ČTÚ zveřejnilo návrh všeobecného oprávnění pro pásmo 5 GHz

Na své elektronické úřední desce zveřejnil regulátor návrh všeobecného oprávnění k využívání rádiových kmitočtů a k provozování zařízení pro širokopásmový přenos dat na principu rozprostřeného spektra nebo OFDM v pásmech 2,4 GHz a 5 Ghz. V praxi jde o návrh uvolňující pásmo 5 Ghz pro datové přenosy až do jednoho wattu vyzářeného výkonu a to dle této tabulky:

2400,0 – 2483,5 MHz
100 mW e.i.r.p.

5150–5250 MHz
200 mW střední e.i.r.p.
pouze pro použití uvnitř jedné budovy

5250–5350 MHz
200 mW střední e.i.r.p.
pouze pro použití uvnitř jedné budovy

5470–5725 MHz
1 W střední e.i.r.p.
maximální střední spektrální hustota e.i.r.p. je 50 mW/MHz v libovolném 1 MHz úseku

Všeobecné oprávnění se stává platným až zveřejněním v Telekomunikačním věštníku, k čemuž zatím nedošlo, takže jde opravdu jen o návrh, který dosud není platný.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

13 komentářů

 • VOP se zverejnuji v "Telekomunikačním věstníku" 🙂 (s/š)

 • ten návrh už máš asi dva týdny ve vlastním diskusním fóru 😉
  Jinak pro méně informované – návrh vypadá přesně tak jak by měl vypadat a jak bylo zřejmé že bude vypadat, protože tak vypadá harmonizace v celé EU a používá to celá EU už několik let.
  Pásmo 5150-5350 je důležitá pro možné používání zařízení dle 802.11a, zatím u nás jejich provoz není legální. A jak tento standard, tak tyto frekvence jsou určeny jen pro vnitřní sítě.
  Druhé pásmo je důležité pro venkovní sítě, netrpí tolika problémy jako 2.4 a nemělo by ani v budoucnu tolika problémy trpět, důležité je, že produkty pro toto pásmo musí být vyvíjeny přímo pro venkovní sítě, takže to vesměs bývají kvalitnější zařízení (na rozdíl od interních šmejdů na 2.4).
  Zároveň je třeba připomenout, že pásmo 5750-5850 zůstane bezezměn, tj. s 25 mW vyzářeného výkonu, tj. doporučuji nyní rozhodně nekupovat zařízení, která jsou určena výhradně pro toto pásmo (což je většina), protože nebudou nikdy legální (tedy když nepočítám spoje do stovek metrů a pidianténky).

 • [2] Dá se dnes vůbec legálně vytvořit páteřní spoj na cca 15km na 5GHz technologii? A pokud ano, na jakém zařízení a s jakými anténami…není nějaké omezení v GL na max. 2km ?

 • To stema vnitrnima/internima antenama je asi vyplod nejakeho ychtyla,ne?Dyt tim skonci vsechny site na 2.4ce par promile co zustane nepocitaje… .To zase CTU jednou neco navrhlo…a v 5GHz tosame…dyt je to horsi jak v Cesku…teda vlastne my jsme v Cesku…no Slovaci to maji tusim taky takhle nejak sprdele….spolecneme kretenismu 3x zdar!

 • [3]

  Odpoved je DA se to udelat.Lip na papire nezli v praxy.

  1.Stanes se vyrobcem zarizeni
  2.Udelas zarizeni takove ktere oddeli RX/TX a vysilani utlumi.
  3.Pripojis ktomu tak 36dBi anteny do kterych palis mizivy vykon
  tak aby soucet byl na antene 25mW.

  V soucasnosti nevim o zarizeni ktere by to umelo,vetsinou se to resi tak ze ten spoj nenatahne nebo natahne… .

 • Už tu to jednou bylo ale je to důležité takže znovu – návrh je zde

  http://www.ctu.cz/1/download/Navrhy/VO_R_12_XX.2005.doc

  Tex

 • Souhlasim s omezenim na anteny integrovane nebo stanovene vyrobcem, alespon u 5 GHz. 2,4 GHz uz je pase a CTU se to vymklo z rukou, stejne to vlastnostmi patri do budov. Pri pouziti jasne definovanych anten budou znamy jejich charakteristiky a moznosti (hranice) pouziti. Je jasne, ze tim bohuzel pro mnohe bude CTU moci lepe kontrolovat provoz v tomto pasmu, ale v dusledku je to lepsi reseni pro jeho pozdejsi zaruseni. U antenky vyrobene z plechovky od parku budete parametry spoje zjistovat tezko a o vymahani odstraneni ruseni si preci nikdo z nas nedela iluze.

 • s těmi anténami je to tak všude ve světě, dokonce to dlouhou dobu bylo i 2,4 GHz. Obecně tipuji, že to bude jako u 2.4 – buď se na to bude kašlat a nebo se prostě řekne výrobci a ten vám dá potvrzení, že dané zařízení můžete provozovat s kteroukoliv anténou pro toto pásmo, takže nějaké pozitivní vlivy bych na tom nehledal.

 • [8] To je pravda a znovu si ani v tomto pripade nedelam iluze, ze se budou pouzivat nejenom zarizeni, ktere nesplnuje tento "standard" (Compex, atd.), ale i antenky (plechovky). Neverim ale, ze svetovy vyrobce da nekomu souhlas, aby pouzival k jeho technologii nejakou OEM antenu. Preci ve vlastnim zajmu bude chtit prodavat predevsim svoje anteny.

 • hm co mate proti plechovkove antene, ta preci nezpusobuje zamoreni pasma. To zpusobuje velke mnoztvi spoju, a je jedno jestli pouzivaji profi nebo amaterske sektorove anteny.

  Jedina sance na uvolneni free pasem je dalsi zlevnovani kabelovych pripojeni a pripojeni v licencovanych pasmech. Predpokladam, ze lidem je jedno jakou technologii na posledni mili pouzivaji, hlavni je cena a pak parametry.

 • [10] Plechovka je obvykle vyrobena s malou mechanickou stabilitou a nedefinovanými vlastnostmi. Způsobuje velké kolísání síly signálu a AP pak má potíže, musí stále regulovat výkon a tím rozhodí i ostatní uživatele.

 • Konečně se snad podaří zlegalizovat některé páteřní spoje českého Freenetu, které za mlhy a  hustého deště přepínají antény z nepoužitelných 2,4Ghz na průchodných 5Ghz…

 • ČTÚ marná snaha, či hloupost, či lobing???
  1/ Kdo se odváží tvrdit, že komerční antény (často vyrobené v Asii) budou splňovat deklarované parametry? Zkuste si změřit laloky profi antén a plechovka je na tom ve smyslu zamořování opravdu často lépe.
  2/K čemu mají sloužit ISM pásma? K pokrývání vnitřních prostor? Nebo k provozu freenetů a malých alternativních ISP a vytváření konkurenčního trhu? Nebo k tomu, aby dominantní ISP zamořili tato pásma i v oblastech, kde mají kabelová připojení tak, aby konkurenci zlikvidovali? Jakou má asi
  ČTÚ (potažmo stát) promyšlenou strategii…vždyť lze takto ovlivňovat rozvoj i úpadek perspektivního sektoru i IT vzdělanosti…
  Připomínám jen, že ČTÚ žije hlavně z velkých operátorů…
  3/K čemu jsou právní normy v zemi, kde vy je splníte a druhý ne, přesto se standardním postupem nedovoláte. Řeknou vám suďte se…

  Dovedl bych si regulaci pod GL představit i jinak. Jasná, srozumitelná a inteligentní pravidla, vhodná nejen pro EU, ale pro zemi, kde je kvaliní internet stále drahým luxusem, tvrdě rychle spravedlivě vymáhaná.
  A jak to skončí? Buď v džungli přežijete – své metody džungli přispůsobíte nebo konec…