Dorazil k nám internet (domů)

Objednávání internetové přípojky do nového bytu se konečně včera završilo úspěchem. Ze začátku to vypadalo docela triviálně, tedy že postačí nahlásit na UPC, že se stěhujeme a že chceme přeložit modem do nového bytu z bytu starého. Jenže na infolince nás ujistili, že je to operace na měsíc a že to není jen tak. Dita pravila, že internet potřebuje k tomu, aby mohla pracovat a že to tedy ne – a že její redakce mají tradičně dobré vztahy s UPC a že jí UPC jistě vyjde vstříc, když jsem já neschopen to zařídit. A obeslala nějaké pohlaváry v UPC. Když se dva týdny nic nedělo a vynadáno jsem dostával pořád já za to, že nemáme doma internet, jsem sáhl do svých tajných kontaktů, kde jsem našel vizitku na člověka, co tu v baráku připojuje UPC. Objednal jsem u něj připojení, za týden (včera) naklusali dva technici, přinešli modem a všechno připojili.

Mělo to vtipnou vsuvku. Chtěl jsem samozřejmě připojit svůj Linksys router a přes WiFi roztahat signál po bytě. Technici s ulehčením ocenili, že po nich nebudu chtít, aby tahali ethernet po bytě – jenže problém přišel v okamžiku, kdy se zjistilo, že UPC můj router nechce vzít. Následně se ukázalo, že pokud je MAC adresa zařízení už v síti UPC registrována, nelze to zařízení připojit jinde do UPC, dokud se předchozí odběrní místo nezruší. Nepochopil jsem smysl toho opatření – představte si, že si ode mne ten router koupíte, připojíte si ho doma do UPC a ono to nepojede a na infolince vám řeknou, že dokud si Zandl nezruší UPC, nemůžou vám ho připojit.

Technik ovšem správně pochopil, že si kvůli tomu nepůjdu koupit nový router – a naklonoval MAC adresu mého notebooku do routeru, s čímž UPC nemělo problémy.

Dostal jsem mimo jiné hezkou příručku o 31 stranách věnovanou popisu služby Chello. A zaujala mne stránka, kde píšou, že k odpojení od Chello může dojít, pokud zákazník provozuje nějaké nevhodné aplikace – například „nelegální DHCP“.  Co je to „nelegální DHPC“? Já doma samozřejmě používám DHCP, protože jak jinak bych pohodlně administroval svoji síť, přeci nepojedu na statických adresách? A přeci nepojedu bez routeru s firewallem a NAT? Co je na tom nelegálního? Asi to, že UPC nechce, aby lidi jeho internet sdíleli. Ale obávám se, že u domácích routerů má smůlu – nepoužívat na nich DHCP je skoro stejně rozumné, jako na nich vypínat firewall…

V každém případě internet doma konečně jede.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

4 komentáře

  • Taky mam UPC a provozuji si doma DHCP. Nelegalni DHCP chapu jako DHCP, ktere prideluje adresy do site UPC, ne do domaci schovane za NATem!
    MP

  • [1] to se mi moc nezdá… jak byste do WANky přiděloval IPčka. Ale možná ano. V každém případě jsem nenašel nikdě u UPC nějak blíže rozvedeno, co to je "nelegální DHCP".

  • [2] Mezi nejvetsi vypadky siti kabelovych operatory patri prave ty, kdy si nekdo rozbeha DHCP server do vnejsi site. Vzhledem k tomu, ze se casti site chovaji jako sdileny eth. segment, nema provider moc moznosti jak tomu zabranit. Jedina moznost je identifikovat problematikeho uzivatele a FYZICKY jej odpojit.

  • [2] Jojo, pokud si nekdo spusti DHCP server, ktery bude odpovidat na pozadavky z UPC site, tak tam muze vzniknout dost velky bordel. A nejde s tim udelat nic, krome tvrdeho odpojeni…