Co je za zpoplatněním WiFi frekvencí v Česku

V MF Dnes vyšel článek můj a Pavla Novotného o tom, že české Ministerstvo obchodu a průmyslu chce zpoplatnit používání dosud nelicencovaných frekvencí, jako jsou ty pro WiFi nebo pásmo 10 GHz. Byli bychom první stát na světě, který tyto frekvence zpoplatní. Doporučuju dnešní MF Dnes koupit, je to hodně důležitá věc, která nám zadělá na problémy mnoho let dopředu. Nejenom, že internet skokově zdraží o stokoruny, ale hlavně přestane být v některých regionech, kam nesahají velcí operátoři, dostupný.

Co je za zpoplatněním nelicencovaných pásem, co se do novin nevešlo a co jsou jen moje osobní dojmy, které už nemusí nikoho zajímat?

Zkrácená verze: Soudím, že zpoplatnění iniciovalo vedení O2. Jde o Kellnerův boj o to, jak vydojit zpět peníze, co uvalil do O2. Plus snaha bývalého předsedy ČTÚ Pavla Dvořáka do vedené této instituce se vrátit.

Dlouhá verze:

O2 je v prekérní situaci. Počet uživatelů přes DSL spíše stagnuje, než roste, více jak třetinu trhu s fixním připojením k netu obsluhují firmy přes FWA, tedy především přes WiFi pásmo s páteřemi postavenými na bod-bod technice v 10 GHz nelicencovaném pásmu. Navíc DSL je ve slepé uličce, další technický posun k dnes již obvyklejším mnohadesetimegabitovým rychlostem je u něj obtížný. Lidi krom toho zhusta raději platí místní regionální firmičce, než arogantnímu O2, chtějí dobrou rychlost, na kterou DSL s dosahem v řádu stovek metrů prostě nemá. A vykopat a položit optiku, na to zase nemá O2. České O2 bylo v době prodeje do rukou PPF technologicky podinvestované o minimálně miliardu euro vůči úrovni ostatních částí O2 v EU. Zkomplikovat situaci regionálním ISP zavedením úředních obstrukcí by způsobilo, že celá řada jich by vyslyšela nabídku O2 na prodej firmy, nebo by zdražila. Za stávající situace O2 neumí dávat dostatečně atraktivní nabídky, navíc akvizice jsou pro něj velmi nákladné organizačně, ani ne tak těmi odkupy.

To byla první část skládačky. Teď ta druhá. Jak vlastně PPF k O2 přišlo? Dalo nabídku na odkup a sdělilo centrále O2, že je rozhodnuto na český telco trh vstoupit tak jako tak, což obnášelo účast v tendru na mobilní frekvence LTE a balík GSM frekvencí. Jenže jednání se táhla, vypadalo to, že nákup frekvencí se podaří PPFce překazit, protože trojice operátorů nebyla vůbec nadšena. Pak zasáhl tehdejší předseda ČTÚ Pavel Dvořák, když aukci bez jediného vysvětlení zrušil. Bylo jasné, že PPF koupí frekvence za mnohem lepších podmínek, celá aukce běžela od znovu a centrála O2 podlehla – dobře věděla, že cena O2 pro PPF po proběhlém LTE tendru podstatně klesne, ba bude obchod nemožný. A tak prodala se slevou, která PPFce zjevně vynahradila vynaložené úsilí. Otázka, proč Pavel Dvořák aukci zrušil, když z hlediska výnosů pro státní kasu se vyvíjela fajnově, zůstává zatím nezodpovězená. PPFce to ale pomohlo.

Koncem loňského roku ČTÚ zpracovávalo Strategii správy kmitočtového spektra, přičemž vypořádalo všechny připomínky dotčených osob a materiál odeslalo v říjnu 2014 nadřízenému MPO, které je mělo posunout do vlády. Tolik standardní postup (ČTÚ nic do vlády dávat nemůže, na to jsou ministerstva)

Jenže počátkem letošního roku se stala zajímavá věc. MPO poslalo zpět materiály s drobnou změnou. Poplatky se nově netýkají jen licencovaných, tak jako dosud a jako všude na světě, ale i sítí nelicencovaných. Tedy především WiFi a 10 GHz, ale vlastně jakýchkoliv, třeba i ISM 433/868 MHz. Což je mimo jiné v přímém rozporu s legislativou EU a snahou EU naopak vystrčit co nejvíce frekvencí do nelicencovaného pásma, ačkoliv materiál tvrdí opak.

Otázka je, jak se tam ta věc dostala a zda to není překlep. Zdá se mi, že není a že se tak stalo docela snadno, přes nehonorovaného poradce MPO Pavla Dvořáka. Pro to, že to byl přímo on, kdo do dokumentu změnu doplnil, není ovšem listinný důkaz. Shoda se zájmy O2 v případě stávajícího člena rady ČTÚ a tedy člověka zodpovědného za regulaci telekomunikačního trhu, je až zarážející.

Pokud by celá věc prošla, mělo by to pro pana Dvořáka zajímavý dopad, na který možná nikdy nepomyslel. Najednou by mu bylo O2 i pan Kellner zavázáni. A jelikož situace je dobře odbavená směrem k ministerstvu financí (příjem pro státní kasu) i MPO a PPF dobře umí politiky a zejména ČSSD, mohlo by se stát, že při hlasování o předsedovi ČTÚ by nejvíce hlasů získal právě Pavel Dvořák. Jeho návrat na post předsedy ČTÚ by byl tragédie – období jeho ne/činnosti bylo obdobím nejhoršího stavu telekomunikačního trhu a jeho masivní stagnace v Česku od zrušení monopolu SPT Telecom. Ale to snad jen straším, i když bych řekl, že stávajícímu předsedovi ČTÚ Novákovi se bude klepat ruka, až bude regionálním ISP psát, že jim vláda nařizuje cvakat za WiFi.

MPO se brání, že je to interní úvaha. Abychom si to upřesnili, je to poněkud nestandardně a meziresortně projednaná úvaha, která je těsně před odesláním do vlády ke schválení, kde je předjednána její podpora. S ohledem na to, že nemusíme být ve světě za šašky s historicky prvním licencováním nelicencovaných frekvencí a rádi bychom internet spíše rozvíjeli, než ničili byrokratickými obstrukcemi, by bylo lepší, kdyby tam ani neodešla. A za panem Dvořákem se definitivně zavřela voda.

Tak a to je asi všechno, co jsem k tomu chtěl dodat.

 

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

40 komentářů

 • Mě na tom nesedí jedna okrajová drobnost:
  „Zkomplikovat situaci regionálním ISP zavedením úředních obstrukcí by způsobilo, že celá řada jich by vyslyšela nabídku O2 na prodej firmy, nebo by zdražila“

  Proč by tedy O2 nyní odepisovala Internethome skoupené firmy a posílala dopisy s nuceným převodem na ADSL? To je snad v rozporu s předpokládanou nabídkou, ne? Nebo je to myšleno tak že je skoupí a pak přemigruje na ADSL?

 • Já si pamatuji, jak jsme si v roce 2002-2003 zaváděli WiFi Internet především proto, že O2 nemělo zájem přivézt k nám ADSL. Teď zájem mají, ale to zas nemáme my.

 • Internethome skupuje především databáze zákazníků, infrastruktura už je jen bonus na závěr. V případě, že firma technicky funguje, nechávaj to běžet na wifi, pokud jsou to šašci a WiFi je zbastlená a vyžaduje velké náklady na údržbu, radši to zrušel a koncáky přehoděj na vdsl.

 • @David
  V rozporu je to jen napůl. S koupí firmy kupuješ i zákazníky.
  Když O2 nevyšlo prosté přetahání lidí na DSL, protože spousta lidí prostě přešla k jinému bezdrátovému operátorovi, tak zpoplatnění licencí vyřadí další konkurenci a lidem co bez internetu nemůžou být prostě nic jiného nezbude.
  To, že je spousta míst, kam O2 nedosáhne a spoustu lidí to odřízne od sítě úplně (pochybuji, že se O2 bude obtěžovat dělat nové rozvody pro malé vesnice a těžko nechají wifi spoje, které si zdražili 🙂 ), jim je očividně ukradené.

 • Pořád nedokážu pochopit tu dedukci v článku že by O2 měla pak ty firmy skupovat, když nyní činí opak a zákazníků v Internethome co vím se postupně plošně zbavuje. Chápu že s firmou se kupují i její zakazníci (tak jako chápu že auto se většinou prodává s koly a motorem). Ale nechápu důvod proč by O2 měla skupovat něco co jí stejně spadne do klína napůl samo zdarma – tam kde ADSL bude použitelné aspoň nějak a zároveň nebude jiné nejlépe optické „neomezené“ připojení se k ní lidi stejně připojí sami. Tohle jsme chtěl osvětlit.

 • Pakliže to projde, lid Český povstane a vyjde do ulic, nakonec by mohla padnout i vláda… Maďaři už mají podobnou zkušenost za sebou.

 • Teď už mohou nabídnout připojení všem – když to nepůjde přes DSL, tak přes LTE. Takže likvidace konkurence se jim hodí víc než kdy jindy. Bude ostuda, jestli tohle projde. Kellnera hnát svinským krokem pryč než natropí další škody! Ať si podniká v Rusku a Číně…

 • Přesně tak, Internethome byl jen mezikrok, jak zákaznické báze přemigrovat na standardní O2 služby.
  Bohužel, ne všude to lze. Třeba u mně doma, na hranici Prahy ..
  O2 ADSL s rychlostí 3,5 mbps / 256 kbps. To jsou rychlosti, které by byly zajímavé možná před 10 lety. Ne dnes.

  Proto mi nezbývá, než být u lokálního wifi operátora. I když z něj nijak 2x nadšenej nejsem. Mám tu sice krásné pokrytí LTE, s rychlostmi okolo 40 mbps. Ale, LTE není fixní konektivita. Chci mít Internetovou linku doma, s veřejnou IP adresou, abych se domů dostal na NAS. Abych mohl bez starostí koukat na VoD IPTV služby. Pouštět si internetové rádio, sledovat iVysílání, nějaké ty seriály z Voyo, abych nebrečel, když se mi zaktualizuje kancelářský balík v tabletu a notebooku, protože mi vyčerpá FUP.

  A ono ty nabídky mobilních operátorů, s náhradou pomocí LTE služby, byť ve variantě jakoADSL, pořád je to bída. A vždycky bude. Rádiová síť na to tu kapacitu nikdy nebude mít.

  Podobný nápad zákonodárců by věřím znovy vyhnal desetitisíce lidí do ulic. Jako v tom Maďarsku.

 • @
  Internethome co vím by mezikrok být neměl – tehdy Španělská matka uvolila cca 500mil vrámci různých celosvětových projektů (prostě dané pobočky mezi sebou soutěžili/předkládaly projekty celosvětově). No a O2 ČR dostala 500íčů na hraní (skoro přirovnání jako dotace z EU). Tak si hráli skoupili většinou dobře zajeté lokální firmy jednu supermalinkou cca 500lidí zkusili už před lety přemigrovat na ADSLko a to se jim nepovedlo, tak si lámali cenovými kotrmelci hlavu dál až přišel Kellner a utnul to – buďto ADSLko nebo klienti táhněte. Jak to mají s optikami těch firem nevím – to by bylo hodně vtipné:). Ale nedokážu vnitřně vstřebat ten předpokládaný záměr koupit pak něco co můžu dostat skoro zadarmo. Daleko vhodnější by bylo Internethome si držet a přemigrovat jej až ve chvíli kdy ostatní jsou díky lobbingu/vládě/ČTU na dně. Minimálně tak nenechát lokální nenažrané ISPíky bažit na tom přechodu, kdy dost lidí přejde k jiné bezdrátovce v okolí.

 • Operátorům ale nejde o to, aby lidem nabídli službu jakou oni chtějí. Jim jde jen o to, aby mohli každý měsíc inkasovat prachy a aby inkasovali podstatně víc, než na kolik je provoz služby přijde. A když vyruší konkurenci, bude to jednodušší a výdělky budou vyšší. Jestli tohle stát dovolí, tak to už je na defenestraci. Oni si ale ti ministři, úředníci a poslanci asi neuvědomují, že internet má dneska kdekdo a až lidem dojde, jak s nima chtějí odrbat…

 • @tRest
  to jako vyjde cca 2000 poskytovatelů internetu do ulic? A kde bude zaparkovaných těch cca 500-800 prémiových značek aut milionářů? Hodně vtipné. Tím že nezavedli tu sektorovou daň která na telco sektor u nás byla zvažována a raději to zkoušejí selektivně na volné frekvence to naoko nevypadá vůbec jako špatný nápad – pro Kellnera:).

 • Tento chystany lobbing PPF zdrazi Internet nekolika stovkam tisic subsriberu, tipuji prevazne domacnosti. To by nejake nepokoje vyvolat mohlo.

  Jednak kvuli vlastnimu zdrazeni, druhak takto okate propojeni vrcholneho predstavitele klausova kapitalismu z 90. let s aktualni vladni strukturou by mohlo hodne lidem pripadat tezko stravitelne. Stejne tak aktulani vladni struktury by se od firem typu PPF a jejich zajmu rady distancovaly, alespon medilane.

  Tahe lumparna ma sanci projit jen pokud by jeji pripravy probehly potajmu. Coz se doufam nestane.

 • Tohle je téma do večerních TV zpráv a na titulky deníků. Ale PPF s Mlynářem to ošetří takže se to nikde moc neobjeví. Vůbec je divný že to otiskli v Dnes… Asi tam taky někdo dostane za uši.

 • To se mi strašně líbí, jak MPO říká, že jsou to úvahy. Kecy v české kleci.
  Je to už druhý článek na podobné téma, jedná se tedy o dělostřeleckou přípravu, jestli to občané sežerou. Bude třeba vyrazit na poslance a senátory. V MaĎarsku to chtěl Orbán na celý internet. Halt Maďaři jsou ohnivější, tak mu vymalovali nějaký úřad. U nás bude alespoň třeba poslance obeslat korespondencí.

 • Tak tohle mě vážně nadzvedlo a nenechává mě klidným. Rozhodně se přidám do případných protestů i pokud by měly mít podobu Maďarska.

  Co to pro mě znamená? …..
  Začal jsem stavět dům a samozřejmě bych rád v novém domě nějaký ten internet, nejen pro to, že internet je důležitou součástí mé obživy, ale také bych měl rád přístup k informacím. Televize a rádio jsou dosti omezené kanály, co se týče informací oproti internetu.
  Když jsem tedy začal zjišťovat, jaké jsou možnosti připojení k internetu v naší obci, tak jsem zjistil, že WIFI ISP je jediná možnost. Po zkušenostech bych se rád WIFI poskytovatelům vyhnul a měl raději stabilní ADSL, ale bohužel po telefonátu do O2, kde mi bylo vysvětleno, že se jim nevyplatí protáhnout kabel ze stávající zástavby k našim 15ti novostavbám, mi nic jiného než připojení přes WIFI nezbývá.
  A teď toto…WIFI bude v té lepší variantě drahé jak pes nebo nebude vůbec a já a mí sousedé budeme bez internetu :-/

 • Týká se to tedy nás, domácností, nebo velkým providerům na páteřní síti?

 • Týká se to i nás domácností. 10Ghz pásmo používají prakticky všichni Wifi ISP a ti budou muset zpoplatnění nějakým způsobem promítnout do koncových cen za internet. Pro velkou spoustu lidí to bude znamenat mnohem hůře dostupný internet.

 • Myslím si, že Patrick Zandl se v úvahách dopustil několika mylných předpokladů a rád vysvětlím, proč si myslím, že to nemusí být právě nebo pouze jen PPF, která je v pozadí aktuálního dění.

  1. předpoklad: Dvořák úmyslně zmařil první aukci LTE kmitočtů.
  … nevyjasněný pocit, že první tendr kmitočtů použitelných pro LTE byl zrušen právě a jenom proto, aby to vyhovělo PPF při jednání o koupi podílu v Telefonice O2 Czech Republic a.s. je mylný nebo nepřesný.

  Role předsedy ČTÚ pana Pavla Dvořáka při zrušení původního tendru je popisována tendenčně a zcela nepřesně. PPF ze zrušení tendru sice částečně profitovala, ale cena kterou musela zaplatit za kupovanou firmu v eurech to kompenzovala díky změně kurzu koruny ze strany intervence ČNB.

  Hlavní důvod pro zrušení tendru byl ale přece úplně jiný. Schválené podmínky původního výběrového řízení ve formě aukce (tedy tendru, chcete-li), byly takové, že umožňovaly neustálé protahování aukce, neustálé navyšování a pokud by někdo z operátorů nebo investorů přihlášených do aukce nadále přihazoval, tak by se nikdy neskončilo. Mohlo by se bývalo stále přihazovat ještě dnes a ještě dnes by nikdo žádné kmitočty nemohl fakticky použít. Tato nekonečná aukce bez rizika – to byla situace, která vyhovovala především tehdejším stávajícím operátorům sítí GSM a UMTS. Nikdy by z nich český stát stejně ony nesmyslně vysoké jakoby vydražené ceny za kmitočty nedostal, protože neexistovala žádná povinnost vydraženou cenu zaplatit. Možná by nakonec propadla nějaká směšně nízká kauce, ale to je vše, co by stát z celé aukce získal. Nikdo nechtěl ustoupit a nikdo nechtěl přestat přihazovat. Od každé nabídky bylo možné nakonec ustoupit a proto jediné řešení bylo zrušit toto celé výběrové řízení konané ve formě velmi komplikované aukce. Bylo nutné změnit její podmínky, zrychlit přihazování a začít úplně znovu. Přesně to se stalo a ukázalo se, že to bylo správně. Vydražilo se sice méně peněz, ale jednorázová cena za právo využívat kmitočty reflektovala jejich reálnou tržní hodnotu.

  2. předpoklad – … stát chce zdražit wifi!
  Článek to staví tak, že je to stát, nebo snad pracovníci MPO ČR, kteří chtějí zdražit nebo dokonce „zdanit“ provozování WiFi. Cílem má být snaha dohnat výpadek z aukce. To je zcela nesmyslný předpoklad. Jsou za tím jenom obyčejné lobbistické zájmy mobilních operátorů, kteří poukazují na skutečnost, že oni za používání jimi vydražených kmitočtů platí navíc ještě roční poplatek za jejich využívání, ale jiné firmy, které jim konkurují jej platit nemusí. Zapomínají, že tyto firmy používají kmitočty v nelicencovaném pásmu, nemají téměř žádnou garanci, pokud jde o ochranu proti rušení a tedy kvalita jimi poskytované služby by měla být horší. Jenže ona není a WiFi je dostatečně atraktivní alternativou, aby to nejen mobilním, ale také pevným – tedy xDSL operátorům vadilo. Proto navrhují MPO ČR legislativní změny (jedno, zda tak činí jako AMPS nebo jako jednotlivě) a dožadují se srovnání podmínek. Podle mého názoru na to právo nemají a evropská praxe z dalších zemí je také zřejmá. Nikde jinde volné kmitočty zpoplatněné nemají. Lze však docílit něčeho jiného a to se v článku nikde neobjevilo. Jde o finanční prostředky z evropských fondů 2014+, konkrétně o program, který má v jedné z výzev na budování širokopásmových přístupových sítí nové generace vyhrazeno přes 13 miliard korun. O tyto prostředky se hraje a snaha je, aby se tyto finanční prostředky z fondů EU nemohly použít na technologie, které by byly provozovány v nelicencovaných frekvenčních pásmech. Snaha je omezit okruh možných žadatelů a umožnit rozdělení volných finančních prostředků pouze určitým způsobem – využít je především na pokládku optiky a dosáhnout toho, že se soutěž bude odehrávat pouze mezi těmi „velkými hráči, kteří jsou schopni takové dlouhodobé investice“.

 • @Lukáš
  Domácností se to týká následně – vyčistí se trh od konkurence nebo bude ona muset zdražit aby měla na poplatky = ADSL bude cenově konkurence schopné i za 600-900Kč. První zruší 17GHz kde si pár ISP odvážlivců koupilo páteřní spoje pro svoje datově nenasytné domácnosti (odhaduji 2-3tis spojů za 70-160tis bez DPH v ČR). To by mohlo být tak do 3-4 měsíců úpravou stávajícího Volného Oprávnění od ČTU s pseudo oporou že to tak je už ve většině EU. Pak bude o něco horší oříšek co s 10GHz kde je kolem 26000 páteřních spojů (řekněme 50-150tis bez DPH spoj). Ale i s tím se vypořádají – mají to okolní státy nějaký ten rok v Point to Multipoint befelem. Tedy i u nás se toto může bez náhrady změnit. A pro ty co by to náhodou na wifi neskosilo dáme light licence na 5GHz ať je to moc nebolí řekněme 20-30tis per APčko ročně ne za koordinaci, ale jen tak za dýchání vzduchu. Šak máte právo si zakopat optiku i do horní dolní, když to zacálujete, tak o nic nejde.

 • To je blbost, je obecně známo, že obchod byl domluvený v korunách. Takže pokud autor neví základní fakta, tak jak důvěryhodný je zbytek?

  A proč je DSL tak drahý? Nemusí oni náhodou ty licence platit? To pak ale opravdu není fér. Zrušit licence všem by bylo mnohem lepší! 🙂

 • K bodu 1. na tema panem Dvorakem zrusena prvni aukce LTE kmitoctu a to bez uvedeni uveritelneho duvodu.

  Kazda aukce jednou skonci a pak musite zaplatit, nebo prijdete o nezadebatelne jistiny a pokuty.

  CTU zverejnil logy z aukce, pan Petrka si je precetl a napsal o tom clanek

  http://www.earchiv.cz/b14/b0414001.php3

  Strucne – 4 vazni zajemci o frekvence ze kterych jde postavit jen 3 site. Pak se stane ze ceny stoupaji k limitum, ktere jsou jednotlivi zajemci ochotni zaplatit.

  V tomto pripade PPF neustale prihazovala a ostatni dorovnavali a postupne odpadavali. Stim ze PPF soutezila hned o frekvence na dve site.

  Vymluvny je tento graf – celkova vyse podanych nabidek v jednotlivych kolech:
  https://www.earchiv.cz/b14/gifs/b0414102.png

 • Chybí mi tu informace v jaké podobě se to stanovení poplatků má provést, resp. kterému odpovědnému politikovi máme psát že to je Zlo a musí tomu být učiněna přítrž. Poradí někde?

 • @Petr Novák
  Podle mě politickou odpovědnost má ministr MPO Mládek z ČSSD.

 • Ke zruseni prvni aukce LTE kmitoctu predsedou CTU Dvorkem.

  CTU zverejnilo logy z aukce a pan Peterka je zanalyzoval:

  http://www.earchiv.cz/b14/b0414001.php3

  Strucne – frekvnence pro 3 site, 4 vazni zajemci, PPF pdavala nabidky na 2, ostatni dorovnavali do vyse svych limitu.

  Vymluvny je tento graf: celkova vyse nabidek v jednotlivych kolech:

  https://www.earchiv.cz/b14/gifs/b0414102.png

 • Je někde k dispozici Strategie správy rádiového spektra potom co jí MPO upravilo? Strategii, kterou ze stránek ČTU obsahuje celkem rozumné věci a nic o poplatcích pevných mikrovlných spojů jsem v ní nenašel.

 • S jakou konkrétní legislativou EU je tento návrh v rozporu? Zná někdo konkrítní předpisy apod., které toto upravují?

 • Pred 3mi lety jsem poprve stal pred tim jaky si zridit internet. Nasel jsem Internext 2000 za relativne dobrou cenu. Pred objednani jsem se sel zeptat na O2 (linka do meho domu vede) a mohl bych objednat hned, ale byl mnohem drazsi. Takze to bylo jednoduche, objdnal jsem si Internext 2000. Jestli chteji byznis, proc neni cena alespon stejna jako konkurence ???

 • Myslím, že důvod je zcela jednoduchý. Další příjem státního rozpočtu. Když se může platit za licencované kmitočty, proč by stát nezpoplatnili další frekvence? Frekvence WIFI byly přednostně určené pro nekomerční užití a to, že jsme na těchto frekvencích postavili podnikání byla jen naše schopnost využít situace. V zahraničí je tento způsob využití WIFI k podnikání minimální, takže tam nehledejme srovnání. Kmitočtové spektrum je majetek státu, tak proč by nás nepumpnul, když na jeho majetku vyděláváme? Těžařům uhlí taky stát v roce 2014 zdražil poplatky za tunu vytěženého uhlí tak proč neudělat z WIFI další důl (zlatý)? Je vidět že Babiš má šikovné poradce. Kdo ví, co nás ještě čeká. 🙁

 • No tak se pujde do ulic jako v Madarsku !

 • No tak se pujde do ulic jako v Madarsku !

 • Zajímal by me zdroj primo z mpo, hledal jsem to tam asi 15 minut ale neuspesne. Pravdepodobne jsem udelal neco spatne, má nekdo link napriklad autor clanku?

 • @fothee
  Není žádoucí aby jsi měl možnost ten dokument zatím vidět. Pravděpodobně to vynesl někdo z ISP aliance kdo k tomu měl v MPO přístup a dřív kopal za Alcomu.

 • V souvislosti s PPF a Telefonica doporucuji se zamyslet nad souvislostmi s listopadovou intervenci CNB, tykajici se silneho oslabeni CZK vuci euru a soucasnym nakupem PPF majoritniho podilu vTelefonica. A hadejte, ze pan Kellner platil v CZK nebo eurech (tiskova zprava mozna napovi) ..
  Muze to byt nahoda, nemusi, ale neco jsem take ted zaslechnul o intervencich kurzu, a zrovna ted .. ;]

  No a k tomu zpoplatneni pasem, to snad ani nema smysl komentovat.

 • Vše již bylo řečeno byť jako domněnky, takže ano, jsou souvislosti mezi koupí O2 Kellnerem a intervencí ČNB. Ano, operátorská trojka opět projevila svoji drzost a nenažranost a ano, opět je v tom aktivita úplatného parazita Dvořáka a jeho choutky na vlivnou pozici. Na tohoto tvora by se mělo něco nachystat a dostat ho do kriminálu, připadně si na něj počkat někde za rohem a důrazně mu vysvětlit, aby se odebral do důchodu a již si nedovolil vyvjíjet jakoukoliv aktivitu v souvislosti s telekomunikacemi. Jedině pěstitelskou na své zahrádce.

 • Mládek již reagoval… uvidíme jak to dopadne. I když… když o tom tak přemýšlím… jeho případná demise by také nebyla žádným neštěstím…

  http://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/dokud-budu-v-urade-za-wifi-se-platit-nebude-vzkazal-mladek/r~9967ff149d9e11e49fc3002590604f2e/

 • Jestli za licencovanim 10GHz neni treba jeste iniciativa vsech moznych ISP,ktery maji v tomto pasmu ruzne spoje postavene na drahych AP a jelikoz se ted zacaly objevovat levne 10GHz AP od UBNT tak maj strach ze zaruseni pasma (obzvlast kdyz ty UBNT udajne maji system vysilani spolehlive rusici ty drahe znacky). Vice napovi google nebo web i4

 • Vim minimalne o dvou zakaznicich (z Prahy a z okoli Prahy), kterym bylo ADSL od O2 odeptreno, protoze na ustredne nebyl volny modem, takze O2 je nemohlo pripojit… Cca 2012, 2013

 • O2 jsem opakovane oslovoval s zadosti o zavedeni DSL (na male obci 40 km od Prahy), nejdriv !to vubec neslo“, pote kdyz ADSL ziskali sousedi naproti, to slo, ale musel bych zaplatit cca 40.000 za privedeni linky pres nutne nove sloupy.
  Vyuzivam nyni WiFi pres mistniho monopolniho sikulu, ktery si tu drzi jedine viditelne body pro anteny (otec starostou a mistostarostou).
  Zminovane zmeny by pro nase pripojeni byly odpojujici…

 • me treba dost sejri prave zneuzivani bezlicencniho pasma k buzinesu, pul roku jsem bojoval s jednim tzv „isp“ co sousedovi na strechu pichl sito vse na plny kotel a ja mel najednou doma hluchy mista, kdyz jsem ho pozadal, aby dorzoval pravidla a aspon se odsunul na jiny kanal, tak me poslal do rit, s tim, ze on to tak potrebuje, vyzareny vykon ho taky nezajimal, takze stiznost ctu a pak dostal rozum a takovych hejlu je tu dost, je spatne, kdyz nekdo pro svuj zisk skodi jinym, ja tohle vitam, alespon bude cistsi pasmo, kdyz se neumi chovat slusne, tak co s tim

 • Jako King IV:Pokud se lide z 02 s p.K,dohodnou v neprospěch obecního lidu,pak navrhuji:nakupme si každý 1-poštovní známku a na tichý protest ji nalepme na budovu O2.Co tím získáme?Zastanou se nás(možná)SPOJE….Nebo je už také skoupil p.K??? Na lepší protiakci jsem nepřišel a magyare neumím.Ale autorovi opravdu děkuji.Už tak mám neklidné spaní,co ale potom?Hm,hm,hm…