Datovánky aneb dobrá vůle k použití mobilních dat

S mobilními daty je to u nás trochu na palici. Kdysi jsme byli země tahounů, ale ta doba je dávno pryč. Trochu s nevolí jsem pročítal včerejší zprávu, že v Rakousku zprovoznila Trojka rychlost 10 Mb/s na 3G s HSDPA. Mírně to brzdí menší dostupnost patřičných terminálů (většinou jde o modemy), ale třeba Huawei nedávno vydal update firmware a ovladačů pro i u nás prodávané HSDPA USB modemy Huawei E220, takže zvládnou rychlost až 7,2 Mb/s. Nenadskakujte radostí, k něčemu je to zatím jen u O2 a jen v případě, že si připlatíte. A i za ten příplatek 178 Kč (incl. VAT) se vyšplháte z klasické 3G rychlosti 384 Kb/s na 512 Kb/s, protože Eurotel (O2) prostě víc pro HSDPA nepouští. A to vynechávám fakt, že služba je „regionálně omezená“ – pár měst a dost.

U Vodafone je to totální průšvih, nabízejí jen GPRS/EDGE, ačkoliv HSDPA modemy vesele prodávají. Alespoň že tak – za dva roky je nemusíte vyhazovat. T-Mobile o něco zrychlil své 4G, jenže je to takový techno-skanzen. Papírově úžasná a perspektivní technologie, v praxi bez široké podpory.

Pro firmy už je nabídka asi vcelku dostatečná (jsou „cenově flexibilnější“), jenže si představte problém majitele notebooku – freelancera: má notebook, mobilní telefon a chtěl by používat data mobilně. Nechce za to ovšem utratit hromadu peněz. Vysmátější jste, pokud máte O2: koupíte 3G telefon a propojíte si ho s notebookem a zaplatíte si paušál 653 Kč měsíčně. To je vcelku únosné. Pokud jste Praha, Brno, Ostrava, Ivanovy Vary, kde 3G běží.

Když jste T-Mobilní, tak jste na tom hůře. 3G telefon vás připojí na úrovni GPRS/EDGE, rychlost se bude pohybovat kolem 50 Kb/s a to už je pro práci s dnešním internetem poměrně málo. Spíš opruz, než práce. Pro rozumnější použití si musíte připlatit alespoň 475 Kč měsíčně za připojení službou „Internet 4G“ – pak máte linku 512 Kb/s a obstojné pokrytí. Zní to dobře, jenže jestli chcete používat internet i v mobilu, čeká vás další platba za ten: stovka nebo dvě za tarif Surf podle toho, zda používáte i POP3/IMAP a nevystačíte si s 50MB dat. Já osobně bych musel jít do SurfMail+ za 239 Kč měsíčně, protože na iPhone natankuju měsíčně mírně pod 100 MB přes GPRS – a to bych řekl, že jsem připojený pořád přes WiFi. Abyste tedy byli mobilní s notesem i s mobilem o rozumné rychlosti, vyhodíte u T-Mobile netriviálních 714 Kč měsíčně, podobný komfort u O2 vás vyjde o více jak kilčo dráže (832 Kč na HSDPA) – výměnou získáte mizernější pokrytí a možnost tahat s sebou jen jeden mobil.

Poznámka: vyskytla se teorie, že u T-Mobile Internet 4G si můžete nechat aktivovat neomezená data na GSM kartu a zároveň používat 4G kartu za cenu 4G tarifu). To je pravda, ale nefunguje to u toho nejlevnějšího tarifu, jen u těch od 666 Kč (Internet Standard). Což se vyplatí, protože ušetříte asi padesátku oproti Surf-Mail a 4G Internet Basic.

U Vodafone si můžete hodit mašli, aby vás snadno našli. Datová tarifní nabídka Vodafone je bezkonkurenčně nejhorší a buďto zákazníci Vodafone data vůbec nepoužívají, nebo se firma bojí, že by to hapalo, kdyby začli. Nakonec nazřete, že nejlepší způsob jak u Vodafone používat data, je nepoužívat je, nebo přejít jinam. Za 200 Kč s DPH dostanete 15 MB dat ve 2,5G síti (porovnej se 100 MB u T-Mobile), za 650 Kč jste připojení neomezeně (= s běžným FUP trikem). Rychlost přenosu je použitelná jen z mobilu, na nic jiného to nestačí, 3G zatím stále v nedohlednu. Výsledek: z mobilu používat za ty dvě kilča, z notebooku koupit připojení jinde nebo to oželet. Kombinace Vodafone Na dlouho + T-Mobile 4G karta přijde na 674 Kč, to je sice mírně méně, než podobná kombinace u T-Mobile, ale také s menším prostorem na telefonu. Jestli máte smartphone, rychle přijdete limitu 15MB dat na dno.

Poslední regionálně rozlezlejší variantou je U:fon, se všemi výhradami, co k němu můžete slýchat. Za Fofr internet dáte 594 Kč měsíčně, tedy o 119 Kč měsíčně více, než u T-Mobile 4G Basic, máte ale FUP 2GB týdně oproti 2GB měsíčně. Navíc U:fonův Axesstel MV110L je mírně kompaktnější, než IP Wireless 4G modem dodávaný T-Mobile, na druhou stranu T-Mobile má PCMCIA kartu kombinující 4G a GPRS/EDGE (modem 2G sítě a UMTS TDD nazývané 4G kombinovat neumí).

Vybrat si dobře je tedy oříšek. V praxi volíte mezi neperspektivními sítěmi a neperspektivními nabídkami, ať už fandíte komukoliv. Nejkompaktněji dopadnete u Eurotelu, ovšem s nejmizernějším pokrytím použitelně rychlými daty – vystačíte s 3G telefonem, což už je dnes běžná hračka. V závěsu je T-Mobile, kde kupujete IP Wireless techniku jinde nepoužitelnou, opět je třeba dát pozor na pokrytí, které není vždy dostatečné.

O2 (3G, 384 Kb/s): 653 Kč měsíčně
T-Mobile (GPRS+TDD): 714 Kč měsíčně (lepší pokrytí, vyšší rychlost)
Vodafone (GPRS+TDD od T-Mobile): 674 Kč měsíčně (malý limit pro data na mobilu, dva účty)
U:fon (EV-DO): 594 Kč měsíčně (jen notebook, nepřipojí mobil)

Co s tím? Ze strany koncového uživatele těžko něco. Pokud mobilní data potřebujete, dobře kombinujte, na technice i vyšších paušálech provaříte snadno tisícovky ročně, které na hlasu budete šetřit těžko. Chtělo by se mi teď prohlásit, že dlouhodobě je neudržitelné, v jakém stádiu rozvoje se u nás nachází 3G/HSDPA, ale bylo by to zbytečné. Trh uživatelů mobilních dat je v současné době odhadem u 200 000 zákazníků, kteří ale nemají jinou možnost, konkurence je v nedohlednu. Mobilní připojení se lidé učí obcházet tím, že navštěvují kavárny a prostory s WiFi, na stažení pošty skřípají zuby u GPRS, firmy opravdu potřebným zaplatí paušály a zařízení navíc.

Jak jsem to vyřešil já? Nakonec jsem si koupil Huawei E220 a připojuju se přes O2 a 3G. Jen musím prohazovat SIM kartu, musím ji vyndávat z iPhone, ten nemá 3G. Do včera jsem uvažoval o tom, že bych počkal na U:fona a jeho mobil, jenže když se ukázalo, že půjde o frekvenčně upravený Ubiquam U400, který nabízí jen CDMA rychlostí 153 Kb/s, tak jsem od těchto nadějí upustil. Ostatně, kdo ví, jak to s jeho hlasovými službami bude co do spolehlivosti. I když, pro tu srandu… 🙂

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

26 komentářů

 • No já jsem moc zvědav co se stane teď když má přijít legální iPhone (ovšem s 3G) i do česka – Vodafone je zjevně nepoužitelnej, T-mobile jakbysmet protože 4G není 3G, takže zbývá O2. Všude jinde v Evropě už se současné iPhone s 3G doprodávají nebo dokonce už doprodaly (Británie), takže to že by se u nás začaly nabízet obstarožní kousky týmobajlem je myslím nesmysl, stejně tak jako že by týmobajl prodával 3G iphone s daty přes Edge (i když…). V mnoha zemích se ovšem před příchodem iPhone masivně posilovala právě datová síť, aby zvládala rychlejší data, takže uvidíme.
  S tou regionální omezeností s tím problém nemám – pochybuji, že by na tom jiné státy byly výrazně lépe, fyziku, statistiku a obchod nezměníš – i když budu mít celkový kanál 10 Mb/s, tak by mi to stačilo jen tak max. pro stovku klientů, kteří by si občas sáhli někde na 5 Mb/s, s megem už to budou lepší počty. Obchodně budeš potřebovat na daném území minimálně tak 500 lidí na jednu základnovku, normálně výdělečné to bude tak možná od tisícovky, u které už ale budeš muset mít sektory. No a když budu počítat, že potřebuju v okruhu 2-3 kilometrů tisíc lidí co mají data, tak když budu počítat třeba 2 % pokrytí penetraci, tak jsme u měst, co mají u obcí nad 50 tisíc lidí.
  A podobné to myslím bude všude ve světě, tam mají jen výhodu v masivnějším využívání mobilních dat. Technicky se to nevyřeší, musí se zamakat obchodně – dosáhnout vyšší penetrace. Právě iPhone je ktomu skvělý přístroj – dokáže i v menších městech dosáhnou vyšší penetrace a poptávku, zároveň funguje i v malých městech, byť pomaleji. Nesmí se pak mobilní ata marketovat jako náhrada za fixní, tak jak se to stále u nás z historických důvodů dělá, tam je trh obsazen. Když by al O2 nabídlo mobilní data s iPhone jako levný doplněk k fixním datům, tak zabijí dvě mouchy jednou ranou.

 • Vidím to jinak. Využívám O2. Rád mám notebook zásoben internetem kdekoliv, proto i s neomezenými daty. Nyní mi ale po dvou letech končí výhodné nabídky a já se rozmýšlím, zda zůstat či jít jinam. Všechny ty T-mobiloský „4G“, Ufoni apod. jsou pro mě na dvě věci, nehodlám sebou tahat další krabici. Krom toho ten internet rád využiji v terénu i pouze se smartphonem. Timto zbývá pouze neomezený GPRS/3G od O2 nebo GPRS/EDGE od T-mobile/Vodafone.

  Trávím 95% času v Praze a 3G běhá parádně, ale jak už se člověk začne blížit ke kraji metropole, začnou problémy. Nejhorší je asi přeskakování mezi 3G a GPRS, při čemž je komunikace schopná se třeba na minutu zaseknout. Po opuštění pražských hranic zůstává už pouze GPRS, který je svou rychlostí možné pro použitelné surfování klasifikovat jako zcela nedostatečné. Mrknutím na web O2 se dozvím, že mě tato paráda může stát 650kc, co se tam však už nedočtu je to, že pro tuto cenu je třeba se UPSAT na dva roky!

  T-mobile má max EDGE o kterém často slyším, že je často pomalejší, než by mělo být. Neomezený tarif za 830 (snad bez upsání – neštudoval jsem to po písmenkách). Surf&Mail+ se jako neomezený net označit nedá i kdyby nemělo datový limit. Nebudu hlídat co na jakém portu komunikuje.

  Vodafone má taktéž pouze GPRS/EDGE – za 650 bez úpisu.

  Rozhodl jsem se pro poslední možnost. Rychlostní strop na úrovni EDGE je sice k breku, ale snad alespoň bude k dispozici všude tam kde to budu potřebovat a je to nabídka s přehledem nejlevnější…

  Mobilní internet v čechách je opravdu tragický, a já jsem zvolil variantu, kterou si označil za suveréně nejhorší.

 • To Noname: Spekulace už skončily, Iphone tu bude prodávat…chvíle napětí… Vodafone 😉

  http://digiweb.ihned.cz/c1-24550730-vodafone-ziskal-licenci-na-iphone

 • Patrick vyignoroval neperspektivní, technologicky překonanou, ale v praxi nejpoužitelnější síť mobilního internetu v ČR – O2 CDMA. Platí pro ni zhruba to samé co pro 4G – neexistuje v mobilu, jen v notebooku. Ale zase má velmi pěkné rychlosti i pokrytí mimo Prahu. Já bych volil kominovaných tarif 3G/GPRS do iPhona + CDMA kartu do notebooku, akorát tady už se dostáváme hrubě přes 1000 zlotých měsíčně. Ale zase megabit ve všech okresních a mnoha menších městech, kde jinde vám to dají?

 • Já mám smartphone a používám vzdálenou synchronizaci s Exchange Serverem (soukromě, takže mi to nikdo neplatí). Protože jsem u Vodafonu, mám ten tarif s 15 MB za 200 Kč a pravidelně jim píšu, že to je málo (těch 15 MB) za hodně (peněz). Vždydky dostanu slušnou a nicneříkající odpověďa pořád se nic neděje. Takže asi tak… Je to lepší než drátem do oka, ale je to SLABÉ!

 • Páv Lučištník: nezapomněl, ale už mi to přišlo vážně drahý na soukromý použití.

 • Pod článek bych se snad i podepsal. Naprostá pravda, nakonci krásně shrnutá. Ve firmách se opravdu „potřebným“ rozdávají CDMA modemy, takže děkuji, že serfuji zdarma 😀 . Sám na svém smartphonu používám jen WIFI, případně když „nutně“ potřebuji stáhnout mail, obětuji pár korun a stáhnu přes EDGE, které má Vodafone docela kvalitně pokryté (ve srovnání s konkurencí). Ale datový tarif? Nabídněte mi ho za 200, max 250Kč za měsíc, FUP alespoň 100MB/den a jsem spokojený. Přeci jen bych občas rád kouknul na netovou televizi, poslechl rádio, ale takhle to opravdu nejde… To bych se nedoplatil.

 • Před necelými dvěmi lety jsem šel do telefonu s 3G s vírou, že tak do dvou let by krajské města mohly mít alespoň po jedné BTS 3G…
  Bohužel i mimo Prahu jsou uživatelé mobilní a toužící po internetu, takže o luxusu jednoho zařízení na hlas a data si můžu nechat jen zdát. Alespoň že po Valeskim zbylo CDMA…

 • Jen tak trochu OT, ale kdy že začne ufon nabízet mobilní hlasové služby?

 • re jarda černý: já vím že získal vodafone licenci, jenže ji prostě získal pro všechny krajiny kde působí a to ještě neznamená, že se to zde začne prodávat. Jak si můžeš všude přečíst – v Evropě současné iPhone prakticky všude končí, doprodávají se a nabíhá se na nové 3G varianty, které by měly být naskladňovány od příštího měsíce. Když bych věřil tomu, že tady Vodafone přijde s iPhone, tak by to znamenalo, že

  a) bude se tu prodávat něco jiného než kdekoliv jinde v Evropě (všude jinde má Vodafone 3G).

  b) bude se tu prodávat 3G varianta, ovšem Vodafone nebude 3G využívat, neb jej nemá, a bude to tak zkripleno na úroveň současného.

  Varianta (a) mi přijde krajně nepravděpodobobná, to by znamenalo m.j. logistické problémy, bůhví, jestli bude Apple současný iPhone v té době ještě vyrábět, jestli nepřejde na novou variantu kompletně, nemá pokud vím nic horšího (spekuluje se jen o plastovém obalu), a i nákladová cena by měla být stejná

  varianta (b) je možná, vzhledem k tomu, jak moc je ovšem iPhone založen na využívání datových sítí, tak by musel Vodafone značně posílit svou datovou síť, která je v tuto chvíli dimenzována na těch jejich nula nula nic uživatelů. Navíc by sloužil pravděpodobně jen jako zdroj pro lidi, co by to pak používali s O2 data.

  Prostě mě iPhone do business plánu českého Vodafone nezapadá. Uvědomme si, že má v ČR zcela jinou pozici než ve svých ostatních pobočkách. Když si započtu náklady na lokalizaci iTunes, telefonu atd. a naopak odečtu neochotu českých lidí si za takový mobil od Vodafone připlatit, když jej budou moci mít odemčený z šedého dovozu a s kvalitnějšími daty od O2 … tak prostě ta masa, která by si jej koupila přímo od Vodafone mi přijde značně malá aby se náklady vrátili. Samozřejmě to může být imidžovka a v globálním vodafone se to ztratí … uvidíme.

  Sám používám hafo let vodafone, ale netuším, proč bych si iPhone od něj kupoval. Určitě by to nesmělo být dražší, než si koupit šedý dovoz, odmknout a používat s kýmkoliv, takže nějaká oficiální verzí s provizí z dat pro apple by asi nevycházela. Vodafone by to musel nabízet za max. stejnou cenu jako šedý dovoz, respektive levněji s bonusovými body, a navíc by musel značně vylepšit svoje data když by chtěl po mně povinný úvazek.

 • EDGE > Vodafone kvalitně se šíleným obchodním modelem
  T-M > dobrej tarif i pro Twist asi 150 Kč /měsíc/ 100 MB
  02 – řekl bych pokrytí nic moc a v tarifech dat se nevyznám

  3G > T-M nic,novou dlouho neudělá
  02 – Brno,Ostrava,Praha,KV – málo a ne vždy kvalitně
  Vodafone – neaktivovaný, Brno ,Praha a pak něco malého u callcenter(možná pletu s  02) a prý dělá svou WIFI sít po benzinkách( ověřim)

  zbytek pro iPhone neni

 • Jen se zeptám, proč přehazujete tu sim mezi mobile a modeme. Nebylo by lepší pořídit si duo sim? Stojí to navíc jen 90 měsíčně.

 • 90 Kč měsíčně je docela dost za něco tak triviálního jako druhá SIM karta. Tohle by mělo být zdarma, když už člověk platí těch X set korun navrch za data, k už tak tučnému hlasovému tarifu.

 • Lemik: tak líný, abych si prohodil SIMku, ještě nejsem. Za tuhle službu jsem ochoten platit aktivaci, ale ne měsíční poplatek, to nedává smysl…

 • U Vodafone je dobré, že se vám nemůže stát, že utratíte desítky tisíc za připojení, pokud nemáte koupený tarif a přepálili byste připojení.

 • Takže CDMA se dá pořídit za 475 kč včetně DPH.Je to sice jen 256, ale v seznamu to mohlo bejt.

  Ví Patrick Zandl něco o Flexi BTS?? O2 v tom prý něco dělá…že by posun??(prý kombinace GSM BTS a UMTS Node B v jednom)

  🙂

 • Ta nabidka CDMA za 475 se ale vztahuje POUZE k nedotovanemu CDMA modemu za 4800Kc (asi jako naplast na bolistku kdyz uz clovek uvalil 5 litru..)

 • No dobrá, ale ua foun taky platíš.Jde o ceny připojení…a CDMA modem sehnat zár drobnejch není problém.

 • No dobrá, ale za foun taky platíš.Jde o ceny připojení…a CDMA modem sehnat zá pár drobnejch není problém.

 • Patrick Zandl: Tady jde spíš o to, abych si nezničil kvůli neustálému měnění SIM telefon. Většina zařízení na to není stavěná. Taky jsem to chtěl takto dělat, ale raději jsem si to rozmyslel…

 • Já sem po roce usilovného točení tří SIM karet v telefonu (lovení BTS pro gsmweb) odjebal dvě z těch tří sim karet, telefon je pořád plně funkční 🙂

 • A tohle http://www.t-mobile.cz/datovebalicky znáte? V nejlevnějším balíčku Twist Internet (EDGE + 4G 512, FUP 5GB) vyjde měsíčně na 475 (normálně 850), na eShopu jsem to koupil ještě o 600 laciněji a modem je jako bonus.

 • Patriku, obdivuju tvoje trpelive psani na tema ktere me (v teto zemi) pri kazde sebemensi zmince dohani k totalni zurivosti a nepricetnosti. Zejmena kvuli datum naprosto uprmine nenavidim vsechny mistni operatory. Tecka.

 • Plus RE: Pav Lucistnik: Nechcete ode mne odkoupit O2 CDMA kdyz Vam tak suprove funguje? Ja se chystam jiz brzy zavitat na nejblizsi prodejnu zmineneho operatora s modemem a kladivkem v ruce a predvest jim tam hystericko-komickou scenku jak z Monty Pythona. Kontakt na mne na mem webu. Predem dekuji za solidni nabidku kterou mi jiste rad ucinite…

 • Lze urcite pouzit tu kombinaci „Kombinace Vodafone Na dlouho + T-Mobile 4G karta přijde na 674 Kč“ ? Me se zatim nepodarilo tu 4G kartu presvedcit, aby se pripojila k EDGE Vodafonu. Dekuji.