Datová vrnění: T-Mobile na nás peče via LTE, Vodafone vypéká a O2 vybulbává

Situace s mobilními daty je v Česku velmi tristní. Když odmyslíme veskrze nahodilé způsoby jako WiFi a orientovali bychom se podle nabídky „profesionálních“ firem aka mobilních operátorů, zjistíme, že situace je nerůžová a to dokonce i ve firmách, které magentu mají v popisu identity.

Začneme tedy u ní. T-Mobile nedávno prohlásil, že do 3G sítí nepůjde, že půjde rovnou do LTE, tedy dalšího vývojového stupně mobilních sítí. Můžeme slovíčkařit, jestli lze jít do LTE bez 3G, zákazníkovi jsou tyhle normohrátky vcelku ukradené a zajímá ho, koliko bude koštovat rychlý net z přístroje, koliko tento přístroj a kdy bude obé na trhu. Vyjádření T-Mobile lze přeložit také (a především) tak, že v nejbližších třech letech nehodlá T-Mobile svou datovou nabídku nijak inovovat: zákazníci budou odkázáni na EDGE/GPRS, pokud zainvestují do slepé vývojové větve, tak na externí a s ničím neslučitelné krabičky hrdě, marketingově a lživě zvané Internet 4G. Jejich maximální rychlost je dnes 1 Mb/s a v nejbližším výhledu žádné rychlování není, navíc investice do nich není nepodstatná.

Kde je vada na kráse LTE?

Především v tom, že existuje zatím v laboratořích. Sice se hezky ukazují dema sítě T-Mobile, na něž je milo vzít pár redaktorů, kteří se už nepídí po tom, že „mobilní telefon podporující LTE“ má velikost malé ledničky a rozhodně nepatří do ranku přístrojů, lež by mohl do své nabídky zavést byť i jen U:fon. LTE má před sebou ještě dlouhou cestu a ačkoliv je opravdu možné, že dnes nakoupené prvky mobilní sítě půjdou za cenu jistých (různě vysokých) nákladů upgradovat na LTE, u mobilů bude situace jiná. Chcete časový odhad? Čipové sady pro LTE jsou teprve na rýsovacích prknech, teprve se navrhují. Než půjdou první vzorky výrobcům mobilů, potrvá to minimálně 15 měsíců, další rok potrvá výrobcům, než dodají na trh první mobily v množství obchodovatelném, tedy ne jen vzorky. Rozumný člověk se nevrhne na tyto první výrobky, neboť již naznal, že uvnitř jsou to bastly sestavené pro rychlé „jsme_první_s_lte“ powerpointové statementy. Lépe počkati na druhou či třetí generaci, která bude mít již novější čipové sady a lépe optimalizovaný firmware. I největší optimisté tedy nečekají LTE před třetím rokem od teďka, výjimkou je jedině místní T-Mobile. A i v jeho případě nejde o víru, nýbrž o potřebu zaretušovat fakt, že po nebližší dva tři roky firma nechce do mobilních dat nic investovat a je třeba podat to zákazníkům jako benefit, nikoliv jako disadvantage. Zákazník, nechť se nenechá obalamutit a pamatuje na výše uvedené, pakliže nehodlá používat kufříkové provedení mobilního telefonu.

Jestli si myslíte, že O2/Eurotel a nebo Vodafone nějak využijí mezery v bonnské obraně, jste na omylu. Mobilně datové klimakterium vyhovuje všem zúčastněným, protože umožňuje účtovat zákazníkům stávající slušně vysoké ceny na již amortizované technice. O2 bude pokračovat s budováním 3G „v průběhu roku 2009“, Vodafone 3G odkládá na sv. Dyndy a místo toho zavádí nějakou další obskurní rekuperaci mobilních dat, čímž „zvýší rychlost až na šestinásobek“. Nu to je pohádka jak od bratří Grimmů: hezky se to rozjíždí, ale ke konci je to už slušný krvák.

A kde tkví příčina v malé investiční ochotě? Podle mne především v tom, že místní operátoři jsou sice nomenklaturně silné kádry, v praxi ale smrdí korunou. Tu totiž jejich majitelé přetavují do eurogeldu a sanují jí datové smrště s místech, kde sebou zákazníci nedali tak houpat, což je bohužel region počínající až za městečkem Cheb či Dolní Dvořiště.

Takže největší výhrou pro mobilní data má být půlroční pardon na Vodafoní 100 MB/měsíc fupovaný paušálek a tříměsíční pardnon na totéž u O2. Alespoň k tomu že jsme se dohrabali, spolu s přenositelností čísla je to slušná nabídka, jak nejbližší rok s internetuchtivým mobilem přežít sice na pomalých datech, ale za obstojné peníze…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

13 komentářů

 • Nádherné čtení, řekl bych, že přímo řečená pravda až bolí a mě, jako geekovi bažícím po rozumných (a standardních) mobilnách datech, je docela z toho smutno.
  Zatím nejblíže k termínům má O2, kdy na zimu slíbil Plzeň a jiná krajská města a pak i snad něco více. Tak v březnu si vzpomeneme, jestli se O2 pochlapil nebo si jen větrali hubu při uvedení iPhonu na trh.

 • Takže všichni hurá k O2, Telekomu, firmě od které už nikdy nic nekoupíme ani kdyby nám platili?
  To jsme teda dopadli. Bohužel dnes už nikdo asi na demonstraci kvůli internetu nikde nepůjde, co? Mohlo by se to tentokrát jmenovat třeba Internet proti oligopolu 🙂

 • Dobre popsana desna situace mobilniho internetu u nas. Diky za clanek!:)

 • Bohužel dost skličující, ale pravdivé čtení.

  Teď se všude mluví o LTE, ale já osobně vidím velký problém v nutnosti přebudovat v podstatě celou síť a hlavně ke každé BTSce natáhnout optiku, případně zafinancovat nějaké super rychlé (= super drahé) bezdrátové pojítko.

  Je sice možné, že za těch X let, až se bude nasazení LTE řešit, už tyhle technologie budou za pakatel, ale kdo tomu opravdu věří???

 • Pro mobilní internet by v dnešní době úplně dostačoval 512kb – 1 Mbit/s a no limit data. Ale bohužel. Pánové si řekli dost. Takhle nám to vyhovuje. Je nám jedno, že uživatelům nikoli. Jinou možnost při cestování stejně moc nemají, tak ať pěkně cálují za každý kilobajtík, hehe. Je to škoda, protože si myslím, že by operátoři s rychlým a opravdu mobilním ( kdekoli! a kdykoli ) mohli přijít k solidnímu ranci, než „odrbávat“ zákazníky na pomalém a omezeném mobilním internetu do kterého se stejně nikomu 2x moc nechce a když, tak jenom nouzově.

 • Zdar,

  mě přijde 4G docela fajn, investice do karty na 3 roky? Žádný problém, žádná karta déle nevydrží a za 3 roky koupím klidně novou na novou technologii, protože tahle stará karta už nepoběží. A standarní data? k čemu roaming stejně bude dalších 5 let tak drahý že zůstanu u SMSek a WiFi hot spotů.

  M.

 • problem je ze jen zanedbatelne mnozstvi zakazniku je ochotno za mobilni internet platit tedy moc prostoru z ceho zainvestovat infrastrukturu neni. Holt jsme mala zemicka 🙁

 • Ono záleží, k čemu že to má být. Např. na IDOS, počasí, poštu, synchronizaci s Exchangem nebo čímkoliv jiným dle chutí, RSS, a trošku toho webu stačí celkem bez problémů to 100MB nadělení od Vodafone. Rychlost je malá, ale datová vydatnost upravených mobilních stránek taky, kdo chce má Operu Mini nebo APN WAP od Vodafone, prostě – není to zas takový problém. Jedou přes to clekem dobře i Google Maps. Všechno výše uvedené provozuji a – jde to.

  Samozřejmě když jsem pracovně za hranicí (západní, jižní či severní), je to o kus rychlejší, ale co naděláme.

 • Ja bych chtel poslouchat internetove radio. Treba Soma.FM nebo SwissGroove.ch. Takze bych mi stacilo i stabilnich 256kpbs za rozumnou cenu bez limitu.
  Kdyz mam doma 16Mpbs za 650Kc, tak 256kbps byt mobilni rekneme za 250 max. To se asi nedockam, ze?! 🙁

 • tedy hele, sem asi mimo. Mam u t-mob nakej datovej tarif s downloadden cca 512. fup po peti stazenej giga v uctovacim obdobi a protoze sem jim rek ze u nich utratim rok mesicne na tom cisle 800 (coz je smesne malo…o) tak mi ten pausal na internet dali na vzdy o 50% levnejs (cca za 400+ czk) Nato abych checknul admin tooly z N95 co pouzivam, precet marigold, lupu a roota, kouk se na par holek na chatu mi to uplne staci…

 • Kritiku chápu.Na druhou stranu kolik lidí potřebuje rychlej net v mobilu??Kolik lidí vůbec net v mobilu používá.Myslím že to jsou čísla, která by šla zjistit a spočítat návratnost, respektive kolik by služba musela stát, aby se vyplatila.Do noťase já osobně používám CDMA, pokrytí je velice slušné,ve městě REVA běží fakt hodně dobře, na „vesnicích“ mi to ale taky jede jak EDGE.Jak kdy a jak kde.EDGE maj opové skoro všude(O2 bude mít taky).A teď mi řekněte k čemu mi bude 3G, když bude zas jen ve městech??Tam NET většinou každej má a stacionárně to používat??No dejme tomu, když není jiná možnost.Myslím si, že pokud bude mít LTE opravdu pokrytí alá GPRS, tak to bude hodně zajímavé, ale zas, masovka z toho asi zase nebude.Mě osobně EDGE v mobilu stačí, i když proti 3G bych nic neměl…jenže to pokrytí, to bude o ničem.:-(

 • LTE je běh na dlouho trať. 3G signál je pouze ve velkých městech a pokud jsste opravdu na vesnici kde není 3G ani CDMA. Tak jse tan tom u O2 naprosto nejhůře neb mají v síti pouze kódování CS-1 a CS-2 a dosáhnete pouze 48 kbit/s. To alespoň T-Mobile a Vodafone mají všude CS-4 a k tomu mají ještě hodně EDGE. Uvědomte si že 3G (R5 nebo R7, či LTE a nebo 4G) pokrytí celé ČR nikdo nikdy neudělá neb se mu to nevyplatí.

 • Clanek peknej, diky. Urcite je dobre, kdyz se bude poukazovat na to, jak malo taky operatori investuji do datovych prenosu, a vrcholem je, ze se jeste snazi vzbudit dojem, buhvijak jsou pokrokovi a inovatorsti.
  Jen by me zajimalo, jak se v tech krajich za Chebem a Dolnim Dvoristem podarilo vyvolat ty „datove smrste“ a jestli je nejaka sance, ze kdyz se zakaznici „nenechaji houpat“ (byt jim dnes nic jineho nezbyde, neni ke komu odejit), tak se situace zmeni ?
  Ja teda myslim, ze hlavni cast masla na hlave ma telekomunikacni urad, protoze dovolil operatorum ulozit k ledu vystavbu siti, byt to meli v podminkach licenci, ktere si koupili. To je podle mne hlavni rozdil mezi nami a situaci dale na zapade.