Drobky: článek na Lupě a z práce

Na Lupě vyšel můj článeček věnovaný vývoji kolem 4G technologií, jako je LTE, UMB a WiMax. Je obsáhlejší, zájemcům o problematiku zejména ve světle posledního prohlášení T-Mobile o vynechání 3G a přechodu rovnou na LTE (o tom někdy příště) jej doporučuji. Pod článkem do mne někdo hustí, že jsem nezalinkoval zdroj obrázků a tabulky (což nešlo, já to měl v mailovém PDF), ale že jsem pitomě přeložil Fractional Frequency Reuse jako „částečné znovuvyužití frekvencí“, to dotyčnému nevadilo.

Na Streamu se dokončilo nasazování nové CDN a zmiňuji to jednak proto, že si toho málokdo všimne a také proto, že je to vlastně jedna z posledních věcí, které vznikaly ještě za mne a Péti. CDN je síť starající se o odbavování provozu videí, u videoserveru uznejte věc podstatná. Jaký to má hlavní přínos pro normálního uživatele? Ten viditelný okamžitě je seeking ve videích, tedy možnost přetočit video i mimo tu část, co jste si už stáhli. U delších videí jako jsou pořady Primy je to prakticky nezbytné. Dlužno dodat, že funkci seekingu jsme sušili asi rok, jenže s původní CDN to vážně nešlo. Spolu s trvajícím zahlcením CDN Youtube směrem do českého internetu další bod pro Stream. K tomu přidejte flash přehrávač přepsaný do Action Scriptu 3 s podporou hardwarové akcelerace videa a máme přechod na HD video v základu hotový. Až na to, že na tom už se nijak nepodílím a pokud jsem si všiml, vývoj v tomhle ohledu nijak nepokračuje.

Tím se dostávám k tomu, abych připomněl, že od července už s podobou Stream.cz jako webu a jeho dalším rozvojem nemám prakticky nic společného (s pořady jsem neměl ani před tím). A až vyjede nová podoba, tak na to prosím pamatujte obzvláště, s tím nemám NIC společného. Mojí starostí ve firmě je jiný projekt, který nyní vidět není a zda a jak bude, to uvidíme dle okolností, které já mnoho neovlivním.

Včerejší představení nových hraček od Apple mne mírně zklamalo. Tedy, dost rád bych, aby se Apple zase začalo věnovat počítačům, nejenom hudbě a telefonům. MacBook má po roce práce u mne plné zuby a hodlá dát výpověď, chtělo by to třináctku v plechovém provedení nebo nějaký Mac Cube. Tu i onde nic. Asi budu muset přeci jen jít do iMacka … ač se mi nechce.

Chtěl jsem dodat ještě nějaká důležitá támeta, ale čas vyměřený blogování, který neomylně odměřuje dcera rachtající se ve vaně, je over. Takže zase příště.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

21 komentářů

 • Patriku, ten Vas selmostroj Vazne neumel seeking? OMG!

  Mimochodem, o tom, ze by melo Yt zahlcene pripojky smerem do ceskeho Internetu nic nevim.

  Je mozne, ze nekteri cesti ISP nemaji dostatecnou kapacitu do zahranici, ale to prece nema s Yt co delat 🙂

 • Zdroje je třeba uvádět. Že neumíte anglicky, je detail.

 • clanek na Lupe je super. Pro nas (tve ctenare) je pozitivni, ze ti ubyla prace, je to videt na vetsim poctu clanku. Tak nevim co ti poprat jestli uspech v praci nebo aby jsi uz odesel. 🙂 🙁 🙂

  Neco jako kdyz se zla tchyne zabije v mem novem aute.

  Odkazy na zdroje: to je prostor pro investigativni ctenare, aby je dali do komentaru.

 • Vzhledem k tomu, že ta CDN byla vyvinuta v Seznamu a ty si s ní neměl nic společného, tak bych spíš než “vznikly ještě za mne” psal “vznikly ještě mimo mne”. A možná je to důvod k naději, že bude fungovat.

 • Lazywriter: samozřejmě jsem ji neprogramoval. Ano, taky si myslím, že je lepší, když ji dělali lidi ze Seznamu podle našeho zadání. A asi máš důvod, že svým kolegům programátorům ze Streamu nevěříš, že by to zvládli…

 • ale Patricku, ty si neměl nic společného ani se zadáním. Já jen upřesňuju, že je to další z tvých chlubení se cizím peřím, o která nebylo Marigoldu v souvislosti se Streamem nouze.

 • Lazywriter: jistě, že měl. Requirements byly ode mne. Což neznamená, že jsi to zrovna ty musel vědět. Zbytek nářků si můžeš přijít vyřešit osobně.

 • Nechci se s tebou hádat. Uznávám, že Marigold je tvůj a máš právo si tu psát co chceš.

 • Lazywriter: ale ne, mne to vážně zajímá, proč si myslíš, že je lepší, že to programovali programátoři Seznamu, než naši… Já je považuju za schopné. Jen to nechci rozebírat tady.

 • OK, poslední reakce: Oni hlavně dostali kompletní zadání. Škoda, že si ho neviděl. Jinak to mohlo být naprogramované před rokem.

 • Lazywriter: zadání jsem viděl. Ale to, co píšeš, mi nekoresponduje s tím, co se dostalo ke mně. Například mi není jasné, proč jsme to podle toho zadání nemohli dělat sami, když by to vázlo jen na něm.

 • Nemůžu si pomoct, ale vždycky když někde na Internetu čtu očerňování typu a dikce, jakou tu předvedl lazywriter, tak je mi z toho na zvracení.
  A v takové chvíli je už zcela jedno, jestli má pravdu a nebo ne.

  Forma sdělení je to poněkud ukřivděně dětská.

 • No v kazdem pripade bych se spis k tomu autorstvi ani zadani nehlasil. CDN pro video ma byt transparentni a nema to byt pitomy download 🙂

  Predpokladam, ze to byla uz druha verze CDN, neb tou prvni se chlubila prozeta.

 • Zajimalo by mne jakym zpusobem zareaguje CTU na tu novinku, ze TM nebude stavet 3G sit po zakoupeni 3G licence. Nebylo snad soucasti licence i podminka, ze sit musi nabizet sluzbu pro nejake minimalni procento populace?
  Cekal bych pak, ze CTU zakroci a licenci pro 3G (i 2100 MHz frekvence) odebere.

 • Patrick: za normalnich okolnosti bych se do tebe a uz vubec ne takhle verejne nepoustel, ale tohle mi neda; ten clanek opravdu pusobi jako chlubeni se cizim perim; pokud se ohanis zadanim, pak bych te rad upozornil, ze to zadani dle vysledku neprilis odpovidalo stavu infrastruktury, coz svedci jen o tom, ze ani ty ani Peta (a je mi docela lito ze jsi do toho ted zavlekl Petra) jste do toho nezatahli ty, kdo tu CDN realne provozuji a vysledkem bylo, ze jsme museli vse priohnout vic nez by bylo potreba, a ze strany Seznamu tam taktez muselo dojit dodatecne k upravam – a ja sam za sebe docela lituju, ze jsem ho nevidel kdyz vznikalo, protoze nam to pridelalo praci; pokud jde o programovani lidmi ze Streamu, pak tam jakysi pokus byl, coz zcela jiste vis moc dobre, ale ti, u kterych bych cekal, ze to nebudou mit problem vyrobit, tak maji dost jine prace, a kdyz se tam poslal treba F. (tuhle osobu tu radsi nebudu rozmazavat, neb bych musel byt sprosty), tak vsichni vime jak to dopadlo…

  Nez se do me pustis, rad bych te upozornil, ze jsem osoba zopdovedna za nasazovani CDN a taky osoba, ktera pomerne intenzivne v tyhle zalezitosti se Seznamem komunikuje, takze o tom neco vim. A abych rekl pravdu, vubec mi necini radost, ze se diky tomu jak jsi to tu podal cela zalezitost rozmazava takhle verejne.

  Mimochodem se ti uspesne povedlo me utvrdit v tom, ze ta zprava na Lupe, ktera pusobila jak vyrizovani uctu nekolika ukrivdenych jedincu, je z tvoji dilny…

  PS: Za me muzu rict, ze nova CDN je naprosto luxusni, ale myslim, ze diky patri jinym lidem …

 • M.: Ano, bylo by to i na delší komentář z mojí strany, ale natolik už mne to nezajímá, abych k tomu něco psal. Jen dodám, že jsem nepsal, že jsem to celé vymyslel a zrealizoval, to jsi si přimyslel ty a já na tyhle ublíženosti nějak nemám co říct.

 • Patrick: a ja bych si ten komentar docela rad precetl, protoze me fakt zajima…

 • M.: Komentáře k interní situaci firmy kde dělám ode mne těžko na veřejném serveru. Na to ti snad stačí obejít chodbu … 🙂

 • Nějak Ti zlobí web, tak znova:
  Na Streamu se dokončilo nasazování nové CDN a zmiňuji to jednak proto, že si toho málokdo všimne a také proto, že je to vlastně jedna z posledních věcí, které vznikaly ještě za mne a Péti.
  Proč jsi tam nedopsal: „…za mne a Péti, ačkoliv jsme s tím neměli nic společného, protože tomu vůbec nerozumíme?“ Takhle si může řada lidí myslet, že jsi se na tom nějak podílel, jako tomu bylo v případě spousty jiných věcí, které sis vhodným self-promem připsal na své triko, ačkoliv jsi na ně neměl pražádný vliv…

 • Tady Kotas, mam dotaz. Co znamena „naprosto luxusni CDN“?

  Luxusni CDN ma Akamai nebo LimeLight Networks.

 • Koťasi, proč považuješ Akamai nebo LimeLight za luxusní? 🙂