Druhý díl seriálu Rychle na Internet

Noname píše: Druhý díl seriálu Rychle na Internet se zabývá dial-upem (a nakousne i DSL), myslím, že je zajímavé i pro nás geeky zjistit, kolik že vlastně stojí hodina takového připojení těch 60% uživatelů Internetu v ČR. Úžasné je, že ČTÚ svým naprosto typickým způsobem v červnu t.r. snížil propojovací poplatky o desítky halířů, ovšem na koncových cenách se to neprojevilo, ba dokonce Telecom dial-up při posledních změnách mnohým zdražil, když zrušil balíčky na 780 minut atp.
Takže ČTÚ jednostraným zásahem zvrchu zvýšil o desítky procent marže Českému Telecomu, aniž by byl libovolný důvod. Vynásobte si tyto desetihalíře stovkami minut šesti set tisíc zákazníků měsíčně, a získáte slušný „přesvědčovací argument“ pro takové nepochopitelné rozhodnutí. Co na to ÚOHS a soudy? Že mlčí? Zavolejte mi Hrachovou!

Zatímco tedy všude na světě internet zlevňuje, u nás dial-up neustále zdražuje a zdražuje.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

4 komentáře

 • NOname: eh, muzu se zeptat, na cem je zalozeny onen vykrik o 60% pripojenych pres dialup? Ano, beru s mirnou rezervou tvrzeni o 4% od Navrcholu, ale rozhodne to je podle meho bliz realite, nez 60%.
  http://www.lupa.cz/clanek.php3?show=4491

 • [1] to víš že se můžeš zeptat 😉
  IMHO srovnávat počet uživatelů podle statistik navšívených stránek je blbost, dial-upisti rozhodně tolik nebrousí a mají pokaždé jiné IP, přičemž je počet používaných IP řádově menší než počet uživatelů.
  Vycházím ze statistiky Českého Telecomu, který na poslední tiskové prezentaci ukazoval počty uživatelů dial-upu, které rychle klesají a nyní je to okolo 600 tisíc uživatelů.
  Když počítám 220 tisíc ADSL, 100 tisíc kabelovek a 200 tisíc bezdrátových, tak to dává oněch 60%, které jsem použil.

 • [2] ještě abych doplnil, také záleží čemu se říká "uživatel". Ve statistikách linek se pod pojmem uživatel myslí linka, tj. jedna prodaná ADSL = jeden uživatel, a že je za tím firma o x uživatelích je nezjistitelné a neměřitelné. Ve statistikách návštěvnosti naopak tisíc uživatelů dial-upu má stejnou váhu, jako jedna firma s tisíci uživateli. Opět tedy převod na počet linek je nemožný.

 • Zatímco tedy všude na světě internet zlevňuje, u nás dial-up neustále zdražuje a zdražuje.

  …hold se nemuzu ubranit dojmu, ze jsme bananovou republikou 😀