Digitální televize poškodí samotnou podstatu televize

Jestli něco má šanci popostrčit netradiční formy distribuce videa po českém internetu, tak je to především nástup digitální televize. A situace na českém televizním trhu, ať už s předešlým souvisí nebo nesouvisí.

Proč? Inu, je to prosté. Zatím jsme od televize očekávali, že ji zapnete a ona běží, něco na ní hraje. Třicet let stará dědova Tesla stejně jako vaše fungl nová plasma.

S digitální televizí to taková prča není. Musíte si koupit set-top box. Pokud televize v sobě digitální tuner nemá. Dědova Tesla ho pravděpodobně mít nebude a nákupem tuneru zvýšíte hodnotu této televize trojnásobně. A kupovat si teď plazmu bez digitálního tuneru je nerozum. Že by?

To záleží na tom, jak se všechno vyvine. Dnešní set-top boxy zvládají MPEG-2, což je takový obecný standard v TV světě. Jenže někde už se tlačí MPEG-4 (například české O2 o něm rádo mluví) a v takovém případě můžete starý set-top box vyhodit.

Jenže tady ten zádrhel začíná. Pokud se začne měnit technologie, k čemu budou televize disponující DVB-T tunerem s podporou MPEG-2? A co DVD rekordéry? Budete je vyhazovat? Kvůli nové technologii?

Já chápu, že MPEG-4 nabídne více kanálů a případně lepší kvalitu, HD formát bez MPEG-4 (či jiné nové komprese) si představím jen obtížně. Jenže lidem se nebude chtít příliš často technologie měnit. U televize na to nejsou zvyklí.

A pokud ke změnám má dojít, začnou zejména ti mladší přemýšlet, zda změnu nepojmout velkolepěji, když už změna. Například přechodem k internetu. Proč?

Protože nabídka v digitální i analogové TV stojí čím dál více za houby. České televize chrlí estrádní pořady a bezduché seriály, všechno se zaměřením na věkovou kategorii 45+. Filmů je pramálo a za megafilm označí televize bez ostychu věc starou pět i více let, což k průměrnému stáří ostatních filmů pravda koresponduje. Mladší generace tedy začínají televizi chápat jako asynchronní přepravní kanál, což reflektují tak, že jednou týdně se sejdou u televizního programu a dálkového ovladače, naprogramují si těch pár filmů, které by mohly stát za to na DVD rekordér a pak si filmy o příštím víkendu „zkonzumují“. Smůla trochu je, že většina rekordérů má tlačítko Time Skip, kterým přeskočí porci reklamy a já vím, že tohle tlačítko u filmu nahraného z Novy musím zmáčknout patnáctkrát rychle za sebou, abych reklamu zcela přeskočil.

Až mi české televize začnou vysvětlovat, že můj DVD rekordér takhle použít nepůjde, protože nemá digitální tuner a že mám vysolit desítku za nový, asi nebudu happy. A asi na to rezignuju.

Myslíte si, že nové české programy něco vytrhnou? Těžko. Dobrým příkladem je pro mne Óčko. Stanice pro mladé prý. Nedávno ji UPC vyhodilo z analogové distribuce ve své kabelové síti a přeřadilo ji na digitál. Což znamená, že ji v podstatě pro většinu lidí vymazalo z TV, protože digitál UPC má podstatně méně lidí, než analog. Proč si ho volit, k tomu bylo jen málo důvodů a Óčko tím důvodem bude pro málokoho, protože to znamená 99 Kč měsíčně.

Óčko má denní sledovanost hraničící s klinickou smrtí. UPC zvolilo rozumně, protože ještě mohlo vyhodit Markýzu (analogový kanál tak udělal prostor digitálnímu multiplexu) a jediný vyrvál kvůli tomu nastal proto, že Óčko patří Mafře. A ta to UPC osladila ve všech médiích, co má. A že už jich pár má. Jenže faktem je, že Markýza by mi chyběla, nepřítomnost Óčka jsem nepoznal.

Dlouhodobá tendence? Asynchronní distribuci videa formou TV vypustit a přejít kompletně na internet. Kdo má rychlou linku, kdo si zaplatil Premium Rapidshare účet a našel nějaký Rapidshare vyhledávač, ten mi dá za pravdu…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

38 komentářů

 • Televizi ani UPC bohuzel ted v zahranici nemam a muzu rict, ze kupovanim, pujcovanim a stahovanim filmu se to neda nahradit. Prave sportovni (Eurosport) a dokumentarni (National Geographic) kanaly proste jinou alternativu nemaji. U sportu navic jeste jde o aktualnost. Zitra uz je mi sportovni prenos k nicemu.

  Rad bych si i zaplatil nejaky streaming po Internetu, ale v podstate nic takoveho neexistuje – nebo jsem nenasel. Kanaly, ktere me zajimaji, jsou preprodavany pouze kabelovym televizim, takze pro me smula. Ve svete radia takove programy uz existuji; lze si predplatit napr. di.fm nebo live365.com a ziskat tak bud neco navic nebo aspon vyssi kvalitu. Myslim, ze Internet proste alternativu televize zatim nenabizi.

  Rad bych se mylil; jestli nekdo o necem vite, tak zanechte komentar.

 • U mne televize není již několik let. Když si položím otázku – co v té televizi je a co mi stojí za to ji mít (a platit 130 korun měsíčně navíc)?
  – zprávy – na netu jsou vždy dřív, čtu je průběžně denně v práci, tedy v tv nepotřebuju
  – filmy – vše se již dá stáhnout na netu
  – soutěže typu Stardance mne neberou
  – seriály jako Chalupáři se dají stáhnout, nové stojí za h*****
  – počasí – to mi chybělo dokud jsem neobjevil AccuWeather plugin do Firefoxu

  Suma sumárum si koupím velký LCD monitor, a případně někdy k počítači digitální tuner. Do té doby se nemá cenu smažit, protože nové plasmové telky s dig tunerem. Budou rychle cenově klesat.

  Ještě bych dědovi doporučil ať si k Tesle koupí ne settopbox, ale satelit. Ten mu vydrží morálně déle, a nebude kostičkovat.

 • nie je to markyza ale markiza vid http://www.markiza.sk

 • Nějak jsem se nedočkal vysvětlení toho nadpisu, ale to neva, stejně by to byl jen subjektivní pohled ze strany 😉 Internet zdaleka televizi nahradit nemůže: ne každý má internet, ne každý má rychlý internet, ne každý má internet bez vyděračského FUPu. Televize nejsou jen filmy, jsou tu i jiné formáty, velmi podstatnou úlohu má zpravodajství, které prostě v takovéto formě nikde jinde v češtině není dostupné. Digitální televize není jen ta terestriálně šířená, máme i satelit a to už jakou dobu.

 • Ja doporucuji kromě Rapidshare i Torrent. Vazne, televize by mela co nabidnout, ma na to lidi i penize, viz treba Cetnicke Humoresky. Ale ne vzdy se dari, treba silvestrovsky special Cetniku byl spis trapny. Management asi pokulhava a nevi co by. Vzdyd se taky porad strida.

 • Ja bych prave ozelel „NOVU2“ a radeji si ponechal Ocko – jeste ze je alespon v tom DVB-T…

 • Vetsina DVD rekorderu ma jiste i analogove vstupy, stejne jako snad vsechna televizni elektronika v byte s dedeckovou televizi. A settopbox ma analogovy vystup. Da se to propojit. 🙂 Ba i ta LCD s integrovanym digitalnim tunerem pravdepodobne v budoucnu zvladne settopbox s mpeg4. Takze zrovna timhle bych neargumentoval. Pravda pro ty nejvic televizne zavisle muze byt cca 2000 Kc za settop hodne. Ale s popisem obsahu televizi souhlasim. Navic ta neprijemna nutnost cekat az budou vysilat to co chci a prizpusobovat svuj rozvrh programu…

 • Ona je to možná otázka trošku technologická – přecejen mpeg4 čipy jsou řádově dražší – jinak už by se tlačily dávno – mimoto v zahraničí se minimálně v iptv už směle používají. Pravda jak dlouho nám vydrží mpeg4 se sadou hd rozlišení je ve hvězdách, ale tipuju že to bude kratší dobu než vydržel PAL než na „to“ zase někdo začne tlačit s něčím ještě užasnějším co nám vypálí oči.

  Podle mě televize ještě zažijou těžkou ránu, ani tak ne kvůli internetu, pasiv je pasiv když na to přijde, ale spíš kvůli ignoraci produktivní části obyvatelstva, která už není tak „hloupá“, ale třeba si to jenom maluju…

 • Soudě podle toho jak v mém okolí rostou satelitní talíře (samozřejmě Digi TV :-D), tak pochybuji, že TV někdy jako taková zanikne. Mnoho lidí je na ní hodně závislých, je to člen rodiny, který jen tak nezmizí. Spíš mě mrzí ohyzdnost těch talířů. Nechápu elektrotechnika, který to našroubuje do fungl nový fasády a ještě do dvou různých bytů v jednom patře jinak vysoko. Štve mě, že domovníci nejsou schopni zajistit společný rozvod pro celou bytovku – existuje to, není to finančně dražší, naráži to pouze na neschopnost lidí.
  Jinak si myslím, že by tento problém řešil Media Center (změna formátu, vyměním kartu v řádu tisícikoruny a zbytek zůstane) a síťovku na IPTV to má taky ;-).

 • ad 1) na sportovní přenosy jsou dobří čínští piráti s jejich IPTV. Tam práva nikoho moc nezajímají. Například poslední olympiáda prý byla sledovatelná naprosto v pohodě. Viz http://www.football4less.com/streams/tvants.html
  Dokumentární kanály jsou tam taky.

  ad 7) analogové vstupy jsou u rekordéry k ničemu, protože ten si sám nepřehodí program. Smůla.

  Televizi tak jak ji známe dávám rok, maximálně dva. Předem jsem se na to připravil a tu ďáblovu krabičku už dávno nemám.

 • Tak tentoktát s tebou Patricku uplně souhlasit nemůžu.
  V tuhle chvíli kabelovku od UPC nepoužívám (přestěhoval jsem se mimo jejich pokrytí), tak mi to může být jedno. Ale zatímco Markízu jsem během svého života nesledoval snad ani jednou, hudební Óčko docela často.

  Hodně závisí na osobním vkusu, potřebám a zvykům, náladě a hlavně očekávání od televize.
  Třebá já televizi používám prakticky jen na zpravodajství (ČT24, CNN, BBC), nebo na hudební kanály (jakožto kulisu k jiným činnostem). U hudebních kanálů mne docela deptá podíl reklamy, proto jsem například totálně zatratil MTV. Jelikož se tam v posledních letech začala střídat už jen černošská humus hudba a reklamy. Černošskou humus hudbou myslím na vulgarismech si zakládající RAP a Hip-hop. V tom mi Óčko vyhovuje, je jiné. Až na tu reklamu.

  Z českých televizí pak konzumuji ve výsledku jen pár vyzobaných pořadu, typicky Krausovo Uvolněte se .., Ebenovu Plovárnu a občas nějaký zajímavý dokument.
  Na filmy už prakticky televizi nepoužívám, proto mne zcela míjí třeba zmíněná Markíza.

  Jestli s něcím musím souhlasit, tak je to přesun od TV k Internetu.
  Ano, místo abych čekal až s filmy a kvalitními seriály přijde televize, zneužiji raději nelegálních zdrojů na Internetu. Jelikož legálních cest mnoho není.
  Pokud jde o seriály, v tom jsem tak trochu „úchylný“. Nedokázal bych na seriály koukat způsobem … to be continue, za týden pokračujem. To se na to raději nekoukám vůbec. 🙂
  V tom je ideální Internet. Počkám až se odvysílá celá série a pak to jednorázově shlédnu, jako ultradlouhý film. 🙂
  Jediné seriály u kterých toto neplatí jsou seriály, kde pro pochopení jednoho dílu není potřeba shlédnout i všechny předchozí. Takže typicky Simpsny, Ally McBeal a podobné oddechové seriály můžu i v televizi.

  Pokud jde o budoucí vývoj technologií (formát vysílání), podle mne je jediná rozumná cesta. Televize (obrazovka) zůstane a může mít životnost v desítkách let. Vyměňovat se bude dekódovací modul, který bude součástí tunneru. Například s využitím CI slotů. Přechod typu MPEG2>MPEG4 nebude tak nákladný a složitý.
  Dalsí skoro nutností bude upgradovatelnost FW zařízení, ideálně automaticky z Internetu.

 • Jo jo, moje slova – díky za (podobný) názor.
  Jak to vnímám já, je digitalizace prostě trest
  http://magazin.softimage.cz/digitalizace-televizniho-vysilani-jako-trest/

 • Trochu offtopic, nevíte někdo zda se dělá kombinace: plochá obrazovka + analogový + digitální tuner + HDD uvnitř?

 • Živé vysílání stanice Óčko lze najít na internetu http://www.staniceo.cz/

 • Was ist das „samotná podstata televize“? Co je to vlastně „televize“?

  Je to ta černá bedna v obýváku? U té se mění velikost, konektory, rozhraní, počet, kvalita … ale podstata asi nikoliv.

  Je to ten obraz, které na té černé bedně je? Opět se mění jen kvalita, dopravní médium, technologické řešení atp. ale podstata asi nikoliv.

  Je to ten „způsob konzumace“? Tedy to že prostě na sebe nechávám x hodin proudit záplavu pohyblivých obrázků bez potřeby nějaké mé další aktivity? Ukazuje se, že ani to se navzdory předpovědím příliš nemění, lidé prostě mají potřebu před spaním relaxovat u něčeho, co jejich mozkové aktivity utlumuje, nicméně je fakt, že velkou část času předtím věnují nyní aktivnímu internetu, ale pak přesto jdou na tu pasivní televizi.

  A nebo se tou „televizí“ myslí aktuální nabídka či programové schema českých televizí? Zde jak doufám digitální televize opravdu „poškodí podstatu“, protože to co ty 3 předvádějí je hrůza běs. Přesně jak píšeš, všichni jejich programoví šéfové si přečetli, že je v ČR 60 % lidí 45+, a tak všichni udělají v jednu chvíli něco, co zaujme velkou část z těchto 60 %, ale že je zde 40 % dalších (+ část z oněch 60 %), které tyto sračky nezajímají je jim jaksi šumák. A věřím, že někdo z těch 20 dalších se bude o nějaké jiné skupiny starat.

  Mimochodem – je velmi zajímavé občas sečíst procenta lidí z těch koláčových grafů a zamyslet se, co asi v tu chvíli dělá zbytech z onich 98 % Čechů, kteří vlastní televizi.

  P.S.: každopádně co se myslím dříve či později změní je způsob financování – reklamy bude možné cílit místně, někdy dokonce přímo per user, bude jich tak moci být méně, budou moci být účinější a zároveň méně obtěžující. Z globálního pohledu pak bude hodně peněz směrovat do produktové reklamy přímo ve filmech, některé dost možná budou de-facto vydávat přímo výrobci.

 • Noname: reklama per-user imho jeste dlouha leta nehrozi, jelikoz by nejspis vyzadovala podporu na strane prijimace.

 • Kdy se Óčko přesunula na digitál? Vůbec o tom nevím… UPC analog.

 • Dan – myslím že hrozí (platí onen dovětek „dříve či později“), nepotřebuje podporu ani tak na straně přijímače, jako na straně jeho set-top boxu, resp. potřebuje zpětný kanál pro identifikaci (záleží jestli je to nějaké multicast řešení nebo s jednoznačným doručením. Nejjednodušší variantou jisté personalizace je pak výměna reklam podle kraje, resp. vysílače či nějakého uzlu, což umožní local based reklamy, které mají v televizi zatím nevídaný potenciál a které se velmi dobře uplatňují u rozhlasové reklamy.

 • Ve většině bodů musím souhlasit. Jeden příklad za všechny, Prima teď uvedla slavně do vysílání Heroes, už se těším jak pohoří, protože 90% lidí které tenhle seriál zajímá už má za sebou dávno 2 řadu přes torrenty. Proto podle mě pomalu odzvonívá uvádění zahraničních seriálů, lidé si je prostě radši stáhnou a podívají se na ně kdy to bude milé jim a ne podle nepovedeného diktátu televizních šéfů.
  Výjmku bude tvořit právě ta skupina 45+ která o něčem jako je torrent v životě neslyšela a stejně jí zajímají jen piomé české low-end „seriály“.
  Nesouhlasil bych akorát v případě Óčka, které je podle mého názoru jeden z mála alespoň trochu přínosných projektů právě proto, že je již nějak zacílený. Sice se na něj skoro nedívám, protože jeho hudební zacílení mě absolutně míjí, ale přeci jenom mám za to, že je to perspektivnější formát než klasické televize pro všechny. Budoucnost televize je podle mě právě v přesném zacílení na určitou skupinu, jinak v tvrdé konkurenci nebude moci přežít. Jen počkejte jak dopadne Prima pokud neudělá něco se svojí strategií, už teď s řítí pořádně dolů.

 • coolio: je pokud vím jediná televize s HDD na trhu a ta je analog. digitální není. dělají se jenom STB s HDD – ty nahrávají originální datový stream

  LukArcher: problém seriálů je hlavně to, že je český dabing zabije. Lost utrpěl katastrofálně a Heroes na tom zřejmě nebudou o nic lépe. Kdo chce vidět předabovaný IT Crowd ať poblije monitor

 • no ja bych tu televizi tak nezatracoval. Mam na pocitaci kompletni LOST, PRISM BREAK, HEROES, ale radsi si to davkuji v televizi. Kdyz mam na k dispozici 100vky filmu co si vybrat? Neni lepsi se podivat na neco co ted davaji v televizi na neco aktualniho co vybral nekdo s podobnym vkusem? Jeden cas jsem konzumoval 4 kvalitni filmy tydne, ale to se preji. To se proste neda vsechno je pak podobne. Az do zblbnuti.

  Budoucnost vidim v satelitu s klasickou TV v kombinaci s Internet TV a Internet zabavou.

 • Tyhle predpovedi opravdu zboznuju 🙂 Vzpominam, jak nam podobni verozvesti prorokovali brzky zanik papiru…
  Ona je to dnes tak trochu moda se chlubit, jak se nedivam na televizi, jak ji nemam doma atd….Ve skutecnosti je 99% obyvatelstva s TV tak szito, ze se jejiho zaniku opravdu nelze obavat. Kdyz nebudu uvazovat tu hloupejsi cast, ktera konzumuje v TV kazdou pitomost, jde pro radu lidi hlavne o to, ze TV je vlastne jakesi zrcadlo deni on-line, kdyz bezi zpravy, je to on-line, je to zive, je to realne…To vam zadny Web nenahradi – ledaze by na nem byl stream do TV studia – tedy vlastne televize (!!)
  Ano, v TV bezi spousta braku. Na dnesnim Internetu je vsak 1000x vice braku a musite se tim prodirat jako pralesem.

 • dvě poznámečky
  1. právě čt24 na internetu jako zpravodajský kanál funguje (řekněme) slušně
  2. mnozí „skalní“ příznivci torrentů a rapishare prostě zapomínají na něco tak banálního jako je jazyková vybavenost diváků

 • Par poznamek:

  V pripade P2P nemate vubec zadnou zaruku ze tam najdete co chcete a ze se vam to vubec (do urcite doby) podari stahnout.

  Neresite legalitu distribucnich kanalu, ale uz si pomalu zacinam zvykat, ze marigold je v tomhle seda zona….

  Veci z internetu nemaji standardizovane parametry a obcas vyzaduji kousek technickeho fištrónu. Ono nají a nainstalovat správné kodeky nezvládne každý…

  Nakonec to nejzasadnejsi: TV je pasivni vec, zapnete, sedite cucite, obcas prepnete. Cokoliv obdobneho na internetu (prozatim) vyzaduje aktivitu resp. interaktiviru. Neni to, a jeste dlouho to nebude, nahrada za TV ani omylem.

  L

 • >nevíte někdo zda se dělá kombinace: plochá obrazovka + analogový + digitální tuner + HDD uvnitř?
  S tim anagem si nejsem jisty, ale myslim ze ho ma:
  http://cz.lge.com/prodmodeldetail.do?actType=search&page=1&modelCategoryId=080102&categoryId=080102&parentId=0801&modelCodeDisplay=42LT75&model=NOTHING

 • Zásadní problém digitální nebo analogové televize ? Většina domácností má doma víc než jednu TV a s tím si zatím nechce digitální kabelovka poradit a IPTV/satelit neumí poradit. Takže zlatá analogová kabelovka. UPC se ohání tím, že do analogu už není kam přidávat, to jsou žvásty, protže je tma tka 15 programů které mají sledovanost tak 100lidí/den, ale spíš mě ot připadá že UPC se prostě neche za distribuci kvalitních TV platit a přitom vybírá nemalé částky měsíčně.

 • Patricku, Ocko ma ale vetsi sledovanost nez bratru 110.000 seznamackeho streamu 🙂

  musim rict, ze ocko uz se davno z klinicke smrti dostalo. problem s upc je uplne o necem jinem – to je proste o Balvinovi a Bartonovi – must carry, must go…

  ad torrenty – je hezke, ze LukArcher nema rad diktat tv sefu, je tu ale jeden drobny problem. pokavad dotahneme do dusledku chovani lidi, kteri si serialy stahuji (ano 90% cilovky uz Heroes videlo), tak az jich bude vic a vic a vsude, tak proste a jednoduse ti svine sefove v tv nebudou nic vyrabet. takze pak uz nebudou scenaristi stavkovat, ale delat na stavbe. jedine co se vyplati natacet, budou nizkorozpoctove porady, ktere ale LukArcher nema vubec rad…

  ale ono je to uplne jinak – a to dokazal Lost, ten je na nove velmi uspesny a pritom ho taky 90% ZAKLADNI cilovky videlo. jenze nova jej prodala cele mase, stejne jako v celku hodne komplikovany serial Dr. House. problem Heroes bude v prime, v jejich neschopnosti nasadit program tam kde ma byt, v jeho propagaci, respektive v uvedomeni si, ze takto nakladny blockbuster na primu vubec nepatri.

 • TV nesleduji už pár let. Původně tedy proto, že celkový čas prosezený denně u PC čítal i 20 hodin a ty zbylé 4 jsem věnoval ostatním potřebám. Teď sice trávím u PC podstatně méně času ale potřeba sledovat TV vysílání se stále nedostavuje. Zprávy z domova ani ze světa mne příliš nezajímají a když už chci něco vědět, tak si vystačím se zpravodajstvím na internetu. Seriály, ze kterých spousta lidí „teče“ (Heroes, Lost atd.) mi také nic neříkají a jejich děj mi nepřipadá jinak zajímavý a poutavý na to, abych s nimi ztrácel čas. Ten zbytek (estrády, telenovely a reklama) nestojí ani za řeč.

  Volný čas raději strávím třeba nad nějakou knížkou nebo se jdu s přítelkyní projít. A když jsem v Praze, tak jdu prostě na pivo 🙂 I to pivo má pořád větší informační hodnotu než informace z TV.

 • [Petr Lázňovský] A proto už mnoho uživatelů opustilo zastaralé Windows Media Player, BS Playery a jim podobné a používá VLC, u kterého kodeky nejsou potřeba 🙂 TV je sice pasivní ale pokud nejste pouze tupě sledující osoba, tak to aktivitu vyžaduje. Minimálně vyhledání v programu co právě dávají a na co se chcete dívat. Což je vzdáleně připomínající vyhledávání na internetu. Nedávno jsem někde narazil na P2/ službu, která je přímo dělaná na filmy, ovšem vzhledem k tomu, že o legálnosti by se dalo pochybovat a pro Linux navíc není klient, jsem se o to dál nezajímal. Nicméně to funguje zhruba jako hledání v TV programu.

  Co se týče stahování filmů z internetu, tak mi skutečně nečiní problém najít co hledám. A to i přes to, že stahuji jen to, co jsem nesehnal originál (mám velmi specifický okruh filmové tvorby, který mne zajímá) – většinou filmy X let staré 🙂 Většina P2P klientů má tak jednoduché ovládání, že s nimi zvládne pracovat i malé děcko 😉 Horší je to s tou legální stránkou věci.

 • to Lukas — 9.1.2008 @ 17:13: Já náhodou pro jednu digitální televizi dělám a právě jsme začali nabízet set-top box pro dvě televize… Takže se tvůj „problém“ tímto řeší 😉

 • 2: Dee , hm, pro dvě TV nebo pro dva TV kanály ? Já se chci dívat na každé TV na něco jiného !! (PS : doma máme 4 TV). Navíc jsem slyšel ža ta vaše Digi televize má poměrně špatnou kvalitu.

 • Hmm, slovo do pranice :-).

  Nejdří technické problémy digitalizace. Především nekompatibilita kdečeho s kdečím. Jenom digitální tlevize jsou 3 – DBV-T, DBV-C a DBV-S. Pro každou potřebuju jiný settop box. Pro DBV-C a DBV-S navíc potřebuju do každého settopboxu čipovou kartu, kteoru mi provider dá buď jenom jednu, nebo si za každou nechá znovu zaplatit plnou cenu měsíčního paušálu. ve finál emám na stole milion dálkových ovladačů, manželka si tu televizi málem ani neumí přepnout na jiný kanál. Ne, tomu opravdu neříkám „user friendly“ řešení. Takže mě nechává digitální TV zcle v klidu, dokud mi ji kabelovka násilím nevnutí (jakože se to silně snaží), tak si ji sám pořizovat nebudu. Ono se to za 3-5 let nějak vystříbří. Předpokládám nějaký centrální domácí „multituner“, který bude celou (nebo aspoň více než 1-2 kanály, minimálně 4-8) nabídku digitálu převádět do analogové formy. On to zase takový problém není, pokud bude dostatečná poptávka, tak ani cena nemusí být nijak drastická. A to by mi stačilo, většina „digitálních stanic“ stejně není určena pro mě :-).

  Vysílání TV po stránce obsahu. Všechno je nahraditelné. V TV mě taky zajímají stanice jako eurosport, nebo spectrum, discovery, pro někoho překvapivě i třeba ČT2. Fimy, natož to bulvární zpravodajství v televizi už dávno skoro nesleduju (výjimkou je ta ČT2), ale čas od času se nechám inspirovat a když nějaký zajímavý film dávají, tak si ho pustím ze svého domácího videoserveru, případně nahraju do PC a později shlédnu. Stejně jako s muzikou, na film se chci podívat, když se mě zrovna chce, ne když ho dávají v televizi. Líbila by se mi nějaká internetový „videopůjčovna“ ( „něco“ on demand), ale to by tam musel být opravdu výběr, když si teď vzpomenu, že chci vidět třeba Ikarii XB1, nebo Těžký život dobrodruha, tak aby i takové špeky byly v nabídce. Nemám problém si za to zaplatit cenu srovnatelnou s klasickou videopůjčovnou.

 • Hrome, proč jsem všude psal DBV místo DVB???

 • to Lukas — 10.1.2008 @ 21:27: Pro dvě televize. Je to set-top box, ze kterého se napojíš kabelama do dvou televizí. Samozřejmě že se pak můžeš dívat na každé na něco jiného… A pokud bys chtěl dvě takovéto zařízení, může být jedno napsané klidně na někoho jiného z domácnosti. Ovšem, budete pak mít dva satelity. Poskytujeme totiž max. jedno duální a jedno single zařízení na osobu nebo 3 single zařízení na osobu. Jinak – můžeš navštívit http://www.cz.digi.tv a tam se dozvíš víc.

 • ahoj
  predevsim jde taky o to ze pri promitani zahranicnich serialu nase slavne TV nekoupi vsechny rady. takze chudak clovek ktery si rozkouka napr. Desperate housewives a posleze zjisti ze ta dana televize uz treti radu nekoupila a buhvi jestli nekdy koupi. je to k placi.

 • to frantulda: dovolil bych si nesouhlasit, už ted se v USA začíná pomalu uvažovat nad tím, že seriály nepotřebují jen televizi nebo satelit, ale stačí jim k uživení se jen internet, konkrétně iTunes. Třebas Sci-Fi channel si slušně přividělává právě touhle cestou na seriálech, které produkuje, třebas Battlestar Galactica.
  jinak nevím sice jaké jsou koláče, ale teď již mi uspěšnost Lostů nepřijde až tak závratná jako po jejich uvedení. možná je to dáno také tím, že mi tenhle seriál přijde opravdu pitomý. Tady se spíše musí pochválit jiná věc a to jest, že Nova umí svá „želízka v ohni“ vcelku dobře prodat, myslím, že se poučila hlavně z případu 24 a na uspěchu CIS.

 • Krucinál, já si až při čtení uvědomil, že fakt najednou v ložnici Óčko nemám, že ho mám jenom na tom set top boxu. Ono je to s tím digitálem od UPC celé podivné, my nic nechtěli a sami přišli a namontovali. A pak rozhodili fakturu na dva měsíce, protože se rozsypal celej balíček /pozor, říkají, že to zpátky už nejde, ale jde to, jen musíte vyhrožovat přechodem k O2 TV, pak to jde/.

  A výsledek? Vlastně nevím, co mi to přineslo.

 • jsem všude psal DBV místo DVB?