Drobky: síť s variabilním SSID, VoIP novinky a odkazy na zajímavé články

Patrick Zandl · 8. duben 2004

Broadreach Networks přišel se zajímavou nabídkou pro ISP - nabízí jim svoji WiFi síť, která může poskytovat SSID dle libosti ISP. To je zajímavý a podle mne smysluplný systém - místo toho, aby se ve vzduchu pralo několik nevyužívaných WiFi sítí, každý ISP si může přidat svoje SSID (=síť se tváří, jako jeho) a náklady na výstavbu jsou podstatně menší. Podrobnosti v TZ na Yahoo.

Další poskytovatel internetové telefonie - BroadVoice. Volání do ČR na pevné linky za 5 centů (1,35 Kč za minutu), na mobilní linky za 42 centů (11,30 Kč). V USA možno volat za paušál po celých USA, chystá se i WiFi telefon. A když mluvíme o internetové telefonii, v Čechách vzniká server zaměřený na VoIP, jmenuje se iPhone.cz a stojí za ním stejní lidé, jako za WiFionline.net. Zatím je na něm bohužel málo materiálů, je na něm i obchod, ale mají tam jen produkty Faynu, které se dají koupit i v eshopu Fayn.cz - na iPhone jsou ale o něco levnější. Tak mnoho štěstí.

Na Lupě vyšla hromada článků, co stojí za pozornost. Především je tu článek Rity Pužmanové s názvem Co takhle magnetické bezdrátové sítě? - na to já odpovídám, zapomeňte na ně, pro další dlouhá léta je to okrajová technologie. Mirek Zeman se zamýšlí ve článku Sterilní Mobil.cz. Slíbil jsem (si), že už se nebudu na toto a příbuzné téma vyjadřovat, tak jen článek doporučuji ku pozornosti. Podobnou úvahu zaměřenou ale ne obecně na Mobil jsem napsal před lety pod názvem Vzestup a pád internetové žurnalistiky (hyperlink opraven) - přijde mi to jako obecný syndrom vyhoření a glajchšaltizace českého internetového zpravodajství, proto mám tak rád weblogy, které jsou stále polarizované.

Článek Aleše Miklíka Co můžeme čekat od CDMA-450? se příliš nevydařil. Stěžuje si na to i Kamojedov na svém weblogu v příspěvku s názvem Tichá pošta české žurnalistiky. Abych v tom Miklíka nenechal - ona to není taková legrace, snažit se pochopit technologii z toho, co se píše do tiskových zpráv, zejména pak do českých překladů trpících nejednotností užité terminologie a často zavádějícím pokusem o výklad něčeho, o čem překladatel neměl ani šajn. Můj oblíbený příklad s "jadernou sítí" je toho zářným příkladem, byť ne bohužel jediným. Což ale neznamená, že když se píše něco na odbornější médium a téma, měl by se autor dopředu více informovat a nebruslit jen po tiskových zprávách.

Na Mobil.cz se píše o chytrém telefonu Xplore G88, jenž je vybavené PalmOS 4.1. Viděl jsem tohle zařízení už v Cannes a ani jsem o tom nepsal, je to zoufale zastaralý hardware i software absolutně nepřizpůsobený mobilitě, takže prakticky můžete zapomenout na to, že by se Palm soft v tomto zařízení dal ovládat jednou rukou, což je dle mne požadavek na OS v chytrém telefonu. Stručně a jasně - je to příšernost, kterou si nekupujte za cenu vyšší 30 USD, leda byste byli opravdu skalní příznivci PalmOS...

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook