D-Link k nám začíná dodávat „HotSpot to go“

Včera jsem od D-Linku dostal tiskovou zprávu oznamující, že jejich řešení nazvané HotSpot to go se začíná prodávat a dodávat i u nás. Toto řešení je vlastně takovým ideálním řešením pro menší firmy, které chtějí poskytovat připojení k internetu skrze WiFi a chtějí za něj účtovat (pokud by nepotřebovali účtovat, stačí jim normální přístupový bod za zlomek ceny).


Srdcem HotSpotu je DSA-3100 – zabezpečená internetová brána (Secured Internet Gateway), která se přes kabel zakončený konektorem RJ-45 Kabel připojí k internetu (např do ADSL modemu), jakož i na access point (dodávaný je DWL-700AP). Navrch dostanete deset karet typu Wireless CardBus DWL-610.


Secured Internet Gateway poskytuje speciální přihlašovací stránku k samostatnému přihlášení pro každého uživatele služby HotSpot. Díky funkci trafic shaping můžete každému hostovi cíleně přidělit a řídit vlastní šířku pásma. Účtování jednotek probíhá podle doby připojení on-line. Zájemce si u poskytovatele zakoupí určitou délku surfování, brána přidělí tento časový úsek uživateli a zašle mu automatické hlášení, jakmile jeho délka on-line připojení vyprší.


Nyní k cenám: balík obsahující deset klientských karet, apčko a bránu vyjde mírně přes 28 000 Kč (860€), samotná brána bez přístupového bodu a bez karet vyjde na zhruba 19 000 Kč (585 €). Ceny jsem našel v německém D-Linku, u nás ještě nikdo koncovou cenu na internetu zřejmě nevydal.


Co dodat: pokud si chcete dát do své kavárny nějaký hotspot a chcete připojení účtovat, je hotspot od D-Linku zajímavá varianta. Účtování za čas je v případě kaváren asi běžnější, než účtování za data, může to být ale omezení. Na inteligentnější a levnější řešení jsem ale zatím u nás nenarazil – tedy, pokud si ho nechcete sami naprogramovat…