Dneska Apple potvrdí, že jsme na konci intenzifikačního cyklu

Apple má dnes představovat své počítačové novinky a nové verze svých operačních systémů. Svět nedýchá, jenže když si nezaujatě přečtete, jaká jsou očekávání, nelze se zbavit dojmu, že už ani ta naše očekávání nejsou, co bývala.

Články, které putují po webech, se snaží naznačit, že mezi deseti nejvítanějšími funkcemi pro OS X má být lepší podpora night shift módu, tedy modrání obrazovky do tmy, zatímco pro iOS by se hodila lepší nabídka sdílení přes 3D Touch. WTF? To jsme ztratili i sny? Copak jediné, co čekáme za novinky od nejbohatší a údajně nejinovativnější firmy světa je modrající kravina a dopracování menu přes přítlak obrazovky? Copak největší hardwarový zázrak, který letos dostaneme, může být konečně neosekaný MacBook, který stojí za to si koupit?

Neříkám, že máme čekat trikodér nebo teleport vestavěný do nových macbooků. Na jednu stranu se jasně ukazuje, že zase už ani nevíme, co bychom měli čekat. Už ani „odborní novináři“ nemají cit pro hranice a žádná očekávání nenastavují, asi proto, že už také žádná nemají nebo nedoufají. Nikdo nehoruje ani pro realističtější věci jako jsou skutečně funkční palivové články nebo alespoň použitelné bezdrátové dobíjení. Alespoň, že virtualizovanou laserovou klávesnici na seznamu požadavků už nahradilo rozpoznávání hlasu, teď ještě, kdyby se dalo používat běžně a standardně ve všech aplikacích a navíc s ruchem pozadí.

Jestliže (a zatím tomu zvěsti a úniky naznačují) dnes Apple nepředstaví (již potolikáté v řadě) žádnou zásadní inovaci, bude to jen další důkaz toho, že v inovačním cyklu této verze technického vývoje se blížíme konci. Limitům. Zobrazovací jednotky jsou na maximálním komfortu a jemnosti, už se soustředí na vyfikundace typu „bezrámečkovost“. Hranice možností. Kde zůstaly skutečné třírozměrné displeje vytvářející prostor? A kde promítání na sítnici či přímé napojení do synapsí? V laboratořích?

Proč v laboratořích? Zatím jsou v tak raném stádiu, že z nich nemůže být prodejný produkt, který by obstál proti čtyřicet let staré diodové technologii, která je právě na vrcholu a obchodně nabízí nejlepší výtěžnost, zatímco prosazování nové technologie by chtělo vizi. A tak budeme dokolečka zlepšovat technologii, která se za chvíli začne ukazovat suboptimální, nenabízející žádný další prostor pro budoucnost, pro příští vjemy. Zoufale se to ukazuje u virtuální reality, kde největším kompromisem dneška je právě vestavěný displej a jeho nutnost a ještě víc zoufalé je, že si to ani neuvědomujeme a na rovinu neříkáme, protože nás nenapadá, že by to mohlo být jinak. Nebyl to jeden z šéftechniků Apple, kdo před pár měsíci prohlásil, že většinu inkrementální výpočetní kapacity mobilů v brzké době zkonzumuje algoritmus, který maže do VR brýlí z obličejů ostatních lidí VR brýle?

Intenzifikační cyklus technologií od jejich komercializace bývá dnes zhruba padesátiletý a zaměřuje se na to, vyextrahovat ze zajímavé technologie úplně všechno, vydřenit ji do mrtě inkrementálním vylepšováním do prodejního maxima. Dnes se v tomto cyklu dotáhly k dokonalosti objevy padesátých a šedesátých let, jako jsou lasery, tranzistory, diody a způsoby využití elektromagnetického vlnění, ze kterých se staly mikrovlnné trouby a moderní digitální vysokofrekvenční technologie. A pak nic.
Otázka zní, co bude dál. Potřebujeme další vlnu, aby se naše děti mohly vézt na bohatství naší imaginace tak, jako my se vezeme na dědictví imaginace předků. Otevřete laboratoře a šokujte mě, že neumíme jenom odstranit rámeček z LED displeje nebo přidat funkci kontextové volby při zvýšeném tlaku na displej…

Prosím, Time, dnes je to na tobě, přesvědčit nás, že evoluce nezamrzla. Alespoň ten AI čip …

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

6 komentářů

 • A není to proto, že jsme od Apple očekávali hodně za poslední roky od odchodu Steva Jobse, ale dostalo se nám jen zvětšení displejů, odstranění portů, zvýšení výkonu a přidání redukcí? Sám jsem měl dřív vzletné nápady, co by Apple mohl udělat. Dnes jsem u očekávání, kdy přijde Apple Pay do ČR, jestli bude Siri konečně chytřejší a zda mi Apple nepokazí novým iOS baterku u necelý rok starého iPhone.

 • Tohle ale není zdaleka jen o Applu, jde o problém celého odvětví. Malý příklad – ve všech analýzách se píše, jak jde do kytek trh tabletů.
  Nojo, ale jak vlastně může nejít do kytek, když na něm nic není? Potřebuji pro některé specifické účely Android tablet a pět let starý Nexus 7 se mi začíná rozpadat, tak jsem o víkendu zkusil vybrat náhradu. Docela depka – v rozumné ceně jsem nenašel vlastně nic zajímavého, řada tabletů je proti zmíněnému starému dokonce horších, v dražší třídě se sice najde tu a tam něco parametrově a výkonově přijatelného, ale fakticky jde zase „o kosmetický pokrok“ a proti nabídce před pěti roky se v podstatě nezlepšilo nic. A ani se nezlepšila dostupnost, cena naopak spíš narostla, protože v nižší části spektra šla kvalita spíše dolů a při jen mírně vyšších požadavcích se musí mířit výše.
  Prostě žití setrvačností, pokrok nulový…

 • Podle mě svět (a relativně brzy) změní machine learning, computer vision a „robotizace“ (nebo větší autonomnost) věcí kolem nás. Ne jen aut, ale i domácích spotřebičů (něco jako že místo motůčka nebo krumpáče bude robot pomocník). Začne to nenápadně, ale pak to bude hukot.

 • Velky kus problemu je v tom, ze v tech „prelomovych“ vecech Apple na nektera mista nemuze (kryptomeny) a mnoha neumi (AI, cloud). Ale proc nejsou schopni dodat kompetentni VR nebo alespon okopirovat bezrameckove telefony je mi zahadou…

  • Já vám nevím, ale:
   – z hlediska cloud funkcí si Apple vůbec nestojí špatně, spíš přesně naopak. Tady je naopak v době Cooka patrné pomalé, ale vytrvalé posilování, mimochodem některé zrovna zde uvidíme večer, pár „leaků“ naznačujících inovace právě v této oblasti se již objevilo.
   – VR v současné podobě se stále více jeví jako jen a pouze další buzzword typu 3D televizí, tady je postoj Applu spíš vyjádření schopnosti jistého nadhledu a ochotyi také některé věci ignorovat.
   – s bezrámečkovými telefony je to trochu podobné, pokud se pobavíte s jejich uživateli, tak nadšení není zdaleka tak bezvýhradné (diskutabilní držení, menší odolnost při pádech atd.). Na podzim se asi nějaký posun v tomto směru kolem „iphone8“ ukáže, ale nevnímám to jako zas tak kritické.
   – s AI bych si nebyl jistý, tam se některé inovace ze strany Applu naopak očekávají, nechal bych se překvapit.

   Mimochodem ale určitě se nebudu Applu (a tím méně Cooka) zastávat všeobecně, přijde mi, že některá rozhodnutí jsou opravdu sporná. Jako příklad mě napadá například jen malé využití potenciálu Apple Pencil, což je v dost ohledech zařízení unikátní a moc nechápu, proč ji prodávají samostatně, místo aby se s iPadyPro dodávala automaticky, aby se to rozšířilo. Nebo třeba nedocenění velkého úspěchu iPhoneSE, který potvrdil, že zájem o kompaktní smartphone je zcela reálný a nejde jen o „geek kecy“ – čekal bych v této třídě nový model z této oblasti, ale zatím se nezdá, že by něco bylo na spadnutí. Hodně by se dalo polemizovat i o Apple Watch, také by se tu asi dalo jít dále. A samostatné téma jsou Macy, tam je opravdu těžké zbavit se dojmu, že je Cook prostě nemá rád a velký zájem o tuto kategorii je z jeho hlediska spíše „trpěný“, než že by ho vnímal jako příležitost…

 • No to je takové čekání na hodinky s vodotryskem. Spektakulární přechod jako ten na prstem ovládané dotykové obrazovky u telefonů/tablety je holt jen jeden za deset, dvacet let.

  Co Apple umí (a Microsoft teď do toho vlaku také nasedl) je spolupráce zařízení, sdílení dat, Handoff atd. nebo že je možné odemknout Macbook tím že k němu přijdu se svými Apple Watch a ty zase ráno odemknu po nasazení na ruku tím že vedle nich odemknu iPhone. Tahle „Apple ID“ identita podle mně půjde hlouběji a bude časem třeba možné se svými hodinkami/iPhonem přihlásit do dočasného „guest účtu“ na kterémkoli macOS počítači (pochopitelně který to bude mít povolené) a mít tam tu část dat které mám na iCloudu a aplikace které jsem si koupil na App Store nakonfigurované jako doma.

  Novost/přínosnost ApplePay je záležitost specificky US platebního prostředí se swipe kartami a osobními šeky které se velmi aktivné brání jakékoli inovaci, jaký smysl má třeba u nás kde je bezkontaktní v podstatě každá platební karta?

  Pokud jde o hardware, Apple nepochybně experimentuje s Touch klávesnicemi na Macbooku (myšleno virtuální klávesnicí tvořenou dotykovým displayem s haptickým feedbackem, nikoli fyzickými klávesami) – TouchBar je typický proof of concept.

  VR se podle mně mimo velmi specializované okrajové věci nechytne – nejvýš něco na způsob MS Hololens.

  Trh s tablety stagnuje protože začal příliš dokonalými modely které přebraly jako startovní čáru relativní vyspělost tehdy existujících smartfounů (došlo vlastně k bifurkaci produktu) a které prostě není třeba upgradovat.