Další anténní zázrak – Flatenna společnosti Tritium

Takhle v létě se to vyrojí řadou různých zázraků, které miluji. Například v oblasti antén se objevil nový výrobek od společnosti Tritium a jmenuje se Flatenna. Jde o anténu, která se přidělává na klasickou pendrekovou anténu na router, jak vidno na obrázku. A jde o anténu, která vám příjde ve složeném stavu jako vystřihovánka z papíru a vy si ji sestavíte – připomíná mí to staré dobré časy Ábíčka, jestli ještě vychází, mohli by své vystřihovánky inovovat na vystřihovánky antén 😉

Tritium Flatenna

A nyní k těm zázračným specifikacím. Anténa je velmi ostře sektorová s vyzařovacím úhlem kolem 90 stupňů. Pokud se nasadí na pendrek 2 dBI, pak z něj udělá 9 dBI sektorovou anténu. Specifikaci včetně vyzařovacího diagramu najdete zde.

Vtip je samozřejmě v tom, že zadní strana toho papíru je pokovená a odráží tedy signál zhruba jako parabolická anténa do konvertoru – v tomto případě do samotné antény, do pendreku. Takže spíše než o anténu, jde o odražeč – což není podstatné. Fotky včetně fólie najdete zde. Cena antény je 10 liber, zhruba 440 Kč, když ji objednáte od výrobce – ale takovou vystřihovánku si skoro můžete udělat sami… (jestli vás přesvědčila).

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

3 komentáře

  • jojo, není to úplná novinka, podobné věci se nějakou dobu dělají, asi před rokem jsem četl na nějakém blogu i jak si někdo vylepšil signál v jednom směru prostě tak, že za AP dal nástěnku na kterou přibouchal alobal.
    Vtip tohohle řešení je, že je prostě velmi levné na výrobu a hlavně má velmi levnou dopravu (vejde se do běžné obálky), takže to můžou sekat jako Baťa cvičky. Nepochybuji, že až bude trh bedzrátů více mainstream, tak že takovéhle hračky budou prodávat čongové na trhu.
    P.S.: tento příspěvek nechce ukázat, že by tato anténa neměla smysl, naopak, třeba u patrika by něco takového na AP za oknem mohlo vyřešit jeho problém.
    P.S.: bylo by zajímavé zjistit, jak se k tomu staví ČTÚ, protože toto "zařízení" nasměruje paprsky do jednoho směru, tj. zvýší se hustota vyzářeného výkonu a tedy může být překročen 100 mW E.I.R.P limit

  • K tomu limitu – to uz je IMHO jedno, jestli ten limit prekrocite pridanim neceho k "pendreku", nebo pripojenim 24dBi anteny…