Dva tisíce marigoldích článků a dárek k desetiletému výročí

Když jsem tak kontroloval marigoldí databázi, všiml jsem si, že poslední článek má pořadové číslo 1999 – a tedy že další článek bude dvoutisící. Ne snad, že by to bylo nějak přehnaně významné výročí, ale je to dobrá příležitost, čím vyplnit ten dvoutisící marigoldí článek – totiž tento.

Marigold prošel v průběhu tří let své existence pár proměnami, sloužíc mi spíše jako pokusné zvíře a pár lidem snad také jako možnost dostat se k alternativním názorům. Ačkoliv v podtitulku má WiFi, v poslední době nemám k WiFi vlastně ani co říci. Tahle oblast se stala rutinní mainstreamovou oblastí, která mne zajímá už jen okrajově, už jen v některých svých šlahounech, které vyhání do světa. Nemám ani kapacitu ani chuť na to, abych tu vedl dále přehledy hotspotů, testoval access pointy a dělal podobné věci, kterým se mají věnovat média, jež právě proto zoveme mainstreamová.

Spolu s tímto marigoldím výročím se blíží něco, co považuji pro sebe za mnohem významnější životní mezník. Mých deset let na internetu. Jistě, není to přesné, na internetu jsem ještě o nějakou dobu déle, poprvé ještě v době gopherů a telnetů z ekonomky. Jenže listopad 1996 jsem se naučil považovat za svůj počátek na internetu, protože tehdy se zrodil Mobil server a s ním venkoncem se od základů změnil i můj život. Proto považuji toto datum za „mých deset let na internetu“.

Nebudu vás otravovat vzpomínkovým článkem, z něhož budou kapat slzy nostalgie, sdělující vám, jak to „tehdy“ bylo jiné, lepší. Něco takového budete muset přetrpět v listopadu, ačkoliv s tím lepší si nikdy nejsem jist. Jiné to ale vskutku bylo.

Jestli mne v posledních letech na českém internetu něco mrzí, tak je to jeho zatuchlá strnulost. Buďto jsem něco přehlédl, ale zajímavé projekty, které drží krok se světem, bych spočítal na prstech jedné ruky. Vlnou Web2.0 zůstáváme nedotčení a zpravidla si ji zaměňujeme s pouhým přechodem na XHTML a CSS. Že jde o zcela jiný přístup k informacím, identitě? Postřehl málokdo.

V televizní debatě v roce 2001 se mne redaktor zeptal, jakou máme ztrátu za americkým internetem. Označil jsem ji za zhruba dvou-tříletou. Zeptal se mne, kdyz americký internet dohoníme, což mne rozesmálo a odpověděl jsem, že nikdy. Že na to nemáme dynamiku. Že budeme spíše zaostávat.

O pět let později se moje slova vyplňují, k mé vlastní mrzutosti. Oproti roku 2001 se na českém internetu vlastně nic moc nezměnilo. Po pěti letech od existence AdWords se podobné systémy spouštějí i v Česku (eTarget bez velkých hráčů byl spíše popelka, než královna jako AdWords) a stejně tak obdoby AdSense jsme se dočkali až letos (zase odmysleme popelku a smlouvu spíše nemravnou, než vyváženou). Řeknu-li bez velkého počítání, že za americkým internetem ztrácíme pětiletku, nejsem dalek pravdě.

Český internet má málo nových hrdinů, málo nových tváří a mágů. Málo věrozvěstů, kteří by provokovali k dalším výkonům. Hladinka žumpičky se usadila, vytvořila se krusta – proč, to by bylo na dlouho.
Byl jsem nedávno s Vrecem vyzdvihnout nějaký parfém, který si koupil na Parfém.cz – parkovali jsme nedaleko autem, tak jsme tam skákli oba. Nic proti, je to slušně fungující obchod, jenže když jsme vylezli z kanceláří té firmy (kousek od Moráně), dostali jsme oba záchvat smíchu: takhle jsme přeci my dva dělali webshop před pěti lety. To se proboha za tu dobu nic nezměnilo? Pět let uteklo, aniž bychom se někam posunuli, vyjma replikování zreplikovaného? Neříkám, že je to špatně – ten shop funguje hezky, jenže vývoj pražádný.

Hrdinů českého Webu 2.0 je pramálo.

Martin Malý, o němž si většina lidí myslí, že se jmenuje Artur Dent – tvůrce systému Bloguje.cz. Dobrý příklad smrtícího kliku po česku: byl to první český blogový systém, ještě nedávno nabízel mizivý výběr šablon a měl časté technické problémy. Přesto ho žádná česká konkurence nedostihla co do pestrosti blogů, protože nenabídla ani to, nebo nebyla schopna zaujmout komunitu.

Jiří Lahvička a jeho Nový den, systém pro automatické procházení českých webů a třídění jeho zpráv. Teoreticky by mělo stačit podívat se na tento web a věděli byste, co se kde na českém internetu šustlo. Službu koupil Atlas a předvedl její vzorové dokurvení a umrtvení, takže medaile je spíše in memoriam.

Strýček Link (či též Martin Snopek) za to, že byl jediný, koho napadlo použít formát Diggu na český internet. Co na tom, že nepřinesl do vzoru nějakou velkou inovaci – alespoň to zkusil a jeho Linkuj si příznivce nabírá.

Líbímseti.cz (jehož provozovatele neznám ani jménem) za to, že si usmysleli udělat portál pro mladé jinak, než jako obyčejnou a tradiční seznamku a taky za to, že se jim to povedlo – co do návštěvnosti vybudovali po Seznamu druhý největší server, aniž by si toho někdo vlastně všiml.

Marně si teď lámu hlavu, na koho jsem zapomněl. Mail centra s jeho problematickou funkčností v čemkoliv, co není mainstream (zkuste si poslat email s diakritikou z Centra prostřednictvím Mac prohlížeče a podivíte se, co zvíte)? Aktuálně.cz, které je zajímavé jen po stránce materiálů, ale jejich webová presentace se neliší od všech webů první generace, mezi něž patří i iDnes jako konkurence, vůči níž se chce vymezovat?

Bude dalším sukcesem herní Torch.cz, až překoná dětské bolístky a pokud se mu příběhem podaří zaujmout mladou generaci úměrně s tím, jak bude schopen řešit problémy plynoucí z takového zájmu?

A kam se poděli všichni ti věrozvěstové Webu 2.0 na českém internetu? Nadšení propagátoři beztabulkových vzhledů, kaskýdových stylů a jiných DIVů? Pixiové, Sovové a další? Jeden blog či magazín věnovaný modernímu webu za druhým umlká. Mizí inspirace a s ní zřejmě i potřeba překonávat. Ačkoliv každý prorok i poustevník má právo slézt ze svého sloupu a vyvěsit na něj ceník služeb, je to smutný pohled na krajinu opuštěných sloupů…

Zdálo by se, že to moje soukromé desetileté výročí, nebude vlastně jak slavit. Jenže pak přišla ta možnost, udělat si sám pro sebe dárek. Vyzkoušet, zda to všechno, o čem slýcháme ze zámoří, je u nás pomýlená pověra. Provokovat, sáhnout po limitech toho, čemu říkáme český internet, podívat se do hlouby vlastní fantazie a představivosti. A na den přesně s mým desetiletým výročím takovou věc spustit.

Děkuji, pane doktore.

Snad se podaří, nás oba nezklamat.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

45 komentářů

 • Něco se děje, něco se chystá, říkal mi jeden z vyššího místa… 🙂

  Nu což, nechám se překvapit.

 • – v překladu – Neděje se nic. 🙂

 • Vyjímky jsou třeba Oswaldův kalndář http://cal.webkitchen.cz/ , nebo NXT vyvíjí věcičku zvanou Organix (http://www.wmsuite.com/blog/ ).
  Dle tohohle komentáře http://pristupnost.nawebu.cz/weblog/comments.php?post=130#comm1092… na něčem usilovně dělá Pixy?? Ale naprosto souhlasím.

 • libimseti.cz – provozuje oldrich neuberger … jen pro informaci.

 • [3] Pixy dělá Inbox.com, pokud vím. Hezké, moc hezké, ale nečeské. I když, vyvážet zlaté české ručičky je dobře. Oswaldův kalendář je super, ale je to komponenta. Organix je pěkný tip, díky, nevěděl jsem, že je to české. Zapoměl jsem dopsal AllPeer je zmíněný jako jediný český projekt na CNETu.

 • Jen drobnost – Bloguje.cz byl jeden z prvních, ale rozhodně to nebyl první blogovací systém. Není to nic vůči Bloguje.cz. Tento systém je výborný, technologicky inovativní a blogují na něm velmi zajímaví lidé.

 • novyden.cz – trochu silne hodnoceni. Server byl zajimavy konceptem, ale jen pro par geeku. Masu nikdy nezaujal a nemel k tomu potencialni.
  BTW, lepsi verze bezi na novyden.atlas.cz, a i kdyz je obcas linkovana z HP atlasu, a presto si lidi nezvykli.
  Koncept a algoritmy jsou dnes pouzivany na HP Atlasu

  libimseti – rozhodne neni navstevnosti za seznamem, ale pred volnym a tesne pred tiscali. Ale rozjete to maji fajn.

  PS: a kdyz se pochlubis? zadne URL nebude?

 • [6] Já se přiznám, že si nepamatuju na žádný jiný český blogovací systém s automatickou registrací. Jistě, existovaly systémy, kde se dalo požádat admina o zavedení do systému a dostali jste přidělený "blog" – pooh.cz nebo ještě před ním třeba Genesis for free …

 • Jeste pripominka k "hrdinum nasi doby" – pro me jsou inovatori lide, kteri prijdou s necim novy, a ne ze vezmou x-let stary koncept a ten prelozi do cestiny.
  Ze jmenovanych je inovativni pouze novyden. Vse ostatni je tupa kopie anglickeho vzoru 🙁

  BTW, kdyz uz pouzivas nalepku web 2.0, prima buzzword posledni doby, tak ten je – ovladanim a technologicky – postaven na AJAXu, interaktivnim GUI atd. A to bohuzel ani (snad az na casti libimseti) ani jeden z jmenovanych neni.

  PS: zapomel jsem pogratulovat k obema vyroci. Gratuluji 🙂

 • [9] Nový den bys mohl nazvat news.google.com nebo přehled.net 🙂

  Inovátor je podle mne ten, co to prosadí. Prostě proto, že to dotáhl někam dále, než ti ostatní před ním, kteří zapoměli na maličkost, která z toho ten sukces udělala.

  Ad inbteraktivní gui, pořešíme v úterý na obědě 🙂

  A díky, ty máš to výročí, co si tak pamatuju, jen o málo později 🙂

 • co hleda problémy třeba tam, kde by je nikdo nečekal? V samotném zvládnutí technologie? Pro náš projekt jsem sháněl usilovně AJAX programátora skoro dva měsíce, než se někoho podařilo sehnat. A to byl jeden programátor. Pro rozsáhlejší projekt si to nedokážu představit. Ostatně, opravdu upřímně jsem zvědav, jak ten váš velký projekt bude vypadat. A jestli on bude tím, o čem se bude aspoň mluvit, když už to nebude to, co by mělo českým internetem hýbat.

 • [10] jojo, atlas ma vyroci neoficialne v unoru (spusteni bety) a oficialne v breznu pristiho roku 🙂

 • Napovedou k chystanemu budiz krome zminek tady, napriklad i inzeraty prace na Marigoldu ci jinde. Nebo treba registrovane domeny cooltv.cz stream.cz showtv.cz? 😉 Preju, aby projekt byl opravdu cool a rozviril cesky rybnik internetu a nebyl smeten nastupem dvb-t.

 • Taky se divím, že u nás se Web 2 nechytá. Proto podporuju autory HumanArt (na způsob DevianArtu) a Linkuj.cz (na způsob diggu), protože se aspoň snaží dostat nový, byť zavedený koncept, do ČR.

 • Já jsem zkoušel dohledávat, který český blogovací systém byl "jeden z prvních" nebo dokonce "první" a neuspěl jsem. Přestože třeba Brouzdej.cz vzniklo jako "blogovací systém" dříve než Bloguje.cz, tak je podle mého názoru důležité, jak to skončilo.

  Bloguje.cz nabídlo bloggerům špičkové služby a byl to první velmi dobře udělaný i otevřený blogovací systém. Máš pravdu, že v tomto rozsahu byl zřejmě jeden z prvních.

 • [15] Pane Hasalík – tak už se nechlubte. Brouzdej.cz na to nemá 🙁

 • Nicméně docela značnou nepříjemností bloguje.cz je fakt, že je dost často nedostupný a padá.

 • Radime, vacsina z nas vie, ze si riesil svoj system, musis ale sebakriticky priznat, ze ho viac alebo menej lepis uz niekolko rokov dohromady a neustale mu cosi chyba. Esprit? Tym ti nechcem brat nadsenie.

 • [17] to je nepopieratelny fakt. dosiel do stadia, kedy pocet dotazov na server presiahol iste ocakavane hranice a preto sa jadro servera masivne optimalizuje a iste zlepsenie tu je. mozno aj preto, ze AD vie, v com je problem a ako ho mozno riesit.

 • Rdím se rozpaky! 🙂

  Jinak prvním veřejným a "pro každého s automatickou registrací" blogsystémem byl blog.lide.cz, který byl oficiálně spuštěn asi 14 dní před Bloguje.

 • Projekt, který Patrik se Zdeňkem chystají, bude muset být velký, soudě dle zde zveřejněných odkazů na nabídku práce. V inzerátech je pod položkou "co nabízíme" uvedeno "zajímavou a perspektivní práci v rychle se rozvíjející společnosti zaměřené na přelomové služby v oblasti online distribuce videa a socioware". Hlavně to pak, kluci, zase neprodejte Mafře!

 • Pokud jde o "Web 2.0", ja jsem si napsal takovy maly projekt, ktery shodou okolnosti funguje podobne, jako "Novy den": http://rss.datesoft.cz.

  Ono na Web 2.0 jsou potreba nejen vyvojari, ale take zmena mysleni lidi, co vymysli produkt (web site). Pokud se budou produkty vymyslet "postaru", tak zadny Web 2.0 nebude, protoze v produktech pro nej proste nebude misto.

  Dalsi vec je, ze vyvoj takoveho produktu je pochopitelne narocnejsi na zdroje.

 • Web 2.0 je víc o nápadech a méně o vývojářích a AJAX je až to poslední (a zbytné – opravdu nejde napsat třeba blogovací systém bez AJAXU?) co dělá nějaký projekt Web 2.0 compatible 🙂

  Viz třeba tahle zajímavá úvaha (a mimochodem, Eric o tom mluvil i před pár měsíci v Praze na XML Prague…)

  spamový filtr mi nedovoluje odeslat link na Ericův blog, proto tedy zájemci nechť googlují "Eric van der Vlist Web 2.0: myth and reality"

 • [22] Ten tvůj web není "web2.0". Zobrazení několika RSS považuješ za něco víc než výsledek půldenního patlání? Tohle srovnáváš s "Nový den"?? Dílo žáka základní školy – ANO. Průlomový, nápaditý a snadno ovladatelný web (tj. web2.0)? To snad ani nemyslíš vážně?

  Ale k tématu. Nedostatek nových web2.0 projektů v ČR je podle mě kvůli nedostatečným zdrojům a informacím. Běžného klienta na takový 5x – 10x dražší web nepřesvědčíte. V současné době klienti začali slyšet na SEO, ale na snadnou ovladatelnost jejich webu zatím nereagují. Přitom takový flicker.com – myslíte si že získal popularitu díky SEO?

 • [24] Doporucuji kliknout na tlacitko "Editovat" 🙂

  Jinak je to samozrejme hricka napsana za par dni cisteho casu.

 • [16] Já se nechlubím. Ano, Brouzdej.cz se nemůže srovnávat s Bloguje.cz. Proto je Bloguje.cz špičkou a já to jeho tvůrcům přeji 🙂

 • [18] Rony, poznámka o lepení je na místě :). Chybí mu dokonalejší rozhraní a samotný systém. Jinak je to zcela jiný typ webu než Bloguje.cz – jde o kooperativní weblog.

 • Není to s obdobami AdSense a AdWords spíš obráceně?

 • Hm … Ale ono se deje, jen Patrik chodi furt do stejnejch hospod se stejnejma lidma 🙂

  Vice treba na: http://ook.bloguje.cz/377043-cesky-internet-nestagnuje.php

 • [29] Je vtipné, jak ego některých lidí předbíhá jejich čtecí schopnosti 🙂

  1) Hovořil jsem o spuštěných projektech. Ne plánovaných. Vzdušné zámky mne nezajímají.

  2) Že trafik nixu nestagnuje, neznamená nic. nehovořil jsem o provozu, ale o službách.

  3) čím bude důležitý enum pro koncového uživatele? To mi vážně prozraď. Pro IP telefonii je důležité telefonní číslo, zbytek je minimálně další dva roky k smíchu.

  4) CBIX je pro koncové uživatele důležitý čím? Nemůžu na nic přijít, promiň.

  5) Jsem rád, že v posledních dvou bodech zmiňuješ moje projekty. Ano, první českou Content Delivery Network opravdu spouštíme na podzim (abych byl přesný, tak 7. září) a projekt videa na to bude navazovat. Jenže já chtěl vědět, co ostatní. Co dělám já, to vím.

  6) Do hospody moc nechodím. Ale poslouchám rád, co se děje. Zajímavé je, že kromě projektů, co jsem uvedl, nic s praktickým dopadem na koncového uživatele nikdo nenadhodil. Nicméně máš pravdu – právě proto, že nemusím vědět o všem, se tu veřejně ptám, kdo o čem ví. Díky za každý zajímavý tip 🙂

 • Ze traffic v NIXu nestagnuje je nejspis jen dusledek uvolnene FUP u T-O2… a rekl bych ze 'slabsiho' leta vyuzili k zatezovemu testovani svych technologii.
  Ostatne, ona 'nestagnace' v porovnani s lonskem je viditelna i u zahranicnich uzlu (AMS-IX bije dost do oci)… takze opet nejde zas tak o ceske specifikum.

 • [30] Tak nevim, obavam se, ze jsi lehce mimo misu 🙂

  Ve svem clanku si o spustenych projektech nic nepsal.

  Cim bude eNUM dulezity pro koncove uzivatele? Inu tim, ze JE URCEN pro koncove uzivatele 🙂

  CBIX je pro koncove uzivatele dulezity odpovidajicim zpusobem, jakym je kazde propojovaci centrum dulezite pro koncove uzivatele.

  A k poslednim dvema odkazum: Koukam, ego Ti take nechybi 🙂

 • [32] Jsem jedině vedle tvoji záchodovou mísu, což mi nevadí 🙂

  Jistě, že jsem psal, že jde o spuštěné projekty – tomu nasvědčuje použití minulého času.

  Já jsem se tě ptal, čím je důležitý enum pro koncové uživatele, tedy co jim přinese za výhodu. Odpovídáš mi dost z cesty. To, že je pro ně určený, to jim asi bude dost jedno. Ale co jim v praxi přinese, co dneska nemají…

  Totéž CBIX. Co jim přinese při současném stavu infrastruktury markantního?

  Ne, ego mi nechybí, není taky proč 🙂

 • ad ENUM – jak ho chapu ja, tak by mel prinest uzivateli moznost volat zdarma (samozrejme v pripade, ze je cislo kam vola dostupne pres VOIP a ze to jednou nekdo nezpoplatni – ani bych se moc nedivil..) – tedy moznost pouziti normalniho telefonniho cisla a volani na jej zdarma

  ad CBIX – opet muj pohled – primo jim neprinese nic, neprimo by mohl prinest nizsi ceny a vyssi rychlost, pokud by to providerum prineslo uspory a oni je promitli do koncovych cen..

 • [34] ad ENUM – ano, to jsem chtěl slyšet. Jenže právě to je vtipné. Enum na volání zdarma nepotřebuješ, dneska mají čeští VoIP poskytovatelé "telefonní peering" i bez enumu. Takže Enum je redundantní. Lze správně namítnout, že tohle nefunguje v zahraničí. Jenže jak často tam voláte a nepoužíváte Skype atd. Takže enum je sice hezký, ale trochu pozdě.

  ad CBIX – na nižší ceny se těšíme všichni, ale moc nevěřím, že by zrovna tohle je způsobilo. Lepší kvalita, tu asi jo. Mírně.

 • [35] Patriku, vtipne je to, ze _NEPOTREBUJES_ telefonni peering. Takze kdyz budes chtit volat do Skody Auto nebo na Ministerstvo financi, nemusis se starat o to, zda nekdo ma ci nema peering.

  Ale samozrejme muzeme prohlasit (jako predseda USPO blahe pameti v minulem tisicileti), ze vse uz bylo vynalezeno 🙂

 • no dobre – doplnim ooka – prinese pro uzivatele volani zdarma i pro destinace, se kterymi nema jeho VOIP poskytovatel primy telefonnni peering. jak to chapu ja – tak kdyz zavolas cislo 123456 tak by se mel tvuj telefon nejdriv zkusit zeptat DNS (ENUM), zda to cislo najde – pokud ano, zavola na nej podle informaci ENUMu, pokud ne, zkusi to pres sveho VOIP poskytovatele. analogie je specificky routovaci zaznam v routovaci tabulce pro IP (=~ ENUM zaznam pro cislo) a default route (tvuj VOIP poskytovatel). ceho se bojim, ze to vazne jednou nekdo bude chtit zpoplatnit – ve chvili, kdy pres to pujde netrivialni procento hovoru a nekomu zacnou moc utikat zisky..

  ad CBIX – asi souhlas.

 • [37] Já kupodivu vím, jak funguje eNum, proto jsem se neptal 🙂 Ptal jsem se proto, abych viděl, jakou výhodu to podle vás přinese. Takže zdarma volání mezi VoIP – ale to už tu máme díky peeringu VoIP sítí. Že automaticky? To asi těžko – automaticky jen pro ty, kdo se do eNumu zapojí. A ti, co u nás chtěli peerovat zdarma, už se zapojili do lokálního peeringu, protože to jsou dva řádky konfigurace. Ti, co nechtěli, asi ani eNum nepřemluví. Kolo se otočilo o 360 stupnů, vynaložilo se na to spousta námahy a pro zákazníka se nic nezměnilo 🙂

 • no dobre, ubil jsi mne argumenty 🙂 takze mas nejspis pravdu, ale pro jistotu to kvuli cz.nicu, ktery ted enum propaguje, nebudeme rikat moc nahlas. ok?

 • [38] Super, ze vis, jak funguje eNum. Jen mozna nemas jasno, jaky je rozdil mezi public a infrastructure eNum. Pises o tech, co "chteli peerovat zdarma", jenze eNum (ten, co bude spoustet CZ.NIC) _NENI_ eNum pro operatory. Je to eNum pro uzivatele.

  Takze spojeni "peering" tady postrada smysl.

  Napriklad Skoda Auto nebo Ministerstvo financi dnes _NEMUZOU_ umoznit, aby jim lidi pres VoIP volali zadarmo na jejich geograficka cisla bez toho, ze by zmenili operatora.

  Mimochodem, "zapojeni" do eNumu znamena jenom to, ze reknes svoji brane, aby pouzivala prislusny strom v DNS. Ty sam cislo v eNum mit nemusis – coz je jeden z problemu, kteremu propagace eNum celi.

 • Web je graficky pekny, ciste html i css, ale mam verohodne zpravy ze s tou firmou souvisi vytunelovana kampelicka.

 • [41] S jakou firmou proboha? 🙂

 • odpoved na komentar [5]

 • Jestli to není tím, že každý, kdo tu Web 2.0 a věci kolem umí, už se dávno radši vrhnul do mezinárodního prostředí nebo do komerční sféry. Proč dělat český klon del.icio.us, když můžete používat opravdový del.icio.us s větší uživatelskou základnou, lepším uživatelským rozhraním a většími možnostmi (ukládat si cokoliv z anglicky psaného webu)? "Proč budovat v Čechách revoluční věci – má to cenu jedině globálně." — Myslím, že tohle motto je typické pro mnoho z těch, kteří mají odpovídající potenciál k budování revolučních projektů.

  Další vysvětlení může být, že jsme narozdíl od Američanů národem zaměstnanců, ne podnikatelů.

 • Další důvod, co mě napadl: lidé u nás nejsou s internetem ještě tak propojeni jako třeba v USA. Myslím, že něco jako del.icio.us nebo digg.com by se u nás neujalo, ani kdybychom měli stejně obyvatel jako USA. V USA to ale používá každý, nejen geeci – u nás by to používali jenom geeci.

  Všechny Web 2.0 projekty jsou totiž většinou už dost pokročilé služby – a ty nezačnou jen tak používat lidé, kteří se teprve učí na internetu nakupovat. A předpokládaný neúspěch těchto projektů u nás zpětně demotivuje jejich potenciální tvůrce (zatím).