Co si to na Živě dovolili s tím instant messagingem

Včera jsem zachytil náhodou článeček, v němž se redakce Živě svěřovala, že přechází z ICQ na MSN Messenger (vím, že se to zrovna v tuhle chvíli jmenuje jinak, ale MSNM byl nejtrvanlivější název). Pročíst si diskusi byla poněkud deprimující přehlídka lidské omezenosti.

Zápletka je banální. Redakci Živě naštvaly neustálé problémy s ICQ, takže začali používat i MSN Messenger, aby záhy zjistili, že na něm sedí prakticky všichni, koho potřebují. A tak dobrovolně opustil ICQ s tím, že MSN Messenger je pro ně nejlepší. A napsali to do článku.

Komenátáře jim to daly pěkně sežrat s tím, že si měli vybrat Jabber, který je otevřený a ne tu hnusotu od Microsoftu. Argumenty podávané v přiměřených dávkách několika redaktory už byly jen házením perel sviním. Doslova.

To všechno je jen průvodním symptomem všech potíží, které svět instantních messengerů provázejí. Vybrat je snadné. Správně vybrat je nemožné. Základní potíží IM je jeho uzavřenost, což je také jeho největší výhodou. Zřetelně vidíme, že jde o protiklady, nikoliv ovšem o protimluvy. Pokud si vezmete otevřený protokol, jakým Jabber je, pak zjistíte, že nabízí mnoho funkcí, které mohou fungovat napříč platformami, kdyby je ovšem všechny servery a všichni klienti podporovali. V praxi tedy záleží na serveru, jaký používáte a na klientu, jaký používáte, jste ale relativně svobodní v tom přejít z bláta do louže, libo-li vám.

Proprietární klienti jsou na tom lépe i hůře. Na jednu stranu si nemáte co vybírat a server funguje vždy všem stejně dobře/špatně. Služby jsou napříč podporovanými platformami stejné, což je skvělé. Znamená to, že nadstandardní služby se mohou více používat a to je prima. Druhá strana je zpravidla má. Jenže jsou problémy s nepodporovanými platformami. Například MSN Messenger neexistuje pro Linux a jeho vývoj pro Mac OS X, jestli se nepletu, byl ukončen (i když poslední verze je dost čerstvá). V praxi jste omezeni jen na platformu Windows (a WM), nebo neoficiální klienty (jejich použití bývá u proprietárních protokolů zakázáno) nebo na webové klienty (ty už zase nabízejí jen základní služby a ne vždy jsou dostupné). V zásadě tedy jde o to, zda vlastníte ten správný operační systém, protože stejný přístup má MSN Messenger a Windows, ale taky iChat a Mac OS X – na konkurenčních platformách to prostě oficiálně nejde.

Jde to neoficiálně, to samozřejmě. Adium X na Mac OS X zintegruje desítku nejrůznějších kecálků najednou včetně ICQ a MSNM. Podobně Miranda a další druhy software, vždy ale za cenu různých omezení, například přenosy souborů mi na Adium X nefungují vždy zcela spolehlivě.

Sama otevřenost protokolu ještě spolehlivé východisko nenabízí. Provozovat IM servery není procházka růžovým sadem, z něčeho se živit musí a zatím to vypadá, že reklama je jediná možnost. Otevřít protokol znamená umožnit vědomě vyloučení reklamy, proč by alternativní klienti zobrazovali reklamu, že. Do toho se provozovatelům moc nechce, z něčeho servery platit musí. I proto (ač nejenom) ta uzavřenost protokolů.

Nabízí se srovnání s emailem. Ten žije bez reklamy a centrálního správce. Srovnání je ovšem mylné. Emailová služba stojí na P2P architektuře (tehdy ovšem ještě ve smyslu Point -2-Point), i když se tomu ještě tak neříkalo – emailové servery si každý obsluhují svůj kousek a jsou tak rozlezlé, že není problém získat email adresu zdarma. Ale pamatuju časy, kdy takové možnosti nebyly a založit si email schránku znamenalo platit mnoho stokorun měsíčně.

Jabber byl navržen, aby tento systém kopíroval, protože jeho architektům to došlo. A to je dobré. Ale ne každá implementace Jabber serveru podporuje celou sadu služeb a navíc není vůbec obvyklé zpřístupňovat spolehlivé jabber servery zdarma. Existuje řada amatérských instalací (se všemi výhodami a zápory amatérismu), výjimkou z tohoto pravidla je snad jen „bezešvá“ integrace Gmailu a GTalku jakožto propojení emailu s jabberem. Mimo řady uživatelů Gmailu jde ale o službu prakticky neznámou, ač je to škoda.

Trochu stranou stojí Skype. Slušný protokol pro přenos hlasu, souborů i videohovorů, jevící zatím největší průbojnost ze všech. A mimo jiného umožňuje také textové vzkazy. Pokud mu bývá něco vyčítáno, pak za prvé jeho proprietárnost (i když videokodek VP7 si od On2 může licencovat ledaskdo, kdo vysází kešeni na dřevo) a za druhé fakt, že využívá pro technické zajištění své sítě klientské stanice počítačů. To je řadě lidí trnem v oku, ačkoliv to nejblíže posouvá smysl IM zpět k tomu, co známe od emailů – každý se stará o svou část trasy. Zádrhel? U Skype se staráte o trasu i pro lidi, kteří z nějakého důvodu nemohou jít napřímo (NAT atd), takže dáváte své připojení „všanc“ ostatním. Proč to kritikům Skype vadí? Protože to dělá komerční firma a ne ušlechtilé OS hnutí? Alespoň to umožňuje zachovat poměrně spolehlivě fungující protokol s multiplatformní podporou všech služeb a bez reklam. Pro mne je to přijatelná cena za takovou službu.

Result? Inu, pořádně si nevyberete. Takže používám primárně ICQ a Skype, dnes zhruba půl na půl. Řada lidí už ICQ nemá a jde rovnou na Skype, v korporátní sféře je to běžné a v telco světě řekl bych skoro standard. Přes ICQ a GTalk se dostanu na zbytek těch, co jsou online. MSN/AIM atd nezaujaly. Každému ale podle jeho chuti. Cožpak neplatí, že každý má jiné potřeby? Kupříkladu mne netrápí chybějící integrace s Outlookem, když ho vůbec nepoužívám 🙂

Ve výsledku to znamená, že IM má do spolehlivosti, multiplatformnosti a nezávislosti emailu daleko. Je to jako s těmi sudičkami a socialistickým zdravotnictvím. Všechno je pravda, jen to neplatí najednou.

Ale proč si kvůli tomu nevjet tak hezky do vlasů. Boj za tu jedinou správnou platformu …

Hm, to mi připomíná, že jsem si na MacBooka instaloval Ubuntu Linux 7.10 abych ozkoušel, jak moc je to vážná konkurence pro Mac OS X a Windows. V momentě, kdy mne Ubuntu upozornilo, že musím sjednotit Kořenový svazek, jsem potřeboval veškerou svou představivost, abych instalaci dovedl k cíli. A první dojem? WTF: to v Ubuntu nečetli nic o vyhlazování písma? Vždyť je to hnuuuusnýýýý, tohle jsem toleroval Geosu na Commodore 64, ale to už je dvacet roků!

Ponaučení a spojitost s IM? Ne všechno, co je geekovský, je taky sexy. A ne všechno, co je sexy, je taky použitelný. A ne všechno, co není použitelný, je geekovský.

Přeberte si to, jak chcete …

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

29 komentářů

 • Ta posledni veta nema chybu 😉

 • No ne že bych schvaloval nesmyslné nadávání, ale redakce Živě si za to svým vychvalováním Microsoftích věcí a haněním všeho ostatního může taky dost sama. V poslední době už to, pravda, trochu ustoupilo. Ovšem touto svojí politikou přitáhla lidi, kteří ji pod články jenom nadávají.

 • „Zřetelně vydíme“ Ale Patriku, fujtajxl…

 • Teda… Odstavec #4… „Zřetelně vydíme“ 🙂 Nechci být za hnidopicha ale tohle je dnes už podruhé, co tohle vidím a nevěřím vlastním očím 🙂 Ovšem koukám že publikováno ve 12:22, což bylo, přepokládám, těsně před obědem, tudíž vidina kvalitní a výživné stravy učinila své. Navíc touto dobou se většinou dostavuje i ono pověstné šilhání hlady…

  Ovšem článek přesně vystihující aktuální situaci. Ač nejsem zrovna příznivcem MS (naopak Gates je mi docela sympatický), tak MSN používám také, protože spousta přátel prostě ICQ nemá nebo nezná (šťastní to lidé). Nicméně vzhledem k absenci klienta pro Linux… 🙂 ICQ udržuji jen kvůli té spoustě lidí, kteří ještě nepřešli na MSN nebo Jabber. Na kroku Zive.cz nevidím nic podivného. Každá společnost potřebuje mít možnost kontaktu s klienty 24/7 a to ICQ poslední dobou nějak nesplňuje. A Jabber je zase mezi uživateli Windows málo rozšířen. Škoda že těm komentujícím často schází alespoň špetka zdravého rozumu.

  BTW: proč si kazíte (ano, mohl bych tykat ale jakási výchova a úcta ke starším nedovoluje) zážitek z Linuxu instalací Ubuntu? Každý přece ví, že jediné správné distro je Debian 😉 a Ubuntu je tuším jen zmrzačený Debian 🙂 Stejně tak na tom defaultně běží ten otřesný Gnome. Ehm. Ok, dost spamování pitomostmi.

 • Sorry, ale na tvůj styl jsou to nepodložené žvásty. Hlavně ten poslední odstavec o Ubuntu mi připomíná styl RH.

  Nicméně hlavní myšlenka je důležitá, a to, ať si každý používá klienta jakého chce – s tím 100% souhlasím.

 • Logický výsledek vidím v klientech co umí podporovat více protokolů, jako je například Miranda, takže můžete mít najednou ICQ, Jabber, Skype, MSN atp.

 • Nějak nechápu, proč se v diskuzích pod články vždy objeví někdo, kdo ukazuje na pravopisné chyby. To nám ti češtináři chtejí ukázat jak jsou dobří, že vždy nějakou tu chybu najdou a musí na ní upozornit. Vždy

 • Přesně tak, ať si používá, kdo chce, co chce. Já už drahno let mám Mirandu (původně jen ICQ a Yahoo, dnes navíc jabber a MSN a bez Yahoo). A k tomu Skype, který leckdy přebírá hlavní housle. Každopádně je lepší mít jistotu více různých klientů, protože výpadek může postihnout každého.

  Co se týče češtiny – já jsem za upozornění na hrubky rád a věřím, že ani Patrikovi nevadí (i když byste k němu – jako k cizinci – měli být tolerantnější). 😉

 • Skype nemá offline zprávy a to je opravdu špatné.

 • Ono ani jedna sit nemusi znamenat, ze bude vsechno chodit. Mne napriklad pres ICQ na ruznych pocitacich / systemech ruzne chodi / nechodi posilani souboru…

 • 2 Martin: Nemá? No tak to je ale, když to řeknu mírně, totálně v háji.
  A zkuešnosti autora s Ubuntu 7.10? No tak zaprvé je třeba zvolit KDE 😉 a pak něco řešit. Stáhněte si Kubuntu nebo Mandrivu. Mandriva je lepší v tom, že KDE je primárně podporováno, narozdíl od stále nedotaženého Kubutu.

 • Tedy, tenhle příspěvek mi přijde poněkud slabší 🙂

  K Jabberu – co se spolehlivosti a provozování vlastního serveru týče, přijde mi, že nastavit a rozběhnout jabber server je stejně těžké, nebo spíš jednodušší, než rozběhnout na serveru e-mail. Takže rozběhnout vnitrofiremní Jabber server žádný problém není.

  Když se podíváte na rozptyl platforem, na kterých Jabber klienti běží, přijde mi, že s tou nepodporovaností nadstandardních služeb je to vcelku pochopitelné.

  Za vcelku výrazné nezmíněné plus mi pak přijde server-side integrace rozhraní do jiných sítí – že mohu komunikovat s lidmi používajícími ICQ, aniž bych vůbec měl ICQ klienta.

 • fairman: nemá a opravdu je to v háji.

  Třeba se stane, že někomu pošlu zprávu a on se těsně před tím, než ji pošlu, odpojí. Zpráva mu nedojde a čeká u mě. Teprve když se oba potkáme online, tak na něj zpráva vyskočí.

  Dotyčný si samozřejmě většinou myslí, že mu to píšu v ten okamžik, kdy na něj zpráva vyskočila a hned na ni odpoví, což vede k zajímavým nedorozuměním 🙂

  Skype se z těchto důvodů mezi IM snad ani počítat nemůže.

 • asi takhle – nevím proč bych měl mít spuštěných 10 milionů kecálků proto, aby mě někdo kontaktoval. Když byla jenom pošta a pevná linka, mohli mi poslat dopis či zavolat večer (domu) či přes den (práce). Když přibyly e-maily a mobily, mohou mě kontaktovat kdykoliv a já jim opět kdykoliv (i v jiný čas) odpovím. zasírat si kvůli tomu počítač? ani náhodou. Mohou mi poslat mail a já jim zavolám třeba z voipu, když jsou líní zvednout svůj telefon a když já uznám za vhodné jim zavolat. icq mám, používáme jej na vnitrofiremní komunikaci a úplně stejně bychom mohli používat kouřové signály, pakliže by je podporovala miranda, protože pak je mi použitý protokol zcela ukradený

 • pekny clanok, a s ubuntu neviem, mam uz dlhsiu dobu v merku ho instalovat hlavne kvoli novemu akcelerovanemu rozhraniu. A nejde o efekty ale o ten fakt ze konecne by mohol byt linux pouzitelny. Kde sa mi nebudu objekty rozpadat pri presune okna …

  mozno by bolo pre teba a MAC zaujimava takato vec:
  http://www.howtoforge.com/mac4lin_make_linux_look_like_a_mac

  (ale kto ma na to cas sa s tym hrajkat)

 • K tomu Ubuntu: vyhlazovani pisma samozrejme funguje. Jen je ho potreba zapnout (Tusim Mista->Nastaveni->Fonty) a cosi se automaticky doinstaluje, pokud se uzivatel domniva, ze je k tomu opravnen (to je tusim kvuli nejakym softwareovym patentum v USA).

  Mimochodem, ac muze byt ceske prostredi Ubuntu divne (pouzivaji prilis nove verze programu, a proto si ceske preklady casto delaji sami), tak automaticke aktualizace software i v nem funguji. Na rozdil od ceskeho Mac OS X 😉

  Osobne se domnivam, ze (napriklad) Ubuntu bez problemu konkurovat Windows nebo Mac OS X muze, zalezi spis na potrebach a vkusu uzivatele: kazdy z uvedenych ma jinou mnozinu chyb. Osobne jsem treba nakonec iBook nahradil skaredym Dellem s Ubuntu, protoze jsem po dlouhem a marnem boji usoudil, ze nebudu OS X presvedcovat, aby aspon castecne zacal zvladat veci, ktere v Ubuntu umi tak nejak samo…

 • Tak to mě mrzí, že zrovna u Vás vyhlazování písma nefungovalo out of the box, mi to vždy fungovalo rovnou.

  Pro mě je ten otevřený protokol zásadní, třeba proto, že OS střídám (a co kdybych chtěl mít IM v mobilu). Tohle je prostě správná cesta, i když Jabber v některých ohledech zaostává.

 • jenom k MSN na Macu – jeho vývoj nebyl ukončen, ba naopak, chystá se nová verze (možná to bude Live Messenger nebo tak něco), která bude nejen umět jak většinu „featur“ MSN, ale bude dokonce podporovat i ICQ.

  k začínajícímu flamu o OS – nechápu, proč apple tak kašle na české (resp. jiné než ty, mluvící jedním z asi 10 jazyků) uživatele. Když člověk překousne to, že Mac OS X je anglicky, tak je u mě ten systém vyhrává (ale zas ne nějak závratně, spíš jenom těsně o prsa)

 • Tak já osobně zase raději OS v angličtině. Těch špatně přeložených nesmyslů ve Windows a některých distribucích Linuxu už mi začíná být nevolno. Občas mám pocit, že je dělají stejní lidé, kteří pro TV stanice překládájí filmy.

  „Roger that“ => „Tohle Rogere“
  „Copy that“ => „Kopíruj to“ || „Kopíruji“

  Ehm, tohle už jsem ve filmu slyšel tolikrát, až jsem se úplně přestal dívat na TV 🙂

 • Muj oblibeny nesmysl je z DVD Punisher. Typ poklada klasicky claymore – protipechotni minu se smerovanym vybuchem a na ni je napis „FRONT TOWARDS ENEMY“ coz bylo v titulcich prelozeno jako „PROTINEPRATELSKA FRONTA“. Uhm…

 • patriku, vydávat nechutné ztučnění písem na Macu za přednost je lol. kdyby to dělali správně, tak klidně, ale Mac OS X to nasiluje příliš, takže ruší charakter původního písma. je to líbivé, ale to je tak vše. asi jako když jdeš na diskotéku a pochvaluješ si, že ty basy tak krásně zní…

 • Myslel jsem, že mě Patrik Zandl už ničím nepřekvapí, ale mýlil jsem se 🙂
  Patrik jak ho neznáme: http://linkuj.cz/?id=show&viewnr=4&typ=0&par=33195

  Pokud je to staré, tak se předem omlouvám.

 • Reakce na připomínku Blx. o „hnidopiších“, kteří tak škodolibě upozorňují na pravopisné chyby.
  Je to prosté. Než redaktor odešle článek, který bude veřejně vystaven, měl by si jej přečíst, aby opravil překlepy, a pokud nezvládá pravopis, může využít služeb korektora. Psaný projev se řídí nějakými pravidly. Zjednodušeně, když si půjdete s kamarády zahrát fotbal a dáte gól z ofsajdu, také budou všichni reptat a gól nebude uznán. Pravidla se prostě mají dodržovat. A pokud hráč neví, co je ofsajd, nemá na hřišti co dělat.

 • Ad čudlajs: Já bych to neviděl tak vážně. Připomínky se nesly v duchu přátelského popíchnutí, nikoliv výtek stylu „Jak sis mohl dovolit napsat v článku hrubku???“. IMHO je to krásná hrubka, vzhledem k tomu, že tomu není tak často, co se setkávám s hrubkami na tomto webu.

  Kromě toho se jedná o JEDNU chybu, navíc na soukromém webu. Čtete si někdy články na zpravodajských stránkách? Tam jsou ty pravé perly. Často se mi stává že narazím na chybu, která přímo bije do očí. Tam bych se pozastavoval nad tím, jak je něco takového možné. Redakce, která zaměstnává novináře a korektory, kteří neovládají svůj matřeský jazyk je pro mne ukázkou 100% neschopnosti. Narozdíl od tohoto webu, kde se prostě jednou urodila zanedbatelná chybička.

 • no linux ma ale Amsn je podobny jak MSN program a je to trosku jine ale ma tam pripojeni webkamerku atd ma bezproblemu 🙂

 • Otevrenost jabberu ma jednu zasadni vyhodu, prinasi do oboru konkurenci v kvalite sluzby a klientu, aniz by uzivatele byli omezovani/vazani na jediny spravny software/sluzbu/poskytovatele/platformu. U jabberu si muzete vybrat software, aniz byste musel menit ucet nebo naopk prejit k jinemu poskytovateli a zustat u oblibneho klient, v obou pripadech neprijdete o sve kontakty.

  Ten kdo preferuje svobodnou trzni ekonomiku pred centralne rizenymi monopoly by mel chapat vyhody jabberu a preferovat jej.

  Co se tyce ubuntu, tak nevim jak 7.10, ale vsechny predchozi verze vyhlazene pismo maji a nezdase mi, ze by v teto posledni verzi nebylo.

 • Ad Jabber: Ještě tu nezaznělo, že Jabber (potažmo XMPP) není jenom instant messaging. Protože jde o otevřený protokol, dají se nad tím budovat pěkné věci a vyhrát si s automatizací.

  Rozběhnout instantního překladatele byla práce asi na půl hodiny. Stačilo seskládat pár instatntích knihoven a volně dostupná data a teď mám v kontaktech překladatele. Pošlu mu slovo anglicky a on na mne vychrlí překlad.

  Blahé paměti existoval na jabber.cz TV program (dostupný přes klienta), a existuje spousta dalších pěkných věci.

 • Ten blabol o Ubuntu si mohl autor odpustit. Je uplne jak z klavesnice jisteho Hulana.
  Nejsem zadny fanatik, ale spokojene dlouha leta pouzivam Linuxovy desktop a vyhlazene fonty jsou samozrejmost. Pochybuji, ze by to autor nevedel. Jen proste potreboval vypustit jedovatou bulvarni slinu a nejaka chyba v jedne z horsich distribuci prisla vhod…

 • „Ve výsledku to znamená, že IM má do spolehlivosti, multiplatformnosti a nezávislosti emailu daleko.“

  Spolehlivost – závisí na provozovateli,
  Multiplatformnost – u Jabberu samozřejmá,
  Nezávislost – totéž, je to standard.

  Otázka IM není jen technická záležitost, ale i politicko-ekonomická – viz http://frantovo.cz/blog/?q=jabber-ii-svobodny-trh (trochu systematičtější a strukturovanější text).

  Jabber v dnešní době je jediná správná cesta a proto si zalouží, aby za něj lidi „bojovali“ 🙂 Nikdo si nedokáže představit, že by nešlo posílat e-maily z G-Mailu na HotMail, ale u IM to lidem ještě nedochází, nebo jim to dochází pozdě a pomalu, je potřeba se zbavit tohoto hnusného dědictví (proprietární nekompatibilní sítě). Největší slovo tady mají uživatelé, takže boj za standardizované řešení je snadný – používat ho.