ČTÚ přichází s návrhem generální licence pro broadband zařízení

Patrick Zandl · 17. květen 2004

Abychom byli přesní, jedná se o zařízení pracující ve frekvenčním pásmu 410 – 430 MHz, 450 - 470 MHz a 870 – 876 MHz / 915 - 921 MHz - tato licence je tedy především směrována k stanovení obecných podmínek pro provoz Eurotel CDMA zařízení, nově ale také otevírá možnosti využití na nižších frekvenčních pásmech, kde jsou dosud nepoužívané Tetra licence a kde by bylo možné postavit další broadband přístupovou síť, pokud by se našel mezi výrobci dobrovolník, který by své zařízení frekvenčně posunul.

Generální licence má v tomto případě sloužit k hromadnému schválení zařízení do provozu, nadále tedy bude zařízením stačit, aby vyhovovaly specifikacím licence a mohou být provozovány bez dalšího povolení od ČTÚ, což je důležité pro rychlé a levnější uvádění mobilních terminálů na trh.

Maximální povolený efektivní vyzářený výkon (ERP) pro zařízení pracující s šířkou rádiového kanálu 200 kHz je 10 W a pro zařízení pracující s větší šířkou rádiového kanálu je 1 W. Použití externích antén není povoleno. Stanice nesmějí být provozovány s přídavnými zesilovači vysokofrekvenčního výkonu a s převaděči. Tato generální licence platí do 30. června 2014. To jsou asi obecně nejdůležitější zásady tohoto návrhu generální licence. Návrh GL najdete zde na webu ČTÚ.

Poznámka: jak jsem se tak díval na web GTranu, tak jeho modemy v pásmu 410 – 430 MHz nepracují, ale on se vždy někdo najde.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook