Digitální mýtné jsem ještě nepochopil…

Máme prý mít digitální výběr mýtného. Kontrakt asi dostane v nějakém svobodném a spravedlivém tendru Český Telecom. Vymyslí se skvělá technologie nebo se ještě skvěleji koupí, aby byla kompatibilní s Evropskou unií. Každý kilometr po dálnici bude bedlivě střežit GPS a Gallileo. Naše silnice tím dojdou věčného spasení.

Asi jsem natvrdlý. Nepochopil jsem benefit moderních technologií. Nechápu, proč každému kamioňákovi na hranicicíh nezapíšou do pasu stav tachometru a při výjezdu mu podle počtu ujetých kilometrů nespočítají, kolik ho to bude koštovat. Nechápu, proč místo tak osvědčené bumážky implementovatelné ihned musíme vymýšlet úžasné zařízení. Protože bumážkové řešení nerozliší dálnice? A co, normální silnce kamiony ojíždějí taky.

Výsledek: za pár měsíců bude Marigold škodolibě sledovat, jak se u nás implementuje něco, co ani v zemi zrodu nefunguje. Na spočtení najetých kilometrů je výkonný embended počítač se satelitní navigací opravdu to nejvhodnější řešení, na jaké bylo možno přijít. Fakt jo 🙂 Jo? Neee…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

28 komentářů

 • Já si tipnu.Bude to něco stát, někdo hodně vydělá…..a bude mít dlouhodobý kšeft(další peníze) a ještě bude drze tvrdit jak jsme pokrokoví.Kupředu levá……a že těch levejch je.Ach jo.

 • stav tachometru se dá snadno změnit. Proč ale tak složitě, vždyť stačí nějaké mastné pay-per-hour

 • [2] nedá. když ho budeš přetáčet zpět, abys ubral kilometry, tak se urve ochraný plášť a zablokuje se to. leda bys to nacouval.

 • [3] Týká se digitální mýtné i našich kamionů? Tipnu si, že ano. Tudíž by bylo třeba zajistit opisování tachometrů i na bodech mimo hranice. Určitě by to šlo, moc se mi ale tento způsob nelíbí.

 • [4] netýká. ty si kupují celoroční dálniční známku a platí v ČR silniční daň. I když samozřejmě se předpokládá, že jednou se digitální mýtné rozšíří na všechna vozidla, takže se těště, až si budete MUSET koupit bednu za 20 tisíc, kterou vám z auta vytáhne každý čulibrk a udělá si z ní levný wifi router 🙂

 • Problem je v tom, ze neexistuje idealni reseni. A to imho neni ani to opisovani z tachometru.
  Bude to nabalovat stejne podovody, jako se nekdo bude snazit osalit elektronicke masincky.

  Ale co vidim jako vetsi problem, kolik casu stravi celnik opisovanim? To je manualni neautomatizovana prace. A imho by to zacalo prodluzovat fronty na hranicich. Ja ale nevim, kolik casu stravi na hranicich kamiony jiz dnes, takze je klidne mozne, ze by se to v tom case nejak rozpustilo. ALe nevim nevim.

  ALe je tam dalsi prostor pro uplatky. Preci jenom, odecita to jenom clovek.

 • [5] Digitální mýtné se bude samozřejmě (už od začátku) týkat i našich kamiónů, kdyby to tak nebylo, šlo by o zjevnou diskriminaci zahraničních přepravců. To že máme vysokou silniční daň je jen náš problém.
  To, že teď snažíme zavést digitální mýtné (jak bylo řečeno jde o nevyzkoušený systém) je v tom, že po 1.5. začala přes ČR jezdit spousta kamionů, které nejsme schopni zpoplatnit – nemůžeme zdražit celoroční známky (kvůli našim dopravcům, kteří platí právě ještě tu silniční daň) a když chceme zavést jedno-, nebo třídenní známky tak nás EU pleskne přes prsty (respektive musejí býk v cenovém poměru k celoročním, což je nám na prd).
  Tož tak.
  B.

 • [7] Chápu, proč chceme zdražit. Ale nechápu, proč k tomu chceme použít ten podivný systém. Až se to odladí a otestuje, bude to jistě fajn. Zejména pro čórkaře vykrádající auta. Jenže zatím to moc nefunguje.

  A že to diskriminuje zahraniční dopravce? Mno, není – nemusí platit naši silniční daň, takže je rozdíl v sazbě za užití silnic pro tuzemáky a cizince docela pochopitelný.

  Alespoň já jsem to pochopil z TV reportáží tak, že naše silnice huntují hlavně cizí kamiony a na nich se tolik peněz nevybere…

 • Zapisování ujetých km jde použít jen na _krátkou_ dobu. Jelikož jsou všichni naši sousedé v EU, tak naše hraniční přechody za _chvilku_ nebudou…

 • Digitální mýtné je další nástroj na výběr megačástek do rozpočtu. To se ČSSD a jejich vládnutí ve stylu utrácení asi líbí – proto se do toho hrnou.

  V Německu to rozjížděli a nedojeli nikam – technologie postavená na GPS nebyla schopna rozeznat jestli jede kamión po dálnici nebo po ní. Navíc to stálo miliardy eur – přece jenom mají v SRN těch dálnic o něco víc než u nás 🙂

  Dobré řešení je toto pořešit pomocí RFID čipů, co jsou rovnou umístěné na kostře kamiónu. RFID řešení má například firma ipico.co.uk a další firmy.

  Je to ovšem věc budoucnosti – nějaké tachometry toto moc nepořeší, obzvlášt v zemi zlodějů (CZ).

  Další věc je proč to není uděláno skrz nějakou mobilní technologii – např. by skoro stačil nějakej pokročilejší cellbroadcast v kombinaci s sim aplikací by to mohlo fungovat.

  no celkem to je dost haluz něco takového rozjíždět, zdá se mi to jako dost vo hovnech, když by fakt stačilo akorát vážit kamióny, lepší sledování jejich pohybu a koneckonců i ta výstavba těch dálnic je furt slabá. bez nich ani mýtné vyšší nebude…

 • Fakt je ten, ze v Německu to byl/je pěknej disaster. A fakt je taky ten, že nějaká bumážka (byť třeba elektronická na bázi chipové karty nebo RFID) by resila leccos a nebylo by to asi ani v miliardach. Ale ty miliardy se musi utratit, aby se cast z nich dostala zase tam kam patri – tj. do kapes poblitiku a jejich nohsledu.
  Cili CT Patrik odhadl velmi spravne

 • Vtipna je reklama co jsem slysel dnes rano v radiu – nemci vyzyvaji ceske kamionaky, aby si nezapomneli zakoupit potrebne vybaveni pro elektronicke mitne co zacnou vybirat pristi rok. Jen tak pro informaci – uz ted maj vysechny kamiony pocitac s bezdratem a v nem vselijake sloty na karty hlidajici pocet ujetych km (to umi gps spolehlive), slotu je tam par navic – prave pro elektronicke mytne. takze reci o vykradacich moc neplati – uz tam tu masinku (embedded pocitac tomu rika Patrick) jednoduse maji. Elektronicke mytne je fajn vymyslenost, da se to udelat dobre a s rozumnymi naklady – to ale v danem pripade bohuzel neni v zajmu zucastnenych :-(. Takze bumazkove reseni ne, ale to podle CT taky ne.

 • Presne o tomhle jsem si vykladal s nemeckym kolegou asi pred dvema tydny a dospeli jsme ke stejnemu vysladku: nechapeme. Fakt, ze obycejni lidi z ulice nejsou schopni pochopit, proc nelze vybrat mytne pres nalepky a je k tomu potreba extremne drahy elektronicky system se suprmodernim navigacnim systemem. BTW: Urcite by slo modifikovat soucasny system (zvysit cenu nalepky+snizit silnicni dan), ale za tu nebude nikdo lobovat v parlamentu a nikdo za to neprihodi do stranickych pokladem drobne vsimne. Vyhodne by to bylo pro obcana, ale ten jaksi nema zastoupeni.

 • pokrok se neda zastavit 🙂

 • Shrnu důvody pro to, proč vybírat elektronické mýtné a ne nějaké nálepky nebo jiný způcob:
  – Spravedlivé platby – každý zaplatí za to, co skutečně ujede. (To rozhodně není socialistický způsob)
  – Jednoduchý výběr – žádné zdržování na výběrních místech
  – Snadná kontrola (to záleží na implementaci)
  – Možné zpoplatnění různých úseků silnic různými částkami – a tedy i možnost výstavby "soukromých silnic" (to taky nezní moc socialisticky)
  Docela se divím, že do toho vůbec současná vláda jde 🙂

  Možná rizika projektu ale vidím v tom, že v EU bude mít každá země svůj systém a kamión projíždějící Evropou bude muset mít třeba 18 různých krabiček. Jednotné řešení zatím není dotažené.
  Moc jsem to v poslední době nesledoval, už se ví jaká technologie bude u nás použita? Nebo bude výběrové řízení na obecný systém?

 • Pro naše kamiony paušál a pro cizí opisováni stavu tachometrů a váženi na hranicích pak vše do nějaké centrální DB a při výjezdu zkasírovat. Jak jednoduché Watsone… Přistup do jednotné DB na hranicích mají pro ověřování SPZ tak by systém stačilo pouze rozšířit. Stejně se teď na hranicích válejí a nemají co dělat. Alespoň by byli k něčemu užiteční.

  AD přemáčení tachometrů – to by se týkalo velmi malého procenta (/tachometry jsou stejně dnes elektronické) a navíc podle centrální databáze znáte odkud kamión přijel a kudy odjel z republiky…. stačí pak databáze vzdáleností pro porovnání…. ale on to stejně nakonec bude dělal ten Telecom že od dob grázla Dyby se nic nezměnilo…. Kol se točí dokola

  Tex

 • [16] Jednoduché, až na to, že by to zaměstanlo další armádu úředníků, obnovilo fronty na hranicích a po vstupu do Schengenu by se to muselo znovu předělat. Nemám iluze, že elektronické mýtné bude u nás bezobslužné a bezkorupční, ale alespoň technologický potenciál tu je.

 • [17] Proč by to ochromilo hranice a proč úředníky?

  1) Systém na automatické rozpoznání SPZ je na našich hranicích již nainstalován – podívejte se někdy do okénka když projíždíte autem přes hranice. Jsou tam všechny údaje o vašem vozidel.

  2) Ti lidé tam za naše peníze stojí a nic nedělají – tak jim počítač vyplivne účet a ni ho zaplatí. Větší firmy – dopravci mohou mít nějaký kredit nebo platit třeba jednou měsíčně, čtvrtletně fakturou. Opravdu v tom nevidím v tom problém. Dalo by se to zavést cca do 1/2 roka max . do 1 roku.

  Až němci a Rakušáci spustí mýtné pro kamiony tak to teprve bude na našich sinicích Saigon….

  Tex

 • [18]
  Ad 1) Ano, rozpoznávání SPZ je jednou z cest elektronického výběru mýtného. Ještě tomu chybí platební kanál, ovšem ten by se dal řešit např. přes registrace vozidel, legislativní úpravy jsou tak jako tak nutné. Proti tomu nic nemám, je to jedno z možných technických řešení. Ovšem řeč byla původně o nějakém opisování stavu tachometru a to je sakra rozdíl.

  Ad 2) Nepochopil jsem kdo kde stojí a nic nedělá – celníci na hranicích nejsou a pasováci mají jiné povinnosti, opravdu nevím kde chcete vzít na to lidi.

  Se Saigonem souhlasím 🙂

 • co se týká mýta a jeho výběru, jak již bylo řečeno je a bude s ním lépe. Jen malá poznámka a to k tomu, že naše zemĚ použije technologii DSRC jako mají v Rakousku, než GPS, která je asi o 20% dražší. Jinak systém je lepší v tom, že se platí co se ujede.

  Podle rovnice, dle ketré se počítá výše mýta, by mělo jít o takovou částku, aby se za mi dalo stavět a renovovat silnice, proto by výběr neměl jít do statního rozpočtu, kde se to rozfofruje jedna dvě, ale mělo by to zůstat na silnicích.

  Add celníci, opsat tachometr, se nedá, protože oproti Švýcarsku se mýtné u nás bude zaváďet asi na 2 500km dálnic, silnic 1. třídy a rychlostních komunikací. Švýcarkso má celostání zpoplatnění.

 • No, abych ctene publikum uvedl do obrazu. Jedno takove universalni ceske reseni mytneho (tzv Ceska cesta) uz bylo predvedeno vlade CR V REALNEM PROVOZU na testovacim useku dalnice. Je plne funkcni, nepomerne levnejsi a hlavne FUNGUJE. Na rozdil od nemecekeho co stalo miliardy eur a  porad neni jiste zda bude fungovat; na rozdil od rakouskeho, ktere je na doraz sveho limitu (nejde dale rozsirovat) a ma chybovost skoro 20%, nabizi ceske reseni neco co je cenove dostupne, rychle realizovatelne a spolehlive. Navic umoznuje dopravcum sledovat kde maji auto atd.
  No a vlada to zcela ignoruje. Jake k tomu asi muze myt duvody? 🙂

 • [21] Na jake bazi to naše mýtné funguje?

 • Jak vypadá ta česká cesta? Kdo to zkoušel?

 • Jedna věc je jistá.Platit by se mělo.Našinci by měli mít podporu od statu a ti co budou tranzitovat at´zacvakají.Stá by měl vybrat takový způsob který již někde funguje a nevymýšlet nějakou novinku která bude stát balík a na konci se zjistí že je po ní houby.Nápad se sepisováním KM je nerealný v zemi kde jsou hranice zrušeny.Toto může fungovat jen ve Švícarech kde stát neopustíte bez kontroly na hranicích.Dálnic nemáme mnoho a tak by se tu uplatníl model s platidly jak je v Itálii.Bylo by to spravedlivé pro všechny kategorie aut a další pracovní místa.Tak doufám že se ta naše vláda zamyslí a vybere správně.

 • [9] Můžu upozornit že RFID na těch 13.56MHz funguje pro detekci asi tak do deseti centimetrů. Jinak jsem nechtěl říci už nic.

 • [25]
  jenže těch čipů a frekvencí je trochu víc a zvládají dost velké vzdálenosti a rychlosti

 • [25] Takze verze ceskeho mitneho jak uz bylo zmineno je kopie rakouskeho reseni ktere vyuziva RFID cipu (funguji na 915 MHz, coz umoznuje cist na pomerne velke vzdalenosti a pri velkych rychlostech pohybu). Jednoduche a spolehlive reseni, rozhodne spolehlivejsi nez nemecka verze zalozena na GPS. A ted k tem "krabickam" ktere si musi dopravce poridit. Cele zarizeni je ve velikosti krabicky od sirek a jedinym jeho poslanim je identifikace auta pomoci sveho jedinecneho ID. System zaznamena prujezd pod branou (na vjezdu a vyjezdu z dalnice), ID a misto najezdu (sjezdu) na dalnici odesle serveru a ten dopravci nauctuje patricnou castku. Nic jednodussiho uz ani vymyslet nejde. A pohled do budoucnosti. Rozmach RFID je nezastavitelny, a mimo toho ze nahradi carove kody, tak uz dnes nektere automobilky pouzivaji RFID misto vyrobnich cisel karoserie. Nektere zeme zavadi SPZ se zabudovanym RFID a par automobilek uz skousi RFID ktere se na auto nanesou v laku. Suma sumarum pak budete mit na aute 100 RFID cipu ani o tom nebudete vedet….. a co ze si to tedy musim koupit, za tech 20 tis, jak tady nekdo zminoval???

 • [5] Seš vedle jak ta jedle. Krabička na snímání peněz stojí v Rakousku pouhých 5eur a je vratná, když ji vrátíš tak ti dají zpět 5eur, dobíjíš to jako mobil.