Marigold.cz » Dárcovská SMS není žádný český vynález
    Kancelářská krysa běhá         LED svítilny         FotonMag.cz         Chronomag.cz         Energomonitor.cz    

Chcete dostávat emailem kompletní text nového článku z Marigolda, hned jak vyjde? Přihlašte se zde (žádný spam!):

Jméno
Email *

Ohledně dárcovských SMS jsem byl osloven několika novinami, zda bych o nich něco nenapsal. Vždy jsem to zahrál do autu, protože se přiznám, že se necítím na to psát někam veřejně o službě, kterou technicky zajišťuje můj konkurent. Nebylo by to halal. Jenže v poslední době toho o dárcovských SMS bylo napsáno tolik, že si alespoň na vlastním weblogu neodpustím pár úprav. Už proto, že na kampaň o výjimečnosti a českém vynálezu naletěli i tací profíci, jako Jiří Peterka (zde na Lupě) nebo iDNES.

Tak předně – nelze hovořit o žádném vynálezu. Dárcovská SMS je jen transpozice normální PR SMS, jen s tím rozdílem, že je zde větší výnos pro pořadatele. A PR SMS tu již pár let máme. Jde tedy jen a pouze o použití mechanismu PR SMS na věc, která se sama o sobě nabízela. Je samozřejmě prospěšné a náročné ji prosadit, ale k žádnému vynálezu zde opravdu nedošlo.

A už vůbec nelze hovořit o české unikátnosti celého mechanismu. Dárcovské SMS existují v řadě zemí světa, jen se jmenují jinak, příkladmo SMS donations. Jen namátkou jsem se podíval, ve kterých státech místní operátoři pořádali SMS sbírky na oběti tsunami a našel jsem tyto země, přičemž seznam si nečiním nároky na úplnost seznamu: Švédsko, Holandsko, Itálie, Norsko, Británie, Německo, Francie, Španělsko, Portukalsko, Řecko, Švýcarsko, Belgie, Turecko, Jižní Afrika, Singapur, Malajsie, Jižní Korea, Hong Kong, Austrálie, Kanada a USA. A samozřejmě my.

Je pravda, že ne ve všech státech byla služba nabízena na jednotném čísle, někde kvůli drobným regulačním problémům měl každý operátor své (těžko by vysvětloval, jakto že na jednotném čísle nedává stejné podmínky, jako ostatním PRSMS partnerům, což u nás projde hladce – ostatní musí držet papulu), většinou se to ale podařilo sjednotit.

Například v Británii byla služba na jednotném čísle zřízena právě kvůli tsunami. Poslali jste SMS DONATE na 83321 a ve všech sítích (včetně 3G sítě 3) se odečetlo 1,5 libry. Do 25. ledna se vybral přesně milion liber. zdroj

Další příklad je Řecko. Akci zde uspořádal nezávislý poskytovatel web a mobilních služeb Atlantis Group. Bylo jednotné čtyřmístné číslo platné pro všechny místní operátory a výnos dosáhl dvou milionů euro. Jednou SMS jste přitom posílali v přepočtu jedno euro. Celá akce měla podporu v televizi, kde běžel dvoudenní TV maraton se show, celkem se vybralo díky této akci 16 milionů euro (tedy včetně těch SMS).

Ve Španělsku akci pořádal Červený kříž, použily se standardní PR SMS (stejné číslo pro všechny operátory), akce běžela na místní stanici Antenna 3. Jedna SMS přispěla 90 eurocenty, přes SMS se vybralo celkem 8 030 961 euro, přitom za první dva dny už rovné 4,5 mil euro. Podrobnosti španělsky na webu Antenna.

V seznamu by se dalo pokračovat. Austrálie vybrala přes SMS 15 milionů dolarů, Holandsko 2,2 milionu – a další a další.

Na druhou stranu je ale také pravda, že ve světě většinou takováhle dárcovská akce neběží celoročně, ale je zřizována jen pro výjimečné případy (jako je Tsunami, novoroční Unicef příspěvky atd), nebo je poskytována jako služba agregátorům. U nás na to máme samostatnou organizaci a Fórum dárců. Pokud jste si procházeli transparentní účet u eBanky (mimochodem skvělá služba eBanky), asi jste nepřehlédli, že příspěvky na konta jiných projektů, než jsou Tatry a Tsunami, jsou v měsíční výši několika stokorun. I to je důvod, proč jinde ve světě na to nezřizují trvalé a speciální organizace; jejich provoz by pohltil vybrané peníze. Pokud jste německá katolická charita a chcete si zřídit dárcovskou SMS, vyjednáte si to s místním PR SMS agregátorem, ten zajde za operátorem, předloží doklady, že jde opravdu o dobročinnost a operátor mu dá lepší share na tenhle projekt (a zabije agregátora, když nedodrží podmínky). Přijde mi to smysluplnější, protože to umožňuje jistou konkurenci i v dobročinnosti – agregátor se může vzdát svých zisků a celou záležitost provozuje zdarma, aby projekt ještě více podpořil. Což třeba u nás není.

Výsledek: valná většina novinářů, kteří o dárcovských SMS psali, se nechali nachytat na mýtus o české výjimečnosti projektu, někteří sedli přímo na špek tvrzení, že je to český vynález. Není to ani výjimečné, ani vynález, je to služba, jaká v řadě zemí funguje při příležitosti podobných katastrof a za vcelku smysluplných podmínek. Službu jsme tak mohli exportovat pouze na Slovensko, kde místní operátoři do té doby měli na podobné akce každý vlastní metody a také se jim zazdálo, že způsob dárcovství by bylo vhodné sjednotit. Jinde ve světě jsme zaujali snad jen tím, že máme speciální fóra zřízená pro takové služby. Že by v tom bylo spatřováno nějaké unikum, se říci nedá – spíše je to otázka, z jakých peněz se takové fórum platí a zda při běžných celoročních doborčinnostech přes SMS nejsou výdaje vyšší, než výnosy.

Dobročinnou aukci má přímo i GSM Asociace. Jen funguje jinak – přes SMS nabízíte, kolik zaplatíte za nějakou hodnotnou cenu a tyhle peníze pak půjdou z 3GSM kongresu v Cannes na účet Unicefu. Můžete dražit třeba VIP lístek na Tour de France (startuje se na 4000 euro). Ale to už je něco jiného a dodávám to jen na spestření.

Na závěr bych rád dodal povinnou a obrannou větu: nejsem proti dárcovským SMS (ačkoliv sám jsem jimi nepřispěl), považuji to za užitečnou záležitost. Jsem ale proti tomu, že se presentují jako český vynález. Jednoduše a prostě to není pravda.

Chcete přispěv na provoz Marigolda?
Můžete přes systém PayPal (tlačítko Donate níže).

Patrick Zandl @ 8:28 - Líbil se článek?

komentářů 15

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (zatím nehodnoceno)
Loading...


15 komentářů »

 1. Zajimava informace trochu mimo misu.Telefonní karta TRICK neumí u darcovské SMS odecist tech 27 Kc kreditu , ale pouze 2,70 za normalni SMS.:-((Vyzkouseno vcera.

  Comment by stan — 26.1.2005 @ 8:53

 2. [1] řekl bych, že je to proto, že jde o MT SMS – platí se až ta přijatá SMS a tu jste asi nedostal na automat 🙂

  Comment by tangero — 26.1.2005 @ 8:55

 3. No dobre, ale Darcovska SMS prece nevznikla s tsunami. Tahle sluzba u nas funguje uz prinejmensim rok. Byly i pred tim v zahranici podobne projekty? Navic vetsi vynos pro poradatele, tedy prakticky cela castka, je podle me docela dulezity znak, kterym se darcovska SMS odlisuje od beznych PR SMS.

  Comment by _x_ — 26.1.2005 @ 8:57

 4. [3] Ano, již dříve podobné projekty v cizině fungovaly, jak jsem říkal ale většinou nárazově, při podobných "příležitostech". I jinde putuje prakticky celá suma obdarovanému, navíc u nás to zdaleka tak nebylo. Je to stejný problém, jako u PRSMS: jaký bude share mezi operátorem a příjemcem.

  Comment by tangero — 26.1.2005 @ 8:59

 5. [3] a nikoliv "přinejmenším rok", ale od 1. dubna 2004.

  Comment by tangero — 26.1.2005 @ 9:01

 6. Kolikaty rocnik bude letos KURE ? Pravda to nebylo skrz DMS, ale darcovska SMS to byla.

  Comment by lhs — 26.1.2005 @ 11:48

 7. [6] Tusim ze Kure 2004 pouzilo DMS jako prvni

  Comment by marek — 26.1.2005 @ 13:06

 8. Plně se ztotožňuji s názorem Tangera, že se nejedná a ani nikdy nejednalo o žádný "vynález". Jediné, co bych si v tomto případě dokázal představit je možnost registrace ochranné známky pro název DMS.

  Také v podobě výběru dárcovských příspěvků přes SMS se nejednalo o první a ojedinělý pokus.

  Co je ale jiné, a v tom bych si dovolil nesouhlasit, je že projekt DMS běží v režii neziskové nestátní organizace Fórum dárců celoročně, že umožňuje mnohem větší flexibilitu a rychlost zřízení nových klíčových slov, že existuje jasný mechanismus transparentního výběru projektů neziskovek, které se do tohoto projektu mají možnost přihlásit a hlavně, že se snaží minimalizovat riziko zneužití tohoto nástroje pro výběr finančních prostředků na projekty a eliminuje tak projekty u nichž není dostatečný předpoklad efektivního a řádného využití prostředků.

  Také Rada DMS zřízená jako poradní a kontrolní orgán při Fóru dárců je celkem unikátním řešením, neboť zahrnuje nejen zástupce neziskovek, ale i všech tří mobilních operátorů.

  Pokud jde tedy o navržený individuální přístup zvažování všech potenciálních dárcovských projektů přímo ze strany mobilních operátorů formou individuální úpravy smlouvy vždy pro každé PR SMS, tak to by nemohlo nikdy takto fungovat.

  Comment by v.m... — 26.1.2005 @ 15:53

 9. [8] no, co jsem tak koukal, tak ve světě mají operátoři předem odsouhlasené podmínky, co je a co není dobročinnost, takže to není nijak individiuální posuzování. A i v ČR jsou projekty, které DMS odmítly a pritom slo o charitu – tedy co já vím.

  Comment by tangero — 26.1.2005 @ 16:13

 10. [7] DMS to nebyla. Jinak uplne poprve, co si pamatuju, slo prispivat vyssi castkou uctovanymi SMS zpravami v roce 2002 po povodnich.

  Ale nebyly to DMS (provozovane forem darcu). Jen ten jednorazovy projekt, jako je jich spousta i v cizine. O kterych se zminoval Marigold.

  Comment by lahvon — 26.1.2005 @ 18:57

 11. DMS KURE od 2004. Predtim cca 2 – 3 rocniky provozovali operatori s ATS primo klicove slovo KURE. V kazdem pripade osobne uz 4 roky travim velikonocni pondeli v praci.

  Comment by lhs — 27.1.2005 @ 8:25

 12. [11] vidis to. 🙂
  A to ja tam zas travil posledni vanoce a minuly Silvestr. 🙂

  A takovych pracovnich pozic je hafo.

  Comment by lahvon — 28.1.2005 @ 19:53

 13. Videl jste nekdo dneska (1.2.05) Udalosti, komentare na CTV? REportaz jasne o ceskem vynalezu DMS a cely svet ma zajem o zakoupeni licenci…..to mne fakt dostalo. Neupiram, ze to domysleli jako peknej ucelenej projekt, ale vynalez?

  Comment by Laki — 1.2.2005 @ 23:26

 14. [13] Jo, jsme zase první a nejlepší na světě. 🙂 Tady je záznam té show: http://ct1streaming.visual.cz/new/rams/high/UdalostiP010205.ram

  Comment by Lomax — 2.2.2005 @ 3:08

 15. [14] Zapomněl jsem dodat, že ten DMS guru se prý jmenuje Ivo Jupa.

  Comment by Lomax — 2.2.2005 @ 3:12

Přidejte komentář