Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

13 komentářů

 • Ze ve spanelsku agresivni komercni televize zkrachovala a zanechala obrovske dluhy? Alespon je nemusi platit radovi obcane, narozdil od dluhu nasi drahe CT. Tu poznamku si mohli odpustit.

  Taky nechapu proc kritizuji digitalni vysilani v USA a v Japonsku? Zeby temi nedostatky mysleli fungujici HDTV, kterou u nas prezentuji jako vzdalenou budoucnost?

  Darmozrouti jedni, zprivatizoval bych je vsechny.

 • [1] Jake dluhy "nasi drahe CT"? Zdvorile upozornuji, ze CT zadne dluhy nema, v roce 2004 bude ve zisku, TV poplatek v CR je po Rumunsku druhy nejnizsi v Evrope, limit reklamy vubec nejnizsi v Evrope (z PSB TV, ktere reklamu vysilají, tj. s vyjimkou BBC, danske DR1 a svedske STV vsech, nebot finska YLE sice reklamu nevysila, ale dostava 12,25% vynosu komercnich televizi ve Finsku vysilajicich, tj. takrka presne tolik, kolik z reklamniho trhu v CR ziskava CT) a naklady CT v prepoctu na hodinu vyroby a vysilani jsou nejmene o 1/5 nizsi nez naklady TV NOVA. Navic je CT spolu s polskou TVP jedinnou televizi verejne sluzby v zemich byvaleho vychodniho bloku, ktera od roku 1994 NEDOSTALA ZADNOU STATNI DOTACI.

 • jinak už myšlenka zprivatizování státní televize je nesmysl. Já raději budu platit stovku měsíčně, než abych musel sledovat televizi, která se řídí zákony trhu, nabídky poptávky atd. tj. která by místo zpráv z domova a ze světa ukazovala vraždy a zvířátka, protože to přiláká více lidí, která by v době teroristického útoku s 3 tisícemi obětí na nejsilnější zemi světa a nebo v době záplav jež způsobily 10 MLD škody vysílala akční filmy, a která by masírovala veřejnost šoty svého ředitele před volbami, ve kterých kandiduje, oblíbené straně vysílala jen pozitivní zprávy a na ostatní hledala špínu i tam kde nebyla. Jenom škoda, že afaik byl senátem zrušen návrh zákona, kde by museli za tuto veřejnou službu platit všichni.
  Na digitální televizi se těším (více kanálů, lépe strukturované), musím si už konečně pořídit ten set-box.

 • [3] privatizace státních programů rozhodně není nesmysl. na to, co ty říkáš, stačí jeden program, nejsou potřeba ani dva a natož čtyři, které se chystají. Problém není v tom, že by se nenašel nikdo ochotný vysílat něco na úrovni jako českou CNN/TV3, ale spíš v tom, že pro něj není volná frekvence. Takže proč by veřejná služba (=ĆT) měla konkurovat komerčním službám. A pokud ano, tak za komerčních podmínek.

 • [4] v tomhle se neshodnem. IMHO by měl mít sport vlastní kanál (ten se plánuje), protože konkurence si jinak vybírá pouze ty zápasy a sporty, které jsou divácky nejpřitažlivější. A v době větších akcí (mistrovství světa, olympiáda …) by se v televizi nemohlo dávat nic jiného a nebo by se zas musely dělat jen sestřihy.
  Dva jsou nutné minimum a asi by se s nimi přežilo i dál, to že jich bude víc ale imho nepřinese nějaké podstatné zvýšení nákladů (ono bude možná dražší udělat sestřih z utkání, než jej poslat do éteru celé), ale určitě je zde potenciál pro zvýšení přidané hodnoty – více prostoru pro vzdělávací pořady atd.
  Jsem sice pravičák jak prase a přerozdělování formou daní a poplatků odmítám, ovšem tohle je jediná výjimka, protože celostátní média jsou až příliš silnou zbraní, kdo je ovládá, ovládá veřejnost, ovládá politické smýšlení a tedy i kdo bude vládnout, jaké budou zákony, které mohou třeba povolit ještě větší ovlivňování a tak dál až do mediálního absolutismu ala Berlusconi.

 • [2] Nepresne jsem se vyjadril. Mel jsem na mysli dlouholete stamilionove "ucetni ztraty" a nutnost dotaci prostrednictvim televiznich poplatku. Z tohoto pohledu mi tak prislo komicke, ze CT upozornuje na dluhy nejake jine televize.

 • [5] no, otázka je, proč by sportovní kanál měla vysílat ČT jako veřejně prospěšnou službu. Sportovní kanál tu chce dělat hromada firem jako komerční službu a já je rád nechám, protože to budou dělat zhruba stejně dobře a nebudu to platit ze svých daní. Jinak souhlas – sport potřebuje vlastní kanál, ale rozhodně ho nepotřebuje z mých daní.

  Právě to vyvážené a kvalitní zpravodajství je pro mne tou veřejnou službou…

 • [3] Celostatni media jsou jiste silnou zbrani, ale nevidim rozdilu mezi tim, jestli televizi ovlada politik Zelezny a nejaka financni skupina, nebo parta zpravodajcu a politiku z jistych, byvalemu hradu blizkych, stran. Financovani pomoci televiznich poplatku objektivitu nezajistuje.

 • [7]no mám docela slušné povědomí o technickém zázemí ČTv, neboť jsem tam něco dodával a mí spolužáci tam pracovali a já tam byl pečený vařený a prostě zde NEEXISTUJE subjekt, který by byl schopen nabízet celosvětové sportovní zpravodajství alespoň na přibližné úrovni jako Česká televize.
  Jinak ale pozor, zde jsme si nerozuměli – já netvrdím, že by měla ČT nabízet sportovní kanál jako veřejnou službu placenou z daní, ba právě naopak. Myslím, že by tento kanál naopak mohl být placen čistě z reklamy a že si na sebe pravděpodobně vydělá. Klidně to ale může být pod českou televizí. A nebo se to může oddělit do samostatné firmy, co si bude pronajímat techniku a lidi od ČT. Teoreticky by to mohlo být i tak, že by si jiná firma pronajímala techniku od ČT, ale to by zákonitě vedlo k tomu, že by se něco dělalo zbytečně dvakrát a nebo k tunelům, kdy by si naopak ČT musela kupovat záběry od této firmy.
  [8]právě to "bývalému hradu blízkých" je přesně jak to má být. Hrad i televize totiž musí být ze zákona politicky neutrální a Havel IMHO byl (na můj vkus až příliš) a proto jestli je televize stejně neutrální jako Hrad, pak je to naprosto v pořádku. Názorová neutralita ale může v očích neznalce vypadat i jako preference středu, z čehož byly oba tyto subjekty občas bez jakýchkoliv důkazů obviňovány.
  Rozhodně jsem si nevšiml, že by na ČT byla nějaká nevyvážená programová skladba ve prospěch jedné strany, zato u Novy jsem si toho všímal velmi výrazně asi tři měsíce předtím, než ODS oznámila kandidaturu Železného za jejich stranu (což mí blízcí potvrdí, neb jsem to tehdy nechápavě komentoval).

 • [9] Havel v zadnem pripade politicky neutralni nebyl. Mohli bysme se tady hadat do jake miry nesnasel ODS a CSSD a jak moc mu vyhovovali lide kolem ctyrkoalice, ale to by asi nikam nevedlo. Nicmene faktem je, ze se komunisty okazale nebavil, a uz jen z toho duvodu neutralni nebyl. (Ja se mu nedivim, kdyby me komunisti sebrali tolik palacu a nemovitosti, asi bych je taky nemel rad, ale netvrdil bych o sobe jak jsem nadstranicky)

  Co se tyce CT, ja jsem zase prskal kdyz Ruml sel prespavat na Kavci Hory. (Tehdy jsem si taky poprve uvedomil ten obrovsky vliv Ceske Televize na verejne mineni. Svolat demonstraci, protoze se nam nelibi reditel, to je silna kava).

 • [9] no, možná neexistuje (za tu dobu co existuje už se snad ČT stihla rozumně vybavit), ale rozhodně není problém takový subjekt postavit na zelené louce. Trochu nadneseně se dá říci, že stačí koupit čtyři DV kamery, Premiéru a už se jede. Viděl jsem (hodně zblízka) několik takových projektů postavených na zelené louce a vím, že se dá velmi slušný výsledek (nerozeznatelný od ČT v obrazové kvalitě) postavit za měsíc, za dva. A lidi seženeš, když jsou peníze a peníze jsou, když máš celoplošnou frekvenci. Takže tohle rozhodně není důvod, proč sport by měla dělat ČT.

  K myšlence, že by sport kanál nabízela ČT přes nějakou samostatnou účetní jednotku mohu říci jen tolik – to by byla pračka na peníze, že bych se z toho osypal. NKÚ by si tam rovnou mohlo zřídit trvalé detašované pracoviště.

  Ne – ČT ať dělá veřejnoprávní službu, na to ostatní, nechť jsou komerční firmy neplacené z mých daní.

 • vsetci komentujuci, co teraz vidia iba CT: nejako skoro ste zabudli, komu ste zaplatili. je to ten isty, co si za tie vase peniaze kupil naspat nejaku inu vasu sukromnu televiziu 😉

 • A prave reseni vseho je digitalni TV = budou frekvence, bude vic programu a privatizace uz nema smysl…