Dokonalé weby mne děsí. Vás ne?

Radek Hulán updatoval systém i vzhled pro Marigolda a ihned jsem dostal řadu stížností. Sám považuji úpravy za vedoucí k lepšímu, i když chápu, že drobné problémy rozladí – a jsem rád, že je Radek provedl. Přesto mne Marigold začíná děsit.

Radek se příliš se vším patlá – když mu někde nesedí dva pixely, tak to neprohlásí za vlastnost, jako já, ale hodinku si s tím hraje, dokud nenajde nějaký hack, který CSS upraví. Nepřipustí, aby text barevně neladil. A co je hlavní, vyblbne se s JavaScriptem. Toho si všimnete na jeho webu, kde klikáním na různé nadpisy se rozbalují různé části webu.

Tento přístup má pro mne dvě nevýhody. Tak za prvé, JavaScriptu příliš nerozumím a ani nevěřím. Takže když je potřeba něco upravit například v diskusích, mám hrůzu do toho sáhnout, protože omylem zajedu do toho javascriptu, něco se pokazí a nefunguje to celé. A krom toho ani nevěřím tomu, že by sami uživatelé něco takového chtěli používat – uživatel je z narowband připojení vycepovaný, že kliknout na cokoliv znamená reload stránky a to že je zdlouhavá operace, takže radši nekliká na takovéhle serepetičky jen kvůli tomu, aby zjistil, že meníčko se fakt rozbalí bez reloadu stránky. Kdysi jsem na to nasadil měřič kliků a opravdu jsem záhy zjistil, že pokud jsou odkazy normálně vypsané na stránce, kliká na ně desetinásobek lidí oproti tomu, když jsou v důmyslném hierarchickém menu podporovaném JavaScriptem.

A v neposlední řadě se musím přiznat, že dokonalé weby mne děsí. Minulý týden jsem intenzivně procházel stránky firem, které dělají předokenní žaluzie. Na Seznamu mi pro Prahu vypadla hromada stránek. Dvě jsem vyřadil, protože stránky vypadaly odporně, dvě jsem vyřadil, protože stránky vypadaly až příliš dokonale. Proč mi vadí dokonalost? Jednoduše proto, že jsem se bál, že ty firmy budou na mne příliš drahé.

Problém je v tom, že velmi dobře vím, že 80% práce na webu stojí 20% nákladů a čím více se chcete blížit k dokonalosti a ke 100%, tím více musíte přihazovat na nákladech ze zbývajících 80ti procent. Jednoduchý a slušný firemní web vám udělá studentík za pětilitr. I takový studentík už ví, jak se ořezávají fotky, kde co poskládat a do dvou dnů máte v mailboxu slušný web. Když totéž zadáte profíkovi, dělá to čtrnáctero dní a dostanete dokonalý web. Všechno je lepší, je to prostě dokonalé – a padesátka opouští vaši kapsu, jen to hvízdne.

Druhý důvod, proč mi dokonalý web připadá divný, je to, že mi připadá příliš umělý, přiliš dokonalý a příliš tím i odlidštělý. Nejvíce mne to trkne na weblogu – jen málokdo umí zároveň velmi hezky psát o čemkoliv a ještě dělat dokonalý web. U Pixyho se vždy utěšuji tím, že ta fotka na jeho weblogu není jeho, protože když hezky píše a dělá dokonalé weby, musí to být už nutně ufon z Melmeku a nikoliv člověk. Však také většina hezkých weblogů je věnovaná tvorbě webu a píšou je lidé z oboru.

Mnohem více mne uklidní web, kde jasně vidím, že účel světí prostředky. Autor potřeboval něco plácnout do stránky, tak to tam narval, i když kódu stránky crčela krev ušima. Tehdy vidím, že s webem pracoval člověk z masa a kostí. Člověk, kterému se mohu odvážit napsat email a být si jist, že neskončím jako ufony unesená oběť v laboratoři na Melmeku, že na druhé straně sedí někdo, s kým se dá rozumně promluvit o ceně a termínu.

Dokonalé weby mne prostě děsí. Vás ne?

!++2++!

PS: Radek Hulán zpravidla moje prvky chaosu z Marigolda pečlivě odstraňuje a všechny moje nedokonalostní konstrukce přehládá do XHTML a CSS. Já vážně nejsem ufon z Melmeku. Tedy, alespoň myslím, že nejsem…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

25 komentářů

 • na webu se pohybuje spousta HTML/XHTML/CCS… puritanu. Takze jak nejses validni, tak se hned dostanes do reci 🙂

 • Přišel jsem na tenhle článek přes RSS. A dočetl až k anketě. Ovšem hledal jsem, kde bych kliknul, abych svým hlasem pozměnil percentuelní poměr sil. A nenašel. Tak jsem kliknul na titulní stránku a tam hlasovat šlo. Pokud nelze hlasovat na trvalém odkazu, tak to vnímám jako chybu.

 • Tohle dnes neni problem. Najit web ktery je dokonaly zvenku i zevnitr to je dnes hledani bile vrany. Pokud mas dojem, ze je to dokonale koukni do kodu. Pokud mas ten dojem i pak, rekni nekomu, aby to zdrbnul. A kdyz tu bilou vranu najdes, znamena to pouze, ze firma vi, kde hledat lidi/sluzby. Dulezite je aby firma za domluvenou cenu odvedla dokonalou praci, a nemusi me zajimat, ze zamestnava Alfy z Melmeku.

 • [2] to jako aby ti na anketu klikali i vyhledavace? 🙂

 • moc pěkný článek, Patricku, tak hezky lidsky napsaný, výborně jsem se ráno pobavil a poučil 🙂

 • BTW pokud jde o ty zaluzie :), celkem dobre zkusenosti mam se starlux.cz

 • [3] po pravdě řečeno, zdrojový kod mne nezajímá a názor odborníka na něj prakticky taky ne – ještě jsem snad nikdy nenarazil na odborníka, který by si nezgustnul na práci někoho jiného a neupozornil mne na to, jak to ten jiný dělá blbě 🙂

 • Abych řekl pravdu, tak mě neděsí dokonalé weby (kterých ani moc neznám), ale dost mě děsí (no, spíš s***u) "dokonalé" weby, tzn. weby, kde autor chtěl předvést, jak moc dokonalé věci dokáže vyrobit (já jim říkám spíš "krásné" weby). Takže menu je animované, ve Flashi, všechny odkazy jsou Javascript-only atd., věřím, že jich každý také pár znáte. Na takovém webu si zásadně nic nekupuji už proto, že mi obvykle v Opeře ani nechodí.

  P.S. Nemohlo by to editační okénko na komentáře být ještě o něco užší? Takhle se sem vejde skoro 9 písmenek vedle sebe! (Firefox 0.8)

 • P.S. #2 Ehm, ty smajlíky by se taky mohly chovat trochu inteligentně, např. se zobrazovat při preview… Samozřejmě to měl být Firefox 0.8, to celé v závorce…

 • Mně vadí chladné weby, vyumělkované, přetechnizované. Na Marigoldovi už si jen čtu a bojím se na cokoli najet, natož kliknout. Připadá mi to tu všechno spráskané hrubou silou a já se nerad nechávám spráskat.

  Mezi jiným mě fascinuje, že tangero, noname2 i ook vystupují tak neviditelně, až je někdy opravdu těžké zjistit, co psal kdo, a jejich texty jsou pod Creative Common, kdežto Radek Hulán tu má hned tři odkazy a dva kopyrajty.

  Kdybych našel odkaz na RSS 2 nebo Atom, ani bych už na tenhle web nechodil a četl si ho v pohodlí a bezpečí Bloglines.

 • Když jsme u toho, připadá mi jako zásah do mého soukromí, když je tu zveřejňována doména, ze které jsem připojený.

 • [22] Ne že bych se pánové chtěl mísit do vaší zajímavé diskuse. Jen hlásím, že u mne je komentářové okno také 10 znaků široké a skrolování šipkama nebo kolečkem na myši je utrpení co do rychlosti (v porovnání s ostatními weby). [Mozilla 1.4, Linux]

  Obávám se, že za tu "rychlost" asi může ten zatrolený gradient 🙁

 • [28] Radku, nechci zůstat anonymní, podepisuju se jménem. Ale myslím, že nikomu ze čtenářů Marigolda není nic po tom, odkud se připojuju.

 • marigold: kdysi se začaly adresy zobrazovat v návštěvních knihách blueboardu, a zvedla se taková vlna odporu, že to velmi rychle zase skryli. Možná, že lidi, kterým to vadí, se neozvou – právě proto, že nechtějí, aby tu jejich adresa byla u toho protestního komentáře, a marigold možná přijde o pár zajímavých příspěvků.
  Přimlouvala bych se rovněž za skrytí adresy, nevidím v tom žádný smysl – majitel webu ji uvidí a nikomu jinému po tom nic není.
  BTW, když ten gradient něčemu vadí a vy to víte, proč nenabídnete alternativní styl bez něho?
  Jo a ta textarea je v moz 1.7.1 dobře a v moz 1.6 špatně .. možná problém u starších verzí ?

 • Milý Marigolde!

  Mně neděsí dokonalé weby. Věřím, že jsou prostě lidé, kteří umí a rádi si pohrají. Ale děsí mně dokonalí autoři. Konkrétně pak nejvíc ti, kteří nelépe vědí co je pro nás dobré a prostě to udělají bez ptaní.

  No, proč si to nepřiznat, úplně nejvíc mně děsí, že Ten, na jehož systému běží tisíce webů může, kdykoliv se mu zachce, zprasit (pardon vylepšit zcela zdarma) jeden z nejinteligentněji vedených blogů na české scéně.
  Tvůj blog je pro mne jedinečný kombinací vysoké odborné zdatnosti a vysoké míry lidskosti, schopnosti popisovat události bez zbytečných emocí a schopnosti nedělat ze čtenářů pitomce. V uvedené kombinaci to je vzácný jev.
  Blog Toho, který dostává dárečky jen ze zahraničí se v době kdy jsem jej sledoval, vyznačoval vysokou mírou odborné znalosti a nestravitelnou mírou sebestřednosti a nabubřelosti. Velmi vysoké IQ, velmi nízké EQ. Spíš záporné.

  Marigolde, prosím, ať si šíří pravou víru na jeho písečku, ale ty zůstaň pánem na tom svém. Ano, je to lákavé nechat si systém spravovat od skutečného odborníka, ale má to svá ale. Domnívám se, že v tomto případě bys se dostal do role Fausta. Tvůj blog je odrazem tvé osobnosti, podle toho co a jak píšeš a jak to vypadá si tě vážím jako odborníka i jako člověka. Nevyvoláváš zbytečné kontroverze a půtky tam, kde není potřeba. Četba tvého blogu je pro mne pohlazením a uklidněním.

  Bohužel Ten, který pracuje tisíce hodin zadarmo je profesionální prudič a nasírač.
  Jeho příspěvky, úpravy a zásahy by sem nutně spíš dříve než později zavlekly atmosféru povýšenosti čecháčky nedoceňovaného génia. Asi by se to nijak nedotklo tebe osobně, ale mám obavu, že náladu tohoto jedinečného místa by to poněkud narušilo.

  Ve staré verzi – Genesys – byl tvůj blog naprosto v pohodě. V té minulé verzi byl dojem z tvého blogu (celkový vzhled, čitelnost, čtivost,..) velmi dobrý.
  V této verzi – a o tom si myslím, že byl tvůj spot – je celkovým pouťovým vzhledem a příliš naleštěnou ocelově chladnou fasádou dřívější pohoda vážně oslabena. Už to není tvoje dílo odrážející tvoje představy. Asi jsi některé úpravy opravdu nějak chtěl provést, ale Ten, kterému čecháčci dostatečně neděkují to udělal podle sebe. Podívej se na tuhle diskusi. S dobrými úmysly tě přišel osvobodit – jako Rusáci v osmašedesátém. Jenom natáhnul svůj dobrotivý spár a temnota nás ovanula svým technicky dokonalým chladem.
  Čekáš snad, až někdo sepíše dva tisíce slov Za Marigolda původního?

  Ua, to sem se ale nějak rozjel.

  Raději už jen shrnutí mého komentáře do závěrečného zvolání: Marigolde, prosííííííím, prosííííííím, zůstaň Marigoldem, nestaň se rADogoldem.

 • [31] IP adresy resp host name jsem už vykostil, alespoň doufám…

 • [33] díky a ještě zcela off-topic ale happy : zítra nám snad konečně připojí drát k bezdrátu 🙂

 • [35] a taky jsem změnil font (alespon si to myslím) a zalamování na prapor místo justify.

  s tím bezdrátem jsou to paradoxy. Bezdrát se bez drátu neprodrátuje 🙂

 • [37] A mohl byste se ted podívat, jestli to funguje lépe? vyhodil jsem ten gradient, to pozadí je teď normální barva…

 • Prominte, ale tu diskusi jsem vymazal. všichni už víme, co jsme chtěli vědět i to, co jsme fakt vědět nechtěli. Gradient jsem vyhodil a jestli to teď neběhá rychleji, tak už nevím, čím to bude… a prosím žádný další flamewar na toto téma…

 • [19] gradient nepomohl, vadi background-attachment: fixed;
  viz marigold.css: body,html{font-size:13px;padding:0 0 0 0;margin:0 0 0 0; background: #FDF2E3 top left fixed repeat-x;}
  kdyz vyhodim fixed, tak to skroluje rychleji. Vzhledem k tomu, ze na pozadi je pouze barva, tak je fixovani zbytecne.

 • Technická fakta pro těch 10 lidí z 1500, co mají negativní pocity 🙂 (tedy ne pro zbytek, 1490 ostatních)

  – původní design jsem dělal já
  – tento design jsem dělal já a je téměř stejný s původním
  – původní design měl gradient
  – nový design má (měl) gradient
  – původní web měl OnFocus JavaScript události, které se aktivují při skrolování, a zpomalují web
  – tento web je nemá, má jen OnLoad události, které se aktivují jen při načtení stránky

  Závěr: tento web je rozhodně rychlejší než dříve. Ano, Patrick si v článku mírně povzdechl na JavaScriptem, ale to bylo míněno obecně. Je fakt, že to pár lidí okamžitě špatně pochopí a začnou si stěžovat. Lidsky to chápu. Technicky k tomu ale nemají žádný důvod.

 • Jo, uz to konecne scrolluje normalne. 🙂

 • [20] Škoda. Kdybyste chtěl někdy ufonům z Melmeku vysvětlovat, co je to arogance, měl byste hezký příklad.

 • … také mne dddděsí dokonalí autoři ještě dokonalejších úvah.

  Ad: studentík za pětilitr: nejsem si jist, zda k té údajné dostatečnosti, resp. takédokonalosti studentíkovy práce připočítáváte skutečnost, že studentík z toho svého pětilitru nezaplatí daň, že do toho pětilitru nemusí započítat náklady na pořízení legálního SW a další potřebnou režii. Řekl bych, že takový poukaz na výhodnost zakázky u studentíka je nemorální a do rádoby fundováného článku o firemních webech dvojnásob…