Co jsou to živé fotky

Občas se mi dostane překvapení ze strany, kde bych ho nečekal. Například už delší dobu dumám nad tím, co jsou to „živé foto“ a jak se liší od těch neživých, tedy mrtvých? Tohle novodobé spojení začala před delší dobou používat MobilMania, která si v patvarech a novotvarech libuje (co třeba megarecenze).

Nesmyslnost tohoto novotvaru by mi až tak nevadila. Redakce chce naznačit, že fotky pořídil její vlastní redaktor, nejde o zhusta retušované fotografie výrobce určené novinářům. Co to má s živostí a neživostí společného, jsem sice nepochopil a myšlenkový posun, jímž se redakce dostala k tomu termínu „živé fotky“ mi unikl, ale budiž. Chápu, že používat výrazy jako „Nafotili jsme“ nebo „Vlastní foto“ by mohlo být bráno jako málo vyzývavé.

Zajímavý je posun ve fotkách mobilních telefonů. Kdysi dávno stačila jedna fotka telefonu zepředu plus obligátní snímeček menu telefonu. Pamětníci vědí, že první fotky telefonů jsme na Mobilu dělali scanerem. Telefon se položil na scaner a scanner ho oscanoval. Dělalo to takový typický stín za telefonem, který se blbě odstraňoval. Je to sice primitivní metoda, ale levná (digitál tehdy stál sto litrů, tedy kvartální obrat serveru) a účinná – dokud jsem nenarazil na první véčko. To jsem musel fotit analogem a scanovat fotky. Od té doby si říkám, že s fotkami se musí opatrně, protože vyfotit scanerem telefon tak, abyste stihli celý displej rozsvícený (scaner je samozřejmě na paralelním portu, USB ještě nebylo), to byla honička.

Dnešní trend je zcela opačný. Recenze na Mobilu i MobilManii mají přílohou stovky fotek. Většinou na můj vkus redundantních a působí to na mne až tak, že ty fotky radši přeskočím, nejsa sto se v nich vyznat. Nic proti fotkám, opravdu nic. Ale telefony jsou většinou vyfoceny z nejrůznějších úhlů, což u přístroje, který má prakticky jen dvě strany, je takové dost jednotvárné. Na co může být někomu detail tlačítka na odepínání baterie, když prakticky totéž viděl na celkovém pohledu a ještě to uvidí na dalších třech detailech natočených z dalšího úhlu? Co se všemi fotkami všech položek menu? Opravdu to čtenáři stíhají projít, nebo je to jen zbytečná práce redaktorů? Nebo jde o svébýtné umění?

Někdy mám dojem, že čtenář je zahrnován informacemi, v nichž se musí bez pomocné ruky utopit. Zdá se mi to, nebo opravdu je řada lidí, která ty galerie poctivě prochází?

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

32 komentářů

 • Tenhle příspěvek mi úplně mluví z duše, ať už o patvarech nebo o tunách fotek. Myslím že není moc čtenářů, kteří by si všechny fotky procházeli…

 • Živé fotky jsou patvar? Patricku, viděl jsi někdy televizní zpravodajství? Už dobrých padesát roků se používá "živě z místa nehody", "živě z parlamentu"… Copak jde vysílat mrtvě? Nebuď slovíčkář!

 • [2] To se sice používá, ale "živé foto" jistě neznamenají, že při každém načtení recenze mobilu jsou ty fotky "právě čerstvé". Jestli to srovnáváš s "živě z místa nehody", pak tomu odpovídají jen takové stránky, co mají např. server hostingové společnosti, kde skutečně při každém načtení jsou aktuální snímky z bezpečnostních kamer.

  Já osobně vždy nadávám, když hledám fotografie nějakých periferií apod., protože z jedné mrňavé se toho opravdu moc nepozná. A ne vždy je možné zajít do nejbližšího krámu a podívat se na to vlastníma očima. Takže proti detailnějším fotkám a více pohledům nejsem, ale přehánět se to taky nesmí :)).

 • mne tiez vadi kopec fotiek priamo v recenzii. Ked chodim napr na mobilmaniu cez PDA alebo smartphone pouzivam textovu verziu. Kym sa tie obrazky nacitaju celkom to trva. Tiez si myslim, ze by stacilo iba zopar fotiek a nie cele stado zbytocnych fotiek toho isteho.

 • Patricku, na novotvary máme rozdílný názor. Myslím, že to s nimi zase tolik nepřeháníme, s živými fotkami a megarecenzemi jsi myslím vyjmenoval všechno. Megarecenze je taková naše obchodní značka, sám vidíš, jak jsi si ji zapamatoval.

  Fotek je dost, s tím mohu souhlasit. Ale stále máš možnost klepnout na pohledy zepředu a zezadu, které jsou vždy na začátku. Recenze jsou teď mnohem delší než dřív a fotky slouží pro členění textu. Kdyby tam nebyly a pracovali bychom jen s mezinadpisy, myslím, že by do konce rozhodně nedočetlo tolik lidí jako teď.

  Recenze mají výrazně delší životnost než jiné články. Lidé se k nim vrací, čtenost setrvává, nekončí tím, že článek zmizí z titulky. Věřím, že při rozhodování o koupi telefonu si někdo prokliká i ty detaily. A jsem rád, že mu je nabídneme.

  Je to třeba práce navíc. Při dávkovém zpracování je ale už celkem jedno, jestli uděláme fotek deset nebo padesát. Časově to není o tolik náročnější.

 • S timhle nejde jinak nez souhlasit!

  Patvar "zive fotky" jsem uz mobilmanii v diskusi omlacoval o hlavu nekolikrat, jelikoz je to neco absolutne zcestneho. Ziva fotka, jeste bych bral, kdyby byla nejak animovana a hybala se.

  V tom jejich vyznamovem podani je to ale naprosty nesmysl.
  Nevim proc nepouzivaji neco smysluplnejsiho, co by take mohlo mit nadech bombasticnosti "Nase puvodni fotky, originalni, autorske, …" … ale zive?

  Jinak ty clanky venovane jen displejum preskakuju jak na mobilmanii, tak na mobil.cz.

 • [6] Také proto, že vaše návrhy jsou dvakrát delší než „živé“. A v titulku, kde to je obvykle podáno jen jako dodatek, je délka velmi důležitá.

  Jinak "původní" je trochu nejasné, "originální" znamená, že jsou od výrobce, "autorské" je v tomto ohledu divné slovo. Značka "Živé foto" plní svůj účel.

  Tato diskuse mi trochu připomíná hádky, jestli se u Eurotelu opravdu člověk může opřít o signál.

 • možná nejsem takový filozof jako Patrik, ale nechápu, proč by mělo speciálně na neomezeném médiu typu Internet vadit 50, 100 nebo třeba 1000 fotek (pakliže samo nejde o napadání konkurenčního serveru)… většinou si taky přečtu jen recenzi a zvětšim si dvě tři fotky, ale když jsem chtěl koupit t610 přes net, tak jsem si otevřel fotky všechny, včetně těch displejů, a snažil se vše pečlivě prostudovat. trvanlivost těchle recenzí je fakt delší.

 • [5] A co třeba vlastní fotky? Každopádně souhlasím s Patrickem. Jazyk je strašný (na Mobil serveru ale většinou ještě horší) a používání těchhle rádobybombastických titulků je děs. Nejvíc mi vadí zejména to, že z toitutlku mnohdy vůbec nepoznám, o čem bude článek.

 • [9] Živé mi připadají lepší.

 • [8] Pod to se podepisu, pri beznem cteni staci nahledy co jsou v clanku. Kdyz jsem telefon kupoval ,tak jsem si take otevrel vsechny, nebot nakup probehl, jako se vsim, pres Internet a fotky s ruznych pohledu mohou predejit neprijemnemu prekvapeni po otevreni krabice.. takze MM to dela dobre 😉 jenom mozna by vsechny fotky mohly byt v jinem clanku, jak tu nekdo pise v pripade textove verze a cteni pres PDA/mobil je to natahovani stovek fotek na konci clanku "otravne" 🙁 ve web verzi je to v na samostatne strance a to je dobre vymyslene, v textove to mate zatim nedomyslene…

 • Já bych řekl, že s množstvím fotek je to jako s jakýmkoliv jiným obsahem na interentu. Když nás nezajímá, můžeme ho s úspěchem ignorovat a třeba jednou přijde chvíle, kdy ho budeme potřebovat a on tam bude…

  Živé fotky. To je asi skutečně nejlepší možné označení. Je jasné, že významově to není úplně ono, fotka nemůže být živá už z principu, ale opravdu nevím, čim to nahradit při zachování krátkého slova.

 • Jelikož nejsem žádný velký jazykář, tak je mi celkem jedno jaký ten termín je, hlavně že vím co se pod tím skývá, což u mobilmanie vím přesně.

  Co se týče počtu fotek, internet je médium, kde se nemusí šetřit místem. V "megarecenzích" Marek L. aspol. často obrázky používá k rozdělení textu, takže spíše ještě přispívají k přehlednosti. Chytré je dělat tu poslední kapitolu s galerií, aby se zase ten text nepřehltil úplně.

  Souhlasím ale, že to má velkou nevýhodu při čtení na mobilních zařízeních. Textovou verzi mobilmanie (v tomto mobil.cz nyní pod idnes velmi pokulhává. 🙁 ) čtu na n6230 bez problémů, pouze megarecenze mi telefon odmítá otevírat pro příliš mnoho obrázků.

 • Terminu "ziva nahravka" asi bude rozumet kazdy, ze se jedna o zaznam koncertu. Takze pod nazvem "zive foto" bych analogicky ocekaval, ze je mobil detailne vyfoceny, jak ho nekdo pouziva nebo predvadi, treba na tiskovce, nebo alespon je zasazeny do prirozeneho prostredi. Ted jsem se namatkou podival, jak vypada "zive foto" na Mobilmanii (Nokia 8800). Pokud tim nekdo chtel naznacit, ze to napriklad je focene narychlo a nikoli ve studiove kvalite, tak je to opravdu matouci vyraz. Neni to nahodou podprahova reklama na Zive?
  :-))

 • [14] jj, to souhlasím. Mobil.cz tam má ten telefon vyfocen alespoň v ruce. Ony ty čistě sudiovky nejsou všechno!

 • Osobně proti výrazu "živé fotky" nic nemám, jsou to prostě fotografie dělané, když jej mobilmaniáci měli v ruce, žádné studiové fotky s vylhanými odlesky, matem atd., prostě "naživo". Navíc CPress jako vlastník značky Živě má neodiskutovatelné právo a z hlediska PR bych řekl skoro i povinnost slovo "živě", "živé" atp. co nejvíce propagovat.
  Megarecenze je také myslím dobrý název – je to prostě recenze na více stránek, rozsahem opravdu Mega – to co předvádějí na Mobilu je proti tomu krátká bleskovka. Opět z hlediska PR je to také myslím dobrý název a vůbec mi to nepřijde jako patvar, ale slovo vytvořené naprosto v souladu s pravidly.
  A že je tam tisíc fotek? No a co! Většina z nich je v separátní poslední kapitole, určitě sám dobře víš, že když chceš pořádné fotky do článku, tak jich musíš udělat padesát, aby si z nich pět nejpříhodnějších k textu vybral. A proč tam teda rovnou nenahrát všech padesát, nestojí to téměř nic. Foťák má sice jen dvě strany, ovšem důležité je někdy fotit i bok (ovládací tlačítka), spodek (konektory), vrch (infrared), a u véček a vysouvasíc pak ještě otevřený a zavřený stav. Pro zobrazení kvality displeje je pak nutné fotit na dením světle (odlesky), pro noční použití pak fotit podsvícení ve tmě. Krom toho má telefon kvadrilion různých obrazovek, které jsou občas něčím zajímavé (hry, nové funkce, chyby v překladu …) či typické (kalendář atp.)
  Prostě IMHO má Mobilmania nejlepší redakční systém v ČR (ba dokonce ani ve světě nevím o ničem, co by pro mě bylo tak dokonale přehledné) a skvělé zpravodajství.
  Vím Patricku, že Mobil je tvoje dítě, jenže od té doby co jsi odešel se tam nezměnilo snad vůbec nic a nebo je to spíše horší – recenze tam nejsou vůbec žádné, spíše jen rychlé představení, katalog mobilů – dříve chlouba – tam není už vůbec, zato Mobilmania jej dovedla k dokonalosti, … Prostě zůstává o pět let pozádu a vůbec se nedivím, že jej Mobilmania už předstihla v návštěvnosti a stále roste.

 • Ono i to živé vysílání třeba v televizi dost hapruje. Už i nad tím jsem kroutil hlavou. Doslovný překlad na tomhle místě se mi nezdá dobrý. Dřív to byl sice dlouhů, ale srozumitelný přímý přenos (o značce PP každý věděl co znamená).
  Za těch deset let už to ale televize slušně protlačily :-/ Pokud jde o fotky, pojmenování třena "Naše foto" místo "Živé foto" by se mi líbilo více. Dokonce ušetříte písmeno 🙂 Už jen proto, jít příkladem.

 • [5] Megarecenze je magablbost megaredaktoru. BTW jeste jem nevidel gigarecenze a terarecenze mozna ze peta nebo exarecnze by byla megadobrá a nebo gigadobrá? Možá že je to celé jen megablbost.

 • můj názor… "živé fotky" mi nevadí, je to blbost, to se už nedá říct o tunách fotek, myslím, že by měli být zvlášť, např. v textové verzi se načtou úplně všechny a pak to ztráci smysl (textová verze je snad pro pomalejší připojení ne?).
  jinak mě osobně vadí i to, jak jsou recenze dlouhé, ani nevím kdy naposledy jsem si je přečetl celé…
  nechápu proč se dnes popisují pořád všechny funkce pořád dokola, uvítal bych jen rozbor novinek nebo popis toho co není…

 • mimochodem titulek dnes na Mobil serveru: "Siemens CX75 živě – nadupaná střední třída".

 • [7] argumenty beru. Že autorské není jednoznačné, originální možná také ne. Ale jako ještě nejasnější vidím vaše "živé" fotky. 🙂
  Prostě si nemůžu pomoct, ale imho to vůbec nevyjadřuje to, co si přejete aby to vyjadřovalo a za jakým účelem to používáte.

  Mimochodem, co třena použít "naše fotky"?

 • [20] mam takový pocit, že v tomhle mobil začal s malým spožděním opisovat.
  Mobil živě …. pod tím si představím, že výrobce právě teď, on-line, provádí prezentaci nového mobilu. A redaktoři jsou na místě a živě tvoří reportáž.

 • [13] textová verze mobil.cz, po začlenění do redakčního systému idnes je fakt příšerná. Až hanba.
  Dřív jsem si na PDAčku, nebo telefonu otevřel stránku a v pohodě se proklikal články. Včetně pár bannerů.

  Teď se mi načtěš nějaký nesmyslný seznam včech možný, ale spíš nemožných rubrik, podrubrik a jeste hloubeji zanorenych rubrik a k clankum abych hledal cestu podle mapy.
  Coz mne donutilo tenhle server v textove verzi necist.

  Coz mne mrzelo celkem dlouho.
  Alespon ze mobilmania z tohodle pohledu vypada stabilne, ze by mohla svuj redakcni system jen zlepsnovat, ne misto nej nasadit nejaky polotovar vhodny pro neco jineho.

 • Lepe vice fotek nez mene – ctenar sledujici novinku se podiva na to co chce (pak je samozrejme dulezity uzsi vyber obrazku k textu), ale ctenar rozhodujici se co koupit oceni kazdy zaber, zejmena stovky displeju s menu/alikacemi.
  Daleko vic by mi vadil design a zejmena velikost neoptimalizovanych stranek na mobilmanii – to je to co vlastni cteni znechucuje nejvice, prestoze pouzivam rss a oteviram kazdy 20ty clanek.

 • Myslím si, že počet fotek nikoho neobtěžuje, kdo je nechce, ať si je neprohlíží, kdo je chce, ať si je prohlíží.
  Internet je přece o svobodné volbě, ne?

  Petr

 • [18] A ty jsi megatrouba s pikomozkem co si plete hodinu fyziky s beznym zivotem. Kdyz mas nekomu pujcit "kilo" davas mu tisic a pri slovu litr hledas odmerny valec.

 • Na vysvětlenou..

  megarecenze = miliontá recenze

  živé fotky = opak mrtvých fotek

 • [26] je krasny ze jsi taky vzpomel na predpony je krasny ze jsem te donutil premyslet. Splnilo to ucel.

 • Proč se MM a MS používají "živé" fotky? Tipnu si že proto, aby jedna redakce ukázala druhé, že má něco, co ta druhá nemá. Na obou serverech jsou totiž "živé" fotky většinou synonymem pro "nafocené ve spěchu, za špatných podmínech a podle hesla čím více tím lépe" než kvalitními fotkami. Pro první dojem z mobilu to stačí, ještě že do recenzí dávají redakce kvalitnější fotky než ty "živé".

  Nevím jak ostatním, ale mně je jedno, jak jsou ty fotky označené, pokud to nejsou ty tmavé příšery převzaté z nějakých fór v zahraničí, kde to fotí ještě větší jelita nejlépe ze svého "megapixelu" v mobilu, tak se na ně rád podívám, i kdyby byly označené jako mrtvé.

 • [5] ano omnoho narocnejsie je vybrat z 200 fotiek vyfotenych samotnym autorom textu a tieto vypichnut do sveta.

  a je to este narocnejsie ako si na fotenie "veci" zobrat aspon fotoamatera 😉

  v dnesnej dobe digitakov sa uz proste nehrame na profesionalnych fotografov v redakciach 😉 (a mozno sa mylim a je to samozrejmost) 🙂

  na druhu stranu, nie je nic lepsie ked si k mobilu, ktory ma zaujima najdem aj fotogaleriu, kde je detailne zo vsetkych stran odfoteny, no blizim sa skor k Patrickovi – stacili by mozno aj tri-styri skvele fotky samotneho stroja v HQ. A mne osobne este nejake zabery s porovnanim velkosti s niecim inym. Z galerie o 50 fotografiach malokedy prejdem viac ako 10 fotiek (este ze existuju nahlady).

 • [26] teda ty jsi mu to nadal, uplne velkej kluk jsi. 🙂

  [27] Je fakt, ze na tom neco bude. 🙂 Mrtva fotka, ta ktera zobrazuje neco co je uz zbytecne ukazovat, prezite, zname. Takze ziva fotka ukazuje neco, co ma jeste smysl nafotit.
  Mozna se jeste dockame cerstvych fotek, cool fotek, nebo svěžích fotek. 🙂

 • [31] Dík že ses mne zastal náčelníku 🙂