Děkuji všem voličům, kdo je ale vítěz?

Noname píše: Shrnutí voleb ode mě, kdo si to chce přečíst, musí kliknout na celý článek, už je to tu moc přepolitizováno. Kdo nechce a klikne, tak ať si pak nestěžuje 😉

Volby skončily. Sám bedlivě sleduji každé volby již devadesátého roku, kdy jsem byl jako dítě fascinován onou euforií, která po ’89 zavládla. Tak zajímavé jako letos ještě žádné volby nebyly. Přitom to co se dělo před volbami se dá jen těžko srovnávat s dobou těsně povolební.

Volební odhady si značně hrály s psychikou všech, naprosto nesktučená statistická chyba od agentury SC&C byla největším aktérem sobotního odpoledne. Nechápu jak může televize zadat analýzu volební prognózy firmě, která nikdy žádné volební prognózy nedělá, ale zabývá se pouze voličskými preferencemi – stručný rozdíl: při výzkumu voličských preferencí se vás zeptají na volenou stranu a dají to do tabulky, maximálně to zváží podle podílu žen/mužů a krajů. Volební prognóza bere v úvahu ochotu jít volit, kvalitní volební prognóza pak ještě voličskou věrnost v tom kterém kraji té které straně a další psychologicko sociologické vlivy. Taková firma musí mít tedy nejen dobré matematiky, ale též specialisty na sociologii a musí mít dostatek zkušeností ze starších voleb. Když jsme takové odhady dělali v  roce 96 a 98, tak nám od televize hrozila pokuta tuším milion Kč za každé procento chyby u zvolených stran a taková malá a tehdy navíc nedůležitá chyba se stala jen jednou u Sládkovců. Tady se jen u dvou nejsilnějších stran spletli celkem asi o 7%.

Těsně po volbách to tedy vypadalo na velmi překvapivě ohromné vítězství pravice, za 4 hodiny už ale měla podle odhadů většinu ČSSD s komunisty. To byl nervák jak v Hollywoodu, ve vypjatých situacích se ale nejlépe klíčové osoby vybarvují. A to co nastalo v sobotu mezi 18:45 a 20:15 hodině bylo asi to nejdůležitější z celých voleb a všichni si to zapamatujte.

Ve tři čtvrtě na sedm řekl předseda vlády České Republiky novinářům státních i soukromých televizí doslova „Chovali jste se ke mě jako hovada a tak mě nechte být a s těmito slovy odmítl předstoupit v prime-time před televizní kamery, tedy odmítl předstoupit i před těch 65% lidí, kteří v předchozích 2 dnech neváhali vážit své kroky do voličských místností.

Pan prezident Václav Klaus se v 19:45 zachoval přesně tak, jak odpovídal již od minulého roku na otázky novinářům, tedy prohlásil, že v pondělí požádá o sestavení vlády předsedu vítězné strany. Je to naprosto logický krok a byl rozhodně správný, i když v té době již podle zpřesněných odhadů měla většinu KSČSSD. Prezident totiž nemůže řešit koalice, to přísluší jen stranickým politikům.

Jak jsem psal, okolo sedmé hodiny průzkumy poprvé ukázaly možné vítězství KSČSSD a v sídle ČSSD zavládlo nefalšované veselí. Socialisté so rozzářili, začínali otvírat lahve, zpívali si. Každý, kdo do té doby věřil lžím o tom, že ČSSD nehodlá s komunisty spolupracovat (zaobalené do kouzelné formulky „na vládní úrovni“), musel zcela pochopit, že ČSSD v těchto volbách šlo právě a jen o většinu s komunisty, protože pak by si mohli dělat s jejich podporou cokoliv, a komunisté by tuto podporu rozhodně nedávali zadarmo. A to to nejlepší ještě mělo přijít

Paroubkův proslov

Ve 20:15 to přišlo. Předseda vlády České Republiky Jiří Paroubek předsoupil před novináře a jeho projev byl neuvěřitelný. Opět předvedl ukázkovou manipulaci, tentokrát to ale zřejmě pod tlakem situace přepískl. Když předseda vlády státu zpochybňuje svobodné volby a přirovná jejich výsledky k puči, po kterém se stát 41 let ocitl v izolaci, tak rozhodně nejedná v zájmu blaha a klidu v zemi (a porušuje tak i slib občanům, který podepsal při svém jmenování u prezidenta).

Z jeho úst to ale působilo až komicky. Přirovnával volby k roku 1948, ke kterému o 30 let dříve ve svém projevu sám vzhlížel. Přirovnával volby k roku 1948, kdy se jeho ČSSD spojila s komunisty a společně začali vraždit lidi a zabavovat soukromý majetek. Přirovnával volby ke komunistickému puči, přitom on sám osobně tady začal prosazovat spolupráci s komunisty a dokonce v projevu vzkázal prezidentovi, že ODS vládů nemůže sestavit, že on má nyní v parlamentu 101 hlasů a poprvé tak zcela prokazatelně a veřejně spojil ČSSD a komunisty (tedy podruhé, poprvé to udělali jeho přechůdci v roce 1948, viz scan z toho roku v mém pátečním článku).

I další jeho prohlášení byla ohromná, napadal novináře ze zaujatosti proti ČSSD, dokonce jmenoval asi 5 novinářů, které si nedokázal koupit, přitom jestli jste měli v ruce některé předvolební noviny, tak vám nemohla uniknout drtivá převaha reklamy na ČSSD. V pátečním tuším Blesku jsem napočítal 9! reklam (čtvrt stránky a větší, na každé dvojstránce byla minimálně jedna) na ČSSD, jednu na ODS, žádnou na jiné strany, podobně to bylo i v jiných novinách. ČSSD investovala do reklamy nehorázné prostředky, jsem zvědav, jak to budou nyní vykazovat.

Jmenoval případy typu Krejčíř, tj. člověk, který zde beztrestně působí celou dobu vládnutí ČSSD, který prokazatelně uplácí špičky policie vedené ČSSD, který nepochopitelně unikl za této vlády ze střeženého dobu a ještě nepochopitelněji za ním mohla odcestovat i jeho manželka, psi atd.

Jmenoval kauzu šéfa útvaru pro vyšetřování organizovaného zločinu Kubiceho, útvaru, který založil bývalý předseda ČSSD Gross, útvaru do kterého Gross jmenoval lidi, útvaru, který jako jeden muž nyní tvrdí, že ČSSD je napojena na špičky organizovaného zločinu, útvaru, který tvrdí, že je ČSSD namočena v kauze biolíh, kde stát přišel o miliardy Kč, že ČSSD měla zájem na vraždě nepohodlného podnikatele atd. Mimochodem před volbami přitom dokonce Paroubek odmítl, že by kvůli tomu napadl výsledek voleb.

V proslovu dále padly fráze typu „agent přisluhovač“, fráze, které zde používali zhusta komuničtiští vyšetřovatelé a vrcholní představitelé, naposledy Štěpán v roce 89. Opět směšné v souvislosti s tím, že většina poslanců ČSSD, včetně Paroubka, byli za komunismu přisluhovači komunistů.

Tento proslov byl prostě alespoň pro mě naprosto neuvěřitelný a řadí se do mého osobního zlatého fondu české blbografie, hned vedle „brojlerů“.

Doufám, že si většina z tohoto projevu zapamatuje alespoň jedno jediné – poprvé ČSSD otevřeně (i když mimoděk) přiznala svou vůli vládnout opět s komunisty. Tohle si zapamatujte pro další volby, ať už budou kdykoliv.

A co dál

A teď k dalšímu dění. Aby to nebylo málo, chvilku po proslovu se jazýčky vah naposledy pohnuly a zastavily se na na první pohled patové situaci. Velmi nepřesně se k tomu velká část novinářu vyjadřuje jako 100:100 levice:pravice. Pravda je ovšem taková, že Strana Zelených je všude ve světě levicová strana, koalici tvoří zásadně s ČSSD, takže tento poměr je ve skutečnosti 106:94. U nás je ovšem předsedou SZ středopravicový Bursík, a navíc většina hlasů SZ pochází od lidí, kteří jsou bytostně protikomunističtí (pražáci, mladí lidé …). Obojí je velmi důležité si uvědomit pro následující vývoj.

Paroubek to ale svým posledním projevem ukázkově pohnojil. Do té doby bylo možné vyhodit ze SZ Bursíka (ostatně se málem do parlamentu nedostal, na pražské kandidátce jej předhonila preferenčními hlasy silně levicová Kateřina Jacques) a SZ by rázem byla povolnější ke spolupráci.

Většina levice je důležitá ještě z jednoho důvodu – domnívám se, že všechny spekulace o nové opoziční vládě ODS s podporou ČSSD jsou naprosto mimo mísu. ODS něco takového nemůže nechat dopustit, SZ by byla postavena mimo hru, takže by mohla v klidu dělat svou levicovou politiku. ČSSD by si potom mohla s komunisty dělat naprosto cokoliv, navíc veškeré průsery by šly na vrub vládnoucí straně, tj. ODS. Velmi důležité v povolební matematice také je, že většinu nedá ani ČSSD + SZ + KDU ani KSČ + ČSSD, což je sice jasné, ovšem nezapomeňme, že tak je tomu nyní (jen místo SZ je US) a ČSSD tak může dělat cokoliv s komunisty, přitom ale vládne s ostatními stranami.

Je to tedy pat? V politice IMHO neexistuje pat. Pat v šachu znamená, že hra končí, začíná nová. V životě ale hra nekončí, pokračuje dál. Mohou se znovu rozdávat figurky, ale ty se budou do značné míry rozdávat podle toho, jak se podaří té které straně z onoho „patu“ vysvobodit.

Jaké jsou možnosti:
a) Strany se dohodnou na krátkodobém mandátu – to bych viděl spíše až jako poslední možnost. Proti bude 100% ODS a SZ, kteří mohou nejvíce tratit, KDU může získat více křesel, zato ovšem může snadno ztratit možnost podílet se na vládě. ČSSD utratila v těchto volbách nejvíce peněz a na další volby už by tolik peněz nesehnali, navíc by právě oni vypadali jako původci tohoto „patu“, takže by asi i oni tratili. Komunisté by pravděpodobně mohli jen získat.
b) Strany se nedohodnou vůbec, po třech pokusech bude prezident nucen vypsat nové volby, tj. za cca. 3*30+60 dní by se hlasovalo znovu. V té době by ČR naprosto zkomírala, propadl by se kurz, obchod, zvýšila by se nezaměstnanost atd. Rozhodně nejhorší varianta pro ČR, jako viník by byl obviňován ten, kdo nebyl schopen vládu sestavit, tj. ODS, získala by ČSSD a komunisté. Tohle bude podle mého cíl těchto stran.
c) Stejné jako (b) ale ODS půjde do rizika a zkusí to maximálně urychlit, tj. 3× v rychlém sledu požádá o důvěru trojbarevné vlády a volby by tak mohly být již za cca. 80 dní. Zde by byla velká pravděpodobnost (d) a (e) a nevíc by to voliči vnímali IMHO spíše pozitivně.
d) O důvěru požádá trojbarevná „stovková“ vláda a odchodem ze sněmovny jí podpoří některý poslanec ČSSD. Ten následně vysvětlí, že to udělal pro stabilitu ČR, z ČSSD za to bude lynčován, ostatní mu poděkují, on sám u voličů velmi stoupne a zvýší se jeho dlouhodobá popularita. Ovšem zde záleží, jak bude mít ODS smluvně podchyceno hlasování levicové SZ, protože by to ve skutečnosti mohlo dopadnout tak, že stejně bude reálně vládnout levice ČSSD+SZ+komunisté. Ovšem je otázka, jestli se Paroubkovi podařilo vyštípat všechny samostatně myslící poslance ala Buzková či nikoliv.
e) S vědomím možnosti (d) tento krok udělá některý poslanec KSČM či KSČM jako celek. Postaví tak KDU a SZ před zajímavý rozpor, kdy obě strany odmítají být součástí vlády, podpořené byť jen jediným hlasem komunisty. Zároveň by se komunistická strana na venek ukázala jako státotvorná strana a zkompromitovala by celou novou vládu. Komunisté přitom sami nemají takové náklady a potřeby jako ČSSD, být v opozici jsou zvyklí. Přitom by ale mohli do značné míry s ČSSD a SZ realizovat svůj komunistický program.
f) Praktiky o kterých se na veřejnosti nemluví (tj. některý poslanec dostane pár kapříků a plichta se změní ve většinu).

Teď je na tahu ODS. Čím později přijde, tím déle bude země ztrádat, tím více bude ztrácet pravice hlasů, tím více si pak bude mnoho lidí myslet, že hrál roli bod (f). Já věřím (doufám), že ze 74 poslanců ČSSD zasedl do poslanecké lavice někdo s levicovým myšlením (na kterém není nic špatného) a přesto antikomunista, kdo bude odmítat být jakkoliv s komunisty spojován. Tj. osobně tipuji bod (d), případně bod (f) maskovaný za bod (d). Jaký je váš názor na budoucí vývoj?

P.S.: ještě jsem zapomněl – otázku v titulku tedy není možné kvalifikovaně zodpovědět. Co je ale už nyní jasné je odpověď na otázku „kdo prohrál“. Prohrál každý, kdo nešel volit, nebo volil stranu, která se do parlamentu nedostala. Stačila možná desítka hlasů tam či onam (přesně to nelze spočítat, záleží na kraji, straně, účasti atd. určitě ale méně než 100) a mohl rozhodnout volby a nasměrovat budoucí vývoj dle své preference. Proto ještě jednou děkuji všem, kdo volit šli. Prohrály strany, které mají politický názor blízký některé z parlamentních stran, a přesto že neměly ve volbách šanci, tak neodstoupily. I třeba oněch směšných 0.2% hlasů, které dostala US a skončily v koši, by mohlo znamenat 1 mandát navíc pro KDU a mohla by zde být celkem bez problémů nastolena politika, kterou US prosazuje. Škoda proto, že mě neposlechli.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

116 komentářů

 • Ten, kdo volil strany, ktere se nedostaly do parlamantu, rozhodne neprohral! Kdy uz bude teto manipulaci konec? Kazdy, kdo se ucastnil, projevil svuj nazor, touhy a sympatie. Shazovat tuto ucast takovym tvrzenim je na facku…

 • [1] Taky to nemám rád. Sám jsem volil stranu, která se do parlamentu nedostala – je to můj názor, měl jsem důvod ji volit a není moje chyba, že se tam nedostala.

 • na 120% dojde k velike koalici. otazkou pouze zustava, zda to ustoji tupolanek a bradavicnate prase. podle meho skromneho odhadu je vyvoj nasledujici: tupol si dojde do parlamentu pro neduveru trojbarevne vlade, odstoupi, nastoupi nekdo z regionu (bem, gandalovic, bendl) a dohodnou se sobotkou velkou koalici a vetsinovy volebni system a omezenou vladu na 1-2 roky.
  Za 4 tydny si na toto proroctvi vzpomente.

 • Jak by asi reagoval Topolánek kdyby o něm někdo napsal, že chodí masturbovat do křoví před školu?

 • No Topolanek brzy pozna ze gulema vladu nesestavi, na to je potreba jiny organ …
  A Mr Paroubek ukazal ze nema co delat v politice….

  Ale opravdu nedokazi si predstavit vladu velke koalice kde si jdou koalicni strany po krku s tim ze na sebe vytahuji nejvetsi spinu, pripadne dlouhe noze, a ze ta spina je u obou dvou to je myslim vsem jasne 🙂

  Tyto volby nebyli uz o programech ale o marketingu a to navic jeste dost spatnem …..
  Ikdyz marketing ODS byl docela na slusne urovni , teda kdyby vedeli presne co vlastne chteji delat , viz zmeny v postojich v poslednich dnech pred volbama.
  A CSSD naprosto propadla misto aby lidem kteri patri do nizsich prijmovych vrstev vysvetlila polopate co se bude dit po zmenach ods ze budou cedit krev tak delal marketing jak na praci prasek…. a z Paroubka by asi tezko byl dobry model na praci prasek.

  A bohuzel ja jsem se rozhodl nevolit koho bych chtel , ale volit proti tomu co nechci, precejenom jsem zenaty mam dve deti a 30 melounu pripadne stado kapriku kde bych lovil nemam a na sve rodine zkouset socialni experiment ODS nemusim. Takze jsem poprve volil levici……
  A pro vsechny kdo budou kricet, podivejte se na statistiky jak tento experiment dopadl na Novem Zelandu a jak se vyviji zivotni uroven v USA po snizeni dani velkym korporacim za Bushe… Ono se pekne slibuje ze bude lip .. teda hlavne ze bude lip jim.
  Samozrejeme kdybych mel 100 000 mesicne budu volit jinak :))

 • [1][2] Nevím, proč chodíte k volbám? Chcete ukázat, že je vám nejbližší názor strany X, nebo "volíte strany do poslanecké sněmovny"? "Volby do poslanecké sněmovny" jsou dle mého terminus technicus toho druhého přístupu. Politika je o hledání o kompromisů za účelem dosažení nějakého cíle (nebo přiblížení se k němu). Nikdy se ze 100% nemůžete ztotožnit s žádnou stranou, to by zde muselo být 8 milionů politických stran. Cílem každé strany by mělo být prosazování většinových názorů jejich voličů a jestliže je jediným způsobem jak toho dosáhnout neúčastnit se voleb, tak "strana s gulemi" by to imho měla udělat.

  Chápu, že to odmítáte přijmout lidsky, takže mám na vás jeden jednoduchý dotaz a uvítám čistě matematické zhodnocení a matematickou boolean odpověď Ano/Ne: podle vás, čistě matematicky "má hození hlasu pro stranu s voledním ziskem méně než 2 % na volební výsledek v parlametních volbách v ČR stejný dopad, jako nehození žádného hlasu?" Ano/Ne.

  Při zisku 2 a více procent by alespoň ta strana dostala penízky na další rozvoj, takže rozhodnutí vytrvat chápu u SNK.

  [3] No to jsem chtěl dát jako další možnost s tím, že by ovšem ODS vyžadovala a) odstoupení paroubka z ČSSD; b) velmi striktní smlouvu, která by zakazovala hlasování ČSSD s komunisty (důvod je převaha levice ve sněmovně viz článek). Obojí je podle mého pro ČSSD nepřijatelné, navíc pro odvolání paroubka by musela ODS odvolat topolánka a to je nepřijatelné pro ODS. Takže bych tento návrh viděl až jako poslední hypotetický návrh ze strany ODS u poslední volby, aby pak mohli u voleb tvrdit "my jsme s řešením přišli, ČSSD může za to, že to nedopadlo"

 • [3] Myslím, také, že to nakonec bude velká koalice. Určitě min. bez šéfů stran, což bude určitě těžší zkousnout pro socdem. Možná ještě bez kontroverzních lidí typu Rath, Langer apod.

 • Tak s timto se musim ztotoznit. Zrovna dnes na obede jsme to probirali a s velkou pravdepodobnosti to tak dopadne. Topol to neustoji a mozna prijde na radu vychodisko, kdy se CSSD a ODS domluvi na tom, ze za a)jejich celni predstavitele nebudou figurovat ve vlade, nebo za b) zmeni se obsazeni predsedu obou velkych stran, coz mi v pripade CSSD prijde v aktualni situaci jako SciFi (i kdyz s tim unorem si mnoho priznivcu neziskal, ale ten narust preferenci mu nikdo ze zasluh neodpare), u ODSky bych to videl jako velmi realny scenar, protoze z ODS uz se delsi dobu ozyvaji hlasy, ze po vyhranych volbach pujde Topol od valu, alespon co se tyce predsednictvi atd. (zcela neprekvapive hovori scenare o Bemovi). Na druhou stranu je nad slunce jasne, ze Bem se Sobotkou to upecou levou zadni, to vi kazde dite. Navic je realne, ze se domluvi i na tech tolik diskutovanych reformach vymenou za nejake ustupky ve prospech socanku. Treba ze jim nebudou tak prisne cistit kamose v predstavenstvech :o). BTW nejvetsi zlocinec v ODS neni Topolanek, ani Langr, a ani Tlusty (i kdyz ten k tomu ma hoodne blizko), nybrz muz v pozadi Dalik. Ten dela tu spinavou praci a on bude ten, ktereho ODS posle lamat (cti uplacet, vydirat, lobbovat, jak je libo) politiky v PSP z CSSD, aby dosahli v PSP kyzene 101. Nebude to poprve ani naposledy. Jako clovek muze byt fajn, ale tohle svinstvo je jeho prace. Mirek ani jeho nohsledi v tehle vecech krk nikdy nenastavovali a nastavovat nebudou. Na druhou stranu taky proc, kdyz to kamos Dalik z lasky (cti za protisluzbu, prachy, jak je libo) k ODS rad pro ne udela. Tipy se vicemene shoduji na pana Ploce, ktery neni uplne typicky levicovy poslanec a je prvni na rane (nikdo necekal, ze se do psp dostane, tudiz se tomu nevenovala dostatecna pozornost a to se CSSD muze vymstit). Formu natlaku zvoli dle situace, tzn. neco na nej vyhrabnou a pak to budou mit levnejsi. Ukaze se jako svetec, pak to bude stat ODSku ranec. Moznosti nedohledatelneho financovani kukacciho vejce je mnoho. Fantazii se meze nekladou. Doufam, ze mi nekdo nezapali za tuto hypotezu obydli :o).

 • [6] Jeste nez odpovim na otazku bych rad avizoval, ze jsem svuj hlas investoval do ODS, ohrazuji se proti diskriminaci "mensich" stran pouze z principu.
  Ad otazky: prvni – dopad je stejny. Na volebni vysledek to dopad nema (maximalne ve slabosskem breceni pana Necase, ze je male pravicove subjekty pripravily o kresla), pouze muze byt zajimave v sume tech malych procent sledovat, jak velka skupina opravnenych a ucastnicich se volicu voli srdecne-alternativni cestu.

 • [5] srovnávat se zemí, která je přesně na opačném konci kontinentu, má naprosto jiný historický vývoj, naprosto jiné zákony, naprosto jinou paritu kupní síly, patří do naprosto jiného uskupení zemí, … to je prostě naprostý nesmysl, že bych se ani nedivil, kdyby tím argumentoval někdo z ČSSD.
  Zeptejte se kteréhokoliv nezávislého ekonoma, nebo se koukněte na vývoj na Slovensku po zavedení rovné daně a dalších reforem: http://www.euroekonom.cz/analyzy/z-slovensko7.html
  Z toho lze jasně usuzovat, že to co navrhovala ODS není žádný experiment, ale osvědčená cesta za prosperitou v našem regionu. To, že se může snížením daní výrazně zvýšit objem vybraných daní, jako se stalo třeba na Slovensku prostě bohužel nedokáží lidé se základní školou pochopit a čssd tak získává body. Zkusil jste si dát svůj plat do této kalkulačky?: http://www.ods.cz/volby2006/kalkulacka/
  Já jsem zatím svobodný, mám mírně nadpůrměrný plat, jedno dítě, matku v domácnosti, rozdíl asi 2.5 tisíce, když bych se oženil, tak rozdíl 5 tisíc. To že rovná daň znamená snížení daní pro bohaté je právě typický úkaz manipulace ČSSD a lidé jako vy na to prostě skáčou. Trojnásobný nárůst nezaměstnanosti za vlády ČSSD, nebo naopak snížení nezaměstnanosti na Slovensku téměř na polovinu po zavedení reforem, jsou další zcela prokazatelná fakta.
  Ale to je neustále dokola, a po volbách to nemá smysl vysvětlovat.

 • [9] jsem rád, že jsme se shodli, tj. že volit malou stranu má pro výsledek stejný dopad, jako nejít volit vůbec.

  Já nemám vůbec nic proti menším stranám, vždy jsem volil US, a nejraději bych, kdyby se mandáty rozdělovaly rovnoměrně a do parlamentu by se dostala každá strana, která by získala alespoň jeden mandát. Ovšem tak to není. Hrajeme-li hru "parlamentní volby", musíme hrát hru podle pravidel, které pro tuto hru v tento okamžik platí. Jestliže se třeba v karlovarském kraji rozdává 5 mandátů, tak prostě strana která nezíská 20 % nedostala v karlovarském kraji ani mandát!!!

  Přirovnal bych to trochu k senátním volbém a dvojkolovému systému – v prvním kole také volíte v podstatě libovolně a ve druhém volíte prostě toho, kdo je vám sympatičtější z těch dvou, i když to není ten, koho jste volil v prvním kole. Volby do poslanecké sněmovny jsou jednokolové, jste-li "hráč" a "chcete-li vyhrát", tj. zvolit do PS názorově blízkého člověka, pak je taktičtější volit kromě srdce též rozumem.

 • Boze, vyste snad vsichni dementni volici ODS, kteri zerou teto strane jejich populisticke kecy. Tak nizko jsme spadli jakozto CR, neuveritelne. Take neuveritlene, kolik vlezdoprdelovych kecu "pan prezident Vaclav Klaus" .. jako by nestacilo rict prezident republiky, nebo Vaclav Klasu.

  Kreteni! Kdyztak priste jeste napis pan vazeny prezident republiky doktor Vaclav Klaus. Autor clanku je dement a preju mu, ze populisticka strana nemuze slozit vetsinu hlasu. Dobre vam tak. 😉

 • [12] Dekujeme za nazornou ukazku urovne volice CSSD 🙂

 • [4] Jak by asi reagoval (kdokoliv) kdyby o něm někdo napsal, že chodí masturbovat do křoví před školu?

  Velmi dobrá otázka, takže si to rozebereme
  a) když to prohlásí šéf útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, tak je to rozhodně vážné obvinění

  b) když ten (kdokoliv) je vedoucí představitel strany, která ÚOOZ založila, dotyčného šéfa tam dosadil předchozí vedoucí představitel této strany, a (kdokoliv) je za tento útvar zodpovědný, tak je to dvakrát vážné obvinění, protože jen těžko lze vinu schvalovat na někoho jiného

  Tady nejde ani tak o to, co prohlásil pan Kubice, problém je, že i pouhý fakt, že to prohlásil je projevem neschopnosti ČSSD, i když by to byla naprostá lež, protože toho člověka sama do toho útvaru dosadila a je za něj zodpovědná. To že se to snaží házet na někoho jiného je prostě tragikomické, ovšem dokázali to naprosto dokonale a tuto schopnost až slizkost obdivuji.

  Jinak jsem četl dost těch stránek z Kubicova dokumentu, o té Paroubkově pedofilii jsem se tam nedočetl a jestli to tam někde je, tak jistě jen jako nějaká blbost, že někdo řekl někomu. Nedomnívám se, že by Paroubek měl něco s nějakou dívkou pod zákon, není to idiot. V tom dokumentu je ale desítka dalších velmi vážných obvinění, zejm. pana Grosse, některé podchycené (legálními) odposlechy jeho telefonů (a ty nelze zfalšovat).

  A protože znám způsoby řečnické manipulace, pak to, že se Paroubek snaží celou tuto zprávu paušalizovat jednou nepodstatnou věcí, která je v ní zjevná nepravda, mi jasně napovídá, že mnoho ostatního pravda je. Je to totiž vzorový příklad jednoho typu manipulace, kdy pak stačí dokázat, že Paroubek s žádnou mladou slečnou nic neměl a může pak s klidem celou zprávu paušalizovat jako lež a jejího tvůrce úspěšně zničit.

  Paroubek je velmi schopný manipulátor, používá všechny způsoby řečnické manipulace (http://cs.wikipedia.org/wiki/Manipulace…) a to zcela přirozeně, ostatní šéfové stran mu v tomto nesahají ani po kotníky. Dokázal během několika měsíců zvednout ČSSD o 22% bodů a já smekám. Kdyby netlačil spolupráci s KSČM, tak je nepochybně znovu premiérem. Poslouchat jeho projevy je z hlediska řečnické vědy zážitek škola, podobně jako projevy Hitlera.

 • [12] viz Michal. To že jsem to napsal jak jsem to napsal má svůj význam. Ten projev nebyl totiž od osoby Václava Klause, ale od Prezidenta Václava Klause. Ze stejného důvodu jsem u předchozího zdůraznil, co prohlásil předseda vlády České Republiky, protože to prohlásil z pozice svého úřadu, nikoliv za osobu Paroubek.

 • A co takovýhle vývoj:
  ODS vládu dohromady nedá (ne, že by to mě vadilo…) a třetí pokus dostane Paroubek (to není nemyslitelné..). Ten zaregistroval, že v KDU to není zrovna pohoda – Svoboda vyzval předsedu k odstoupení, ten ho zesměšnil v Otázkách.. A tak zkusí Svobodovi nabídnout místo ministra zahraničí. Koneckonců se tam docela osvědčil.

  Myslíte, že by odmítl? Nebo by Paroubek získal ten sto první hlas? hmm… Bude to zajímavý 🙂

 • [10]
  No ekonomika je ekonomika a co ekonom to jiny nazor …
  Nekde jsem slysel vtip ze ekonomie je veda ktera byla vynalezena aby se vylepsila povest meteorologum…..

  No naprosto nechapu co by rovna dan prinesla me , jako zenaty muz s 2 detma prakticky dane neplatim , schvalne jsem se dival na posledni vyplatu – dane z primu cca 365 Kc , zbytek jsou ulevy na deti a odpocitatelne polozky.
  To ze budu mit vic penez s tim ze si budu muset prilacet na duchod tak to me nevytrhne, pouze opticky klam ….
  A zadelani na poradny pruser u lidi kteri to prochlastaji a pak budou na stari bezdomovci.
  Z ceho budu platit docela drahe leky pro dite ktere je chronicky nemocne to mi taky nikdo z ODS nevysvetli, velmi zajimavy byl porad s Krausem kde byl specialista ODS na zdravotnictvi , vzdyt oni ani presne nevi jak by to delali.

  Jedine co vedi jiste je snizit dane ..
  Zbytek bude experiment ktery jeste nikdo nevi.
  No a myslim si ze nejeden ekonom vam rekne ze snizeni dani neznamena vetsi prinos pro stat ….
  No trojnasobny narust nezamestnanosti za vlady CSSD nechci se s vami hadat ale podle mne je nizsi, a cast teto nezamestnanosti pada na vrub umele zamestnanosti financovane bankovnim sektorem prave za vlady ods , kterou pak zaplatime vsichni nakonec akorat jako sanaci bankovniho sektoru.
  Politika CSSD se mi nelibi ale zase experiment ods taky ne . proste jako obycejny clovek relativne ve stredni tride v tom nic nevidim pro me prospesneho.
  A jeste neco to ze nekterym zemim roste hdp jeste neznamena ze se tam lidi maji dobre , zeptejete se lidi na slovensku mimo Blavu jak jsou bohati a prosperujici a spokojeni….

 • Souhlas s clankem. Pred volbami bylo jasne, ze vladu sestavi Topolanek nebo Paroubek. Co by asi vyresila rozdelena pravice?

 • No da se to brat i tak ze cesti zeleni jsou trochu avantgardni, ve vetsine statu jsou zeleni spis levicova strana …
  Zalezi jeste na tom jak moc pravicova strana zeleni opravdu jsou jsou jako celek a jak si Bursik udrzi jednotu strany.

 • [11] Problem vidim jinde. Pokud by absentovaly predvoledni pruzkumy, ktere maji "manipulativni" dopad (letos se to krasne ukazalo na vysledku Zelenych), mozna by vse vypadalo jinak a hra "parlamentni" volby by taky mohla dopadnout jinak.

 • [17] opravdu si myslíš, že daně neplatíš? Víš kolik za tebe platí daně tvůj zaměstnavatel? To že půlka daní není na výplatní pásce vidět je úžasný trik, který zavedli komunisti a čssd se ho drží. Schválně si zkus tu kalkulačku

  Co se týče těch léků, moje přítelkyně je doktorka a trochu o tom vím. Zdravotnictví ve skutečnosti nepotřebuje žádné velké změny. Kvalitativně měřeno máme několikařádově lepší zdravotnictví než třeba v Anglii. Problém je, že třeba léků je u nás vydáno několikrát!!! více než všude jinde v Evropě, polovina potom končí v koši. Lidé chodí k doktorovi několikanásobně!!! častěji než jine v Evropě!!! Důchodci nemají co dělat a chodí po doktorech, za den stihnou tři, v čekárně i u doktora si popovídají, každý doktor jim něco předepíše, protože neví, že důchodce byl předtím s tím samým u jiného doktora. Přitom není pravda, že by bylo zdravotnictví zdarma! všichni platí vysoké zdravotní pojištění, na valnou většinu léků se doplácí. Zaveďte 50 Kč poplatek za návštěvu lékaře, zaveďte 50 Kč poplatek za lék na předpis a většina problémů se vyřeší. Přitom se pak může zvýšit příspěvek státu na léky, takže se bude doplácet méně a může se snížit zdravotní pojištění, takže budete mít více peněz. Podobně třeba poplatek za ubytování v nemocnici – když jste doma, musíte si koupit jídlo, uvařit atd. denně tak utratíte řádově min. stokorunu. V nemocnici je nyní ubytování a strava zdarma. Každý doktor na lůžkovém oddělení vám potvrdí, že např. před vánocemi se spousta lidí snaží uklidit své staré příbuzné do nemocnice, aby je doma "neotravovali" (je to hnusné, smutné, ale pravda), stejně tak se někdy odkládají do nemocnic jiné sociální případy, mnoho lidí schválně pobyt v nemocnicích prodlužuje! Poplatek 50 nebo 100 Kč za den ubytování a stravné tak ve skutečnosti nenavýší rodinný rozpočet, přitom se opět minimalizují tyto případy, sníží se výdaje na zdravotnictví, které může slevnit a nebo poskytovat lepší služby za stejnou cenu. A přesně tohle jsou věci, které navrhovala ODS. Nic víc, nic míň.

  Jestli jste byl někdy v jakékoliv soukromé ambulanci či nemocnici, jistě můžete srovnat kvalitu se státní nemocnicí. Soukromé ambulance a nemocnice tolik neutrácí, přitom je tam příjemnější prostředí, personálem, kvalitnější služby, vyšší platy, renovují se. Všechny soukromé ambulance a nemocnice přitom mají alespoň vyrovnaný rozpočet, prostě proto, že musí, dělají za vlastní. Nabízí přitom plnou škálu služeb, ale provozují prostě i alternativní (výdělečné) obory jako je plastika atd. Naopak státní nemocnice končí vždy s ohromným prodělkem, neexistuje ani jedna státní nemocnice, která by byla v plusu.
  Všechny nemocnice připadly krajům, ve kterých jsou. Kraje jsou samostatné účetní jednotky, které hospodaří samostatně nezávisle na státu jako celku. ČSSD s KSČM ale před pár týdny prosadily, že pouze státní nemocnice budou dostávat peníze od zdravotních pojišťoven, v každém kraji že pak má být min. jedna. Ve všech ostatníc se musí platit. Samozřejmě do nemocnic, ve kterých by se muselo platit by téměř nikdo nechodil. Takže kraje teď mohou "dobrovolně" odevzdat svoje nemocnice státu, včetně všech prostředků, které do nich investovaly, a stát se teď opět o ně bude "starat", podobně jako se "stará" o ty své současné nemocnice. Je podle vás tohle cesta ke kvalitnějšímu a dostupnějšímu zdravotnictví?

 • [21]
  Ne dane za me muj zamestnavatel neplati , plati za me pouze duchodove , socialni a zdravotni pojisteni….
  Kalkulacku jsem si zkusil , podle kalkulacky usterim cca 5000 Kc , ale to uz je pocitane s dph , kde je srandovne napsane ze za 5 procent DPH zaplatim 300 a nejake drobne mesicne …
  Trochu bych se ohradil , ukazte mi rodinnu 4 clenou ktera v 5 procentni sazbe necha 6000 mesicne jenom , schvalne si to propocitej kolik das za veci ktere maji 5 procent dph …

  A mimochodem statu ty penize budou chybet … a nikdo presne nevi kde je vezme …..

  Dale tato slozka neobsahuje zasne pripojisteni na duchod ktery pak bude opravdu minimalni … to jsou penize ktere ti stat necha a starej se.

  Problem zneuzivani zdravotnictvi, resit kompletni komercionalizaci zdravotnicvti , no to skonci jako problem zneuzivani zakonneho pojisteni u aut , ja se zavadelo komercni povinne ruceni tak vsichni slibovali snizeni a jak to dopadlo, zkus si vzpomenout jake byli kdysi sazby a ber si jake jsou dnes , opravdu se to vyresilo ?? Ja ale na ukor tech co musi platit a to same bude zdravotnictvi …..
  Doporucuji sheldnout ten diskuzni porad s Krausem , tam totiz ten politik musel mluvit s clovekem ktery jen neprikyvuje ale ma normalni rozum.
  Vysledek bude par lidi levne koupi nemocnice prebuduje a plat protoze, kdyz ti jde o kejhak nebo zdravi deti tak prece na korunu nehledis ne ?

 • [20] ale opět, předvolební výzkumy jsou součástí této hry, takže nemá smysl řešit kdyby. Každý představitel každé strany měl tyto volby naprostou jistotu, jestli se do parlamentu dostane či nikoliv, nebyla zde žádná strana, u které to bylo naštíru. IMHO by bez předvolebních výzkumů ještě více lidí dávalo přednost 3 největším stranám, u kterých by měli jistotu, že se dostanou. Mně by se líbilo to co jsem napsal v 11ce, přičemž bych ovšem byl pro velmi výrazné zdražení volební přihlášky (třeba 2 M za kraj), které by se ovšem každé straně po získání alesp. 1 mandátu (0.5 %) vrátily, takže by zde snad nebyly reklamní nesmysly ala rádio Helax a hlásily by se jen strany, které by měly jistotu, že ten 1 mandát získají (když by měly slušné preference, tak by jim na to klidně půjčila i banka).
  Hlavně bych ale ve sněmovně udělal jen 199 křesel, nebo ještě lépe, jenom 81, stejně jako senátorů (tím by bylo potřeba sice cca. 1.25% na křeslo, ale furt lépe než 5%) – větší osobnosti, menší náklady, snazší diskuse. Volby bych zavedl povinné, podobně jako třeba v Austrálii, kdo nevolí, dal by pokutu jeden svůj průměrný plat. Kdo nesouhlasí se stranami, může vhodit prázdnou obálku.

 • [22] tos nepochopil – kalkulačka počítá s tím, že ty peníze utratíš, tj. vezme výslednou čistou částku a z ní spočítá DPH podle průměrného nákupního koše. Klidně počítej ty částky nad tím.
  To je právě ten vtip, že chybět nebudou, Slovensko snížilo a sjednodilo sazbu a zvedlo výběr daní o 35 %! Jde o to, že u jednotné sazby se nedají dělat různé "optimalizace", jako přesouvání mezi různými položkami, navíc nižší sazba znamená větší možnost vytvářet zisk a objem.
  U normálního výpočtu také nemáš důchodové připojištění! Sociální odvod je tam ale samozřejmě počítán.
  Zákonné pojištění u aut je skvělý případ – když si vezmeš, kolik stát doplácel z jiných daní, tak ve výsledku každý opravdu platí o dost méně (nezapomeň ještě započítat inflaci a ber srovnatelné pojištění na srovnatelné auto, tj. auto za srovnatelné peníze). Toto pojištění hradí veškerá rizika a stát nestojí ani korunu, funguje soutěž. Zároveň má každý možnost si přikoupit k tomu komerční pojištění, podle toho co mu vyhovuje a podle toho jak jezdí. Jestli někdo jezdí opatrně, nikoho nebourá, tak platí méně než někdo, kdo má bouračky. To mi přijde jako naprosto spravedlivý přístup a byl bych rád, kdyby fungoval i ve zdravotnictví. Nevím, proč bych měl platit stejné (respektive podstatně vyšší) zdravotní pojištění než někdo, kdo hulí 60 cigaret denně a vypije 20 piv denně a měl mít stejnou (ne)kvalitu zdravotní péče.

 • matematicky to vyhrála sice pravice http://radovan.bloger.cz/politika/matematicke-vysledky-voleb

  :-), aspoň nějaká útěch

 • [22] Nenechte se zmast nazvem. Jedna se o normalni dane. Plati se podle prijmu, ne podle rizika. A navic jsou povibbe (az na nemocenske pojisteni u OSVC) (jak rad bych z fleku prestal platit "pojisteni proti nezamestnanosti"… ).

 • [26] a to já zase ne, i když jsem to nikdy nevyužil ani nevyužiji. Tohle je jedna z daní, kde je potřeba určitá sociální spoluúčast, protože člověk, který by po skončení práce byl zcela bez prostředků, by pak byl rizikem pro společnost, protože by si prostě nějaké prostředky nějakým způsobem opatřit musel. Ovšem chtěl bych, aby to mělo svůj význam a správnou výši. Není dost dobře možné, aby bylo výhodnější být nezaměstnaný, než pracovat. Stejně tak je dost blbé, když je hranice pro max. plat ale není pro maximální odvod, takže když odvádíš milion, tak bereš stejně jako ten, kdo odvádí tisícovku. Já bych si to představoval podobně jako u těch aut. Tj. malá povinná částka pro všechny, která by zaručila jen to nejnutnější a pak komerční připojištění s volnou soutěží. Úřady práce by zároveň fungovaly jako personální agentury (respektive ta část jejich práce, která souvisí s hledáním zaměstnáním by byla převedena na soukromé personální agentury), kdo odmítne práci, nebude dostávat peníze, mzda v nezaměstnanosti na úrovni životního minima, které by bylo počítáno inteligentněji …

 • [16] Mimochodem u zelených to také vře, z krajů se objevují návrhy, aby odešli do opozice a nechali projít vládu tím, že odejdou při hlasování o důvěře ze sněmovny. Jakou vládu tím mysleli si můžete dopočítat sami. Já se jim nedivím, to jak je všichni po volbách šmahem označili za pravici asi pěkně hnulo žlučí mnohým jejich členům i příznivcům.

 • [22] Uf… jeste prosim napis nejakou svoji uvahu… potom si prosim zkus prostudovat jakoukoliv zakladni ucebnici verejnych financi – vyslo jich dost (obvykle maji pohych 200 – 300 stranek, jsou k dostani v knihovne v kazdem vetsim meste) – a pak se znovu podivej na to, co jsi napsal. K pochopeni staci matematika ze stredni skoly. Mozna ti potom budu vstavat vlasy hruzou z toho co tu pises, stejne jako lidem, kteri na rozdil od tebe predkladaji nejaka fakta.

  Je tady bohuzel samozrejme varianta, ze nejsi ochoten pripustit, ze jsi se nechal do neceho nabalamutit a ze by veci mohly byt jinak nez o nich uvazujes. To byva vetsinou bolestive zjisteni, ale pokud se pres svuj omyl dokazes prenest, dostane se ti zadostiucineni v tom, ze poznas novy zpusob, jak pristupovat k problemum – nepriklanet se k tomu, co nekdo nekde rika, ale samostatne si skladat informace a fakta overovat.

 • me by zajimalo, jak jste noname prisel na to, ze kdyz bude za b), tak pujde vse do kopru. Podle me se nestane vubec nic, jak jste prisel na to ze sezvysi nezamestnanost a tak ? To jako, ze kdyz bude bezvladi a to vlastne ani nebude, ze lidi prestanou pracovat a podnikatele vydelavat ?
  Musim rict, ze ohledne politiky piste obecne dost mladicke blaboly, ale asi kadzy musi projit obdobim, kdy tomu vsemu presne rozumi.

 • [24] To je na rovné dani právě to nejvíc smutné. Přesto, že bývá označována za pravicové řešení, ve výsledku občanům sebere více peněz (je to logické, státní výdaje jsou víceméně fixní a pokud chcete snižovat schodek, nic jiného ani nezbývá). A nejvíc sebere těm relativně chudším, což je v při pohledu na rozložení platů v ČR dost rizikový sociální experiment. S cizími penězi se experimentuje velmi snadno a to bohužel platí jak pro levici, tak pro pravici.

  S daňovými optimalizacemi to má málo společného, lze udělat progresivní daňový systém, kde optimalizace nepomůžou. Zásadní věcí je maximálně zjednodušit výpočet a radikálně omezit vyjímky a odpočty. Ale jak bude vypadat vzorec pro výpočet je v podstatě jedno.

  A to úplně abstrahuji od toho, že rovnou daň by prosazovala ODS a osobní kvality jejích představitelů jsou více než diskutabilní. Takže i z poměrně jednoduchého konceptu by byla opět naprosto nepřehledné džungle.

 • [30] jestli nevěříte mě, tak se koukněte na vyjádření podnikatelů. Zjednodušeně – v nestabilním státě se neinvestuje. Nelze sestavovat státní rozpočet, nelze tedy ani investovat, opravovat, … Koukněte se na propad všech zemí, kde k něčemu takovému došlo, on stačí už dnešní propad koruny a akciového trhu. Samozřejmě když by se to zfouklo dostatečně rychle, tak by to takový problém být nemusel. Minimální doba je cca. 80 dní od voleb. Jenže nezapomínejme na parlamentní prázdniny, navíc zde není většina ani na to, aby se zvolil předseda nového parlamentu, který bude v posledním kroku rozhodovat. Krom toho pro žádný krok vyjma posledního není stanovena žádná lhůta, takže takové provizorium může být až čtyřleté.

  Nové volby jsou samozřejmě možností, nezapomínejme ale na to, že stát by pak musel znovu vyplácet příspěvky stranám a i samotné pořádání je dost drahé. Krom toho by nemusely dopadnout jinak, bylo by třeba dojednat nějakou změnu, na což je potřeba ústavní většiny a ta nebude jednoduchá. Mohli by se ale dohodnout na tom, že bude jen 199 poslanců, to by zas takovou změnu nevyžadovalo, ovšem pak by se zas handrkovalo ze kterého kraje by ten mandát vypadl.

  Dobrá blbost je úřednická vláda, čekal jsem, kdy s tím ČSSD přijde. Ve skutečnosti je to to samé co vláda národní jednoty či jak to nazvalo KSČM a ve skutečnosti by to tedy bylo opět něco, co by dělalo levicovou politiku podle levicové většiny v parlamentu a pykat za to bude vítěz voleb tj. ODS.

  Čekal jsem také současný krok ODS, což bylo samozřejmě jediné správné vyjádření z jejich strany, tj. že se obrátí na všechny strany vyjma KSČM, ovšem vlády, kde by byly poměrně zastoupeny všechny nekomunistické strany bych se bál, protože tím by nejvíce získali do budoucích voleb právě komunisté, a v parlamentu by to stále byla levice.

  [28] tohohle se bojím nejvíc, už jsem to psal, stačí vyhodit bursíka a vládnou tu komanči. SZ proto nyní prohlašuje, že na všechna jednání budou zásadně chodit předseda plus všichni místopředsedové. Ovšem naprostá většina voličů SZ by potom tak stračně ječela, že bych jim to opravdu nepřál a už nikdy by si neškrtli. Jejich levicové jádro jsou ona 2-3%, která dostávají každoročně, to navíc co dostali a co je dostalo do parlamentu jsou pravicoví voliči a hlavně antikomunističtí voliči (viz detaily jejich volebních výsledků), kteří bohužel jako mnozí neví, že SZ je levicová strana.

  [31] úžasné, doufal jsem, že to někdo udělá, samotnému se mi do toho nechtělo 😉

 • [32] Nojo, ale podstatne je, ktere penize sebere. Predevsim ty z sede ekonomiky. Eventuelne nebudou podnikatele vyhazovat penize za zbytecnosti jen aby meli mensi danovy zaklad.

  Asi netusite, jak se delaji danove optimalizace 🙂 Tak, ze date 12 tisic na zivotko fakt ne… 😉

 • "Tento konkrétní výsledek, "volební pat", však nic nemění na tom, že volby v roce 2006 ukázaly řadu pozitivních trendů ve vývoji českého parlamentarismu."
  Trendy českého parlamentarismu

 • [34] Nebojte, mám známé daňové poradce, kteří dělají pro firmy, takže více než tuším 🙂 (A životko rozhodně nepovažuji za daňový únik.)
  Proto jsem také netvrdil, že současný systém je dobrý.

 • [32] to je právě ten vtip na rovné dani, sebere stejně, ale stojí méně, takže se vyplatí.
  Jestliže v průměrném nákupním koši mám xy zboží za 100 Kč, tak jeho průměrná DPH rozpočítaná z 5% a 19% je dnes třeba 15%. Když uděláte rovnou 16%, tak vyberete stejně, ale nikdo se nemusí starat o optimalizace, nikdo nemůže čachrovat, takže se vybere více.
  Podobně u ostatních daní. Jsou tu ohromné daně, které ovšem nikdo neplatí, všichni všechno odpočítavají, malí živnostníci platí více než ohromné továrny, protože namají co odpočítávat atd.
  A další velká výhoda je, že jsou více spravedlivé:
  Vydělám 1000 Kč, zaplatím 150 Kč daň. Vydělám 2000 Kč, zaplatím 300 Kč daň. U progresivní daně když vydělám 1000 Kč tak zaplatím 130 Kč, když 2000 tak 500 Kč. Takže čím více pracujete, tím hůř se k vám stát chová.
  Takže každý raději vydělá pro jednu firmu tisíc Kč a pro druhou také tisíc Kč a zaplatí 260 Kč, plus ale musí věnovat peníze na znepřehlednění převodů atd., navíc je furt jednou nohou v kriminále.
  Tj i když se vybere od podnikatelů třeba 35 % navíc (jako na slovensku), tak právě podnikatelé po rovné dani nejvíce volají. Je to úžasný ekonomický paradox, který je prostě pro průměrného voliče ČSSD či komunistů (důchodce a člověk nad 45 let se základní vzděláním nebo max. vyučen) nevysvětlitelný.

 • [35] Koukal jsem na ty trendy. Mam k tomu 1 metodickou a 1 ideovou vyhradu:
  Kdyz se spocita na procenta celostatne, kolik ktera strana mela hlasu, tak pouze 6% hlasu propadlo. Ovsem takhle by i strana, ktera ziskala v jedinem kraji jediny mandat, spadla do kategorie parlamentnich, ackoli ve vsech ostatnich krajich hlasy jejich volicu propadly. Napriklad v Plzenskem kraji (kde jsem hlasoval) mela KDU-CSL 5.65% a SZ 5.91% a vsechny tyto hlasy propadly!
  A ta ideova je, ze studie povazuje akceschopnost (a tedy mensi fragmentaci) vlady za pozitivni vlastnost. Jenze to zavisi na tom, co by takova vlada se svou akceschopnosti hodlala podnikat. Nemuzu se zbavit dojmu, ze akceschopna vlada 2 stran KSC + CSSD je horsi, nez podstatne mene akceschopna vlada 3 stran ODS + SZ + KDU-CSL 🙂

 • [31] tak pro zajímavost jsem si udělal součet, kdyby US vzdala a doporučila volit ODS nebo KDU. Je to dost zajímavé – i kdyby všechny hlasy US přišly ODS, tak se nezmění vůbec nic! Kdyby KDU, tak získá KDU jeden hlas navíc oproti komunistům, tj. 101:100. Je to už opravdu zcela mimo strana. To že stačilo jen 337 hlasů pro vítězství komunistů s čSSD je dost smutné.

 • Domnivam se, ze pravice trati par hlasu komplikovanym volebnim systemem. Neni mozne korespondencni hlasovani, volicsky prukaz si je nutno vyzvednout v miste bydliste. Lide sympatizuji s levici spolehajici spise na statni podporu se zpravidla zdrzuji ve svem bydlisti. Aktivnejsi lide, kteri cestuji za praci, pripadne i pracuji v zahranici pravdepodobne budou podporovat pravici. Prilis zjednodusene? Mozna. Ja treba nevolil proto, ze by jsme se kvuli volbam musel trmacet pres pulsveta. Kdyby bylo mozno volit korespondencne, pripadne si vyzvedednout volicsky prukaz na libovolnem miste v CZ, asi by jsem se zucastnil. Pokud by hlasovani bylo stejne snadne jako poslani SMS, treba by ucast byla vyssi. Ale treba by pak bylo take mozno volby snaze manipulovat.

 • Dvoji sazba DPH muze byt i dvousecna. Jednou jsem nekde cetl peknou zpravu o benzinu, "ekologicky" benzin ma (mel?) sazbu 5% a stal o korunu nebo dve mene nez srovnatelny benzin vyrabeny z ropy. To je ovsem vyhodne jen pro obcana, pro firmu ktera je platcem DPH se za techto podminek levnejsi benzin s 5% DPH prodrazuje. A kdo projezdi vic, obcan anebo firemni vozidlo? Nevim zda uvedeny paradox stale poplati…

 • [14] Někde na posledních 2 listech zprávy je napsáno něco ve smyslu "pan x měl na dovolené u moře na lodi zneužívat svoji dceru a dávat ji k dispozici P."

 • [23]

  Povinne volby a sankce po nevolice? To me desi… Ale treba by slo lidi nejak motivovat. Co treba moznost danoveho odpoctu za ucast ve volbach? Pri volbach by volic dostal certifikat, ktery by slo pouzit s danovuym priznanim. Jeste zajimavejsi by bylo, kdyby se dalo volebni pravo nejakym zpusobem zpenezit… 😉 Ale nedokazi odhadnout, jak by byl vysledny efekt takto podporenych voleb. Z dosavadni zkusenosti jsou pro me volby znacne neefektivni cinnost z vysledkem velmi nepredvidatelnym (muj hlas sam o sobe moc neovlivni).

 • [22] Clovece – jestli u tebe je 50 Kc za navstevu lekare a 50 Kc za predpis na lek uplna komercializace zdravotnictvi, tak se pak neda divit, ze KSCSSD ma opravdu tolik hlasu.

  Vzdyt opravdu nejde o nic jineho, nez o zamezeni zneuzivani bezplatne zdravotni pece. Kdyz nekdo navrhne jiny system, ktery bude taky fungovat, proc ne, ale zatim nikdo s nicim jinym neprisel. Jde o to, ze kdyz fakt potrebujes, tak 50 Kc na paralenu te neboli (a o to vic pak celkove zbyde penez na dulezite leky za statisice – lecba rakoviny apod.).

 • [42] Ono spis vsecko nasvedcuje tomu, ze P. mel k dispozici jachtu, ale cele je to napsane takovou tou policejni hatmatilkou a zrejme nekolikrat preformulovano (jak se ted tyhle veci v pocitaci pisi) a zprehazeno. On se toho hned chytil a nekolikrat to zduraznoval jako obvineni z pedofilie. S velkou pravdepodobnosti spis odvadel rec od skutecnych problemu. To je mimochodem oblibena strategie CSSD vzdycky, kdyz na ne neco praskne uz od dob Bamberka. Proste se najde nejaky fantasticky znejici a medialne zajimavejsi domnely zlocin CSSD, o kterem je ale pozdeji mozno dokazat, ze se neuskutecnil.

 • [43] jít k volební urně je jedinná občanská povinnost. Jde o to, že zvolené strany pak mají silný mandát, každý pak ví jakou stranu volil a jestli plní to co od ní očekával. Pokuta pro nevoliče je i v té Austrálii, daňový odpis je nesmysl, i když by to hezky motivovalo jen pracující lidi, tj. ubyla by motivace 90% voličů KSČ a 50% voličů ČSSD 😉
  Jak dokazují tyto volby, každý hlas se počítá, stačilo jen přehodit 337 hlasů (tj. 0.006%) mezi ksč a čssd v jm kraji a měla by ksčssd 101. Klidně to mohlo dopadnout i tak, že by rozhodoval jen jeden hlas. To je právě problém voleb, že každý si myslí, že má význam jen jednu osmimiliontinu, jenže ono stačí pár osmimiliontin a budeme zas stát frontu na banány.

 • [36] Proc tedy nevidite, ze ty penize navic se vezmou prave ne tom, ze podnikatele nebudou tolik delat optimalizace?

  [37] Rovna dan je sice spravedlivejsi, ale nejspravedlivejsi je pausalni dan (t.j. na stat plati kazdy stejne, treba jako za rohlik plati kazdy stejne). Ale z toho by se mistni levicaci asi osypali 😉

 • No bohuzel jsem musel pracovat takzue jsem cely vecer nebyl.

  Prumerny nakupni kos je moc pekna vec 🙂 Takze mi zlevni lokomotivy a zdrazi jidlo a dalsi veci ( mimochodem bylo pekne videt ze i ods v predvolebni kampani najednou tvrdila ze leky se zdrazovat nebudou ??? … takze bude jednotna dan nebo zas budou vyjinky ? ) , schvalne bych chtel videt prumerny nakupni kos 4 clenne rodiny .. ten je nekde jinde vcetne nakladu na deti .. opravdu to nesedi a to o hodne moc .

  No byl jsem tu narcen ze jen co kde slysim to interpetuji.
  Jo slysim vzdy krasne sliby a pak platim jak mourovatej …
  Prodej technickych sluzeb do soukromych rukou … za 3 roky narust z 314 na 500 na osobu ….
  Podobne vodarny … taky narusty v radu desitek procent rocne ….
  To same by cekalo i zdravotnictvi … Pokud stat levne rozproda sve zdravotnictvi ( me je jedno kdo ho vlastni kraje, stat to je jedno ) ale vim ze si ho jiste koupi ty spravne skupiny za smesne penize ) tak mi bude slibeno jak se zdravotnictvi zlepsi a jak dopadnu ejhle kazdy rok o 20 procent na horu .. protoze to je oblast kde si rict nemuzes tak na to kaslu letos do nemocnice nejdu 🙂
  Na prizozenych monopolech se vydelava nejlepe sice si clovek muze teoreticky vybrat ale realne vubec ne a naklady se vzdy nejak zduvodni a samozrejme musi byt nejaky zisk ..
  Jo ja vim ony se prodavat nebudou .. no to se s akciema vodaren rikalo take :))

  A mimochodem rekla nekde ods co se stane az svuj zdravotni ucet precerpam ? Jedine co jsem slysel bylo ze si az 1 tretinu zdravotniho muzes vzit jistymi zpusoby zpet ..
  Pokud nic tak nechapu princip , pokud to budes muset splacet tak potes .)) No to se nejak zapomelo rici v predvolebni kampani ze jo :))
  Uspesne se znici jeden z nejlepsich systemu zdravotni pece.
  Misto aby se zamezilo zneuzivani systemu tak ho rozbijem.
  Bo par kamaradu chce levne investovat do zdravotnictvi.

  A k te dani , stat zdrazi to co si musi koupit kazdy a zlevni luxusni auta , byt multilionarem tak jsem rad 30 bifteku denne nedam a vlastne mi je stat v restauracich zlevni a aspon klesne cena noveho Audi ….

  V tom je ten princip , stat si penize vezme ze zakladnich potreb lidi , a umozni vyssim cenovym skupinam se nepodilet prostednictvim dani na financovani statu. Takze bohati budou jeste bohatsi, chudi dostanou davky ( akorat jinym zpusobem ) a lide se strednimi prijmy to vsechno zaplati.
  Ja nejak ODS neverim ze to mysli jinak, jen se staci podivat kdo tam je , spouasta tech lidi je tam uz xx let a jedine co je zajima a prachy a moc (stejne jako v CSSD ).
  Sedi tam pomalu stejna garnitura ktera se podilala na xxx miliardovych pruserech v 90 letech, a ze byli to snad nikdo nebude zpochybnovat.

  Opravdu tady nekdo veri Tlustemu ???
  Clovek ktery ma byt ministrem financi neni schopen dolozit z ceho si koupil barak ? Teda je schopen ale nechce :))
  Topolankovi ktery si koupi byt v Praze akciema ktere rozhodne koser nebyli ?
  Netvrdim ze CSSD je lepsi. Jsou stejni.
  Ale opravdu dobrou vuli jim neverim.

  Je to experiment ktery bude velky prusvih. Teda pro 80 procent populace , samozrejme fotbaliste kteri berou XX milionove platy a delali predvolebni kampan svym oblicejem si polepsi prostoze u nich bude rozdil v dani delat obrovske castky …
  Uz z toho je videt jak se delala kampan misto argumentu a vysvetleni program oblicej fotbalisty na plakat.

  Pro ozrejmenni, nejsem fotbalovy fanousek , byt jsem si koupil za svoje ( a to za trzni cenu ), v zivote jsem ani den nebral podporu v nezamestnanosti, z davek beru pouze pridavky na deti,
  auto jsem si neodkoupil od tatinka z parlamentu ale z autobazaru . A od statu jsem v zivote nedostal zadnou zvyhodnenou pujcku ani dotaci .

  Takze jsem zvykly se starat sam o sebe a necekat na stat, ale opravdu ten optimismus nesdilim.

 • [47] Souhlas. Daňový systém musí být jednoduchý, aby se nevyplatilo dělat optimalizace. Hlavní kouzlo je ovšem ve výpočtu základu daně, nikoli v tom, jakou matamatickou funkci pak na tento základ aplikuejte. Neboť každý se snaží především o to, aby jeho odvod v absolutním čísle byl co nejnižší.

  O spravedlivosti paušální daně jsem chtěl napsat také, berete mi slova 🙂 Má to jen jeden háček. Pokud berete daň jako spravedlivou platbu za služby státu ("rohlíky"), není pak efektivnější platit za tyto služby rovnou soukromým firmám ketré mohou soutěžit na trhu, než monopolnímu státu?

 • [49]
  No v tom pripade spis dotaz co tak neplatit zadnou dan 🙂
  Protoze pausalni dan je zbytecna 🙂
  I ta je nespravedliva ne ?
  Proste se seberete, date firme XX penez at vam postavi cestu z mista a do mista B , pak pujdete a date dopravnimu policitovi XX penez aby kontroloval jestli nejezdite zbytecne rychle, v pripade nehody prevedete XX penez zachrance aby pro vas prijela :))

  Jako sranda to jde, ale ja myslel ze jsme jeden stat a ne tlapa individuii ktera se shodou okolnosti vyskytuje na jednom miste :))

 • [38] To jsou dobré a věcné připomínky. K té první – máte pravdu, šlo by sledovat i podíl hlasů parlamentním stranám, které však na úrovni krajů propadly. To by však mělo smysl spíše při srovnávání volebních systému (pokud by to bylo možné) než při sledování trendů.
  A k druhé poznámce: Nazýváte označení nižší míry fragmentace jako lepší za ideovou předpojatost. To není pravda – je to hypotéza praktická, nikoliv ideologická. Ideologická je naopak Vaše námitka o tom, že levicová koalice je horší než středopravá. 🙂

 • [48] Tak jeden experiment uz ale probiha, a kdyby vyhrala levice, tak by probihal nerusene dal. Jde o prudce stoupajici zadluzeni navzdory nadprumernym hospodarskym vysledkum. Takze za onu relativni nemennost prostredi (ceny atd) a 'socialni jistoty', o ktere tak stojite, jednou zaplatime vsichni, a pravdepodobne za mene priznive situace (uz nebude co velkyho prodat, rust hdp bude 'normalni'). Mimochodem, koho budou lidi volit potom?

  Vidim, ze CSSD mela uspech s kampani, kdy desila lidi zdrazovanim, na to lidi slysi, premyslet uz moc nechteji. Kratkodobe uvazovani, velmi smutne.

 • [48] Tak znova: uf… Prumerny nakupni kos je prumerny nakupni kos, podil lokomotivy na tom kosi je limitni k nule. => Papouskujes neco, cemu nerozumis.

  Zdravotnictvi neni prirozeny monopol – u vodaren to beru, ale u zdravotnictvi ne. Zde bychom mohli uvazovat o nejake forme oligopolu, i kdyz dosti roztrouseneho – ostatne tak funguje 90% trhu. => Papouskujes neco, cemu nerozumis.

  O zdravotnich uctech nic nevis, ale rad si zaspekulujes. => Papouskujes neco, cemu nerozumis.

  Kdyby sis byl ochoten vzit tuzku a spocitat si to, tak zjistis, ze dojde pouze k presunu primych a neprimych dani, ale ve vysledku na tom budes stejne. => Papouskujes neco, cemu nerozumis.

  a umozni vyssim cenovym skupinam se nepodilet prostednictvim dani na financovani statu. – wtf? Co je vyssi cenova skupina ? Myslis snad prijmovou skupinu. => Papouskujes neco, cemu nerozumis.

  Takze bohati budou jeste bohatsi, chudi dostanou davky ( akorat jinym zpusobem ) a lide se strednimi prijmy to vsechno zaplati. – wtf^2: Bohati jsou dostatecne bohati na to, aby se jim vyplatilo penize nekam ulit. Ve vysledku tedka vsechno plati stredni trida. => Papouskujes neco, cemu nerozumis.

  e to experiment ktery bude velky prusvih. Teda pro 80 procent populace , samozrejme fotbaliste kteri berou XX milionove platy a delali predvolebni kampan svym oblicejem si polepsi prostoze u nich bude rozdil v dani delat obrovske castky … – Plati to z predchoziho odstavce. Ty si myslis, ze nejaky fotbalista zaplati vsechno, co ma predepsano … :DDD. => Papouskujes neco, cemu nerozumis – a navic je z toho cejtit tvoje zavist a vyzirkovstvi.

  Opravdu tady nekdo veri Tlustemu ???
  Clovek ktery ma byt ministrem financi neni schopen dolozit z ceho si koupil barak ? Teda je schopen ale nechce :))
  Topolankovi ktery si koupi byt v Praze akciema ktere rozhodne koser nebyli ?
  Netvrdim ze CSSD je lepsi. Jsou stejni.
  Ale opravdu dobrou vuli jim neverim.
  – Ty s manzelkou a deckama tedka kazdej dluzite nekde okolo 70000 na statnim dluhu. Ja taky neverim nikomu, ale vim, ze v roce 98 to bylo jenom 17000. Chces rict, ze to platit nebudes, a ze to nejsou to nedluzis ty ? Omyl… hodni soudruzi si vymysli nejakou novou dan – ostatne to delaji porad, aby se jim kasicka na rozhazovani trosku naplnila. Vis ona je jedna vec plna penezenka ve smyslu "Chceme rychlejsi rust platu a duchodu" druha vec je co si za ne koupis. Slysel jsi neco o inflaci v Nemecku po prvni svetove valce ? Garantuju ti, ze tenkrat rostly platy a duchody sakra rychle. A lidi by si byvali prali, aby uz nerostli. A ackoliv pochybuji o moralnim kreditu kterekoliv mluvici hlavy z obrazovky, je vzdy rozumnejsi zjistovat, kdo "sebere min" a ne "kdo da vic". Ona totiz ta predstava modre prerozdelujiciho urednika nejak nefunguje. => Zamysli se, jak to tady jednou deckam prenechas.

  Takze jsem zvykly se starat sam o sebe a necekat na stat, ale opravdu ten optimismus nesdilim. – tak ti dekuji, ze jsi napsal jeste par "mrazive vtipnych" komentaru a ted snad abys sel pro tu ucebnici verejnych financi do knihovny. A pribal si k tomu nejakou knizku o dejinach 20. stoleti + jeste neco o centralnim bankovnictvi.

  Az to prectes a pochpis, existuje dost dobry predpoklad, ze svoje dosavadni vyroky prehodnotis – pokud jsi ovsem ochoten pripustit, ze se mylis. Do te doby mam pro tebe jenom jeden vzkaz: Papouskujes neco, cemu nerozumis

 • [48] Tak znova: uf… Prumerny nakupni kos je prumerny nakupni kos, podil lokomotivy na tom kosi je limitni k nule. => Papouskujes neco, cemu nerozumis.

  Zdravotnictvi neni prirozeny monopol – u vodaren to beru, ale u zdravotnictvi ne. Zde bychom mohli uvazovat o nejake forme oligopolu, i kdyz dosti roztrouseneho – ostatne tak funguje 90% trhu. … Papouskujes neco, cemu nerozumis.

  O zdravotnich uctech nic nevis, ale rad si zaspekulujes. … Papouskujes neco, cemu nerozumis.

  Kdyby sis byl ochoten vzit tuzku a spocitat si to, tak zjistis, ze dojde pouze k presunu primych a neprimych dani, ale ve vysledku na tom budes stejne. … Papouskujes neco, cemu nerozumis.

  a umozni vyssim cenovym skupinam se nepodilet prostednictvim dani na financovani statu. – Co je vyssi cenova skupina ? Myslis snad prijmovou skupinu. … Papouskujes neco, cemu nerozumis.

  Takze bohati budou jeste bohatsi, chudi dostanou davky ( akorat jinym zpusobem ) a lide se strednimi prijmy to vsechno zaplati. – Bohati jsou dostatecne bohati na to, aby se jim vyplatilo penize nekam ulit. Ve vysledku tedka vsechno plati stredni trida. … Papouskujes neco, cemu nerozumis.

  e to experiment ktery bude velky prusvih. Teda pro 80 procent populace , samozrejme fotbaliste kteri berou XX milionove platy a delali predvolebni kampan svym oblicejem si polepsi prostoze u nich bude rozdil v dani delat obrovske castky … – Plati to z predchoziho odstavce. Ty si myslis, ze nejaky fotbalista zaplati vsechno, co ma predepsano … :DDD. … Papouskujes neco, cemu nerozumis – a navic je z toho cejtit tvoje zavist a vyzirkovstvi.

  Opravdu tady nekdo veri Tlustemu ???
  Clovek ktery ma byt ministrem financi neni schopen dolozit z ceho si koupil barak ? Teda je schopen ale nechce :))
  Topolankovi ktery si koupi byt v Praze akciema ktere rozhodne koser nebyli ?
  Netvrdim ze CSSD je lepsi. Jsou stejni.
  Ale opravdu dobrou vuli jim neverim.
  – Ty s manzelkou a deckama tedka kazdej dluzite nekde okolo 70000 na statnim dluhu. Ja taky neverim nikomu, ale vim, ze v roce 98 to bylo jenom 17000. Chces rict, ze to platit nebudes, a ze to nejsou to nedluzis ty ? Omyl… hodni soudruzi si vymysli nejakou novou dan – ostatne to delaji porad, aby se jim kasicka na rozhazovani trosku naplnila. Vis ona je jedna vec plna penezenka ve smyslu "Chceme rychlejsi rust platu a duchodu" druha vec je co si za ne koupis. Slysel jsi neco o inflaci v Nemecku po prvni svetove valce ? Garantuju ti, ze tenkrat rostly platy a duchody sakra rychle. A lidi by si byvali prali, aby uz nerostli. A ackoliv pochybuji o moralnim kreditu kterekoliv mluvici hlavy z obrazovky, je vzdy rozumnejsi zjistovat, kdo "sebere min" a ne "kdo da vic". Ona totiz ta predstava modre prerozdelujiciho urednika nejak nefunguje. …. Zamysli se, jak to tady jednou deckam prenechas.

  Takze jsem zvykly se starat sam o sebe a necekat na stat, ale opravdu ten optimismus nesdilim. – tak ti dekuji, ze jsi napsal jeste par "mrazive vtipnych" komentaru a ted snad abys sel pro tu ucebnici verejnych financi do knihovny. A pribal si k tomu nejakou knizku o dejinach 20. stoleti + jeste neco o centralnim bankovnictvi.

  Az to prectes a pochpis, existuje dost dobry predpoklad, ze svoje dosavadni vyroky prehodnotis – pokud jsi ovsem ochoten pripustit, ze se mylis. Do te doby mam pro tebe jenom jeden vzkaz: Papouskujes neco, cemu nerozumis

 • [49] V zasade mate pravdu. Ovsem ja jsem poukazoval na to, ze hlavni "danove optimalizace" probihaji u firem pomoci fiktivnich/neprilis ucelnych nakladu. Takze o "jednoduchosti" danove soustavy to zas tak moc neni, spis o celkovem danovem zatizeni.

  Pochopitelne ze je to efektivnejsi – ovsem jen tam, kde ten volny trh muze existovat. Tezko budete mit vedle sebe pet "D1", aby si ridic mohl vybrat, po ktere z nich pojede. Stejne tak policie potrebuje pro efektivni vykon sve cinnosti urcite specialni pravomoci (zatykat podezrele atp.), nad kterymi musi byt urcita kontrola.

 • [48] A jestli ches Martine slyset, cemu ja rikam experimenty – tak jsou to ty giganticke investicni pobidky typu Hyundai nebo Philips… Nevyhodne a zatezujici pro stat – naklady na jedno pracovni misto okolo 4 milionu – vyhodne pro toho investora. A kdo myslis Martine, ze to zaplati ?? Strejda Paroubek??

 • [54] Mne hlavne dojima demagogie o tech "bohatych". Je to v duchu hesla CSSD "ODS snizi dane bohatym". To je kec. Bohaty je clovek, ktery ma velky majetek. Ale dane se plati z prijmu, ne z majetku (pominu-li smesnou dan z nemovitosti).

  Takze komu snizi ODS dane? Tem, kdo maji vysoke prijmy a to jsou dve skupiny. Prvni jsou (velko)podnikatele, sportovci atp. Jenze ti si to jiz dnes umi zaridit a budou si to umet zaridit vzdycky. Pokud mam zaplatit na dani nekolik milionu rocne, tak se mi vysoce vyplati s tim neco delat (presun do "danoveho raje" a jine). Navic clenove teto skupiny jsou relativne malo pocetni.

  Druhou skupinou jsou slusne placeni zamestnanci – tedy to, cemu bychom rikali "stredni trida". Prave tem rovna dan ulevi nejvice. Takze prelozeno: "ODS snizi dane stredni tride". To uz zdaleka nezni tak hrozive, ze?

 • [56] Netvrdim ze se mi soucasna ekonomicka politika libi , ale to co navhrhuje OSD se mi libi jeste min ……

  Volil jsem zpusob mensiho zla.

 • [57] Presne tak… dokonce jsou firmy, ktere ti ochotne za maly obulus z ulevane castky poradi, jak pravne ciste ty penize ulejes nekam jinam.

  Myslite si, Martine, ze platim dane v CR ? Kdepak, platim je tam, kde je to vyhodne ;D.

 • [58] Ano, a ja Vas, Maritne, jen prosim, abyste si utvoril nazor na zaklade neceho jineho nez Libi/Nelibi – to znamena nejakych podlozenych statistik a zakladni znalosti o tom, co ta cisla vyjadruji.

  Pouzivate ve svych uvahach spoustu analogii. Dovolim si, ac nerad, take jednu pouzit: Ockovani se vam urcite jako diteti nelibilo a vasim detem se urcite take nelibi. Ale dokazal jste jako dite posoudit jeho prospesnost, kdyz jste nemel zadna fakta o tom, proc se to dela a jedine co jste vnimal byla ta kratkodoba bolistka ?

 • 2 Michal Kára
  Nevim je je vasi snahou diskutovat nebo pouzivat copy paste .. 🙂

  Za to ze pouziji nepresne pojmenovani , hned vtipna replika hm to neni ale argument.

  Tuzku si klidne vezmu .. A co chcete pocitat ? Vse je zalozeno na predpokladu ze mozna …..
  A neni problem najit predpoklad ze asi ne ….
  Vladu nesestavuji ekonomicti odbornici ale par politiku, a vladnout nebudou ekonomove ale politici. A jaci politici to opravdu tak verite Tlusteho penezence ???
  A mimochodem nepapouskuji cemu nerozumim , pisi vlastni nazor, ovsem je jednodussi cloveka misto diskuze zesmenovat …
  A kdyz jsme u dluhu sanace bankovniho sektoru stala nekolikset miliard Kc a rozhodne nelze rict ze za tom nepodilela ODS. Ja si pamatuji jak v roce 1996( nebo 97 doufam ze se nepletu ) stat zjistil ze pomalu nema na vyplaty .. byli dokonce zpozdene vyplaty statnich zamestnancu , takze super politici a ekonomove ods nebyli schopni ani propocitat jak se bude vyvyjet prijmova stranka v prubehu roku …
  A pomalu prakticky ti sami politici ted predem odhaduji jak silene se vse spravi …

  Momochodem jsem si ten plan jak by to mohlo vypadat z hlediska statniho rozpoctu docela prostudoval , ale taky nejen z modre knizecky …

  A prosim o odpoved jako hloupemu papousku co se stane az vycerpam svuj zdravotni ucet ??
  Coz muze byt treba nejake chronicke drahe onemocneni ?

 • [60]

  No ja jsem clovek ktery jako dospely zazij slova Klause utahneme si opasky ……
  A realne sakrys to je xx let 🙂

  Jsem pro reformu zpusobu verejnych financi pripadne i dalsi ale ne stylem ze vsechno zaplati lide a bohata prijmova vrstva na tom pouze vydela…
  A stredni vrstva zaplati ( za stredni prijmovou vrstvu beru lidi s prijmem okolo prumerneho platu )
  A jak pocitam jak pocitam, nevidim v tom nic ze bych se mel lepe….. a to treba i dlouhodobe…

  A kdyz konketni cisla, kalkulacka ods pocita pro 4 clennou rodinu vydajovou stranku v 5 procentni DPH cca 350 Kč tj. cca 7000 mesicne a to vzali kde ?
  Jenom stravenky detem , skolkovne, krouzky atd je skoro
  2000 mesicne , to nepocitam vydaje na bydleni , leky , potraviny …..
  No kdybych se dostal do 5 000 to bys si teda piskal :)))
  Realna 4 clenna rodiny v tomto pasmu necha o hodne vic penez.
  Nepapouskuji pocitam svoje naklady
  A to nepocitam vetsi naklady na duchodove zabezpeceni protoze 4000 mesicne opravdu neberu za duchod , takze to mi kalkulacka prida , prenesu na duchodove zabezpeceni , dalsi penize pujdou na komercni zdravotni pripojisteni, co kdyby
  a tak skoncim tim ze budu mit na vsem vyssi dph , platit vic penez.

  Neberu vam nadseni ale beru to ze realisticke skepse….

 • [61] Ad kopirovani a repliky – z vasich slov mam bohuzel pocit, ze pokud si nedokazete slozit nektere elementarni poznatky z oblasti narodniho hospodarstvi, povazuji za lepsi, kdyz se vyjadrim ke kazdemu bodu vaseho komentare zvlast. Pokud vam to vadi, a potrebujete jenom pokrikovat, jak Vam vsichni ublizuji – ale sam se nechcete poslouchat, potom prosim, pokud Vas budu citovat, svuj rev preskocte.

  Co se tyce replik, tak se omlouvam, ale povazoval jsem za dulezite presvedcit se, ze vite o cem ovorite. Chci diskutovat vecne a bez emoci a presna pojmenovani k tomu prispivaji.

  Pozor Maritne, cituji Vas – takze to preskocte az za kurzivu:
  Tuzku si klidne vezmu .. A co chcete pocitat ? Vse je zalozeno na predpokladu ze mozna …..
  A neni problem najit predpoklad ze asi ne ….

  Existuji urcite zakonitosti obehu penez, zpusobu jejich vyuziti atd, ktere nejsou predpoklady, ale empiricky overenymi skutecnostmi a z tech se prilis vymanit nelze. Proto aby neplatili, by se musela prihodit rada veci – ovsem v takovem pripade bysme meli uplne jine starosti.

  Pan Tlusty je figurka, ktera ma dobre kontakty, a tak si proste dokaze vydupat funkci. Mozna problematicke, ze ho neudelali ministrem post. A vy zde – naprosto odtazite od problemu verejnych rozpoctu – zase pouzivate nejakou analogii s dobou pred 10 lety. Pan Sobotka, pokud to chcete slyset, neni take schopen pocitat, jak se mu bude vyvijet prijmova stranka rozpoctu. Bohuzel ma to stesti, ze v opacnem gardu.

  Pozor Martine, cituji vas, preskocte za kurzivu:
  Momochodem jsem si ten plan jak by to mohlo vypadat z hlediska statniho rozpoctu docela prostudoval , ale taky nejen z modre knizecky …

  Plan jste si precetl, ale asi jste mu spravne. Muzete prosim formulovat Vasi hypotezu, ke ktere jste dospel? A pokud tedy probiha diskuze, muzete jako u spravne diskuze na urovni prosim uvedst prameny, ze kterych jste pri tvorbe Vasi hypotezy vychazel ? Nebyl by cas dojit si pro tu ucebnici verejnych financi?

  A k vasemu poslednimu dotazu – pozor cituji vas, preskocte se:
  A prosim o odpoved jako hloupemu papousku co se stane az vycerpam svuj zdravotni ucet ??
  Coz muze byt treba nejake chronicke drahe onemocneni ?

  Vas zdravotni ucet ma slouzit k tomu, abyste nebehal po doktorech, jak se vam zlibi a nezneuzival system. Na chronicka a draha onemocneni po vas asi nikdo nebude chtit, abyste si cerpal ucet. – A pokud moudry soudruh planovac vymysli, ze leky proti roztrousene skleroze je mozne predepsat jenom 3 lidem v okrese, ackoliv by je bylo potreba pro 10 lidi – tak jak se to ted deje aby bylo na paralen – je to v poradku ? Muzete prosim vecne odpovedet na to, jak uvedeny problem hodlate v dnesnim systemu resit vy ? A prosim zadne vykriky typu, ze soudruhum se neda verit, odpovezte hezky vecne.

  A mohl byste prosim odpovedet na muj predochozi dotaz, ktery tedy trochu preformuluji? Kdopak ze zaplati ten obrovsky rozpoctovy deficit? Strycek Paroubek, Strycek Skrblik, Strycek Papousek, nebo snad nekdo jiny?

  A odpovezte nam (a nebo alespon me, pokud byste mne chtel obvinovat, ze se zastituji jeste hlasem nejakych dalsich diskutujicich) prosim, zda vase neduvera a neznalost jsou dostatecne argumenty a prostredky proto, aby nedochazelo k dalsimu prohlubovani shodku verejnych rozpoctu?

  Snazil jsem se vam vecne a bez emoci (na zaklade overitelnych faktu) odpovedet na vsechny vase otazky. Predvedte prosim proto vuli diskutovat a odpovezte prosim nyni na vyse uvede otazky me. Pokud na ne neodpovite, myslite si, ze si o vas mohu udelat jiny zaver, nez ze jste ukriceny jesita ovladany vlastnimi emocemi, ktery neni schopen vlastniho nazoru?

 • [62] Nebudte naivni Martine, duchodu v dnesni podobe se nedozijete, pripadne dozijete, ale bude vam nasledne stacit tak akorat na zaplaceni telefonu. Jakto, ze nenechate jako rodina 7000 za polozky s 5% DPH ? Stravenky detem, skolkovne, krouzky – jste si tak jisty, ze jsou to sluzby s 5% DPH? Vsimli jste si, jak nam soudruzi nenapadne zvedli vetsinu veci do sazby s 19%? Chapu, Martine, ze i pokud si vezmete v tomto pripade tuzku a papir, nedoberete se nikdy zadneho vysledku. Chapu, ze pokud se sam balamutite, nemuzeme po vas chtit, abyste prijal nazor nekoho jineho, protoze si zrejme nedokazete fakta overit, at jsou jakkoliv overitelna.

 • [63] Neni nahodou najemne osvobozene od DPH? Navic na stavebni prace bude za nejakou dobu 19% DPH (na svejkovinu se zarazenim 90% vystavby do socialniho bydleni nam venku neskoci), takze pri jednotnem DPH by stavby (a tim neprimo i to najemne) zlevnilo.

 • Omlouvam se obcas musim do pocitasce buchnout i neco pracovniho 🙂

  Ano problem ve zdravotnictvi je , to nezapiram. Ale ve zneuzivani. Zbavit se zneuzivani tim , ze prakticky odstranite solidaritu plateb, a udelate kazdemu ucet a kdyz dojde doplat si, pripadne si plat komercni pripojisteni .. tzn akorat zisk pro komercni pojistovnu .. misto statu budu platit komercnim pripojistovnam pro ktere je prvotni zisk.
  Nechci ani videt kolik by takove pripojisteni melo delat pro 4 lidi …
  Paralen me netankuje me zajima co bude v pripade vetsich zdravotnich problemu…..
  Takze zneuzivani zabranime tim ze proste kazdy bude za svoje
  ( trochu jsem zjednodusil moznost prevodu mezi pribuznymi atd ..) , realita bude ze tu bude uzka skupinka lidi co budou mit obrovsky prebytek na uctu ( vychazi z jejich prijmu a buduou si odcerpavat finance ze systemu) pak spousta lidi co se budou bat na to sahnout ,
  a pak skupina nestastniku kteri maji zdravotni problemy a budou platit jak mourovati…
  Schvalne jsem se dival do programu ods na jejich strankach
  a ejhle to se tam neuvadi.
  Je divne ze se mi to nelibi ? To uz zrusme zdravotni pojisteni uplne a lide budou platit hotove. A semtam nekdo bude mit smulu protoze na to nebude mit.
  Nelze resit problem systemu tim ze ho uplne znicim…

  No co se tyka deficitu vite kolik procent statniho dluhu sanuje protunelovane banky ???
  Kdo to zaplati je jasne my , akorat se obavam aby se tentokrat neprotuneloval cely stat.

  A teda to hlavni , k cemu jsem dospekl ja ? Ze za 4 roky zjistime ze statni rozpocet je jeste vic deficitni

  – protoze se proste o tolik vic nevybere, opravdu ten propad v prijmech statniho rozpoctu bude obrovsky a jeden ze zpusobu jak ho naplnit je ze se zvedne a to o dost hodne ekonomika a ze lide kteri podniky vlastni tyto penize investuji zase do zvyseni vyroby atd … osobne si myslinm ze vyroba se neda zvysovat donekonecna a ani ne spotreba
  navic nevim jestli cesti majitele firem si spis nekoupi dalsi jachtu na kanarech, obrovske podniky budou platit mensi dane a v naproste vestine jsou zahranicni takze zisk odejde mimo CR.
  Realne dojde ke snizeni zivotni urovne u vetsiny obyvatelstva.
  Znacna cast vypoctu ktere jsem videl pocita s promenyma stylu zvyseni vyroby na zaklade snizeni dani atd.

  A ja vim ze USA nemam citovat , ale po snizeni dani korporacim skoncili amici dost spatne posledni odhady jsou ze na zaklade zvyseni vyroby z tohoto duvodu se do 5 let dorovna polovina propadu dani. No my bohuzel tiskarnu dolaru nemame takze to nepripada v uvahu.
  Ono totiz predpoklad neceho neznamena jeste ze to bude.

  – ze je kompletne znicen system ikdyz ne idealniho ale precejenom relativne levneho zdravotnictvi. S tim ze ovsem zahranicni pojistovny ohlasi super rok co se tyka zisku protoze jiz jeden a pul milionu lidi se u nich pripojistilo.
  o duchodu atd ani radsi nemluvit….

  Jsem si vzdy myslel ze patrime mezi evropske zeme kde se nenecha clovek pomalu umrit na ulici kvuli tomu ze byl linej si platit pojisteni ze sice stat ho omezujetim ze ho nuti si ho platit ale dava mu aspon nejakou jistotu.

  Mit 20 byt svobodny mozna mluvim jinak ale kdyz ma clovek zodpovednost za dalsi lidi tak uz to takova sranda neni …

  Ono se lidem lehce nadava na Moravu ze volila levici ale klidne se prijedte podivat ja se zije lidem mimo nejvetsi aglomerace kde jsou nekolikanasobne platy , kdy ja se svym platem jsem mezi znamymi pomalu vyjimka…. Kde lide opravdu hledaji praci protoze neni a pokud je tak u hranice minimalni mzdy .
  Tito lide ODS volit nebudou a ja taky ne protoze za a ods neverim, beru ten program jak jeden obrovsky tunel ( vsechno zprivatizujem i veci ktere by si stat mel nechat ) , za za b se mi to zda nesolidarni proti obycejnym lidem kteri makaji jak sroubci aby bylo na platy treba IT.

 • [65] Pokud jsem dobre cetl polozky tykajici se bydleni jsou navrzeny taky na DPH 15 procent.

 • [65] Kdepak… priblizny a zevrubny seznam seznam veci ve snizene sazbe je tady: http://www.unguator.cz/fiskal/dph_kr_shr.htm

  U skolniho stravovani zalezi, jestli to pripravuje skola sama (0%), nebo nekdo pro skolu (19%).

  O tom, ze by najemne bylo osvobozeno od DPH nic nevim. Z bezne pouzivanych sluzeb jsou od DPH osvobozeny jen bankovni poplatky.

 • [22] Doporucuji sheldnout ten diskuzni porad s Krausem , tam totiz ten politik musel mluvit s clovekem ktery jen neprikyvuje ale ma normalni rozum

  Tady to je http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/1176221164-uvolnete-se-prosim/8287-tomas-julinek-ida-kelarova-roman-hadrbolec.html?from=20

  Nevybavuju si, že bych pak Julínka viděl v předvolební kampani 😉

 • Ohledne bydleni jsem myslel hlavne dodavky tepla , najemne neplatim takze nevim a dodavka tepla do bytu je zatim porad v 5 procentech

  U stravovani jsem se pletl to je opravdu osvobozene od DPH ….. zatim

 • [69] Ono se obecne nejak v kampani moc nemluvilo o vice vecech ,jak zdravotnictvi tak dalsi

  krome dane 15 procent …..
  Napriklad ukonceni krizoveho financovani osobni dopravy na zeleznici z vynosu nakladni dopravy …..
  Takze tim ovsem osobni preprava na zeleznici asi skoncila …
  Vsak ma kazdy auto , to chci videt co na tohle reknou napriklad zeleni …..

 • protoze se proste o tolik vic nevybere – Proste, proste, proste… vse je jasne a pruzracne ( = spolkl jsem Salamounovo lejno).

  navic nevim jestli cesti majitele firem si spis nekoupi dalsi jachtu na kanarech, obrovske podniky budou platit mensi dane a v naproste vestine jsou zahranicni takze zisk odejde mimo CR. – Ale martine, vite co to je repatriace zisku ? Oni to totiz zisk vyvedou nekam, kde se takove dane neplati. A tady z toho zisku zustane :D. Kdyby tady byla dan 15%, vsude jinde minimalne 20%, vozily by ten zisk nekam? Podle vas asi ano, proste proto, abyste nad tim nemusel premyslet.

  Realne dojde ke snizeni zivotni urovne u vetsiny obyvatelstva. – zase to proste vite a jste si tim proste jist. Uzasne.

  Znacna cast vypoctu ktere jsem videl pocita s promenyma stylu zvyseni vyroby na zaklade snizeni dani atd. – Ale Martine, "zvyseni vyroby na zaklade snizeni dani" je preci zavislost a ne promenna. A to dokonce zavislost neprimo umerna. Ale to vy proste nepripustite. Zkuste se nad tim na chvili zamyslet z pohledu vyrobce. Proste to zkuste.

  … Kde lide opravdu hledaji praci protoze neni a pokud je tak u hranice minimalni mzdy… – a za soucasnych podminek ji taky nenajdou – ale otazku, co by se muselo zmenit, aby je byl nekdo ochoten zamestnat, na to uz neodpovite.

  Zopakuji otazky:
  Kdo bude za par let platit vznikajici shodek? Myslite si, ze sanovani skoncilo a ted uz to neporoste?? Prosim odpovezte vecne kdo to zaplati – nepiste "Proste se to zaplati". Ale ja neverim, ze jste schopen napsat neco jineho.Uprimne, Vase veta za b se mi to zda nesolidarni proti obycejnym lidem kteri makaji jak sroubci aby bylo na platy treba IT totiz svedci o tom, ze zrejme nic poradneho neumite a nikdy jste niceho nedosahl, nicmene usta vam jedou naplno. Ono totiz existuje magicke slovni spojeni "produktivita prace" – to je takove to, co se bojite vzit do uvahy, protoze byste musel uznat, jak moc odepsany ve sve situaci. Nestava se obcas, ze jeden IT-ik dokaze zastat praci za 10 lidi? Umite vy zastat praci za 10 lidi? Pokud ano – pak budete mit tomu odpovidajici plat. A ted me tak napada takova kacirska myslenka, kterou radeji nectete – neroste ona pritom nahodou dokonce produktivita pres mez, ktera predtim nebyla predstavitelna. Receno slusne: Vase pokrikovani ma povazlive trhliny, ale pokracujte dal. Nicmene Vas varuji, ze pokud budete ventilovat jeste nekolik svych zivotnich a politickych postoju, zrejme naplno odhalite svoji ubohost, neschopnost a zavist, jejiz reflexe ovsem (nastesti pro vas) nejste schopen.

 • Predpoklad ze se tolik nevybere je uplne stejny jako ze se tolik vybere , je to proste predpoklad, ktery zavisi na vysledcich a spouste promennych.
  Znovu stejny predpoklad jako ze dojde ke zvyseni zivotni urovne je ze dojde ke snizeni zalezi na vysledcich.

  Zvyseni vyroby na zaklade snizeni dani neni automaticke , treba na tu vyrobu potrebujes odbyt , pracovni silu, atd …
  Kdyz snizis dane tak automaticky se nezvysi vyroba – poptavka skodovek na dvojnasobek ….
  Ty si myslis ze se slevni treba auta priklad protoze se levneji vyrabi tak je levneji prodavame ???

  Stejnou otazku muzu dat ja kdo bude za par let platit tento ekonomicky experiment zalozeny ciste na snizit dane , vsechno co zbylo zprivatizovat , zrusit bezplatne zdravotnictvi , zrusit duchodove zabezpeceni , zrusit bezplatne skolstvi … to vsechno se bude platit z tvych penez, a pridaji v mem pripade cele rodine 4000 mesicne :))

  Behem 5 let z evropske zeme bude co ?? Ted me napadla nejaka bananova republika …

  Kde beres jistotu ze nebude schodek 2x vyssi ?
  Vsechno je zalozene na predpokladech, ktere ods ani poradne nechtela ukazat aby to od nich nikdo nezkopcil ….
  Akorat 10 procent obyvatelstva bude jeste bohatsich , par nadnarosnich koncernu bude platit nizke dane a ostatni si zvolili co zvolili.

  Reforma je potreba ale delat ji formou extremu se mi nezda zas tak moc idealni , protoze to nemas 5 pokusnych kraliku ale 10 milionu lidi

 • predpoklad, ktery zavisi na vysledcich … – vybory hlod

  Ty si myslis ze se slevni treba auta priklad protoze se levneji vyrabi tak je levneji prodavame ??? – ano, existuje zde urcita korelace mezi cenou a prodanym mnozstvim.. je to jedna ze zakladnich poucek ekonomie.

  Mimo jine se do toho potrebuji zahrnout zahranicni trhy atd. Proc si myslis, ze zbozi z Ciny je tak levne? Ze by to bylo treba taky tim, ze jsou tam mnohem mensi dane ?

  Pokud chces vsechno dvakrat a hned, budes mit vzdycky akorat hovno.

  A ono se na tom Slovensku nakonec vic penez nevybralo ze ? To jsi pro jistotu zase prehledl, tak si to dovuluji pripomenout. A ta nezamestnanost se tam take nesnizila.

  A Lafferova krivka je sproste slovo?

 • Jeste, na osobni urazky nereaguji, myslel jsem ze se da o tom normalne s nekym diskutovat.

  Jak vidim vas posledni proslov se zacina kvalitou a invektivami blizit k forum , kde se slusnost povazuje za slabost …..

  Mimochodem ja jsem IT a nejsem placeny zas tak spatne, ikdyz v  Praze by za to IT mozna nevstal z postele 🙂
  A ze mam kamarady i mezi lidmi co se zivi rukama za to ja se nestydim , spis se obcas moc stydim za lidi kteri si na poradnou praci nesahli a umi se jen posmivat ze jsou socky.
  Co se tyka zavisti ja vcelku nikomu nic nezavidim , a jestli clovek neco zavidi tak rozhodne ne penize, tak hluboko klesnout to me teda ted urazite 🙂 , ony existuji i dulezitejsi veci nez prachy ……….
  A to je duvod proc jsem treba nesel pracovat do Prahy ikdyz jsem moznost mel.

  Myslim ze to uz staci protoze se z toho stava flamewar , proste jiny nazor pokladate automaticky za spatny a ubohy a misto argumentu invektivy takova diskuze nema smysl , za par let se uvidi kdo se mylil.

 • [74]
  Posledni odpoved …..
  Opravdu zkuste byt vic slusny ….
  Inteligence cloveka se pozna i podle toho ze dokaze argumentovat ne podle invektiv..

  Cista vyrobni cena auta bez dalsich ( prodejnich ) nakladu pokud vim v dnesni dobe je pod 50 procent konecne ceny , kolik z toho dela podil lidske prace nevim ….
  Pokud se snizi hodnota prace o 10 procent na cene auta to moc poznat nepujde ……..
  Navic v posledni dobe cim dal vic mizi prima zavislost mezi naklady na vyrobu a prodejni cenou ….

  Zbozi z cIny je levne prodoze Cina podhodnocuje vlastni menu,dale jsou ignorovany ekologicke , bezpecnostni, a pracovni predpisy… Naprosto. , Navic provadi dupmping u nekterych druhu zbozi..
  Proto , doufam ze pracovni trh v cine neni idealem jak by to u nas melo vypadat …. 🙂

  No spis misto invektiv zkuste vysvetlit kde jste vzal tu naprostou jistotu ze vrchol Lafferovi krivky ( Lafferuv bod abyste nemel zase problem ze pouzivam nepresne pojmy ) je zrovna v tech 15 procentech …….

 • [68] Nektere veci mi v tom chybi, treba ta dodavka tepla zminena nize.

  [70] Ano, ale to plati pouze pro dalkovou dodavku, kterou pouziva jen mala cast domacnosti. Plyn/uhli/elektrina je v 19% sazbe a ty by zlevnily.

  [76] U auta delaji velkou cast ceny naklady na vyvoj.

  Navic v posledni dobe cim dal vic mizi prima zavislost mezi naklady na vyrobu a prodejni cenou ….

  Tak to je uz totalni nesmysl. Naklady na vyrobu (mineno komplexni, t.j. + administrativa, R&D, marketing, prodej…) jsou a budou limitem ceny zdola. Limitem ceny shora je pak uzitek, ktery vyrobek zakaznikovi prinasi.

 • kurna neprestavajte, dnes mam blby den v robote a dobre sa to cita, moj favorit je Sigiczek (bez srandy)

  hosi, za tie 4 roky sa u nas spravilo par zmien, no poviem vam ze ako bezdetneho zivitela 2 clenneho 'rodineho utvaru' ma 19% tesi, nakolko mi z vyplaty zostava viac – preto aj budem o 2 tyzdne volit toho kto mi na prijem bude siahat co najmenej a ti co volili CSSD by sa mali prastit po cele a uvedomit si ze experiment s nazvom socializmus patri do minulosti, neviem preco by som mal zivit niekoho komu sa do roboty nechce chodit a len robi demetne deti

 • [74]
  Jak tady tak sleduju tu vaši diskusi, napadlo mě, že vy tu zesměšňujete člověka, který by podle toho, co o sobě napsal, měl být standardním voličem ODS.

  Je otázkou, jestli vaše příspěvky pomohou tomu, aby jím byl.
  Já z nich cítím povýšenou aroganci.

 • [80] myslíte bod (f) mého článku?

 • spekulace o DPH jsou k ničemu, vláda si může snadno vytáhnout ze statistiky kolik se celkem prodalo zboží a kolik se vybralo DPH a zjistit z toho průměrnou DPH. Podle mých informací je to právě okolo oněch 15% (v roce 1998 to mimochodem bylo 11%) Takže rovná daň u DPH nikomu nic sama od sebe nepřinese ani neubere, její výhoda je čistě v tom, že se pak nedají dělat čachry. Navíc v EU je stanovena minimální výše základní sazby DPH a ta je stanovena právě na 15%, tj. méně by to být nemohlo, ani kdybychom chtěli.

 • [78] Bratia Slovaci, dakujem za vyslovenu podporu ;).

  [76] Martine, je skoda, ze jste se rozhodl, prestat nas svymi komentari oblazovat. Chapu, ze je mnohem jednodussi, zajit s hochy, co makaji jako sroubky, nekam na pivo (kde na to berou cas, kdyz makaji jako sroubky), tam si s nimi pritakat, jak je vsechno na hovno a jak nas ty tunelari berou na hul, a jelikoz v posledni dobe cim dal tim vice mizi prima zavislost mezi naklady a cenou zbozi a tak kdyby sedeli vsichni na prdeli a nic nedelali, pecena holubatka by nam vlaste uz davno sami do ust letali (a kdyz bysme ji meli plnou, nikdo by nas nemohl osocit, ze si do ni nevidime).

  Rozpracujte prosim Vami citovanou myslenku a bude to na nobelovu cenu za ekonomii. Tedy pardon, pokud mate na mysli uroven sluzeb, kterou nam poskytuje za nase penize statni sprava, tam skutecne plati, ze cim dal tim vice mizi prima zavislost mezi naklady a cenou zbozi (sluzby) Pripadne by vam mohl pritakat nektery majitel domu ohledne regulovanych najmu (Vite, ze jste diky regulaci najmu zaplatil za vlastni byt o desitky procent vice, nez kdyby bylo najemne trzni??).

  Apropos, pouzivejte prosim vice myslenek s vyrazem v posledni dobe, vypada to tak aktualne ;).

  Myslim ze to uz staci protoze se z toho stava flamewar , proste jiny nazor pokladate automaticky za spatny a ubohy a misto argumentu invektivy takova diskuze nema smysl , za par let se uvidi kdo se mylil. Flamewar – ten z toho delate vy. Vsechny vase "argumenty" bohuzel doposud staly za prd, a prdy jak znamo dobre hori.

  Inteligence cloveka se pozna i podle toho ze dokaze argumentovat ne podle invektiv… Om… dobre Martine, uznavam ze jste mnohem slusnejsi hoch nez ja, a verim, ze s vasim pojetim inteligence jeste vykonate mnohe velkolepe skutky. Budte proto prosim od te slusnosti a  vykonejte ten velkolepy cin, ze v dohledne dobe zajdete do knihovny a vypujcite si ucebnici verejnych financi.

  Ad Lafferova kvika – Martine, uz po nekolikate to pisi – Slovensko. A co se tyce jistoty, ne tu opravdu nemam, nicmene mam absolutni jistotu, ze pri tomto tempu zadluzovani verejnych rozpoctu na Vas duchod nebude.

  Zbozi z cIny je levne prodoze Cina podhodnocuje vlastni menu,dale jsou ignorovany ekologicke , bezpecnostni, a pracovni predpisy… Naprosto. , Navic provadi dupmping u nekterych druhu zbozi..
  Proto , doufam ze pracovni trh v cine neni idealem jak by to u nas melo vypadat ….
  – Ano, za to Ceska republika vlastni menu nepodhodnocuje (uplne presne nepodhodnocovala, ted uz mame floating). Az nas za 20 let bude Cina drzet za koule, tak ti nezbude nic jineho, nez se prizpusobit jejim pravidlum hry. Nakonec, kdyz jsou totiz dva psi a jenom jedna kost, vzdy plati okridlene "silnejsi pes m*da". Ale z toho, jak tady vystupujes, je pro tebe asi dulezitejsi resit, s kym ma manzelka ty dve deti, protoze je dost pravdepodobne, ze zadne koule nemas.

  A jestli jsi to do ted nepochopil, potrboval jsem si vybit vztek na nejakem vohnoutovi ktery ma svuj podil na tom, jaka vznikla povolebni situace. A tak dekuji, zes mi na to svym pristupem a hlaskami skocil a dobrovolne to schytal za vsechny ty trubky, co je porad nekdo bere u huby. Ve volnych chvilich se muzes utesovat, ze to vsechno nepatrilo jenom tobe, ale i tem ostatnim.

  A pozdravuj prosim ode mne manzelku a deti 😉

 • [78] Bratia Slovaci, dakujem za vyslovenu podporu ;).

  [76] Martine, je skoda, ze jste se rozhodl, prestat nas svymi komentari oblazovat. Chapu, ze je mnohem jednodussi, zajit s hochy, co makaji jako sroubky, nekam na pivo (kde na to berou cas, kdyz makaji jako sroubky), tam si s nimi pritakat, jak je vsechno na hovno a jak nas ty tunelari berou na hul, a jelikoz v posledni dobe cim dal tim vice mizi prima zavislost mezi naklady a cenou zbozi a tak kdyby sedeli vsichni na prdeli a nic nedelali, pecena holubatka by nam vlaste uz davno sami do ust letali (a kdyz bysme ji meli plnou, nikdo by nas nemohl osocit, ze si do ni nevidime).

  Rozpracujte prosim Vami citovanou myslenku a bude to na nobelovu cenu za ekonomii. Tedy pardon, pokud mate na mysli uroven sluzeb, kterou nam poskytuje za nase penize statni sprava, tam skutecne plati, ze cim dal tim vice mizi prima zavislost mezi naklady a cenou zbozi (sluzby) Pripadne by vam mohl pritakat nektery majitel domu ohledne regulovanych najmu (Vite, ze jste diky regulaci najmu zaplatil za vlastni byt o desitky procent vice, nez kdyby bylo najemne trzni??).

  Apropos, pouzivejte prosim vice myslenek s vyrazem v posledni dobe, vypada to tak aktualne ;).

  Myslim ze to uz staci protoze se z toho stava flamewar , proste jiny nazor pokladate automaticky za spatny a ubohy a misto argumentu invektivy takova diskuze nema smysl , za par let se uvidi kdo se mylil. Flamewar – ten z toho delate vy. Vsechny vase "argumenty" bohuzel doposud staly za prd, a prdy jak znamo dobre hori.

  Inteligence cloveka se pozna i podle toho ze dokaze argumentovat ne podle invektiv… Om… dobre Martine, uznavam ze jste mnohem slusnejsi hoch nez ja, a verim, ze s vasim pojetim inteligence jeste vykonate mnohe velkolepe skutky. Budte proto prosim od te slusnosti a  vykonejte ten velkolepy cin, ze v dohledne dobe zajdete do knihovny a vypujcite si ucebnici verejnych financi.

  Ad Lafferova kvika – Martine, uz po nekolikate to pisi – Slovensko. A co se tyce jistoty, ne tu opravdu nemam, nicmene mam absolutni jistotu, ze pri tomto tempu zadluzovani verejnych rozpoctu na Vas duchod nebude.

  Zbozi z cIny je levne prodoze Cina podhodnocuje vlastni menu,dale jsou ignorovany ekologicke , bezpecnostni, a pracovni predpisy… Naprosto. , Navic provadi dupmping u nekterych druhu zbozi..
  Proto , doufam ze pracovni trh v cine neni idealem jak by to u nas melo vypadat ….
  – Ano, za to Ceska republika vlastni menu nepodhodnocuje (uplne presne nepodhodnocovala, ted uz mame floating). Az nas za 20 let bude Cina drzet za gule, tak ti nezbude nic jineho, nez se prizpusobit jejim pravidlum hry. Nakonec, kdyz jsou totiz dva psi a jenom jedna kost, vzdy plati okridlene "silnejsi pes ehm… sezere tu kost". Ale z toho, jak tady vystupujes, je pro tebe asi dulezitejsi resit, s kym ma manzelka ty dve deti, protoze je dost pravdepodobne, ze zadne gule nemas.

  A jestli jsi to do ted nepochopil, potrboval jsem si vybit vztek na nejakem v podstate hodnem cloveku ktery ma svuj podil na tom, jaka vznikla povolebni situace. A tak dekuji, zes mi na to svym pristupem a hlaskami skocil a dobrovolne to schytal za vsechny ty trubky, co je porad nekdo bere u ust. Ve volnych chvilich se muzes utesovat, ze to vsechno nepatrilo jenom tobe, ale i tem ostatnim.

  A pozdravuj prosim ode mne manzelku a deti 😉

 • [55] Tak zrovna na silnicích si dokážu tržní prostředí představit velice dobře. Ne sice úplně volný trh, ale něco na způsob regulace v přidělování frekvencí v telekomunikacích by jistě šlo udělat i v případě přidělování licencí na výstavbu a údržbu silnic. Důležité je, že silnice jsou schopni zaplatit jejich uživatelé.
  Stát také neprovozuje telekomunikační služby a přitom fungují jakž takž uspokojivě. (Vida jak jsme se pěkně dostali k tématu serveru :-))

  Podle mého názoru by se stát neměl starat o věci, které si mohou zaplatit sami jejich uživatelé, maximálně u nich regulovat využití omezených přírodních zdrojů. O co by se ale stát postarat měl jsou služby, které si jejich uživatelé sami zaplatit nemohou – tedy zejména školství, sociální dávky a  v určité míře i zdravotnictví, policie, hasiči, armáda apod. No a jelikož tyto služby jsou už z pricipu "nespravedlivé" (berou těm, kteří z toho "osobně nic nemají"), težko může existovat "spravedlivá" daň.

 • [85] No, uz tedka existuje "trh" v pridelovani zakazek na opravu tech silnic a moc valne to nefunguje.

  Dalsi vec je, ze na udrzbu silnice tredi tridy z jedne diry do druhe se asi nikdo nepohrne.

 • Kdybych mnozí voliči v minulých volbách nevolili zelené, tak by tam nejspíš nyní nebyli.

 • [84] Tve odpovedi akorat tak ukazuji tvou inteligenci.
  Inteligentni clovek umi argumentovat slusne, pripadne urazit slusne ….. to co delate vy je jen nejaka zapsklost ….

  Ale chapu ze slusnost se moc nenosi spravny "manazer" nebo "podnikatel" pouziva tvrdy slovnik 🙂
  Prosim o povsimnuti pripadne manazery nebo podnikatele ze jsem pouzil uvozovky a to ne nahodou :))
  Ikdyz vas spis odhaduji na studenta VSE chystajiciho se na zarnou drahu manazera :))
  Slova vohnout , odpovedi nemas gule jsou ty spravne argumenty.

  Presne tak misto argumentu urazky,
  no jsi proste chlap s gulema a argumentama sobe vlastnima vubec nelituji toho ze jsem tu diskuzi skoncil.
  Zkus se zamyslet nad tim jak ukazujes svou osobnost.

  A toz uz vse……….

 • [86] Přidělování zakázek je něco jiného, protože se to platí ze státního rozpočtu. Součástí licence na by samozřejmě musela být i možnost vybírat poplatky za použití cesty (mobilním poerátorům také stát neplatí za to, že provozují svou síť). A součástí licence by byly samozřejmě i věcná břemena jako je umožnění použití pro záchranné služby a veřejnou dopravu (opět analogie s mobilními operátory). Cílem licence by nebylo regulovat trh, ale regulovat využití omezených přírodních zdrojů a stanovit technické normy (opět analogie s telekomunikacemi).

 • [11] Je naprostý nesmysl rozdělovat strany na malé a velké. Proto není pravda, že má stejný dopad, když někoho půjdu volit, či k volbám nepůjdu. Pro výpočet hlasů nutných pro získání mandátu se používají všechny platné odevzdané hlasy, čili každý odevzdaný hlas do voleb promlouvá. Zbyněk

 • [81] Ano, ale ja byl naprosto konkrektni :o). Rozdil mezi nejaky poslanec a poslanec Ploc je tristni :o).

 • [84] To je zajimave, podle Big Mac Indexu je koruna podhodnocena vuci dolaru a jeste vice vuci euru.

  Navic i exporter musi importovat vstupy…

  Podhodnocena mena navic zvyhodnuje nevyhodny export s nizkou pridanou hodnou (prodej stromu na stojato do Nemecka za komunistu)

 • [88] Martinku… tobe nejdriv dojdou jakekoliv argumenty, potom prohlasis, ze presto ze argumenty nemas, mas pravo na vlastni nazor, a pak se divis, ze kdyz jsi takhle zahnan do ofenzivy, ze te nekdo oznaci za hovado, ktere nicemu nerozumi. Od zacatku jsi tu placal nesmysly pocinaje tim, ze shodek v rozpoctu je zpusoben sanaci bank, pres to ze "V POSLEDNI DOBE" mizi prima zavislost mezi naklady na vyrobu a prodejni cenou, coz mi prijde jako zvlaste pikantni, a jak jsem videl, tak nejenom me.

  Znovu opakuji, ze jsi nemel snahu odpovedet na jakoukoliv otazku, stale jsi se vykrucoval, a vymyslel jsi neco o nerealnosti dvojnasobku ci trojnasobku produkce, po snizeni dani, cimz jsi prokazal svoji neschopnost vecne diskuse na dane tema, a to je dostatecne kontraproduktivni.

  Pokud mam shrnout k jakemu nesmyslu smeruji tvoje argumenty, v podstate se to da napsat, asi tak, ze kdyby nas hodny nekdo porad nepichal do zadku, tak bysme se meli strasne dobre. Jenze to bys musel zacit s sebou neco delat (treba uz si sakra precist tu zakladni ucebnici verejnych financi, aby sis dokazal utvorit nazor samostatne), ale na nekolikrate jsi dokazal, ze si svoji nezavidenihodnou situaci odmitas pripustit, protoze to prvotni uvedomeni ze se nachazis mezi pulkami, je dost neprijemne.

  Nez abys svoji zadnici hnul, radeji ji ochotne nastavis KSSD, kteri ti za par zbytku, ktere ti slibi hodit pod stul, ale stejne ti je nakonec nedaji.

  Nicmene ti dekuji, ze jsi my svym pristupem, vystupovanim a uvazovanim umoznil pochopit, jaka je motivace volice KSSD. Volic KSSD totiz vecer u piva uvazuje, s kym ma jeho stara ty parchanty, co ma doma, a ze von je zivit nebude, protoze stejne nejsou urcite jeho, a tak at na ne plati nekdo jinej. A proc by se mel taky starat vo jejich budoucnost, kdyz nejsou jeho, at se pak staraj sami. A na zaklade techto dvou faktu jde, a hodi do urny klasovaci listek KSSD.

  Divil bych se kdyby to bylo jinak.

  Slova vohnout , odpovedi nemas gule jsou ty spravne argumenty.

  Presne tak misto argumentu urazky,
  no jsi proste chlap s gulema a argumentama sobe vlastnima vubec nelituji toho ze jsem tu diskuzi skoncil.
  Zkus se zamyslet nad tim jak ukazujes svou osobnost.
  – Ale Martine, slovo invektiva jsi pouzil skoro spravne, zkus si jeste dopilovat, na co budes mapovat symbol argument. Stezujes si, ze se misto argumentu uchyluji k urazkam, ale chapej, ze tam kde jsou argumenty nahrazeny papouskovanim neceho, co nema hlavu ani patu, je jakakoliv vecna diskuze zcela nemozna.

  A jelikoz tvoje "argumenty" postradaji jakoukoliv vecnou stranku a diskuzi si predstavujes jako pokec o tom, co se ti libi/nelibi, tak jsem pristoupil, ac nerad na tvoji hru, a vylicil jsem ti, co se mi na tvych argumentech nelibi. Zda se, ze na rozdil od vysvetlovani a predkladani faktu jsi se chytil okamzite. Jenze Martine, v intencich libi/nelibi uvazuje zenska a ne chlap. Tudiz jenom znovu dokazujes, ze gule nemas.

  A k tvemu poslednimu bodu: ja mam pomerne rozmyslelo, jak svoji osobnost ukazuji, co ukazu komu, a jak to ukazu. A kdyz tak nad tim premyslim, nemuzes si za to vsechno zase sam? Jak tady zatim ukazujes svoji osobnost ty? Pokud vim, dopredu jsem te upozornil, ze argumenty, ktere pouzivas ukazuji, co v tobe je. A kdyz se to ukaze, tak se zlobis ? Na koho Martine? Casto mas pocit ze bys pred sebou utekl?

 • [92] Podle posledniho big mac indexu uz moc podhodnocena neni…

 • [93] Sorry, taky to doplnim… koruna starovala jako podhodnocena – coz sedi vuci tomu, ze byl bigmac levnejsi, ted koruna mirne apreciuje a dolar se propada – nikoliv kvuli nizkym danim, ale kvuli monetarizaci obrovskeho vladniho dluhu (to se ale u nas nemuze stat, ze Martine ;).

 • Ahoj, mam to tu na Marigoldu rad, aproto chci pridat nazor jak to vidim ja. (Ohledne voleb) Pred volbami jsem si tipoval, ze to bude stejne jako minule volby – prijde lehce res 50 procent volicu a tech viteznych 30 – 35 procent bude mit Cssd. (Jak delaji agentury ty pruzkumy proboha?) Jakou sestavi vladu to jsem netusil. (Nelibi se mi ta + – spoluprace s Kscm.)Zda se, ze letosni volby rozhodlo narceni z ovlivnovani policie (viz. http://www.novinky.cz/domaci/87350-vyzkum–zprava-policisty-kubiceho-ovlivnila-ctvrtinu-volicu_lg6pf.html…)
  I kdyz tady na Marigoldovi je spousta pravicove orientovanych volicu, tak nevim co by se muselo v nasem state zmenit, aby presvedcive vyhrala ODS. (Vymena Topolanek<->Bem?) Zda se, ze lide z velkych mest (spise pravicove orientovani) nechodi v takovem poctu k volbam jako lide z venkova (a z Moravy). Snad az se nam na Morave povede tak jako vam v Praze (coz asi nebude nikdy) tak zvitezi pravice, nebo az Cssd udela velkou botu. Takze pokud nahodou budou predcasne volby, tak pravdepodobne vyhraje Cssd (A bude to podobne jako pred temito volbami). Pozitivni na techto volbach je celkem vysoka ucast volicu (pocasi :-)) Takze letos vyhrala televize (Kubiceho zprava) a nikdo (vetsina volicu) nebude cist knizky o ekonomii a nebude uvazovat o tom jestli je 15% lepe nebo ne. Tak to vidim ja. P.S. Vladu odborniku bych bral, s vysokou pravdepodobnosti by ubylo facek :-).

 • [97] "…Vladu odborniku bych bral, s vysokou pravdepodobnosti by ubylo facek…"

  "Vláda odborníků" je nonsens – od roku 1990 lze do této kategorie zařadit pouze jediný kabinet – "Tošovského vládu". Na rozdíl od standardní "politické vlády" nenese ta "odborná" žádnou odpovědnost. (Má už ten název "odborná" evokovat, že normální vláda je spolek "neodborníků"?)

  Příkladem může být například velmi podivná role Tošovského v celé kauze IPB – bývalý premiér odmítl svědectví v arbitráži ČR vs. Nomura.

  "Apolitičtí odborníci" by museli přilétnout odněkud z vesmíru a pak se po splnění svého úkolu zase vrátit. Mám jen obavu aby to nebylo z Marsu.

 • Škoda že ty volby nedopadli o kousek lépe.Jožo Ráž pak mohl zahrát panu Kočkovi další hit z dílny Elánu …ZASTAVTE KOLOTOČ

 • 13. 06. 2006 v 17 hodin na Václavském náměstí v Praze bude velká demonstrace za sesazení diktátora Paroubka.

  Bohužel to nevypadá, že by tyto akce měli valnou podporu médií. Z minulé demonstrace (6.6.) například nebylo v televizi ukázáno, že demonstranti zabírají 1/3 Václavského náměstí a bylo uvedeno, že je tam pouze okolo 3000 lidí, což je hloupost..

  Rozešlete prosím informace o místě a času konání e-mailem či smskou co nejvíce lidem. Ať už toho diktátora máme z krku!

  organizátoři akce: paroubek.tv

 • [100] A z čeho ho chcete sesadit??Z vedoucí složky ČSSD??Volby přeci prohrál….

 • [101] Mandat takovahle demonstrace samozrejme nema, ale treba to nahloda nejakou trosku demokratictejsi frakci v KSSD, aby se projevila.

 • [101] Přesně tak, aby se vzdal předsednického křesla…Doufám, že když tam přijde hodně lidí, ČSSD se rodělí na dvě frakce..

 • Pane Boze,
  ted se uz ani nechci bavit o tom koho kdo volil , ale strasne me bavi najednou ta snaha najednou byt aktivni revolucionar :)))
  O cem to tady melete jake odvolavani premiera ???
  No najednou tady chteji byt lide hrdinove …. :))
  Pojdme demonstrovat huraa :))
  Mam hloupy dotaz proc tito rychlokvaseni revolucionari
  tak aktivne nedemonstrovali posledni rok ???

  16 cervna je svolana schuze parlamentu , vlada automaticky podava demisi. Ve chvili kdy prezident jmenuje vladu je paroubek uz expremier ….

 • [104] Protože Paroubek ukázal svoji pravou komunistickou tvář až po volbách. A nejde mi o jeho premierství, ale o jeho post předsedy ČSSD. Svým předsednictvím totiž dělá z demokratické strany s dlouho tradicí nebezpečnou komunistickou stranu…

 • [106] No tak to je fakt kotel!!!
  Krátce shrnuto

 • [100] Paroubek má blog :))) http://www.paroubkuv.blog.cz

 • [101] Vazeni, kouknete se, jak drze si Paroubek zalozil blog na Internetu — http://www.paroubkuv.blog.cz —– To je silenec !!!!!!!

 • No pěkně se nám teď bude žít.Jako prezidenta máme největšího šmejda zloděje Klause.Modrý topolánkův pták teď rozebere tuhle zemi jako v 90.letech.Nemělo by se zapomínat na zločiny komunismu že?Tak by se ale v tom případě nemělo zapomínat ani na zločiny ODS!!Slogan na závěr:"Politika je stoka a politici jsou hovna co v ní plavou"

 • [108]
  Co tak trochu chladnou hlavu ??

  No nechapu co je za drzost si zalozit weblog, vyuzil ( teda pokud to vubec paroubek je ..) te moznosti kterou ma kazdy clovek , zalozit si svuj weblog ….

  Ale mas pravdu udelat to co ma pravo udelat kazdy je opravdu drzost a mel by za to viset ….
  Pokud chci porazit protivnika musim ho poznat , takze by ti to melo pomoci precist si jeho blog , teda pokud nejsi clovek ktery jenom nadava, a dal psat nebudu protoze by te to mohlo urazit …… 🙂

 • [1] http://www.paroubkuv.blog.cz – – – Ten, kdo volil mimoparlamentní strany, volil pana Paroubka.

 • http://www.paroubkuv.blog.cz – – – je pekne drzej

 • Dobrý den pane prezidente, přeji Vám všechno nejlepší, hodně štěstí a zdraví a hezkých chvil na Hradě po boku Vaší manželky k Vašim narozeninám.

 • Pane Václave Klausi,přeji Vám vše nejlepší k Vašim 60.narozeninám a přeji Vám,abyste se měl dobře,a abyste byl zdravý, a aby byla zdravá i vaše žena.V neposlední řadě vám přeji spoustu let na hradě po boku vaší ženy.A také aby byla zdravá.Mnoho štěstí do života a na Hradě.

 • Šedesát bylo prezidentovi před šesti lety.Jinak dobrý.