COL: Satana by připojoval Český Telecom

Patrick Zandl · 29. březen 2004

Vždy, když potřebuje někdo vysvětlit vysoké ceny, vlastní neschopnost, technologické problémy či průtahy, je v telekomunikacích pes k bití po ruce: Český Telecom. Móda označovat ho za původce všeho zla je tak rozšířená a tak vděčná, že nad tím mnohdy už ani nepřemýšlíme a jen automaticky odsouhlasíme konstatování faktu, že bez Telecomu bychom tu už dávno měli sítě čtvrté generace, volali za paušál, měli DSL za korunu a dopravní zácpu v Praze bychom vyřešili teleportací. Dlužno ovšem dodat, že Telecom příliš nevypadá, že by mu situace nějak vadila; minimálně proti ní nic nedělá alespoň v oblasti píárka. Pokud se říká, že Satan používá Windows, tak telekomunikační služby mu jistě dodává Český Telecom.

Jenže podívejme se na to blíže. Naposledy prskal minulý týden Czech On Line, provozovatel služby Volný, když vydal tiskovou zprávu věnovanou CDMA. COL požádal Eurotel o zpřístupnění CDMA na bázi velkoobchodního propojení a hned druhý den rozeslal tiskovou zprávu, kde Charles Peake (šéf COL) říká "Zdá se, že ČESKÝ TELECOM pokračuje ve zneužívání uživatelů internetu tím, že nedostatečně podporuje rozvoj ADSL. Místo toho spouští prostřednictvím své dceřinné společnosti Eurotel technologii v pásmu, ve kterém má stoprocentní a neregulovaný monopol.“

To je opravdu fajn přístup. Kdybych měl tu přímou řeč COLu přeložit do normální češtiny, asi by to znělo něco jako "Dobrý den, chceme nabízet vaše služby a tiskové oddělení už píše tiskovou zprávu, že jste debílci. Prdíme na vaše služby, chceme si udělat zdarma píárko."  Vskutku, COL je mistr píárka a od doby Volného se rád zviditelňuje tím, že krmí lačné novináře nářky na Telecom. Jenže COLu ujíždí vlak. Jeho připojení Volný už novináře neláká, už není největší, navíc mu klesají preference spolu s tím, jak nastupují nové služby jako ADSL, kabelový internet a nově mobilní internet. A tam už COL má mělko pod nohami - nemá prakticky co nabídnout a stavět vlastní přístupovou síť se mu nechce.

Je zarážející, že COL nepotkáváme vepředu nikde, kde jde o velké investice, s jedinou výjimkou, jíž byl tendr na třetí mobilní licenci, kde se ovšem mateřský Telekom Austria/Mobilkom umístil se spolehlivým odstupem. Netlačil se ani o licence v pásmu 3,5 GHz, ani 26 nebo 28 GHz ani o UMTS licence, přičemž v každé této licenci by mohl stavět radiovou přístupovou síť do aleluja. Venkoncem licece na UMTS je volná, na infolince ČTÚ jistě rádi sdělí číslo účtu, kam stačí zaslat tři miliardy.

Zato o pásmu 450 MHz se nyní COL hrdě prsí, požádala ČTÚ o sdělení podmínek pro udělení licence v tomto pásmu. Jenže jde opět o krásný píár trik. ČTÚ licenci semozřejmě neudělí, COL začne křičet, jak je špatný trh, jak je hrozný Telecom a v tom křiku zanikne, že neschopnost je na straně COLu: firma by nedala dohromady peníze na to, aby CDMA450 postavila. Velikou výhodou Eurotelu je, že staví na stávající infrastruktuře (věže, elektřina, kontajnery atd) a tuhle výhodu COL nemá.

COL předvádí nádherný plačtivý part, kdy "VOLNÝ jako průkopník přístupu k internetu se cítí zavázán vůči svým zákazníkům a chce jim nabídnout i vlastní CDMA služby." Ano - chce se dostat k lizu bez vlastních velkých investic, jenže Eurotel nemá proč ho k němu pouštět. Narozdíl od firem jako Telenor nebo BroadNet nepotřebuje Eurotel, aby někdo za něj přeprodával jeho služby, protože na to má vlastní distribuční síť - podstatně kvalitnější a lepší, než COL. Náš telekomunikační zákon sice přikazuje umožnit provozovatelům telco infrastruktury s velkým podílem na trhu, aby umožnili ostatním firmám zpřístupnění své sítě, ale jednak to zatím snad nikdy kam moje paměť vyjma Telecomu a dobrovolných akcí nedopadlo a navíc by mne zajímalo, jak by se COL tvářil, až by mu Eurotel lakonicky sdělil (nebo až by COL zjistil cenu), že si tedy má pořídit paketové servery pro obsluhu paketových dat (nutná to podmínka pro vlastní obsluhu dat v CDMA) a že mu je beze všeho připojí do své CDMA sítě.

A tak mi nezbývá, než poslední tiskovou zprávu COL považovat za cestu k levnému píárku, rozhodně ale ne za oznámení seriosních obchodních aktivit. Ty se nezahajují oznámením, že váš dodavatel je zloděj. A Satan by používal Český Telecom!

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook