Co ještě do mobilu? Co takhle FM vysílač…

O víkendu jsem koukal na anketu na MobilManii, zda by se lidem v mobilu více líbil MP3 přehrávač než fotoaparát – zatím v ní vede s mírným náskokem MP3 přehrávač. Já jsem pro foťák, ale to jen tak na okraj a nemám obecně platné argumenty, prostě nemám kde MP3 z přehrávače poslouchat – v metru je taký randál, že není slyšet nic (alespoň já tam hudbu moc nevychutnám), v práci a doma mám věž. A Dita mám iRiver, tak jí je to jedno.


Pak jsem se díval na Sandeepův weblog, kde se klade podobná otázka – co ještě nacpat do mobilu? A Sandeep navrhuje natlačit do něj ještě FM vysílač. Ne přijímač – ale vysílač. Prostě byste mohli na FM vlnách vysílat, co právě v telefonu posloucháte – telefonní hovor, hudbu atd. Jmenuje se to iTrip a vyrábí to společnost Griffin Technologies. Bylo by to takové levné hlasité hands-free. Bohužel u nás nelegální. Sandeep poukazuje na to, že pro iPod se vyrábí takovéto dodatkové zařízení, které na FM vlnách vysílá to, co iPod přehrává. Bohužel to funguje pouze pro iPody.


A bohužel, jak už jsem zmínil, v ČR není povoleno (safra, jestli se nepletu) vysílat na FM vlnách ani s těmi 100 mW, jak to takováto zařízení dělají. A já už mám s FM vysíláním u ČTÚ vela vrúbkov na to, abych si přidával další. Takže s FM vysílačem asi nic nebude… 🙁

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

4 komentáře

 • Co ještě so mobilu? Přece Klíčenku! Proč tahat na klíčích dálkové ovladače od vrat, dveří, auta a všeho možného? Kyž stačí přidat tuto funkci do mobilu. Nebo použit mobil jako klávesníci a přidat minivysílač podobně jako citovaný http://www.griffintechnology.com/products/itrip/…. Například mnoha postiženým by to velmi usnadnilo život, mít vše ovládání v jednom. Včetně komunikace mobilu s domácím vrátným bezdrátově, jako přenosný domácí telefon, např. DECT(na jiné frekvenci než GSM). Jenom v naší malé neziskové oranizci http://www.zbb.cz vím o stovkách zájemců.

 • Doporučení CEPT „ERC Recommendation 70-03 Relating to the Use of Short Range
  Devices (SRD)“ v poslední verzi ze dne 17. listopadu 2005 zavádí dále v části Annex 13
  nové pásmo 87,5 – 108 MHz s vyzářeným výkonem do 50 nW e.r.p. a kanálovou roztečí 200
  kHz pro bezdrátové akustické aplikace. Důvodem tohoto rozšíření využití je poptávka po
  zařízeních velmi malého dosahu, jako jsou hands-free sady do vozidel, využívající pro
  komunikaci autorádia. Maximální povolený výkon nepřevyšuje běžné povolené nežádoucí
  rušení spotřebičů a neohrožuje proto rozhlasové vysílání v FM pásmu.

  Více ve VO-R/10/05.2006-22

  (Používám takovýto vysílač (universální) s 3,5mm jackem (dosah cca 30 metrů uvnitř cca 100 metrů vně))