Co kdyby VoIP přešla na vlastní číslování nezávislé na telefonní sítí

Poslední dění ve světě VoIP není nakloněno těm, kteří v této technologii vidí vyvázání se z oligopolních praktik telekomunikačních operátorů, z nichž, co si budeme povídat, se většina chová jako svině. Nároky FCC na doplnění VoIP o povinnou lokalizaci telefonujících a přístupnost nouzové linky znamenají další náklady a nepříjemná omezení stejně jako možnost implementace bedlivého oka velkého bratra.

Regulace VoIP se zakládá na faktu, že VoIP je propojena s telefonní sítí a telefonní síť je regulována. Přenos hlasu po internetu, který nesměřuje do telefonní sítě, samozřejmě regulován nebude, protože tam není možno se vymlouvat na harmonizaci mezi klasickou okruhovou a VoIP technologií. A právě proto se stále častěji objevují myšlenky na vytvoření samostatného způsobu adresování hovorů ve VoIP sítích, které by bylo otevřeným standardem pro všechny VoIP služby. Tak by se VoIP mohla odklonit zcela z obzoru telefonní regulace.

Zmíněná úvaha má své výhody i nevýhody. Hlavní nevýhodou je, že by stávající systém telefonních čísel byl nekompatibilní s novým VoIP systémem adresace hovorů, což by na druhou stranu mohly překlenout brány – i když tu by se jistě regulátoři se svými podmínkami tlačily. Na druhou stranu dnešní způsob telefonních čísel je shledáván již překonaným, telefonní čísla se obtížně pamatují a bylo by zřejmě mnohem lepší používat zapamatovatelná jména podobně, jako v případě DNS záznamů válcují v používání lidskými uživateli doménová jména IP adresy.

Existovaly by tak paralelně dva světy, dva způsoby telefonování. Sice to na jednu stranu vypadá neužitečně, na tu druhou je to ale zase docela zajímavé, protože VoIP telefonování je prakticky všude zdarma v rámci měsíčního poplatku nebo i zcela. Z toho těží služby jako SIP Broker, která umožňuje předávat hovory mezi jednotlivými VoIP sítěmi založenými na protokolu SIP zdarma. Bohužel SIP Brokeru se žádná česká VoIP síť zatím neúčastní, i když seznam zahraničních participantů tohoto „VoIP peeringu“ už je slušná řádka. V rámci SIP Brokeru se vydávají zvláštní VoIP předvolby podobné těm telefonním, fungující pouze z VoIP sítí (všech členských) a nahrazují z numerické klávesnice nedostupný způsob adresace volaného na SIP protokolu. Volání je za cenu volání v rámci sítě VoIP poskytovatele, tedy zpravidla zdarma nebo za hubičku – a to je zajímavé.

Zda se zvláštní adresace pro VoIP rozjede a nakonec i chytne, bude zřejmě dosti záležet na tom, jak dopadnou jednání největších VoIP poskytovatelů s americkým regulátorem FCC o nutnosti lokalizace polohy účastníka. Čeká se především na to, co řekne Skype, Teleo a Vonage. Ale možnost vzdálit tak VoIP bedlivému dozoru regulátorů, je velmi lákavá.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

5 komentářů

  • No vzdyt VoIP siti, ktere pouzivaji vlastni oddelene cislovani je hafo… Jenze co budete treba v Cechach delat s VoIP, kdyz si nebudete mit kam zavolat?

  • Trochu mimo …. čtu občas zdejší čánky a libí se mi, nechápu ale proč autor/ři používají občas tolik sprostých slov ???

  • Nápad je to geniální, ale pochybuju že projde přes lobby mamutích společností. Takovou liberalizaci trhu s telekomunikačními službami by sice naoko chtěli všichni, ale ti kteří tahají za nitky se asi postarají o to, aby k ní nikdy nedošlo. Nebo alespoň ne v takové míře..

  • Castecne by resil problem propojeni VoIP siti system enum164. Pred spojenim hovoru provedu resolvaci a pokud je cilove cislo voip, tak to nesmeruju do PSTN. Ale tim zase vznika zavislost na klasickem cislovacim planu.

  • a co takhe ITAD (hhtp://www.freenum.org) ? To vypadá přinejmenšim zajímavě. Jaký na to máte názor ?