Drazí programátoři, kdybyste nevěděli, jak pomoct novinářům, tady je pár tipů

Na Twitteru se umí programátoři hezky odvázat, když jde o to, nakydat na novináře hnůj. A tak mě napadlo, že bych mohl programátorům, kteří touží být společensky užiteční, nabídnout pár tipů, jak ulehčit život novinářům, kteří se o to snaží taktéž. Ne, psaním článků to nebude. Ale pomůže udělat rozhraní mezi státními službami a novinářem.

Asi nejlepší příklad je Justice, bohatý zdroj všech informací, ale poskládaných tak, že jsou zbytečně málo použitelné pro běžného i velmi IT vzdělaného novináře, ovšem nekušeného se scriptováním, perlem, PHP a bash shellem. Vy, programátoři, lidé chytří a užiteční, to spíchnete předpokládám za pár minutek. Co novinář potřebuje dostat z Justice?

Tak především by rád dostal emailem avízo, když se u nějaké firmy cokoliv v Obchodním rejstříku nebo Sbírce listin na Justici změní. Změní se majitel, společník, založí se výsledovka? Udělejte službu, kde umožníte novinářům zadat IČ firem a vaše služba ohlídá změny. Když změna nastane, dostane novinář informaci a jde si na web prohlédnout, co se stalo. Proč? Dneska novinář nemá šanci to uhlídat. Já mám na Google Docs tabulku se jmény/IČ cca 50 firem, které jednou za měsíc procházím, co se u nich změnilo, je to pěkný opruz. Většina novinářů to, soudím, nedělá vůbec, dívá se do Justice hodně nahodile. Přidejte totéž pro Insolvenční rejstřík (vše najdete na justice.cz) a službu udržte v chodu, ačkoliv provozovatelé Justice dělají všechno pro to, aby s ní roboti nemohli právě tohle dělat. Budete mít pěknou službu pro cca stovku novinářů a další hromadu lidí, kteří to sledují ze zájmu – návštěvnost nula, ale celospolečenský přínos obrovský. A to myslím smrtelně vážně. Nabídněte web rozhraní, kde se budou moci tyto změny centrálně sledovat po přihlášení, na titulku vypište poslední změnu u kterékoliv sledované společnosti, budete mít moc hezkou službu, za kterou vám utrhá pár novinářů ruce.

A další tip? Když už jste na té Justici, udělejte rozhraní, kde si vyplním Jméno, příjmení a rodné číslo člověka a ono mi to hlídá změny – jak ve statutárních orgánech firem, tak založení nových. Propojte to s možností hlídat změny v těchto firmách. Skvělá věc.

Proč? Zkuste si hlídat změny ve firmách nebo kolem osob, když k tomu teoreticky máte skvělý nástroj, jako Justice.cz, ale práce s větším množstvím dat s ním není vůbec jednoduchá. Tohle je příležitost pro vás, kde podat pomocnou ruku v čištění českého chléva. Věnujte tomu ten čas, který trávíte nadáváním na českou politiku v diskusích (ty komenty dejte klidně do zdrojáku) – a ještě se zasloužíte …

PS: Stejně se nudící webdesigneři a UX mistři se pak mohou podílet na designu a ergonomii vaší služby…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

22 komentářů

 • To není špatný nápad – ale je to nějakým způsobem zpoplatnitelné? Resp. jste vy novináři ochotni za takovouto službu platit?

 • Má to drobný háček. Při překročení počtu přístupů na obchodní rejstřík za časovou jednotku je daná IP zablokována. Byl to velký problém s obchodním rejstříkem při zavedení transparentní proxy.

  Další věc je, že jakmile by programátoři takovou službu naprogramovali, obchodní rejstřík udělá vše pro to, aby je zalokoval. Tedy pokud se takové služby rozšíří.

  A z těchto výše zmíněných dvou důvodů, to pane Zandle není.

 • „Vy, programátoři, lidé chytří a užiteční, to spíchnete předpokládám za pár minutek.“

  – zní to jak od člověka, co nikdy žadnou webovou službu nedělal. I když, vlastně ..

 • Stavět službu na jiné službě třetí strany, která ještě proti tomu aktivně bojuje? To nikdy není dlouhodobě udržitelné a znám mnohem zábavnější způsoby výdělku.¨

  Přitom justice.cz je služba, kterou si platíme my všichni a je plná dat, která jsou v podstatě ze zákona veřejná.

  Stát (stát jsme my, není to žádný náš protiviník) by na všechny své služby měl mít povinně API. V některých státech platí, že data pořízená za veřejné prostředky jsou volně k dispozici, případně za drobný manipulační poplatek. Tak by to mělo být i u nás!

 • Jo, to bych používal, klidně i za peníze.

  ad „justice vás zablokuje“ – pokud bude užívání rozumné (např. check jednou denně), tak to imho zablokovat nesmí, protože tu máme zákon o přístupu k veřejným informacím (nebo jak se to jmenuje)

 • to api ale musite presadit do zakona. ak na to netlacite tam, kde treba, nikto ho tam neda.

  mam s tym osobnu a uspesnu skusenost, ze staci miesto zalamovania rukami ist ku zdroju a dosiahnut to.

  inak, pre inspiraciu http://www.foaf.sk je web vyuzivajuci dostupne zdroje ku vizualizacii vztahov.

 • Ja myslim ze API pro zdroj dat existuje.

  http://wwwinfo.mfcr.cz/ares/ares.html.cz

  Je tam napr. výpis dat z Obchodního rejstříku, z Registru živnostenského podnikání, Centrální evidence úpadců, přehled ekonomických subjektů, přehled změn ekonomických subjektů

 • http://www.woko.cz/ – ze stáje IInfo.

 • Navrhněte Creditinfu, ať to přidají do SSV. Pokud to tam ještě není.

 • jen dotaz, jak to dělají firmy typu testujme.cz ?
  předpokládám že insolvenční rejstřík je taky „státní“ takže se jen přiživují na nějakém api-sw-službě…
  když to jde tady, proč ne ORejstřík?

 • Firmy typu testujme.cz , http://zivnostensky-rejstrik.cz/katalog/ tato data bezostysne kradou, respektive pres uplatky ziskavaji prominentni pristup k datum.

 • teorie, že „jeden dotaz měsíčně přece nemůže být problém“ je hloupost, protože pokud tam bude chodit 100 lidí, každý si nakliká 50 firem a check nejlépe 2x měsíčně, máme z toho engine, který se bude pohybovat na hranici limitu přístupnosti.

  samozřejmě existují způsoby, jak se dostat i přes ty limity, je to odzkoušeno několikaměsíčním provozem, dokonce mám i rozpracovaný nápad inspirovaný například serverem pipl.com.
  kdyby se tomu chtěl někdo věnovat, mám na to zajímavou doménu i nějaké peníze, ale ne čas a večery strávené programováním 🙂

  Těch zdrojů je samozřejmě víc, počínaje facebook až po customizované vyhledávání přes některé vyhledávače.

 • zaujimavy je projekt foaf.sk, hlavne ta vizualizacia vztahov medzi subjektami, napr. http://foaf.sk/ludia/137294#vizualizacia

 • Shodou okolností přesně na tomto poslední týdny děláme, viz http://www.fragia.cz/monitoring/

  Je to teoreticky hotové, ale než to začneme aktivně nabízet platícím zákazníkům, poběží to ještě pár týdnů ve zkušebním provozu. Webové rozhraní pro zákazníky popravdě řečeno nebylo v plánu, předpokládali jsme, že pro upozorňování na změny bude stačit automaticky rozesílaný e-mail, ale když o tom teď přemýšlím, webové rozhraní bude asi potřeba.

 • Lukáš V. – no tak to bude peklo – už vidím ty nové megatendry na nákup hw pro státní správu protože to nikdy nemůže ustát roboty co na to bude vypuštěno – příživníků se vyrojí spousta

 • Totéž bych chtěl u katastru nemovitostí. Databázi změn.

 • KM: doporučuji google a nebo zkratku na
  http://www.zmenyvkatastru.cz/Info/podminky.aspx
  stejná firma „testujme.cz“

 • Přestaňte omlouvat neschopnost zřizovatele webu. Data mají být přístupná vždycky a pokud nechtějí být přetěžování mají implementovat exponenciální backoff (HTTP hlavička Retry-After) a každý slušný robot ji má respektovat, pokud ji nerespektuje nemám problém s 503 odpovědí ale banovat IP může jen hovado.

 • Programátoři zcela nepochybně budou schopni výše uvedené napsat, nechápu, proč jste si již dávno nějaké nenajali. Namísto článku sepište zadávací dokumentaci, udělejte výběrové řízení a on vám to „určitě někdo rád spíchne“.

 • Shodou okolností jsem něco podobného před časem napsal: http://www.bizbiz.cz. Dělal jsem to čistě pro zábavu, nikoliv za účelem výdělku, takže podle toho to také vypadá. Ale proč píšu: s vizualizací sociálních sítí firem nastal ode dneška útrum, jelikož státní správa přestala od 1.1.2012 zveřejňovat RČ a jiný klíč pro hledání vazeb mezi ekonomickými subjekty neposkytla. Proto momentálně řeším jak to obejít (např pomocí adresy?) – kdyby mi s tím chtěl kdokoliv jakkoliv pomoct, může se ozvat. 🙂

 • Přesně k této službě snad směřujeme s http://www.daty.cz 🙂