DivX business

Je zajímavé, jak se člověku otevírají naprosto jiné souvislosti s tím, jak mírně změní úhel pohledu. Dříve jsem se díval na video z pohledu mobilu. Teď, když na mobily, tak z pohledu videa. A zaujal mne obchodní model DivX.

Že je to nějaký kodek, původně šlohnutý Microsoftu, následně naprosto celý přepracovaný, je asi obecně známo. Kromě toho je také synonymem pro pirátsky zkopírované filmy. Pro svoji kvalitu ne neprávem. Jenže ty časy jsou pryč. Pirátské filmy ovládá dneska XviD komprese, v podstatě analogická k DivXu, ale otevřená. DivX naproti tomu jde silně do seriosního video obchodu.

Postupuje zajímavě. Nálepku DivX Home Theater najdete dnes na leckterém DVD přehrávači. Skoro na každém novém – více jak 140 jich je na trhu. Důvod je prostý. DivX chce za integraci svého kodeku do DVD přehrávačů směšné poplatky a nabízí zaručenou kompatibilitu v rámci profilu kodeku. A tím profilem je právě ten Home Theater. Stačí vám na kodeku nastavit jej a můžete si být jisti, že jej DVD přehrávač s tímhle logem přehraje.

Proč tak levně? Uživila by se firma z poplatků za profi kodeky? Kdepak. Firma zároveň s tím dodává podporu pro video na vyžádání. Když přijdete na nějaký server, kde se prodávají filmy v DivX, zadáte divx číslo svého DVD přehrávače a film si vypálíte na médium. Film se přehraje jen v přehrávači s tímto číslem. A za tento encoding už firmy ochotné zaplatit jsou. A také – a to především – za přístup na obrovský trh s přehrávači DVD podporujícími DivX.

V poslední době jde DivX stále více do mobilů. Jedním z profilů kodeků totiž je Handheld Device určený pro mobilní zařízení. Stáhnout si jej můžete na mobile.divx.com pro S60, UIQ, PocketPC i Palm. A můžete si také stáhnout něco jako RSS čtečku, která do vašeho mobilu ze serveru stahuje nový obsah. Bacha na to, zda platíte datový paušál, protože i takto komprimované video nějaký ten kilobajtík má. Navíc, když si koupíte DivX Converter, můžete si pro mobily komprimovat svá videa a koukat na ně pak na mobilu. Nevýhoda pro čechy – není tu (minimálně zatím) podpora titulků. Nebo jsem je nerozchodil. Stejně by na mobilu nebyly moc čitelné.

S distribucí videa pro mobily si zatím DivX spíše jen hraje a stránky podle toho vypadají. Ale určitou šanci bych jim dával, ekosystém začínají mít velmi dobře propracovaný a značka má svůj zvuk.

Další částí ekosystému je webový plugin pro přehrávání DivX filmů přímo ve stránce. To je drobná slabina – je třeba ho instalovat. S novějšími verzemi kodeků se vám do prohlížeče vnutí automaticky, jinak se mi na Macku čistě doinstaloval a funguje jak z praku v Safari. A nabídka pro webmastery – sada software za cenu 20 USD zdarma, když si dají na svůj web video přehrávané z webu.

Kromě toho je novým projektem Stage6 – něco jako konkurence YouTube, ale zaměřená na video v DivX formátu (nepřekvapivě). A také s inklinací k HD obsahu a vůbec ke kvalitě, kterou YouTube nenabízí.

Prostě to začíná vypadat zajímavě. Zabezpečený obsah pro DVD přehrávače bez nutnosti ověření licence přes internet, tedy super věc pro offline zařízení. Přehrávání kvalitního videa na mobilních telefonech a do toho přesah na webovou distribuci videa.

Pokud jsem dříve netušil, kam se komerční DivX hodlá profilovat. Teď už mi to začíná víc dávat smysl a začíná to být i zajímavé. Navíc DivX je podporovaný skvěle jak na Windows, tak na Macu a řada řešení pro serverové kódování je i na Linuxu, takže si můžete snadno a levně vystavět velmi solidní videořešení.

A s těmi mobily to ještě bude legrace 🙂

DivX ještě do starého železa neházejme.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

9 komentářů

 • Nevím, jak moc je to pravdivé, ale pamatuji se, že jsem kdysi kdesi četl odhad toho, jak moc je DivX zavislý na Googlu. Nezanedbatelný podíl jeho příjmů prý tvoří kompenzaci z dohody o distribuci Google Toolbaru.

 • Na SX1 bezproblemu prehravam xvid filmy (konvertovane pres SmartMovie) i s titulkama, v pohode citelny 🙂

 • jj, tá se taky rád dívám na televizi klíčovou dírkou. Opravdu je to mobilní video taková killler aplikace? Audio bych ještě chápal, ale snížení diváckého komfortu při sledování videa na mobilu se mi zdá tak velké, že to skoro nemá cenu. A to mám dobrý zrak 🙂 A další potíž vidím v konverzi do mobilního formátu. Nedovedu si představit, že bych každý film (např. legálně zakoupený na DVD) před použitím v mobilu musel konvertovat. Věřím, že u třetího by mě to přestalo bavit. Takže zbývá stream. Zaplatit za obsah problém nebude, teď to jen protlačit mobilní sítí. Jenže aby to nebyl jenom proof of concept v rozlišení 3×5 pixelů, musíme mít asi něco trochu lepšího než GPRS. A jsme zase u toho: bude to vůbec někdo chtít? No asi jo, svého času jsem taky kroutil hlavou nad vyzváněcími tóny a jaký je to business.

 • No – na PDA (@520Mhz) se přehrávat filmy už dají (desktopové vga rozlišení), velmi v pohodě, ovšem titulky (kdyby byli) nečitelné – příliš malé, čímž se velmi snižuje počet filmů na které bych se na tom chtěl dívat. Nicménně pro mainstream to asi problém není.

  A přes wifi ze samba serveru to doma streamuje jakýkoliv divx/xvid film bez rekomprese!, takže pokud rychlost sítí trochu stoupne tak by to mohlo fungovat. Ty mobily za chvilku se od současného PDA moc lišit nebudou.

  Nicménně je to opravdu zážitek koukat na tom mini displeji na film, co je dělaný na obří screen v kině …

 • No jasně, člověka tak nějak zahřeje, když si doma sedí na záchodě a s PDA v ruce sleduje film, který se mu přes domácí wifi streamuje z media serveru. Jenže to je pořád málo, protože domácí wifi (čili jediná síť, přes kterou si to můžu pustit) je co do dosahu a geografické dostupnosti ekvivalentní vzdálenosti od domácího kina, kterou lze překonat v čase menším než krátkém. Čili je to sice technologicky možné a funkční, prakticky však naprostá kravina. Proč bych sledoval film na displeji velikosti vizitky, když o pár kroků dál je televize. A když už jsem tak daleko od bytu, že televize není, tak zase nemám signál své domácí sítě. Kdepak, tenhle krok vývoje rád vynechám.

 • ale já bych radši konečně uvítal formát, o kterým si budu jistej, že ho přehraju všude. Na Macu, ve Windows, v mobilu i v přehrávači. Ale to vím, že chci prostě moc, že?
  Ale jako majitele Maca, už mě děsí, když někde vidím koncovku wmv, tak vím, že přichází trable. Nejen na Macovi, ale i ve Windows.

 • Jo, je to trochu opruz konvertovat 🙂 Ale tak treba na cestovani vlakem a sledovani nejakyho serialu typu pratele,futurama to neni spatny…

 • souvisi s tematem:
  DivX In The Post Convergence World – An Interview With DivX CEO Jordan Greenhall
  http://davisfreeberg.com/2006/12/14/divx-in-the-post-convergence-world-an-interview-with-divx-ceo-jordan-greenhall&