Drobky: soutěž pro mobilní Java programátory, uvolňování frekvencí v USA a jak u nás:)

Se soutěžemi v programování pro mobilní Java programátory se roztrhl pytel, alespoň se mi to zdá, protože další javovou soutěž nazvanou Start 2004 o nejlepší Java aplikaci pořádá Eurotel, Nokia a UPMobile. Za odměnu dostane trojice nejlepších Nokia telefony a aplikace také musí běhat na Nokia telefonech. Podrobnosti zde na webu UPMobile.


Kamojedov si pochvaluje(v tomto článku), že FCC hodlá uvolnit dalších 50 MHz pásma pro bezlicenční účely, zejména pak pro WiMax technologie. A libuje si, jak FCC samostatně myslí a želí toho, že u nás se tak nekoná. FCC je státní orgán, ačkoliv americký, a samostatně rozhodně nemyslí. V tomto případě koná na přímou objednávku G. Bushe, jenž pravil, že pro američany musí být broadband internet co nejdostupnější. A jeho administrativa následně distribuovala pokyny všem, kteří mají s broadbandem co do činění. Bush se setkal se zástupci telco firem, které dělají ADSL, zajímal se o satelitní internet a jeho úřad pokynul také FCC, aby začalo urychleně debordelizovat frekvence a našlo co nejvíce prostoru pro bezlicenční účely. A FCC nezbylo nic jiného, než konat.


Bere to od podlahy – uvažuje se dokonce o mechanismu „podkresu“ – tedy o tom, že v určitých frekvenčních pásmech určených zejména pro TV by byl povolený souběh technologií, kdy TV by vysílala na vyšším výkonu a bezdrátová síť na výkonu výrazně nižším na stejné frekvenci, takže by se nerušili. Odborníci říkají, že odstup TV kanálů i v USA je tak velký, že se tam bezdrátové sítě ještě vměstnají a frekvenční pásmo TV kanálů je lukrativní. Samozřejmě by se jednalo jen o domácí sítě nebo směrové spoje, ale i tak to pomůže!


Kromě toho FCC zpřístupňuje další pásma, například mých oblíbených 60 GHz (kde je trochu problém s rušením kyslíkem 🙂 se uvolnilo pro bezlicenční použití, jen technika je tu zatím drahá. A najde se toho více.


To ale nemění nic na tom, že u nás nic takového nehrozí. Zaprvé ČTÚ si nemůže moc dovolovat domácí specifika, za druhé i kdyby si je dovolilo, nikdo pro ně nebude nic vyrábět (10 GHz je naší tradiční výjimkou potvrzující pravidlo) a za třetí by se do toho muselo namontovat CEPT. CEPT a ITU by pak frekvence prosadili jako mezinárodně alokované, je to proces na desetiletí, pak se do toho namontují evropské technologie jako HiperMAN (nevíte, co to je? To je WiMax v provedení EU – super technologie, jen to jaksi nikdo nevyrábí a ani se nechystá). Do toho si ještě zaprotestují radioamatéři, kteří vytáhnou oblíbenou historku o výlučnosti radioamatérů, o tom, jak ti ještě větší amatéři budou zaprasovat ethér a jak už teď je ruší. Inu, žádná sláva s novými frekvencemi.


Ale češi si poradí, o to nemám strach. Jen co budou nové WiMax přístroje dost levné, pojedou zde na černo a nakonec v tak masovém měřítku, že s tím ČTÚ bude muset něco udělat, například to tolerovat … to je takové to řešení po česku.