Další panika: P2P aplikace mají přetížit 3G sítě

P2P aplikace jsou pořádný žrout přenosové kapacity. V poslední době se objevují názory, že P2P aplikace dají pořádně zakouřit 3G sítím. Na toto téma jsem našel hned několik článků, veskrze stejných, například na NewsFactor P2P Set To Cause 3G Meltdown nebo zde na Personal Computer World. Osobně si to tipuji jen na mazané PR společnosti Beep Science, protože se tam hovoří o jejích produktech a to velmi vemlouvavě. Nějak se tam nezmiňuje, že v žádné 3G sítí se za data neplatí paušál, takže možnost, že by si uživatelé pustili P2P síť na 3G telefonu a hromadně tahali data, by spíše operátora potěšila. Jenže už se toho chytají komentátoři z deního zpravodajství, kterým tahle maličkost uniká a už vytvářejí mlhu paniky, že 3G je v ohrožení. Nebojte, není.

Něco málo k tomu Beep Science (link case study na Nokia.com). Hoši vymysleli řešení na peer to peer distribuci obsahu pro mobilní telefony, jenže jejich řešení má implementovanou ochranu DRM, takže nic pro warézáky. Mají dohodu s BMG a Warner Music, chtějí takto distribuovat obsah pro mobily jako polyfonní zvonění, videoukázky, hudbu, tapety, MMS atd. Link: stránky Beep Science.

Přiznám se, že mi to přijde celé trochu divné. Pročetl jsem pár stránek presentace Beep Science a nějak nevidím, proč je na to naroubovaná P2P technologie. Nedá se tím vyměňovat pirátský obsah, což odradí většinu uživatelů od toho, aby to používali. A pro distribuci placeného obsahu je jednodušší řešit centrální servery, než vytvářet P2P distribuce, nota bene když uživatelé nemají žádný důvod je používat a běželo by to stejně jen u pár firem, které by se do toho zapojily.

Ale neházel bych s P2P flintu do žita. Chytré telefony vykazují rychlý pokrok a není nepředstavitelná doba, kdy se nějaký P2P klient objeví i v nich, ovšem již bez DRM managementu a tedy s přitažlivostí pro normálního uživatele. Už jsem četl několik zpráv o tom, že se pracuje na J2EE klientech pro stahování hudby atd na bázi blízké P2P, jenže ve skutečnosti zatím žádný produkt není na dosah. Souvisí to s tím, že telefony mají malou paměť, takže stahovat si do nich MP3 nebo MPEG-4 video zatím nikoho moc neláká. A v reálu ani nikoho dlouho nebude. Takže zbytečná panika přestrojená do dobrého píár…