ČRa zakročily proti sdílení Bluetone Angel

České Radiokomunikace vydaly včera tiskovou zprávu, v níž uvádějí, že provedly analýzu provozu ve své bezdrátové síti Bluetone Angel a zakročili proti „překupníkům kapacity“ – tedy proti lidem, kteří kapacitu svého bezdrátové připojení Angel prodávali či sdíleli dále. Tisková zpráva vysloveně uvádí, že oblíbenou metodou sdílení kapacity bylo WiFi.


ČRa ovšem neprovedly na místě popravu takových provinilců, nýbrž tyto sdíleče sloučili do jedné agregační skupiny tak, aby neubírali přenosovou kapacitu ostatním zákazníkům a prali se o přípojnou kapacitu mezi sebou. ČRa tuto tiskovou zprávu vydaly proto, že se na internetu objevily stížnosti na rychlost Bluetone Angel – někdo si stěžoval, že mu linka jede jako 64 Kb/s a ČRa mu na to nyní odpovídají, že to je holt proto. Zdroj: TZ ČRa.


Jemně jsem nahlédl do Všeobecných podmínek ČRa (PDF zde) a vypadá to, že opravdu ČRa nepovolují sdílení kapacity, ostatně jejich zákrok lze pochopit. Myslím, že lidi by údaj o agregaci měli začít brát vážně.


Když už jsme u těch přípojek, do přehledu ADSL na Marigoldovi jsem dodělal detailní náhled na službu, takže můžete kliknout na jednotlivé služby a podívat se, kolik přesně stojí, co nabízejí za parametry atd.