Deset aplikací, co by neměly chybět na iPhone plus šest her

Už delší dobu si říkám, že sepsat takový základní seznam aplikací k instalaci na iPhone by nebylo od věci. Tak jsem se do toho dal, snad to ostatním pomůže. Pokud máte nějaké vlastní tipy na aplikace obecné užitečnosti, dejte jistě vědět do komentářů … Všechny tipy jsou na aplikace instalovatelné přes App store, žádné hackované věci sem nedávám, mimo jiné i proto, že je tam jen málo těch, co stojí za to.

Aplikace pro iPhone

1) Fring – Skype, ICQ a SIP rozhraní, které funguje skvěle, bohužel nikoliv na pozací (podmínka App store). Lze volat přes SIP/Skype z WiFi a chatovat i z dalších protokolů. Cena: zdarma. Doporučení: tutově instalovat.

2) 1Password – program, který umí skladovat hesla z počítače, kde je lze pořídit desktopovou verzí tohoto programu. Bohužel je neumí podstrčit Safari tak transparentně, jako to umí na desktopu, ale jako bezpečné uskladnění hesel pro iPhone weby je dobrý. Cena: zdarma. Doporučení: velmi vhodné, když máte desktop verzi.

3) WiFinder – vyhledávač otevřených WiFi sítí, který vyzkouší, zda se lze připojit a upozorní vás, pokud ano. Cena: 0,79 euro, doporučení: nutné, pokud používáte wifi.

4) Twiterrific – klient pro Twitter, pokud twitter používáte, tak ho musíte zkusit, pokud ho nepoužíváte, možná vás právě tenhle klient přesvědčí. Cena: lite verze zdarma. Doporučení: zkuste to.

5) SonicLighter – zapalovač. Naprostá ptákovina, ale když kuřákovi připálíte tímhle zapalovačem, tak ho to dostane. Pro fajnšmekry: ukazuje, kolik lidí kde na zemi si připálilo a teď dokonce můžete připálit pro Obamu nebo McCaina.

6) Vringo – pokud používáte Facebook, tak se vám tahle aplikace může hodit. Ke kontaktům v telefonu přidá fotky těch lidí z Facebooku, takže při hovoru uvidíte protistranu. Naopak samotná oficiální Facebook aplikace pro iPhone mi přijde na prd. Cena: 1,59 euro (sorry, původně jsem myslel, že zdarma). Doporučení: fajn vychytávka.

7) Používáte-li nějaký systém osobního managementu úkolů a prace (něco jako GTD), pak se na to hodí nějaký soft. Osobně používám OmniFocus, dobré jsou Things (obojí placené, verze iPhone i Mac, synchronizující se, Things je levnější) a zdarma je SmartTime.

8) iBuxfer používám jako klienta pro správu osobních financí, tedy pro přehled nákladů a výdajů. Je určený jako rozhraní k Buxfer.com a je zdarma.

9) Locly je chytrá utilitka, která k vaší poloze projde databáze a nabídne vám záznamy z Wikiepedie, Twitteru, databáze hotelů, restaurací atd. Dobré, když chcete zjistit, co je kolem. Cena: zdarma. Doporučení: praktická maličkost a pro hračičky.

10) Byline – umí synchronizovat RSS položky zpracovávané Google Readerem tak, že v obojím správně označí, co už jste četli a co je nové. Vhodné na cesty metrem. Cena: 3 eura. Doporučení: pro fanoušky RSS informovanosti a uživatele Google Reader vhodné.

Hry pro iPhone

1) CannonGame – střílíte kanonem do nepohyblivých cílů a máte je zničit na stanovený počet výstřelů. Za mých mladých let se to jmenovalo Scorched Earth a je to tutová zábava. Cena: zdarma. Doporučení: tutovka.

2) Cro-Mag Rally – jízda autíčkem v době kamenné (WTF?), ovládaná otáčením telefonu. Výborné pro zabavení jakkoliv starých dětí. Cena: 1,59 euro. Doporučení: tutovka pro chvíle zábavy.

3) Enigmo – iPhone verze logické hry známé z Macka: musíte přesměrovat tok kapaliny pomocí definovaných pomůcek tak, aby dotekla do cíle. Opravdu dobré. Cena: 1,59 euro. Doporučení: pro milovníky logických her.

4) Galcon Lite – skvělý logický rychlík, který se nedá jednoduše a názorně popsat. Prostě jedním prstem ovládněte galaxii za pár vteřin. Cena_ lite verze zdarma, placená pro fanatiky za 4 eura.

5) X-Plane – výborný letecký simulátor ovládaný pohybem telefonu. Podobný Flight simulátoru od MS, ale s tím ovládáním, to je bomba. Cena: 8 euro. Doporučení: pro milovníky létání nutné.

6) Poker: doporučím THTouch, můj oblíbený (0,79 euro) nebo od Apple skvěle udělaný Texas Holdem za 4 eura. Apple ho má graficky vymakanější, THTouch je zase víc na rychlou hru a levnější.

A co vy, máte své favority?

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

25 komentářů

 • Ad Vringo/Facebook:
  Mně se u Vringo ukazuje cena $1.99, takže už asi zdarma není (leda že by jen na některých App Storech).
  Co se týče aplikace Facebook, tak souhlasím, že je hodně omezená. Už nějaký ten pátek Facebook slibuje verzi 2.0, ale pořád nic. Možná že čekají, až Apple konečně zprovozní push pro aplikace. Více zde: http://www.facebook.com/note.php?note_id=35011171354 .

 • Martin M.: sorry, moje chyba. Cena Vringo je 1,59 euro. Ano, facebook slibuje, ale zatím není důvod to používat 🙂

 • Martin M.: Facebook 2 už dávno vyšla. Teda aspoň na americkem app store je a je opravdu o moc lepší.

 • Malá korekce ke CannonGame: Cile nejsou jen nehybné, objeví se i vrtulníky. 🙂

 • no je to moc hezke, ale napriklad omnifocus, ktery bych chtel je placeny a ja se slozite dostal jen ke free aplikacim. Mate doporuceni jak platit na appstore?

 • BrainTuner – skvělá zábava do hospody, po pár pivech zjistíte jak máte vyladěný mozek 🙂
  Remote – must have pro dálkové ovládání iTunes na počítači z postele 🙂
  Shazam – rozpoznávání písniček. Nasměrujete mikrofon ke zdroji zvuku, aplikace si „poslechne“ pár sekund, pošle na server a řekne o co jde. Hodně mě překvapila spolehlivost a znalost i okrajových songů
  FSS Hockey – varianta na hru kdy šťoucháte do kotouče nadnášeného vzduchem a snažíte se ho dostat do protivníkovy branky. Dá se hrát ve dvou, což je zábava.
  Wikipanion – program pro prohlížení wikipedie, zobrazuje text formátovaný do iPhone-friendly podoby
  Flashlight – baterka, prostě hodí na displej bílou a nastaví jas na max 🙂 Šikovné, existují i verze pro víc barev, blikající atd.

 • Ještě doplním – všechny mnou zmiňované aplikace jsou free.

 • Já jsem jailbreaku docela dlouho odolával, ale nakonec mě přesvědčily dvě aplikace – PdaNet a QuickGold, které nemají šanci se dostat do oficiálního App Store. Tady jsem o nich něco málo napsal, jsou fakt skvělé a zdarma.

 • Facebook v. 2 je už minimálně tři neděle i v CZ AppStore, kde jsem si ji pořídil krátce po založení účtu na Facebooku.

 • Jak je to s tím Vringem? Vypadá velice zajímavě, ale na jejich Facebook stránce je mnoho nespokojených uživatelů. Jak to tedy je? Dá se to používat?

 • Radne pracujici clovek, starajici se o rodinu, nema na takovy kraviny, jako jsou hry v telefonu, cas. Co treba misto hrani her na telefonu jit behat?

 • * Record – prostě diktafon. Nahrávání se spouští zatřesením (lze ale i čudlikem).

  * Sketches – chci-li něco nakreslit prstem, není asi nic lepšího. Lze doplnit geometrické tvary, cliparty, na pozadí dát fotku, mapu atd.

  * Stanza – knížky, čtení, nezbytnost.

  * Converter – převede jakoukoli myslitelnou jednotku na jakoukoli jinou, od převodu plochy v kruhových mílích na čtvereční zhangy přes číslování oblečení a bot až po aktuální kurzy měn (1 CZK je dnes za 0,4472 eritrejských nakf!)

  * Geocaching – pro kačery nezbytnost, ostatní to nezajímá.

  * WordPress – publikování na blog třeba za chůze

  * Wikipanion – mobilní Wikipedia

  * GuitarToolkit – akordy a stupnice na funkčním hmatníku, metronom, ladička, vše v jednom. Případně i další aplikace jako Pianist, Guitarist, Band nebo aspoň PocketGuitar – prostě hračičky pro muzikanty. Teoreticky je na to možné hrát jako na skutečnou kytaru, ale asi jen za cenu zlámaných prstů. Ale zážitek!

  Hry:

  * Spore – Spore Origins, moc roztomilá hra

  * JewelQuest II – návykovka ve stylu Bejeweled

  * Sol Free – solitér, karty, pasiáns. Prosté, ale výborné.

  * Dice – prostě kostky.

  * Moonlight Lite – Mahjong, otáčení ve 3D, paráda.

  * Trism – skvělá logická hra využívající naklánění a pohybové senzory iPhonu

 • BTW, díky za tip na ten Buxfer, to vypadá dobře. Ale nemáš náhodou nějaký nápad, jak by tam šly importovat výpisy třeba z eBanky / eKonta? Já jsem žádný datové export výpisů nikde nenašel… 🙁

 • Pixy: export z eBanky osobního účtu nijak inteligentně nejde. můj praktikovaný postup je ručně označil všechny položky výpisu a přes copy paste je vložit do Excelu 2008, který je umí takhle prohnat přes textový import, takže je rozhází do chlívečků. to pak uložím a je to v pohodě. Exporty z CSOB i mBanky jsou pro Buxfer v pohodě, eKonto/eBanka nic takového neumí 🙁

 • Myslel jsem si to. Lamy.

 • Galcon Lite je bomba. Díky za tip.
  Souhlasím, že PDANet je důvod k jail breaku. Asi do něj půjdu. Též velmi díky za tip.

 • A kde je kurna sudoku? Ja treba denne hraju na zacho teda kdyz mam cas sudoku daily.

 • Celkem povedený je i Translator, což je iPhone rozhraní pro Google Translate. A z her se mi celkem líbí Labyrinth .. d8-D

 • ad Fring – funguje němu tohle http://volani.volny.cz/volny-telefonet/ či jiná free trial na pevný?

 • iBlueSky za $7.99 pro tvorbu myšlenkových map
  Life Balance za $19.99, viz. článek
  z bezplatných Stanza na ebooky, Midomi (obdobné jako Shazam), jako diktafon iTalk

 • zvláštní… vždycky jsem se považoval za inteligentního informovaného tvora, ale tady jsem úplně mimo výseč :-))

 • Bloom pro deti pred spanim kazdy vecer.

 • Pár tipů mám na http://svedek.blogspot.com/2009/02/appstore-needs-more.html a stále by mě zajímalo, zda najdu na AppStore nějakou aplikaci pro sms, která umí aspoň počítat znaky, landscape klávesnici a správu jednotlivých zpráv bez threadů jako aplikace SMSD na jailbreaknutém.