] psal jsem "chce", tedy v tom smysle, že o tom uvažuje. Rozhodnuto není.

 • [13] Mňa by zasa zaujímalo, odkiaľ máte informáciu, že to je nepravdepodobné?

 • [15] [15] Hlavne sú v tom aj záujmy Slovak Telecomu, ako budúceho vlastníka EuroTelu (konkurencia ADSL a pod.). Navyše, EuroTel momentálne výrazne investuje do EDGE, onedlho to spustí Orange. Takže skôr si myslím, že sa bude orientovať na túto technológiu. A je tam, samozrejme, aj veľa ďalších vecí.

  Treba si uvedomiť, že už teraz je trh s pripojením trocha presýtený možnosťami. Výrazne rastie ADSL, buduje sa EDGE (ako akýsi vstup do 3G) – CDMA je trocha odbočenie :). Nie som si istý, či T-Mobile ako "groupa" má niečo takéto v stratégií.

 • [16] Kupodivu to groupa v plánech má. T-Mobile trialuje Flarion v Haagu, má testy v USA, takže se tím minimálně vážně zaobírá. EDGE je kvalitativně dva řády pod Flarionem, co se parametrů týká. Flarion má špičkové rychlosti o řád vyšší a latenci o řád nižší, než EDGE a to je sakra znát. CDMA je na tom o něco hůře, ale je už alespon trochu v pásmu vyzkoušené.

  A souboj ADSL versus mobilní data vidíte jako přesycený trh? Myslím, že tím samým se ukolébávali fixline operátoři počátkem 90 let, kdy mobily měly být doménou zbohatlíků. Takže to může být odpověď, proč myšlenku mobilního internetu berou operátoři vážně… (už proto, že Flarion OFDM může postavit i nějaký trubka na 3,5 GHz licenci 🙂

 • [17] Tak iste, ale je rozdiel technológia a schopnosť vymyslieť nejaký zmyselný biznis plán 🙂 Ono, možno stojí aj za úvahu, k čomu nám tie "mobilné rýchlost" budú. Ku príkladu, EuroTel a SLovak Telekom ponúkajú Wi-Fi a je to prepadák. Veľkým tajomstvom je EDGE, EuroTel nechce povedať žiadne čísla (o tom, že to s EDGE zatiaľ vyzerá ako pomalý rozbeh svedčí aj to, že to nespoplatnili).

  Takže o tom je aj CDMA, ako to proste predať :). Keď stojí megová linka 1700 Sk na mesiac, neobmedzene, je to problém. Slovensko má trocha iné spotrebiteľské "habits" ako ČR.

 • [18] WiFi je propadák všude. Mimo jiné zejména proto, že nenabízí plošné pokrytí a za tu komerční cenu u telco operátorů je drahé. Mobilní sítě nabídnou slušné plošné pokrytí a pak už je otázka, co s cenou, jenže to je vždy. Eurotel tu za 1000 Kč s DPH dělá slušný business. Lidem se líbí mobilita a také to, že takové připojení dáte do nákladů…

 • Jestli Eurotel SK zavede na slovensku CDMA, mohl by to byt zajimavy impuls pro cesky Eurotel pustit i EDGE – protoze Eurotel SK uz EDGE ve velkych mestech ma nejakou dobu (v Bratislave 100% nejmin od srpna, ale spis driv). Pro me osobne je EDGE pouzitelnejsi nez CDMA, protoze si kvuli tomu nemusim kupovat specialni modem atp. Navic EDGE mi neprijde jako konkurence CDMA, to je spis pro lidi, co to pouzivaji jako permanentni pripojeni k netu, ja internet pres mobil pouzivam, kdyz musim mimo kabelovy internet :o) (volne vikendy, sluzebni cesty)

 • [10] No, on si to Patrick totiž celé vycucal z prstu a dosti výrazně se netrefil… 😎

 • [21] to říká ten pravý 🙂

 • [17] tak teda podme spolu snivat. Hodina na to uz je- som trubka, co ma pasmo, par milionov v kapse a idem si vybrat, do coho ich hodim – Flarion alebo CDMA alebo WiMAX ? Vybrali by ste si?

  [18] k R. Zahorcovi, suhlasim, ze na Slovensku by sa aj CDMA alebo nieco podobne asi presadzovalo tazsie- nie je to len neskorsim nastupom, kupnou silou, ale aj celkovo lepsim a uspesnejsim modelom DSL. Ale aj tak vzdy uprednostnim pri porovnatelnej cene mobilny pristup a plati to pri telefone aj inet konektivite.

 • [23] K tým všetkým technológiám (CDMA, Flarion, WiMax). Už som písal, že je problém pre operátora (aspoň v SR) vymyslieť nejaký zmysluplný biznis plán. Rozprával som sa napr. s ľuďmi od Orangeu, ako prebieha UMTS a berú to značne pesimistiky. Dokonca sa obávajú, že do toho zainvestujú milióny a bude to len preto, že si musia splniť zákonnú povinnosť. Flarion je hudba budúcnosti, CDMA sa dá uplaniť len na niektorých trhoch a EDGE je zasa o niečom inom.

 • [24] Hej, hlavny rozdiel je vsak v tom, ze pri UMTS ide o radovo 10-nasobne vyssie investicie v porovnani s CDMA.

 • Ja na te adrese http://mobil.idnes.cz/chat zadne otazky ani odpovedi nevidim. Existuje nekde archiv odpovedi pana Hermana?

 • Zendl zas neco pise hlupacek pane boze

 • [27] to jste hlupáček, když to moje jméno neumíte ani opsat 🙂

 • Uz na Slovensku funguje GPRS WAP na predplacenkach?
  ast

 • [9] mas pravdu v tom, ze novyk si sve EDGE z te vymeny BTSek vydedukoval sam. Neb uz skoro rok pristup k informacim "z prvni ruky" nema. Alespon ne primo.
  To ze jeho fotky s timto zaverem prebral i Mobil.cz me docela pobavilo a prekvapilo. Jelikoz stejne zavery jako novyk bych az tak jiste nedelal. Vidim houbeles do opravdove priciny vymeny te konkretni BTS na V.Ohrade. Ale jedno je jiste. EDGE se da do Siemensich BTSek pridavat i sa chodu, jen vlozenim karet do slotu. Jestli je to tak u vsech nevim.
  Pricinou tehle konkretni vymeny mohlo byt i mnoho dalsich duvodu.

  Ale o tom, ze se EDGE planuje, testuje a ze se spusti, o tom se vi uz dlouho. Takze o tom bych uz ted vubec nepolemizoval. Novyk nenovyk, clanek na mobil.cz, neclanek.

  Sice neverim v zavodeni s TMO, ale o spusteni EDGE uz se pochybovat neda. Temer jiste. Ostatne prvni BTSky s podporou EDGE byly v siti jiz v cervenci. Tehda jsem se o tom alespon doslechl poprve.

  Daleko vice se ale tesim jeste na jednu novinku od Oskara. O ktere se septa. Ale o tom se zatim nikde nepsalo, tak ani ja nebudu. Ale to mi udela jeste vetsi radost nez EDGE. U toho me totiz krapet zklamal pohled na grafy z testu, ktere delal TMO. (prezentace srovnani GPRS a EGPRS)
  A totiz minimalni zkraceni casu pri nacitani MMS zprav a WAP stranek.

 • [29] POkial viem, tak zatial nie, ale da sa tusim vyuzit uz aj na najlacnejsom pausali za 100 Sk/mes.

 • [30] Rychlost EDGE se pojevi az pi vyssich objemech na WAPu a MMS se penasi malo dat.

  Tex

 • [32] No, je fakt, ze od doby co ma Oskar CS3 a CS4, tak uz se mi stihne MMSka kolikrat stahnout i ve stanici metra. To byl driv vicemene problem a nervak. 🙂

  Presto to porad trva dost dlouho. Tak jsem doufal ve zlepseni. Ale asi za to muzou latence a MMSka se mozna neposila jako jeden bloko dat, nebo co ja vim.

 • [25] Ona je trochu otázka, co kupujete. Eurotel zainvestoval z CDMA2000 jen datovou část, tedy EV-DO. Část pro přenos hlasu nekupoval. Tím dost ušetřil. Existují i datové systémy postavené na základech UMTS, kde jsou jen data, dělá je třeba IP Wireless – a je to také levnější. Všude, kam se nasáčkuje hlas, jde cena ihned nahoru.

  Takže plnohodnotné CDMA2000 a UMTS (hlas i data) vyjdou zhruba na stejno a spíše záleží na objemu zakázky, než technologii.

 • [33] Nejdriv musí dorazit PUSH a to je v podstatě binární SMS a pak se to začne stahovat pomocí GPRS (EGPRS). Tkaže situace je následující – jede v metru a někdo vám pošle MMS. Nq další stanici se váš telefon přihlásí do sítě – váš HLR nabonzuje SMS-C že jste v sítí (v SMS-C na vás již čeká PUSH SMS). SMS vám stihne dorazit když už opoušítě stanici. Takže se to buď ani nestihne připojit pomocí GPRS nebo se to přeruší takže na příští stanici by to už mohlo vyjít 🙂

 • [35] Dik za popis 🙂 …. i kdyz tu teorii celkem zvladnutou mam. 😉 Ve spouste veci jsem takovy teoretik. :]]
  Ja mluvil ciste uz jen o nacitani MMS. Cast s binarni zpravou uz berme, ze mame za sebou. 🙂

  Tj. tedy ten stav, ze mam v menu prijatych MMS zobrazenou MMS zpravu, ktera ale jeste neni nactena.

  A v momente kdyz vjedu do stanice a vidim ze se telefon prihlasil do site, tak pohotove aktivuji prijeti zpravy … a pak uz jen nervozne pozoruji, jak se zprava nacita … jak pribyvaji procenticka … jak se zaviraji dvere … jak metro zajizdi do tunelu … jak se blizim uz k uplnemu nacteni MMS zpravy … a jak zmizela i posledni carka z indikace signalu …. a na pristi zastavce muzu zacit znovu. 🙂 A doufat ze bude nastupovat vice lidi. 😀