Dobře – co kdyby si tedy sosači platili za spotřebovaná data? Potěší je to?

Když jsem se o víkendu z diskuse pod spotem dozvěděl, že jsem placený agent Eurotelu, ihned jsem se rozradostněně odebral do IKEA, abych tu za utržené úplatky nakoupil nábytek do našeho bytu. Až u pokladny se ovšem ukázalo, že to s mým agenstvím je zřejmě slabší, než se čtenářům zdálo, nebo že Eurotel platí podstatně hůře, než jsem si myslel. Nicméně jsem učinil zajímavý poznatek ohledně způsobů řízení přístupu ke sdílenému médiu.

Ano, Ikea je jedním z obchodů, kde dávají všanc svůj nápojový pult – u pokladny si zaplatíte skleničku, tu si odnesete a u nápojového pultu si ji čepujete. Sklenička se jmenuje bezedná, protože můžete čepovat, kolikrát chcete. Ptal jsem se kdysi známého zaměstnaného tehdy v Ikea, co je to popadlo, takhle v Čechách riskovat. A odpověděl mi, že dokud bezedná sklenička nebyla, chodili si tam lidi načepovat vícekrát taky a bylo to nesmírně trapné. A tak zavedli bezednou skleničku, která prakticky jen legalizovala stávající stav. Ptal jsem se, jak to prosperuje. I pravil, že jsou samozřejmě rodiny, které si dohromady koupí jednu skleničku a pak se při pití střídají. A pak že jsou lidi, kteří si normálně koupí jednu skleničku na osobu. Zeptal jsem se, zda se nestalo, že by někdo přeléval džus ze skleničky do externí nádoby, i takový případ prý byl – paní slušně upozornili, že skleničku je třeba vypít.

Je to dobrá paralela, protože pomerančový džus je stejně zadarmo, jako internet – pomeranč roste na stromě zadarmo, přírodě nic neplatíte. Akorát potřebujete někoho, kdo pomeranč sklidí, vylisuje, dá šťávu do krabic a prodá – ejhle, každý takový by rád dostal zaplaceno. Problém, který ten známý označil za hlavní překážku, aby lidi vychlastali všechen džus, je fakt, že by museli stát od stolu a jít si přes celou místnost. To se jim nechce jen tak – to už musí mít žizeň. A navíc džusu se nedá vypít nekonečně mnoho, ale spíše v řádu deci, max litrů, což je stále ještě na nákladové hranici.

Přenesených dat se naopak dá zkonzumovat výrazně více. Pevné disky i běžných počítačů umožní uložit desítky ba stovky gigabitů dat, navíc můžete stahovat, prohlédnout a smazat.

Večer do mne Hynek hustil, že i stahovači mají právo na život a že je nemůžou ISP odstřelovat na potkání. Má i nemá pravdu. Zejména u radiového rozhraní se musí počítat s nějakou slušností a rovnoměrnou zátěží, pokud se všichni zákazníci mají dostat k lizu nějak vyváženě. Východisek je několi a to první vyzkoušel Eurotel, když sosačům snížil rychlost sosání přes den na pro něj únosnou hranici. Jde o problém často popisovaný – sosač prostě sosá a sosá klidně 24 hodin denně.

Druhá varianta je rovněž jednoduchá, pro běžného uživatele psychologicky méně příjemná – nasadit datové limity, jako to dělají kabelové televize. Za měsíc můžete stáhnout max 20 GB dat – a šmitec. Tím by samozřejmě připojení přišlo o aureolu Neomezeného připojení, ačkoliv třeba takovéto limity jsou v USA běžně chápané jako neomezené. Příkladmo jsem studoval podmínky Netflixu, když jsme začínali s Cinetikem, co znamená závazek, že si za měsíc můžete za 20 doláčů půjčit “neomezeně filmů poštou”. Neomezeně v tomto případě v podmínkách přímo definovali jako “zhruba sedm do měsíce”.

Třetí varianta je vůči sosáčům na sdíleném médiu nejférovější – zrušit nepočítané internetové linky úplně a účtovat zákazníky podle objemu přenesených dat, tedy podle konzumace.

Až doposud se trh pro ISP rozděloval na dvě částí – firemní a domácí uživatele. Byli jsme zvyklí segmentovat firemní na velké uživatele a SOHO market. Proč bychom si neměli zvyknout rozdělit domácí uživatele na sosače a brousiče? Samozřejmě s tím předpokladem, že sosači si svoje připojení zaplatí tak, aby se svému ISP vyplatili a nedotovali je normální zákazníci.

Protože data jsou zadarmo úplně stejně, jako pomeranče. Přírodě za ně nic neplatíme, jenže ti lidi, co se o jejich koloběh starají, jako na potvoru, zaplatit chtějí.

I když jsem si vzpomněl na hezkou teorii jistého ruského biologa Trofima Lysenka, který tvrdil, že socialistický člověk může přírodu využívat a těžit po libosti a nijak jí to neublíží. Mám ale dojem, že ani v Rusku se jeho teorii nepodařilo praxí ověřit…

!++6++!

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

55 komentářů

 • Patricku, kdy uz proboha dokazete pochopit, ze tady nejde o omezeni P2P, ale TEMER VSECH SLUZEB, vcetne FTP na nestandardnich portech, IMAPu a hlavne streamu

  nerozumim proc furt pisete jen o P2P (jako ten xindl Hulán), kdyz je to uplne jinak (viz moje prvni veta)

  PS: omezeni P2P na noc celkem schvaluju, ale NE uz to dalsi

 • Pod Linuxem mame WRR je to neco jako shaping ale nejake ESFQ,SFQ,CBQ ci HTB to strci dle me vpohode do kapsy.
  Nejsme linux guru u nas to nastavoval admin co tomu rozumi,ale reknu priklad:
  3borci stahuji na DC++ a 10lidi brousi….tem stahovacum jde ping vcelku do haje a i rychlost neni valna pokud je na siti vetsi aktivita.Ostatnim ping se zvedne o cca 10-30ms.Proste parada,okamzite jakmile stahovac prestane tahat ma "hladky" ping a zase zacina znova.Proste je to asi nejferovejsi co jsme videl.Jede nas na to skoro 60lidi a proste pohoda(lajna lechce nad 1Mb).Tohle kdyby udelali Ti blbouni vetsi ISPcka tak maji vcelku po starostech,ale nechcou,mno nam je to fuk,mame svoje.Jinak datove limity mame jeste taky,ale spis z historickych duvodu a asi dame 300+400MB na den(400MB od 14 do 8rano).Hold vesnice za 500Kc sdileny 1Mb s potencialem blizkeho prechodu na 5Mb optiku.

 • [1] Proč je nutné hned používat silné výrazy (xindl)? Musím říct, že jsem docela zíral, když jsem si pročítal diskuzi k předchozímu článku. Maminky by se asi divili, co jsou jejich miláčci schopní napsat. A možná ani nedivili – o to by to bylo smutnější… 🙁
  Proč jsou lidi tak strašně netolerantní? Proč všichni koukají jen na sebe a své potřeby? Copak jim ještě nikdo neřekl, že je někdy vhodné se zamyslet taky na druhou stranu? Jak by se chovali oni, kdyby byli na druhé straně? To bych ale chtěl asi moc… :-/

 • [3] protoze on me taky nazval xindlem, tak proto – jinak nemam ve zvyku nekomu nadavat 🙂

 • [2] jenže ti "blbouni větší ISP" přenesou to co vy za den za 5 vteřin a mají něco jako garance atd., takže nějakou 486 s Linuxem tam těžko použijou, potřebovali by něco za desetimiliony a proč by to dělali, když to zatím nepotřebují

  všichni: každý operátor vám je ochoten prodat opravdu neomezenou linku o neomezené kapacitě. Chcete neomezenou 512 kbit? Počítejte se mnou:
  1. operátor uvažuje k čemu vám asi tak bude – když budete nějaká firma, tak bude předpokládat 50% toku do ciziny, 50% toku do ČR. Když budete nějaká síť sosačů, tak může předpokládat třeba 90% toku ven.
  2. za plně vytíženou 512 kbit toku do zahraničí musí zaplatit mezinárodním tranzitním operátorům včetně záložního připojení a rozpočítaných nákladů na HW cca. 1500-2000 Kč.
  3. za lokální 512 kbit to bude výrazně méně, maximálně přibližně 500 Kč.
  4. takže když jste sosač, má na vás nákladově jen za IP konektivitu 90% z 1500 Kč + 10% z 500 Kč, tj. 1400 Kč.
  5. k tomu je třeba připočítat náklady na lastmile
  a) 512 kbit pevná linka od Telecomu stojí asi 8000
  b) když koupíte 2 Mbit, tak v krajských městech se dá sehnat za 10 tisíc, mimo krajská města za 20 tisíc, takže když sežene operátor 4 lidi a pak to nějak rozdělí, tak to vyjde třeba jen na 2-3 tisíce, když bude mít desítky zákazníků na jednom POPu a bude mít větší kapacitu, tak se dostane třeba na tisícovku
  5. K tomu pak rozpočítaný CAPEX (HW a další jednorázové náklady) – jestli investovali do toho POPu milion pro sto zákazníků, které na něj naberou během roku a návratnost počítají na dva roky (maximum v dnešní době), pak další tisícovka na jednoho
  6. K tomu pak, service, marketing atd. (cca. 20%)
  7. K tomu pak marži (cca. 20%)
  Takže počítejme best case:
  1400 Kč IP konektivita,
  1000 Kč last-mile (když to bude nějaký wireless, u pevné 8 tisíc)
  1000 Kč CAPEX
  680 Kč marketing
  820 Kč marže
  Celkem 4900 Kč + 19% DPH, celkem 5830 Kč měsíčně, kontrakt na dva roky
  K tomu pak jednorázově náklad na vybavení u vás, podle technologie – router Cisco 20 tisíc, profi bezdrát od 20 tisíc včetně instalace, 8 tisíc instalace pevná linka od Telecomu, pár tisíc na práci techika operátora atd.
  Za tuhle cenu vám operátoři prodají neomezenou 512 a můžete si tam tahat kolik filmů chcete. Při jakékoliv nižší ceně vás budou ve vašem tahání omezovat.
  Někdy si lidé myslí, že oproti netahačům stačí platit o onu IP konektivitu navíc, jenže zapomínají na to, že každý bod poskytovatele a každá backbone line k němu má také jen určitou kapacitu, která se musí rozpočítat mezi uživatele a jestli ji vezme deset lidí, tak ti musí platit desetkrát víc než když se rozpočítá mezi sto lidí.

 • Hmm. Vůbec nevíte o čem mluvíte. Srovnávat 60 lidí s 10 000 je trošku rozdíl nemyslíte? Také pěkně házíte zkratky, ale vůbec netušíte že například vámi zavrhované CBQ/HTB je to na čem WRR stojí. Navíc WRR se už přes 2 roky nevyvíjí a je rozdíl jestli to má omezovat jednu ušmudlanou 1MBit linku nebo několik GBit.

 • ad otázka Patrika: neexistuje jednoznačná odpověď, záleží na tom jak jsou na tom náklady:
  Co udělal Eurotel – omezit P2P sítě na noční hodiny:
  skvělé řešení pro uživatele, nákladné na straně ISP, má smysl jen když to umožňuje ta technologie sama o sobě a vícenáklad je pak

  Nabídnout datové limity a omezení rychlosti neřešit
  Nabídnout striktní účtování dle objemu přenesených dat
  – řešení, které je nejvhodnější u DSL, kde musí operátor za každý GB zaplatit 30 Kč někomu dalšímu. Samozřejmě jej neradi uživatelé, ale jinak to bohužel nejde, protože uživatelé jsou schopni na 512/128 DSL přenést i 120 Mb, tudíž operátor by pak musel zaplatit 3,5 tisíce Telecomu jen za vícedata, což z pětistovky od zákazníka nedokáže.

 • 2 patrick:
  agent Eurotelu, to netuším 🙂
  ale prý vám eurotel platí za to, že pro něj píšete různé manuály. to je pravda?

 • [8] Manuály pro Eurotel nepíšu. Když, tak pro výrobce mobilů (velmi výjimečně a je to spíš lokalizace), kteří ten telefon sice pak možná prodají eurotelu, ale mně rozhodně eurotel nic neplatí.

  Jediné, komu občas ve vztahu ke mně platí, je společnost, kde dělám a kam posílá Eurotel provize za PR SMS. Jejich výše je ovšem standardní a daná smlouvou.

  Pokud něco dělám pro mobilní operátory, tak jsou to bez výjimky operátoři zahraniční 🙂

 • [1] dokážu to pochopit. jenže problém je v tom, že puštěné Óčko je stejný problém, jako P2P download… (takže otázka je, co jsme si od toho slibovali)

 • mimochodem [1] a [10]: netušíte někdo náhodou jak to omezování funguje, už jsme na to téma tady mnohokrát zabrousili – omezují vše mimo port 80, 110 a 25 (afaik ne, protože nefungují i P2P na osmdesátce), nebo nějak "inteligentněji"? Podle toho by mělo být zřejmé čeho všeho se to týká a co včechno to omezuje. Možná by to byl dobrý dotaz na ET.
  Óčko jinak není stejný problém jako P2P download pro operátora, protože to óčko nikdo nemá puštěné 24 hodin.

 • [10] slibovali jsme si od toho napriklad toto:

  Hudbu, video i další formy multimediální zábavy budete stahovat velmi rychle.

  jinak mit celej den pusteny Ocko na CDMA je celkem prasarna, ale neni mi jasne proc si nemuzu pustit ani 128 kbps radio

  mne hlavne vadi, ze to vsude media prezentuji jako omezeni P2P, kdyz to je pravda jen zcasti

  ten clovek v ET, kterej nastavoval ty povoleny porty by zaslouzil jednu do nosu, aby se trosku probral, protoze evidentne si mysli, ze internet bez P2P = 80, 21, 25, 110. IMAP je pry zpomalenej taky a tady uz se to Ockem neokeca 🙂

 • [11] takze co vim, neomezene je i FTP na 21 (obcas to testuju na jednom souboru ze strahova a jede to vzdy plou rychlosti)

  a jak nekdo na cdma.cz psal, tak P2P na 80 jde (na DC pry staci premluvit cloveka, aby si nastavil u sebe port 80), tak nevim 🙂

 • [13] v tom případě nechápu v čem mají sosači problém a mírně poupravuji svůj názor na řešení Eurotelu, protože jestli je to tak, tak bude mít jen krátkodobý efekt a spoustu nežádoucích vedlejších efektů. Nicméně když si to dám do souvislosti s http://www.marigold.cz/item/eurotel-bude-schopen-ruzne-uctovat-prenesena-data-pro-mobilni-aplikace… tak už Eurotel zřejmě pracuje na následném řešení, které bude opravdu "spravedlivé"

 • Premyslel jsem nad tim, co bych ocenil ja. Jaky model by mi nejvice vyhovoval. Hodne intenzivne browsam, vcetne 2 dalsich compu, ktere jsou na jedne connection zNATovane. Na jednom miste mam UPC Chello a na druhem CDMA. Na obou se vyskytuji stejne a chovam se tam (v ramci moznosti) podobne. Vysledek je pro mne jednoznacny. Urcil bych limit, ktery by se rovnal cca. 20 hodinovemu intenzivnimu browsani denne s nejakym, ne vysokym, podilem stahovani (ATI driver 2x mesicne, aktualizace cehosi (Acrobat, Wokna apod.) IMHO to udela mesicne max. tak 500 MB. Tento limit by byl v pausalu a za dalsi data by se priplacelo. Vsechno hezky transparentne s online uctovanim na www. Dulezite je, ze ten "pausalni" limit by nesmel byt nesmyslne nizky. Nesmi se dostavit ten pocit, ze se musim omezovat pri normalni cinnost abych se tam vesel. A ten poplatek navic by mel byt takovy aby kdyz si stahnu v navalu vasne 2 filmy, tak me to nepolozi, ale zabrani mi to stahovat vse na co se podivam. Myslim, ze takhle je to u ADSL, ale nejsem si jisty, ze ti limity jsou nastavene spravne. Proto jsem sem nepsal zadne presne hodnoty. Netusim kolik udela "intenzivni browsani". Taky by asi hodne pomohlo mit prvni mesic na zkousku za pausal (bez zpoplatneni navic) abych si zjistil, kolik vlastne projedu. Me by IMHO vyhovovalo neco ve stylu 10 GB, 1 pevna IP, 400 kbps down a 200 kbps up v pausalu za 1200 Kc s DPH a kazdy dalsi GB reknem za 65 Kc.

 • DC++ vetsinou porty 411, 412, WinMX 6699, a pro spusteni potrebuje port 6257, po spojeni ho muzete zakazat a jede to dal. To jsou dva programy ktere mi na nasi siti vadi, a mame tady "experty" kteri to 1. v mesici pusti, a uz se jim to nechce vypinat vubec. Sosaji MP3, porna, filmy, a dalsi veci. Pokud by takovy byl jeden, a o stazeny nelegalni obsah se podelil s ostatnimy DC++ zavislaky, neresil bych to, ale kdyz zjistim ze si pres ICQ reknou kde co je, a zacnou tahat to same .. to me omejvaj. Kazdopadne jmenovane porty maji tady u nas striktni omezeni, za 1mbit platim cca 15000/mes, takze asi tak. Ostatni porty neomezuji, pouze jednotlivym uzivatelum vyhracuji v CBQ pasmo kolik muzou, a z nadrazeneho si pujcuji volnou kapacitu napriklad ve 4 rano, kdyzu je na siti volno ..

 • [15] Jeste rychle nez se do toho zamotame. Tech 500 MB zminenych v polovine jsem myslel za downloady. Zbytek k tem 10 GB patri na browsani. Ale to uz je fakt strelba od boku. Kdyz jsem byl na GPRS, kde jsem o tom mel prehled tak jsem browsal, ale omezovala me rychlost a netahal jsem (to byl masochismus). Protocil jsem mesicne tak 750 MB.

 • [15] No vidíš a třeba u EMEA máš http://www.ahoj.cz/index_main?page=ceny_adsl
  za 950 Kč (+19%)
  1024 / 256 (tj. reálná rychlost bude o cca. 30% vyšší než požaduješ)
  6 GB (1 GB navíc stojí 55 Kč)
  Pevná IP adresa za 100/kč měsíčně
  Když by ses spokojil s 512/128 (tj. upload by rychlostí odpovídal tvým požadavkům, down by byl tak polovičí), pak bys platil jen 590 Kč (3 GB v limitu)
  A nebo od Contactelu za 650 Kč, ovšem data si můžeš předkupovat v balíčcích od 0,5 do 10 GB a 1 GB tě tak vyjde od 45 Kč, přičemž nepřenesená data se přenášejí do dalšího měsíce, takže když bys přenesl méně, tak bys ušetřil.

  Jo ještě něco jsem chtěl poznamenat k Patrikově otázce, co je nejlepší. Nejlepší je totiž výběr. Každý chce totiž něco jiného a tak teprve dostatečná konkurence přijde s optimem možností. Když tu bude padesát nabídek, tak nás jakékoliv omezení kteréhokoliv z nich nebude nadzvedávat ze židle, protože si klidně vybereme někoho ze zbývajících 49.

 • [18] Jo, ja vim, ze ADSL by mi asi vyhovalo. Papirove. Ale mam dve veci, ktere me zrazuji:
  a) agregace. U Chello mam proste tech 2048 kbitu garantovanych. Ja je nechci. Stacilo by mi asi zminenych 400 kbps, ale ne MIN. Nikdy. Jakmile je tam to: "podle zatizeni site a faze mesice", tak te mohou kdykoliv jakkoliv osulit a papirove to bude OK 🙁
  b) slozita technicka podpora. Diky kombinaci ja+provider+Telecom se reseni nekterych problemu podoba hre ping pongu ale ve trech. Vim to, protoze mj. ADSL prodavam. 😉

 • [19] nechci tě zklamat, ale i u čela máš garantovaný tak akorát prdlajz. Pochybuji, že by zmíněná 1024/256 někdy pod oněch 400 kbps spadla.
  Techhnická podpora – částečný souhlas – přeprodejce nemá přímý vliv na opravu, na druhou stranu výpadky kabelu jsou častější než výpadky ADSL (první po půlroce jsem zaznamenal teprve teď minulý týden).
  Nicméně to z mé strany nebyl přesvědčovací příspěvek – samozřejmě kdo má možnost kabelovky, DSL, CDMA, tak vybírá jinak, než ten kdo má jednu možnost. Já jen chtěl naznačit, že třeba tvoje potřeby pokrývá i "omezené" DSL. Ovšem stejně i v tvém případě bych volil kabelovku, protože jestli za 1000 počítaný 1024/256 nebo za 1200 nepočítaný 2048 se zdá ta druhá možnost lepší (a sám ji také mám). Ovšem já mám osobně podstatně menší nároky, takže když přijde kabelovka (kdokoliv) s reálným 256 kbit a 1 GB limitem za 500 Kč, tak bych raději šel do tohoto. Prostě mám výběr.

 • [20] Nejsem si ted jisty jak je to smluvne a nechci to zkoumat (vzdycky mi pri cteni smluvniho newspeaku naskakuji pupinky a kazdy radek ctu 3x), ale oni se chovaji jako by tech 2048 kbps byl garantovanych. Tzn. kdykoliv to zmerim nebo taham neco z patere, tak je mam. A co vim z okoli, tak pokud nekdo sve nominalni rychlosti nedosahoval a ozval se, tak to vzdy seriozne resili. Tohle mi staci. U ADSL kazdy vi, ze tam ten rozkmit je a technicka podpora toho rada vyuziva.
  Souhlasim, ze volba je existencne dulezita, ale jasne davam na jevo, ze minimalne pro mne neni NEOMEZENY pristup k internetu v doslovnem chapani dulezity, pokud me omezeny nebude citelne omezovat. ;-)))) A myslim si, ze prachy vzdycky byly tou nejlepsi FUP.

 • [5]
  Pane jo to jsou my ale naklady.co takhle trosku rozumu do hrsti pane MARZISTO?:-))
  ad cena,co reknete nabidce Transgasnetu(dnes jiz net4net).10Mb za 15tis +DPH a neco pripadne za umisteni anteny.Laskave se proberte,byt to Tgnet dava jen obcanskym sdruzenim a podobnym neziskovkam,presto je to realna cena Pane Moulo a to kdekoliv na jejich popech,cili i u nas v horni dolni (nabidka je primo tady http://www.czfree.net/forum/showthread.php?s=&threadid=9999… )!Cili se svymi pocty bezte laskave nekam.O nejake 486ce nemuze byt ani reci,proste jedeme Celerony 1.7-2.0Ghz zahorene od Levi,sice to neni nejake hotswap ale s UPSkou vcelku stabilni reseni na nasi vesnickou sit pane Moulo.To ze se WRR dal nevyvyji je spis kvuli tomu ze je proste dost dobre- proste funguje jak potrebujeme.A to o tech Gigabitech je pekna prdel ukazte me kdo ma v NIX vic jak 5Gb ??Natozpak ven…to leda tak akademicka sit to mozna mit casem bude,ale komercni provideri to nepotrebuji,byt to pro ne az tak pracne neni se do NIX pripojit na vetsi rychlosti(bezne maji velka ISP do 2Gb).
  A vite pane 10 000lidi kolik ma trafik GPRS do zahranici ci jeste nedavno u (Tdebil ci Errortel ted nevim) byl 16Mb pac 16Mb meli koupenou a stacilo jim to(mno managerum opa urcite:-)) ).Tak asi tak.Nase sit nas nezivi tak kraviny typu zisk/nabidka-poptavka…vcelku to jde stranou a pokud by nas bylo tak 300-400 pak snad by se nekdo musel najmout to obihat,ale proste jsme tu a to co nabizime je pro lidi akceptovatelne.

 • [22]
  1. Co je to "Marzista"? To jako že jsem z Marsu?
  2. nepsal jsem o 10 Mb, ale o 512 kbit. cena za 10 Mb není 20× větší než cena za 512 kbit, spousta nákladů je společných (např. port). Objednejte u Transgasnetu 512 kbit do vaší horní dolní a dejte mi vědět za kolik jej máte. A s jakými garancemi, jestli je v ceně last-mile atd. Ale hlavně se na ta čísla koukněte znovu:
  2Mbps NIX / 700kbps zahranici 6.400,-Kc
  5Mbps NIX / 1.5Mbps zahranici 9.500,-Kc
  10Mbps NIX / 3Mbps zahranici 15.000,-Kc
  to mi dává dokonce vyšší za IP konektivitu, než jsem psal já. A nic jiného než IP konektivita v tomto není, lastmile a další náklady, které jsem psal jsou mimo tuto nabídku.
  3. Víte o tom prdlajz a váš slovník vás prozrazuje.
  4. "Vcelku stabilní řešení" je něco, co si opravdu může dovolit nabízet leda nějaký freenet
  5. opět ukazujete jak sám netušíte, protože něco jako "garantovaná" linka je v přímém rozporu se statistickými údaji typu kapacita linky do páteře/NIXu.
  6. je jasné, že vás žádná síť neživí, protože by vás nikdo s vašimi "znalostmi" nekoupil. Ovšem představte si, že neexistuje jen komunismus, anarchie a jiné způsoby obchodu než "všichni všem", "společné vlastnictví", "bohatí chudím", ale že jsou i firmy, které musí nějaký zisk generovat.

 • No, ja k tomu muzu rict jen jedno – od patku mi jede CDMA prachspatne (rozumel hodne pomalu), i kdyz zadny P2P program neprovozuju. Coz mi celkem vadi.

 • Sem pro to (dkyž už musíme mít nějaké limity na NEOMEZENÉM internetu), aby se platilo za více jak určený maximální počet přenesených GB dat, ale jen pouze přes P2P, to znamená, ne ostatní by se do toho nepočítalo. Ale když bych platil za přenesené data přes p2p, tak chci záruku za nějakuo minimální rychlost.

 • Som zo Slovenska a v tomto vám teda nezávidím. Tu nie sú žiadne FUP, nikto nenadáva na sosáčov a pod. To asi len český trh je už tak zdeformovaný Telekomom, že až je to hrôza.

  Pred časom sa snažil aj americký Comcast mierne upozorniť užívateľov, ktorí sťahovali nadpriemerné množstvo dát. Len pre info – oni majú 3mbit linky. Lenže, keď rozoslali tie listy, verejnosť za vzbúrila a konkurenční poskytovatelia DSL to hneď marketingovo využili, takže Comcast upozornenia stiahol. A hoci nemajú presne definované FUP, z rôznych for som sa dozvedel, že listy dostali tí, čo prekročili 350 GB mesačne!!! (všetko záviselo od lokality, inde listy posielali už!!! pri 100 GB mesačne!!!)

  Z praxe tých 20-30 GB stačí, ja mávam okolo 9 GB na našom slov. adsl a stale plnou rychlosťou aj pri agregácii.

 • problem je, ze samotna myslenka omezovani vysokorychlostniho internetu je spatna a jde proti jeho smyslu (na surfovani mi v pohode staci 128 a vyssi rychlost vyuziju POUZE pri stahovani dat, bez ohledu na to, jestli je to P2P nebo radio nebo tv). takze diky reakci ISP zamerene proti uzivatelum sluzby, kteri maji stahovani pusteno 7/24, jsou omezovani i ostatni.

  zajimavou otazkou je PROC JE JINDE MOZNE MIT NEOMEZENY INTERNET ZA STEJNE PENIZE? napriklad kamarad ve svedsku ma 8Mbit neomezeny (tj. skutecene neomezeney, ne "neomezeny") priblizne za cenu zdejsiho ADSL (300 SEK). jak je to mozne?

  pricin je vice, co povazuji na nejdulezitejsi:

  – rozsireni vysokorychlostniho internetu je mnohonasobne vetsi nez u nas. procento "stahovacu" je imho ve vsech zemich podobne (u nas je zrejme o neco vyssi, diky napr. vyssim cenam dvd a cd, a to jak vzhledem k prijmum, tak celkove, ale rozdil asi nebude dramaticky vyssi). stahovaci a lide, kteri maji pro vysokorychlostni internet vyuziti (napr. hraci her, ci ti, kteri potrebuji vymenovat velke objemy dat) si ho objednaji mezi prvnimi. vzhledem k tomu je jejich pomer k "normalnim" uzivatelum vetsi nez je tomu v zemich s vetsim rozsirnim interentu, a proto jsou na ne zdejsi ISP alergicti – maji pocit, ze se jim tito lide nevyplaci

  ergo tyhle hadky nebudou mit reseni, dokud se poradne nerozsiri vysokorychlostni internet a tzv. sosalove se v nem ztrati

  za spravne reseni nepokladam nic z toho, co je navrhovano. za nejdulezitejsi povazuji, aby uzivatel netrpel, kdyz si chce poslouchat inet radio, ci se koukat na tv, aby proste nemusel pocitat data pri normalnim vyuziti netu (tj. ne 100 % 7/24). castecne tento pozadavek splnuji rozumne nastavene limity (odhadem 30 – 50 GB).

  ja tolik neudelam ani nahodou, ale taky si nepoustim radio ani tv pres net

 • Přesně tak , nejde jen o omezení P2P, ale především všech nestandartních (nevyhovujících) protokolů !!!

  Možná , že je krok eurotelu právně nenapadnutelný a měli k němu právo , ale snad se shodneme na tom , že způsob jakým Eurotel zavedl FUP byl minimálně neetický.

 • Nejde o to, že ET omezil rychlost P2P, ale omezil jí i na stahování s FTP apod. To mě bohužel dosti mrzí, za tak nelehký peníz. Ať si ET dá limit třeba 20GB jako na kabelu, ale ať neomezuje ostatní. Radši ať posílí linky, přijde s vylepšením. Vím, že jsme teprve na začátku, ale nejdříve se musí pořádně investovat. Pritiže tohle omezení me¨ě opravdu omezuje. Bohužel nemám lepší volby než tothoto připojení, ale za 1100Kč mi to nepřijde fér.

  Mimochodem, komu platí ET za přenesená data? Že by Telekomu? No, třeba se mýlím.

 • Nerozumím jedné věci – proč se neustále řeší problém návratnosti a výnosnosti projektu providera (který ostatně mohl být plánovaný v rámci marketingových aktivit jako prodělečný). Podstatou problému je přece to, že Eurotel nalákal velké množství zákazníků na službu o vlastnostech, které po nějaké době změnil.

  Autor článku se pohybuje na pomezí manipulace, až demagie, protože záměrně opomíjí právní a etický rozměr celé záležitosti. Nejsem si jistý, jestli lze zcela jednoznačně použít slovo podvod, ale sousloví "nekalé obchodní praktiky" mi připadá poměrně výstižné.

  Abych použil obdobně hloupoučký příklad – když si zaplatíte stavbu domu na klíč podle schválené projektové dokumentace, tak nebudete chtít platit stavební firmě její vícenáklady jen proto, že učinila chybnou kalkulaci, nebo proto, že jí vznikly nečekané vícenáklady. V tomto případě se budete soudit, že…

  PROSÍM VŠECHNY, KTEŘÍ SE CÍTÍ POŠKOZENI a kteří by se chtěli připojit k aktivnímu odporu vůči postupu Eurotelu, aby navštívili http://www.cdma.cz/diskuze.php?vlakno=6906

 • Byl bych pro rozumný limit, 20-30GB na měsíc, s tím, že si mohu připlatit za další giga. Vycházím z porovnání jedné služby Karneval, která za necelé dva tisíce limituje po 40GB stažených dat.Za poloviční cenu polovinu dat, tak nějak to vidím. Jinak jsem nepozoroval nějaké zlepšení přes den Down/upload.

 • neviem ci to tu niekto spomenul, ale riesenie sosacov jednoduche ak ide ISP o medzinarodnu konektivitu, staci si vybudovat vlastny warez ISP server, akurat je problem ze u ET je problem v samotnom pripojeni a nie tej konektivite takze tam nepomoze ani lokalny warez server u ISP, ale u ADSL a kablovky si staci stiahnut par roznych kopii Lod of The rings 3 trebars a pak uz nech sa to taha len lokalne po sieti z cache ci rovno servera a nie ze si to taha kazdy uzivatel zvlast zo zahranicia a zerie tak prachy za medzinarodnu konektivitu

 • [32] no to by si na eurotelu pak smslo spousta exotů typu Hulán apod. :-))) ale ja bych proti nebyl 🙂

 • [31] kdy si uvědomíte, že porovnáváte neporovnatelné! CDMA je mobilní služba, kabelovka je pevná s podstatně větší kapacitou na každého uživatele! Kabelovky se dají srovnávat leda s DSL, CDMA srovnávejte tak akorát s GPRS.
  [32] jo tak to si může dovolit možná nějaký franta z horní dolní, nikoliv jakýkoliv operátor
  [30] opakuji – je ve smlouvě něco co toto zakazuje? Nikoliv, dokonce je tam s tím afaik počítáno. Takže vaše srovnání by mělo být "stavíte dům, podepíšete smlouvu, kde bude řečeno, že budou-li vícenáklady, mohou se přefakturovat" a vy se divíte, když se pak někdo podle smlouvy zachová. Už proto existuje ona petice – petice má totiž význam jen když neexistuje právní cesta
  [29] za data platí tranzitním operátorům. Jestli změna odporuje smlouvě, můžete požádat o výpověď smlouvy, můžete se o to pokusit i z důvodu změny parametrů a třeba vám vyhoví.
  [26] a [27] – výborné příspěvky, navzájem si odpovídající. K tomu jen jedna poznámka – není zcela vždy pravda, že problém vymizí až bude hodně uživatelů – v případě DSL bude problém trvat, dokuď se za přenesený GB bude platit Telecomu. Tam pak statistika jde stranou a GB se musí přeúčtovávat případně se musí udělat velmi přísný FUP.

 • [34] to je sice pekne, ale povedz mi ako cache rospozna zavadny od nezavadneho obsahu? ten "lokalny warez ISP server" bolo zjednodusenie pre menej chapavych co si za tym nevedia predstavit nic konkretne ked sa povie cache pre P2P porty a subory nad urcitu velkost na nich…

 • [35] Nojo, ale i to je dost vachrlate, navic to neco stoji a hlavne – uzke hrdlo nespis u Eurotelu neni v jeho konektivite, ale na posledni mili a pateri..

 • Vy to jeste nevyte?Eurotel me poslal fakturu a k tomu letak!Ted opisu co je tam za nabydku.
  5xRychlejsi neomezeny vysokorychlostni internet za 899KC!
  Staci zaplatit 899KC(1069,81)mesicne a muzete mit neomezene pripojeni k internetu prumernou rychlosti 256kbps take!Muzete surfovat po internetu bez zbytecneho cekani na nacteni stranek,STAHOVAT I VELKE soubory nebo posilat e-maily s VELKYMI PRILOHAMI mnohem rychleji nez dosud.
  Tak proc nemuzu tedy stahovat ty velke soubory?
  Co je tedy velky soubor u Eurotelu?
  Proc me to nekdo omezuje ja chci sosat a sosat jako prase kdyz zato caluju:)

 • [37] No právě. Všimněte si, jak je to právně nenapadnutelné. Neomezené připojení? Jistě by vám Eurotel vysvětlil, že to znamená "celý den neomezeno", což je jistě pravda – CDMA se vám nevypne.
  MŮŽETE stahovat velké soubory, nemusíte, nic vám negarantujem, jen možná můžete. V noci to třeba i půjde.
  MŮŽETE mít průměrnou rychlost 256 kbps. Nemusíte.
  Atd. etc.

 • Az budete calovat a calovat jako prase, tak muzete sosat a sosat jako prase :-)))

 • [36] no ved ja nevravim o ET, to som napisal hned na zaciatok v komentari 32 "akurat je problem ze u ET je problem v samotnom pripojeni a nie tej konektivite takze tam nepomoze ani lokalny warez server", ale ze je to riesenie skor pre ADSL/kabel na ktore by pak mohli prejst sosaci a nechat na pokoji CDMA

 • Placenim za prenesena data si pod sebou Eurotel vykope maly hrob. Zmizi tim uplne to, o cem jeho CDMA je … o neomezenosti. Omezene P2P mi nijak moc nevadi, proste kdo chce sosat, at si sosa v noci. Ale pri praci si chci pustit svy netovy radio, ktery je bez reklam, bez sumu, bez zbytecnych kecu. A co? A nic, nemuzu. nemuzu, protze datovi experti u eurotelu jsou tak skveli, ze omezili i streamy. A to uz me vazne nastvalo. A co vic, od vcerejska jsou blokovany dalsi servery, http://www.sms.cz apod. Tak kde to sakra jsme??

 • [22]

  Jen bych podotknul ze nejenom ze se WRR uz delsi dobu nevyviji, ale primo jeho autor mi v korespondenci psal at to nepouzivam, ze je to spatne napsane, at radeji prejdem na HTB. Sam jsem zdrojaky nestudoval takze nevim, nakolik je problem v implementaci ci jde o neco principialniho.

 • [15] No nevim jak ty ale ja pri intenzivnejsim brouzani nataham tak cca 200mb za den,,, Ktomu si tak jednou tydne neco sosnu cca 1-2gb a vic ne,,, jinak to pouzivam k praci a ztech 200mb je dobrych 70mb up ale optimalni by bylo tak 30gb omezeni na mesic na (lince 512/128) aby se clovek nemusel nijak omezovat a pak ze 1gb by tech 65kc bylo celkem fpoho,,, ovsem tady bych byl ochoten za neco takoveho platit cca 1000kc z dph vic ne!

 • Patavi to moc nemysli holt mu ta slava s spolu s panem Neffem leze na mozek holt jsou na zlate lzici ze pane Zendl Jdete se podivat do Japonska tam problem stahovacu neresi

 • Proc je v Cesku udelana prakticky kazda komunikacni sluzba tak, ze pokud ji lide zacnou vyuzivat v nabizene kapacite, prestane byti naraz funkcni? Kapacita zbudovana neni, ale z lidi se penize tahaji co nejdrive, tot jen svinsky byznis. Jednou jsem si za svuj peniz ZAKOUPIL pripojeni na inet, tak si po tomto pripojeni mohu delat co uznam za vhodne, stejne jako kdyz si koupim nove auto, mohu jet kam me napadne a nechci poslouchat, ze tudy nesmim, jelikoz tam chteji jet i druzi. To mi meli rici pri koupi, v dusledku cehoz bych si je samozrejme neporidil. ZAPLATIL JSEM a proto mam svate pravo si v ramci teto smlouvy uzivat, a nikde mi DOPREDU nebylo receno, ze bych "nemel na intu viset prilis dlouho". Pak takova sluzba je jen dalsi z mnoha zlodejin – ma stat par euro na mesic, jelikoz v ni neni garantovano zhola nic, jen sankce za to, ze je uzivana. # A stahovaci ze by si meli priplacet? V poradku, zakladni tarif necht stoji unosnou castku a za 1070,- by byl tarif "stahovac". Snad nekdo nemysli vazne, ze k cesko/zlodejske tisicikorune bych si mel jeste neco doplacet?! Ale nevim, proc se bavime o priplatcich, kdyz jednoduse sit Et ma byt na napor klientu pripravena a nezajistovat vyssi funkcnost paradoxne omezovanim rychlosti teto a objemu dat. Konkurence je prakticky zadna, nebot pokud nymand konkuruje jinemu amaterovi, neni to u me konkurence. Profik zakaznikovi nadbiha a neustale mu dokazuje, proc prave on by mel byt jeho vyvolenym… vsak toto je v Cechach sci fi. A tak se radeji pohodlne k uz tak predrazene sluzbe vymysleji dalsi doplatky…

 • Limity su spatne. Ale na druhej strane mozem napisat, ze ak niekto nie je notoricky stahovac, tak jeho mesacny objem sa po euforii z neobmedzeneho inetu ustali na viac-menej rovnakom objeme za mesiac.

  Naviac si tiez ako p. Farmacka myslim, ze problem je asi v kapacite a potom sposobe agregacie. Napr. u nas na Slovensku su aj pri datovych limitoch 1GB (3,5, 8 a 15GB) mesacne zavedene flat (citaj neobmedzene) vikendy a statne sviatky. Takze vacsina z tych, co maju datove limity, by mali stahovat a obmedzovat siet o vikendoch. Lenze vobec nebadat nejake spomalenie rychlosti. Takze kde je chyba?

 • Jen reakce na Martina Farmacku.
  Krasny priklad s tim autem. Takze dle tebe. Kdyz si koupim stary BMW 525 tak mam pravo mrskat to vsude 215 km/h hlava nehlava bez ohledu na ostatni. To ze mne policie zastavi za nedodrzovani rychlosti (potazmo za neohleduplnost vzhledem k povaze vozovek) je vlastne podvod protoze ja mam preci to svate pravo drit to auto co to da jak sem pochopil pisatele. Opravdu krasna uvaha. Ja nevim ale spis by melo byt to ze silnejsi auto si kupuji pro to abych mel v pripade potreby vykonovou rezervu abych mohl bez problemu predjet nebo abych se neplouzil do kopcu ale opravdu vyuzival plny limit co mi umoznuje zakon.
  A ne ze mam svate pravo. Ze svateho prava vzniklo akorat mnoho krizackych vyprav ktere ukazali ze svate pravo je vzdy jen zasterka nejake kur*arny.
  Pokud vim tak vsichni preci dobre vime ze v drtive vetsine kupujeme SDILENOU kapacitu. To znamena ze pokud zacnu mit tu snahu jako sosac tu kapacitu mit za osobni tak se ISP zacne prirozene branit. Rozumny clovek preci pochopi ze sdileny znamena to ze treba tu 1024 mam na to ze kdyz tedy neco potrebuji rychle tak si to rychle stahnu a pak si zas v klidu brousim nekde na WWW a ne ze to proste cely zalehnu a taham vesmes nelegalni blbosti ktery pak stejne v drtive vetsine vypalim na CD a vic si jich az na vyjimky nevsimnu nebo je rovnou smaznu. Ja mam se sosacema dokonce takovy zazitek, ze po mesici intenzivniho tahani (74 GB) dotycna prohlasi ze by se uz taky mohla podivat co vubec stahla aby to mohla jistak promazat aby ziskala 20 volnych GB na dalsi stahovani. NO MA TOHLE LOGIKU ?

 • Jakpak by asi vypadaly vysledky ankety, kdyby byly dany nasledujici moznosti:
  1) Považovat je za plnorávné a rovnoprávné, nikoliv za zločince – Eurotel by měl dostát svým závazkům, t.j. nelimitovat
  2) Umožnit jim s omluvou a odškodněním odejít, nikoliv ovšem za cenu smluvní sankce
  3) Nechat omezení audio a video streamů a omezit sosače
  4) Nechat omezení ftp://FTP

  A tak dále…. Nezdá se Vám, pane autore ankety, že jste nedal příliš příležitostí k vyjádření? Víte, právě proto se politici tak často hádají o tom, jak mají znít otázky v referendech.

  Proč taková míra jednostranného zaujetí vůči těm, kteří chtějí používat Internet tak, jako většina "nepočítačových lidí", t.j. pro zábavu? Jsou to snad méněcenní zločinci?

  Podívejte se prosím na http://www.cdma.cz/diskuze.php?vlakno=6906… , je tam hodně názorů o této problematice.

 • [16] Vy tu veřejně sdělujete, že sledujete nejen co si vaši klienti stahují, ale dokonce i co si píší po ICQ???

 • já docela dobře nechápu když už si pořídit vysokorychlostní internet (512kbps a výš) proč nestahovat data jak se mi zlíbí… od to je přece vysokorychlostní… když to omezují tak vlastně je taková investice do vysokorychlostního netu strácí smysl… stačilo by mi jen neomezených 128kbps za 300,- na email a nějaké to hledání pro mě důležitých informací… podle mě to vše jen ukazuje že problém nejsou stahovači ale problém s nedokonalou službou mají poskytovatelé… když už něco takového nabízejí tak by to mělo být se vším všudy… nebo vy by jste investovali peníze do vysokorychlostního netu když budete chtít jen nahlížet na stránky? a nebo do něj chcete investovat když budete vědět že vás někdo při stahování velkých souborů ořízne? a opravdu to nemusí být jen sítě p2p… podle mě celý vysokorychlostní net ještě není zdaleka funkční jak se jím poskytovatelé chlubí… mám já vůbec nějaké právo když mě poskytovatel začne ořezávat? vysokorychlostní net nebrat dokud budou s rychlostí a se zákazníkem zacházet jak se jim zachce

 • [50] ne, opravdu vysokorychlostní a neomezený jsou dvě naprosto nesouvisející záležitosti. Prostě to že si někdo koupí auto co umí jet 500 km/h ještě neznamená, že s ním každý měsíc šestkrát procestuje Evropu. Já ať mám 64 kbit nebo dvacetimegabit (víc jsem nikdy neměl), tak dělám to samé – prohlížím web, stahuji maily, občas nějaký ten free/shareware. Na jakékoliv lince stáhnu prostě od 500-1000 Mb měsíčně. Když mám ale teď dvoumegabit, tak když potřebuji nějakou dvacetimegovou aplikaci, tak ji prostě "spustím", za pár sekund ji mám otevřenou. U 64 kbit musím čekat. Stejně tak je nesmysl, že to není poznat na webu – i u 256 kbit furt pár sekund čekáte, než se načtou reklamy atd., s rychlejšími linkami je to jak otočit list papíru – bez zpoždění.
  Mám statistiky využívání internetu uživateli od velkých operátorů a budete se divit, ale většina (>90%) se chová naprosto stejně jako já.
  Neomezenost má jen jednu výhodu – marketingovou. Jinak ale jestli si mám vybrat platit o 100 Kč navíc za neomezenost a nebo zůstat při tom co mám, tak bych si neomezenost nekoupil, vlastně bych tím jen dotoval někoho jiného.

 • [51] Vidite a jsou i lidi, kteri by si za tu stovku neomezenost koupili 🙂

 • [52] ano, ovšem jestliže by si 50% raději koupili o 100 Kč levnější připojení u vaší konkurence, tak by to už nemohl být 100 Kč nárůst (protože by se tam dostatečně neprojevil statistický pokles), ale řekněme 300 Kč. No a 300 Kč dražší si koupí o dalších 30% lidí míň a tak mírnými kroky vzhůru. Protože jsem dělal pár let kalkulace, tak vám mohu velmi přesně říct, že při 512 kbit neomezeně když neplatíte rozdíl v lastmile (jako u DSL) je oproti 3 GB variantě nákladový cenový rozdíl asi 400 Kč.
  U DSL je to ještě horší – můžete být o těch 400 Kč dražší a přesto jakmile někdo přenese jen 20 GB (a jsou tam uživatelé, kteří přenésou i 110), potom musíte Telecomu zaplatit 600 Kč, a to se špatně rozpočítává. Proto ať přijde kdokoliv na ADSL tak za současných velkoobchodních poplatků bude vždy nějaké FUP existovat. Řešení je ADSL od Telenoru, zatím na málo místech, ale bez těchto problémů, podstatně rychlejší a kvalitnější a ve finále i levnější (když chci nelimitovanou variantu)

 • [53] Vidite a ja taky cas od casu nejakou tu kalkulaci udelam. Pokud mate problem se sluzbami CTc, proc je (vy operatori) kupujete?

 • [54] Nabídněte mi jiný způsob jak 70% domácností v ČR koupit lastmile o kapacitě 512/128 za 396 Kč a a budu kupovat u vás 😉