Co by měl obsahovat příští iPhone čili rozprava o budoucnosti mobilních telefonů

Když v roce 2007 na trh přicházel iPhone, způsobil revoluci a proměnil od základů trh. Když byl letos představen iPhone 5, řada komentátorů včetně mne prohlásila, že je spíše očekávaným telefonem (případně rovnou zklamáním). Čekalo se více. Jenže… co? Co by mohl nový iPhone (a obecně jakýkoliv mobil) mít, aby byl další revolucí v mobilech?

Nejprve se podívejme na to, proč byl revolucí iPhone v roce 2007. Především proto, že naplňoval očekávání skvěle ovladatelného zařízení umožňujícího komfortní přístup k internetu a nabízející „internetovou rozšiřitelnost“, tedy svobodu, cokoliv si k němu přidat. Tu svobodu, pravda, Apple poněkud ohraničil, ale výsledky ukazují, že nikoliv ke škodě většiny zákazníků, kteří prostě hlasovali nohama (či peněženkou).

Zásadní bylo, že iPhone 2G (a ještě více pak 3G) naplňoval latentní potřebu, již existující, přítomné očekávání: lidé se chtěli z mobilu dostat na internet a to komfortně. Kdo si pamatujete mobily z roku 2006, dáte mi za pravdu, že to byly nebe a dudy. Měl jsem tehdá Nokia 6680 i Nokia N95, úžasné to mobily nabízející prakticky cokoliv, co měl iPhone, jenže … jenže neovladatelné. Problém nebyl ani tak v technologii, ta byla povětšinou známa, ale ve zpracování ovládání. Právě do něj musel přijít průlom v podobě opravdu kvalitního dotykového displeje, který si Apple vyvinul na zakázku a jehož nedostupnost pro ostatní firmy handicapovala nadlouho napodobitele.

Otázka je, co je dnes latentní potřebou, kterou pociťuje značná skupina uživatelů a která není efektivněji saturována jinde? Vezměme si třeba tolik propagované NFC platby. Budou průlomem? Nemyslím si to. Již dnes, pokud stojíte na kase, můžete dostatečně komfortně zaplatit několika způsoby od hotovosti, přes kontaktní až po nekontaktní platební karty. NFC nepřinese nic zásadního navíc, ba dokonce vám neumožní zbavit se nošení peněženky. Není to průlom. A k ničemu jinému, co by se dalo považovat za klíčové, se dnes NFC nehodí či nepoužívá. NFC je něco, jako QR kód: vypadá to sexy, ale na nic to zatím není. Což neznamená, že na něco nepřijdeme, ale také to znamená, že řešení problémů, které umožňuje NFC v mobilu, lépe řešíme jinak.

Pokud se podíváte na to, co je dnes latentní očekávání, pak máme vlastně tři. Jsme spokojeni s internetem na většině smartphone, ale chtěli bychom následující:

 • lepší vstupní zařízení
 • lepší výstupní zařízení
 • delší výdrž na baterie

Problém je, jak na to. Zatímco kapacitní displej Apple v roce 2007 byl jen vylepšením stávajícího řešení a jeho masovou výrobou, momentálně nemáme v dohledu zásadní průlomovou technologii pro lepší výstupní zařízení. Můžeme se bavit o AMOLED displejích atd, ale to pořád není ono, to jsou jen dílčí zlepšení. Potíž je, že bychom chtěli mobil, který by měl dostatečně velký displej, ale zároveň jej měl dostatečně malý, aby byl mobilní. I proto Apple laboruje se čtyřpalcovým displejem, protože větší zkrátka považuje za pádlo. Můžeme polemizovat, že bychom byli ochotni používat i větší, jenže jak kdo – já třeba ne. Řešením tedy zvětšování displeje není. Muselo by jít o něco s variabilní velikostí displeje. Jenže, jak na to? Vestavěný projektor? Zatím není praktický. Holoprojekce? Zatím není komerčně dostupná. A zdá se, že řešení tohoto požadavku ani není na dohled. Vědomí tohoto faktu je mimo jiné důvod, proč Apple tolik tlačí cloudové řešení. Cloudové řešení totiž můžete ovládat odkudkoliv a změna se projeví všude. To také znamená, že používáte vstupně-výstupní rozhraní, které vám vyhovuje (či ho máte k dispozici). Cloud je částečnou odpovědí na otázku, jak vyřešit problém vstupně-výstupního rozhraní.

To samé, co pro displej, platí i pro rozhraní vstupní. Dnes za něj považujeme především klávesnici, dotykový displej a hlasový vstup. Apple sázi na Siri, Google tlačí své Voice. Obojí je ale odpověď částečná, která se hodí hlavně v momentě, kdy nemůžete / nechcete používat ruce, ale jste SAMI. Což se v naší společnosti daří stále méně. Fyzicky jste sami už snad jen v autě, mentálně v posilovně, na joggingu, obojí je to, kam Apple se Siri míří a kde se Google zorientovává. Ideální, ultimátní odpovědí, které by mohlo důstojně vyšachovat klávesnici, cloud i hlasové ovládání, je snad už jen přímé propojení s mozkem. Vyšachování mechanických pomůcek, které jsou rozměrné a kladou nároky na lidskou motoriku, jež nezvládá tak rychlé přenosy dat (změřte si rychlost vaší řeči v Kb/s a zjistíte, že nic moc). Hloupé je, že i tyto způsoby propojení člověka se strojem jsou spíše v plenkách a do komerčního nasazení mají daleko.

Do třetice se zastavme u zdroje energie. Řada lidí se shoduje, že současné funkce chytrofounů jim vyhovují, až na výdrž baterie. Ono taky neustálé připojení do netu, surfování, svícení displeje, GPSkování atd, to dá baterii zabrat a večer je prostě prázdná. Jak zvýšit výdrž baterie a nezvýšit hmotnost?

První cestou je zvýšení energetické hustoty. To je něco, co se blbě dělá, ale je to už dnes realizovatelné a to je to, co Apple udělal s baterií iPhone 5 – do milimetru krychlového baterie nacpal více elektřiny. Jenže to je zlepšení spíše procentuální, než revoluční.

Druhou cestou jsou nové zdroje energie. Dlouho se mluví o lihových článcích, jenže jejich nevýhodou je nespolehlivost v rutinním používání. Není příjemné, když líh vycákaný z doplňovací patrony chytne na rozpáleném procesoru (a to se stává) nebo naopak se ucpe doplňovací mikrojehla a telefon nejde doplnit. Podobně problematické jsou solární články (málo efektivní, dlouho dobíjejí, rozměrné). Kam se podíváte, najdete řadu zajímavých přístupů k tomu, jak energii do mobilu dopravit, jenže všechny mají své velké ALE. I takové „bezdrátové nabíjení“ mobilů, které představila Nokia ve své Lumii, má své podstatné zápory: není příliš efektivní (hodně elektřiny se „vypaří“, což by nemuselo tolik vadit, ale hlavně to dlouho trvá), vyžaduje prostor navíc a je to další krabička, na kterou navíc musíte mobil položit. Nedá se dobíjet třeba když telefonujete. I proto řada lidí rychle přijde na to, že je lepší použít pro dobíjení USB kabel, než bezdrátové dobíjení, protože buďto si do práce pořídíte druhou krabičku a budete hlídat, kam pokládáte mobil, nebo máte smůlu. Záhy zjistíte, že bezdrátové dobíjení není komfortnější, než někdejší stojánky s integrovaným dobíjením, které dobíjely konektory na spodku stojánku…

S novým zdrojem energie je momentálně největší problém. Z řady přístupů nekristalizuje žádný, který by vypadal na rychlou a průlomovou změnu. Objevují se dílčí vylepšení stávajícího přístupu ukládání energie do akučlánků a přístupy, které přinášejí více výhrad, než odpovědí. Obecně řečeno je levné a kapacitní ukládání energie momentálně jedním z významných problémů lidstva, na který nemá dost dobrou odpověď. Nejenom pro mobily.

Sečteno a podtrženo, v současné době nevidím cestu, která by do mobilních telefonů přinesla zásadní revoluci, než ve výše uvedených třech oblastech. Pokud se podíváte na současné progresivní trendy, jako je cloud, dáte mi za pravdu, že pokud se prosazují, jsou částečným řešením jednoho (či více) z těchto tří postulovaných potíží. Vše ostatní je přirozený vývoj: více paměti, rychlejší procesory, rychlejší data. Ale ani jedno dnes nevypadá na zásadní limit. Pravda je, že rozpoznávání hlasu funguje tak, že se odesílá na servery v internetu, aby se nemusel zatěžovat lokální a nevýkonný procesor – jenže to je přístup, který funguje docela dobře. Poptávka po silnějších procesorech není tak vysoká, jako po chytrých řešeních – a hlavně po lepším vstupu, výstupu a zdroji energie.

Ty zatím nemáme.

Pokud chcete vydělat opravdu hodně peněz, prolomte tyhle otázky (a mě pak nechte o tom napsat knihu)…

Vidíte jinou potřebu, kterou bychom dnes s mobily obecně měli, nešlo o potřeby partikulární, ale sdílené velkou částí společnosti a kterou jsou neidentifikované? Hry – jedna z takových potřeb, je identifikovaná a silně rozvíjená v řadě zařízení… Jiné, než výše uvedené tři potřeby, se mi nepodařilo vymyslet a nezamítnout…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

28 komentářů

 • Co se týče toho displeje — jako celkem slušný skok by se mi jevilo použití technologie Senseg, tedy hmatová odezva displeje. http://www.mobilmania.cz/clanky/senseg-displeje-brzy-zapoji-i-hmat-technologie/sc-3-a-1319858/default.aspx

 • Pekny clanek,

  take jsem se ptal lidi, kteri rikali, ze iPhone 5 je spatny, ze to neni nic noveho, co cekali a vetsina na to neumela odpovedet a nebo cekali rfid chip ale nevedli k cemu.

  Podle me se ceka na nove senzory, nevim sice jake, je to jen tuseni, ale nove senzory a lepsi napojeni telefonu na realny svet bude hrat velkou roli.

  S tim jde v ruku v ruce novy SW, tam je dalsi prostor pro inovaci.
  Me se traba libi http://www.kickstarter.com/projects/limemouse/lifx-the-light-bulb-reinvented a tohodle bude vice a vice, je mnoho mist, kde sw a mobilni telefon jeste nejsou, ale budou.

  tomas zeman

 • Ja vnimam jako zasadni prave tu baterii, tam je evoluce/revoluce potreba nejvic. Vse ostatni je asi jen tuning.

 • Pěkné shrnutí,
  Apple ale mohl udělat revoluci, kterou by překvapil a získal si pozitivní hodnocení. Mohl (stejně jako u svých počítačů) definovat produktové řadu telefonů pro různé cílové skupiny (OS všude stejný, vybavení v podstatě také). Byla by bomba mít iPhone Mini pro ženy a děti, iPhone Classic (stávající iPhone), iPhone LX (velký display), iPhone Outdoor (odolný telefon, těžší, větší baterka). Kdyby Apple tohle představil, byla by to bomba a uživatelé by byli nadšeni z revoluce. Možná tohle Apple dobře ví, ale zatím je rád, že pokryje výrobou současnou poptávku.

  • Pravda, take si myslim ze je prostor na poli provedeni HW, ruzne uhlopricky, ruzna odolnost, myslim ze spoustu zajemcu by potesila i dalsi barva.

   • Chlape prober se 😀 Apple neni nokie nebo htc či samsung, který dělaj takový kvantum výrobků. Kdyby to tak Apple dělal ten telefon by nikdy nebyl tak perfektní 🙂 Proč myslíš, že ostatní výrobci vyráběj desítky modelů ? Protože jsou celotrhový !! Apple patří mezi firmy, které se zaměřují na tzv. niche market !!! Tedy úzký trh s jední jediný výrobkem !!! Kdyz chces iphone tak máš prostě iphone !!! Stejně to dělá Coca Cola ! Chceš Coca Colu ? Máš prostě Coca Colu !!! Dneska máš este light a zero, u iphonu máš bilej a černej 🙂 tak to je !!!!

 • Myslím, že do našich mobilních hraček přijdou ještě nové senzory, takové které tam ještě nejsou. Určitě nám chybí ještě jeden krok před úplným scifi „propojení s mozkem“. Tenhle krok je zaměření na detailnější, ale hrubý monitoring lidského těla – ať už pro zdraví nebo sport, možná i pro něco dalšího.

  To je učitě další střípek a součást pro lepší pro bod (1) v článku – lepší vstupní zařízení. Se spoustou senzorů lze více/spoustu věcí udělat automaticky a částečně se eliminuje vstupní zařízení.

 • Budu mluvit jen o hardwaru, protoze to je to, co se nyni Applu vycita (i kdyz iOS 6 taky neni takovy prulom jako 5).
  Fotak schopny fungovat instantne – dnes je foceni samostatny ukon. Je to dane API, ale hlavne konstrukci fotaku (ktery je primarne vymysleny na kvalitni foceni). Chtel bych fotoaparat (druhy (teda treti)) nebo zvlastni rezim toho soucaneho, ktery by fungoval temer okamzite s vysokou obnovovaci frekvenci. Tedy zrejme fix focus 20 cm – nekonecno. Vyuziti: snimani carovych kodu, QR, augmented realita. To vse sice soucasny iP dokaze softwarem, ale hw z toho dela neprijemny ukon.
  P2P komunikace mezi iPhony – opet – uz toho jde dosahnout pomoci GSM+GPS nebo Bluetooth, ale jedno i druhe je problem (spotreba energie, parovani). Takze bud optimalizace (treba autoparovani pres servery Applu) nebo nova technologie, ktera by umoznila rychle sestavitelnou komunikaci mezi blizkymi iOS zarizenimi v ramci rekneme mistnosti nebo firmy. Vyuziti: rychle sdileni fotek, hry, spolecna prace na dokumentu, interaktivni prezentace…

 • Budoucností je augmented reality (Google Glasses). A opravte si „kristalizaci“.

 • Vaclav Kovarik: cestou ruznych produktu pro ruzne skupiny Apple sel v 90. letech. Pak skoro skrachoval. Od te doby se drzi extremne jednoduche produktove matice a dost mu to funguje. Takze iPhone outdoor… Budme radi ze ma v nabidce starsi modely za nizsi cenu. Dost by me zajimalo, kolik se jich prodava, tedy kolik uzivalu si v case iPhone 4S koupilo 3GS a 4.

 • Přesně tak, souhlasím od začátku do konce. „Vytoužené“ bezdrátové nabíjení je pro pár hračiček, kteří budou mít dětinskou radost, že se kousek sci-fi přenesl do skutečného světa. Tito lidé se scházejí na internetových fórech, takže tam člověk zavítá, tak má pak pocit, že celé lidstvo na tuto funkci netrpělivě čeká. Jenže „tam venku“ je drtivá majorita lidí, kteří internetová fóra o mobilech nenavštěvují, a kterým je to fuk. Bezkontaktně nejde dobíjet nejenom při telefonování, ale ani třeba v autě. Respektive, dobíjelo by se jen do první zatáčky, a pak bych hledal telefon někde pod sedadlem.

  Ani v NFC nevidím žádnou „killer aplikaci“. Bezkontaktní platební kartu by mi udělala moje banka, kdybych o to stál. Do týdne bych ji měl doma. Zadarmo. Bez provázanosti s telefonem. Ale potenciální výhody, které by mi to přineslo, jsou pod moji rozlišovací schopností, nevidím žádnou motivaci do té banky jít a požádat o to. Tak proč by mi to mělo chybět v telefonu. Ty ostatní věci, které NFC umí, ty řeší cloud.

  Nechápu ty zoufalé výkřiky na fórech, že iPhone 5 je zklamání, protože to není žádná revoluce. Samsung taky u Galaxy S zvětšil display, změnil barvu a poloměr zakřivení rohů, a to podle nich revoluce je 🙂 Tak asi měl Apple změnit poloměr rohů a všichni by byli šťastní.

 • kr y stalizuje – od krystalu, ne od Krista

 • Dokážu si představit, jak by mohl iPhone zabodovat zejména v oblasti vstupního zařízení. Ale je to oblast spíše SW než HW.

 • pan Zandl, som vasim dlhorocnym citatelom, doteraz si pamatam ako som hltal kazdy dalsi clanok na mobil.cz v roku 97, sledoval som vase kroky cez odkup mobilu.cz mafrou, vas odchod az po obcasne prejdenie tohto blogu a uprimne povedane som znechuteni vasou, bohuzial velmi nekritickou, apple-maniou ktora vam vas volakedy velmi obsiahly rozhlad obmedzila az natolko, ze ste si nestihli vsimnut ze goole Voice prave v Jelly Bean pouziva OFF-LINE hlasove rozpoznavanie hlasu, co je jeden z tych revolucnych krokov googlu

  tak isto by som si dovolil pripomenut, ze NFC v ziadnom pripade NIE JE len o mobilnych platbach, ale napr. o rychlom a bezproblemovom parovani zariadeni (akychkolvek – ci uz telefonov alebo akychkolvek ext. devicov) a tak sa vlastne ani nedivim, ze ste sa dali na typicku apple-sheep argumetnaciu v style „apple povedal ze netreba, tak je to blbost“

  dufam, ze ma aspon trochu pochopite

 • Nechápu co je na Google Voice tak revolučního. Tohle je jedna z technologií, která prostě musí byt online, aby byla k něčemu. Různě chytré technologie ovládání hlasem jsou tady od půlky devadesátých let.

  Podle mě myšlenka Siri (méně už její implementace) je právě to revoluční. Dokonce Eric Schmidt řekl, že je to zatím největší hrozba pro core business google. Nějaké offline diktování a hlasové ovládání telefonu je proti tomu ptákovina. Až za sto let někdo bude schopen udělat tyhle ty služby offline, tak to bude revoluční, ale ne dnešní Google Voice.

 • No tak já jisté možnosti vidím, dnes mobil umí prakticky vše, ale jednu činnost do sebe ještě neintegroval, a to holící strojek. Já se sice holím frézičkovým strojkem, ale chápu,
  že ten se tam nevejde, ale planžetový by se tam, myslím, mohl vejít.
  Takže se těším na iPhone MACH6 🙂

 • tiez si myslim, ze koncept okuliarov google ukazuje istu revoluciu rozhrania, vidim tam kopec problemov ale snad prekonatelne, ako prvy je fakt, co s mojimi okuliarmi co mam teraz.

  nadsenci nfc stale len menuju moznosti, no vzdy akoby to boli hlavne zbozne priania. a stale nijako pristupne nevysvetlia ale zjednodusenie prinesu.

  je to ako s bezdrotovym nabijanim, som.fanusik dovtedy, kym mi nedoslo to, co je v clanku. ze je to len puha koliska aku som mal k pocketpc a naviac pre kazde zariadenie ju budem musiet mat zvlast (asi) cize cinskeho adaptera, kabla sa aj tak nezbavim, v praci to nenabijem, lebo ju mam len v jednom kuse. nestaci samotne zelezo, ktore zhmotni technologiu. to plati aj na nfc, lebo ak ide o prepajanie sa navzajom, tak mne pride, ze na to uz mame tolko technologii….

 • Musel jsem se podívat do výkladového slovníku, abych zjistil co je to „latentní potřeba“….

  Co se týká vlastního telefonu, tak pro mě k je to již zmiňovaná baterie (resp. výdrž) a rozumné hlasová podpora v češtině. Chci, aby mi telefon přečetl doručený email (v autě, nebo někde ve společnosti přes headset, když nemůžu čumět na display). Chci, abych mohl nadiktovat a odelsat email/SMS kdy jsem v autě.

 • Osobne bych take chtel hmatovou odezvu na display (obrysy klaves abych vedel ze jsem se prehmatl a stiskl dve klavesy, nebo ze ve hre saham mimo ovladaci prvky…) a druhe co bych take chtel (a to je sw zalezitost kterou by zvladl i osmibit z roku 80) je moznost hlasoveho upozorneni na kdeco. Aby mi telefon rekl kdo mi vola (nechci si nastavovat pro kazdeho jine vyzvaneni), chci upozornit na udalost v kalendari prectenim te zpravy, chci vedet kdo mi poslal SMS, nebo od koho je ten mail… A po takove hlasove informaci by tam uz mohla Siri cekat jestli neco nebudu chtit (precist celou zpravu, odpovedet na volani…) a ne ze musim na telefonu neco mackat. Asi by to kazdy nevyuzil, ale ja casto (uz ted mi pocitac rika kolik je hodin a cte zpravy z jabberu).

 • Dobrý den, myslím že bezdrátové dobíjení Nokie je špatně pochopené.
  a) Je to option, tj. můžete kdykoliv telefon dobít klasicky přes USB. Není proto třeba kupovat hromadu bezdrátových nabíječek a mít je neustále po ruce.
  b) Je Qi-kompatibilní, což znamená, že není potřeba kupovat bezdrátovou nabíječku zrovna od Nokie.

  Co se týká inovací, tak pokud někdo nevymyslí brutální animaci přímo na zrakový nerv, tak se asi hned tak něčeho nedočkáme. Ale kdo ví…

 • 1) baterie
  2) odolnost. Neznám jiné masově prodávané zboží za 20kKč, které se dá tak snadno zničit
  3) kolébka/dok. Ta volitelně obsahuje disk a gpu, vždy pak dvi/hdmi a usb. Zasunutím získám počítač/mediacenter. To chci vedle postele. (Zajímavá varianta je PadPhone, co nabízí Asus, ale na rozdíl od od počátku skvělého Transformeru chce ještě doladit.)
  4) brýle
  5) je potřeba zapracovat na software, ale ten se dá upgradovat za pochodu, takže žádný stres
  6) čistě pro Apple: doprdelestejnounabijeckujakovsichniuz

 • Inovace – běžně potřebuju mít u sebe tři věci – telefon, klíče, peněženku. Kdo z toho udělá jednu věc, vyhrává.

  Baterka – ony ty patenty na solár v displeji, pohybový senzor, tepelný senzor (telefon se nám v kapse zahřívá), dohromady jednou dají třeba slušný zdroj, akorát to nebude za rok.

  Revoluce – ta je jednou za nějaké období, proč by jí Apple dělal každé dva roky? Potřebuje vydělat na inovacích, do kterých draze investoval. Na iPhonu vydělal aspoň třikrát – iPhone, AppStore, iPad. Navíc inovace zaberou dost času, i Apple má svá zdrojová/lidská omezení.

  Nechápu, že se už všichni nepoučili, a pořád před každou Keynote čekají nějakou bombu:)

 • me by zatim stacila outdoor edice (uvidime jak si povede novej touch, na stabu je to opravu idealni telefon)

  nebo nejake „touch“ body telo pro konverzi na fotak (vetsi baterka vice prisviceni odolnejsi konektor nebo )

  na iphone mi vadi predevsim profily (klidne na zaklade bt s voiceover odezvou) a absence normalni vicebarevne LED diody.

 • A co haptická odezva, to by nebyla taková menší revoluce? Nebo například efektivnější blesk fotoaparátu či mnohem více mpix pro slušný digitální zoom, když optický možný není?

 • Ja sam za sebe za revolucni vyhledove povazuji inteligetni Siri, rolovaci ci vysouvaci displej ( tedy kdybych ho chtel na neco zvetsit, ale jinak by byl relativne maly ), hologram to – zatim – neresi, od te doby, co mam iPhone a iPad, tak me nic nemotivuje si koupit novy iPhone, protoze prace s iPadem je elegantnejsi, rychlejsi, pohodlnejsi a iPhone je jen do „terenu“ a na komunikaci.

  Za vybornou povazuji myslenku – „klice, mobil, penezenku v jednom“ , ktere ale nejsou zavisle jen na Apple ( byt ztratit takove zarizeni, tak mam pak fakt strach, co vsechno se muze stat, takze zabezpeceni je asi i dudvo, proc to zatim nejde – ale tim smerem jde Apple s Passbook ), Mne se hodne libi myslenka „docku“, ktery ma v sobe vykonne GPU, HDMI nebo Thunderbolt konektor a mozno z toho udelat herni konzoli, napr.

  Ohledne outdoor iPhone – naprosto zbytecne, uz dnes jsou na trhu pouzdra, ktera sice zvetsi tloustku zarizeni, celkove mirne nabobtna, ale masinka pak vydrzi ledasco, napriklad LifeProof pro iPhone 4/4S, nove i Nuvi ( snad si to pamatuju presne ) i pro iPad…

  Vydrz/baterka, to je jasne, ale zatim nejsou realne podobne technologie dostupne, idealne do budoucna male atomove clanky, jejichz zivotnost presahuje zivotnost ( nejen moralni ) zarizeni, ale je potreba to vymyslet i ohledne bezpecnosti a likvidace…

 • Chci, aby mi telefon přečetl doručený email (v autě, nebo někde ve společnosti přes headset, když nemůžu čumět na display). Chci, abych mohl nadiktovat a odelsat email/SMS kdy jsem v autě.

  Aby mi telefon rekl kdo mi vola (nechci si nastavovat pro kazdeho jine vyzvaneni), chci upozornit na udalost v kalendari prectenim te zpravy, chci vedet kdo mi poslal SMS, nebo od koho je ten mail

  Tohle jsem měl na Androidu. Existuje český hlas pro SVOX (Iveta) a dále je dost aplikací, co podporují hlasový výstup.
  Měl jsem aplikaci, co při vyzvánění říkala, kdo volá (tady oceníte možnost nastavit u kontaktů jméno foneticky). Pak aplikaci, co uměla oznamovat od koho jsou doručené SMS, popř. i přečíst jejich obsah (v kombinaci s aplikací inteligentně doplňující diakritiku.)

  S diktováním nemám zkušenosti. Google Voice jsem z telefonu hned vyhodil. Ale co jsem se bavil s lidmi, tak prý na nadiktování SMS v autě to spokojeně používají (česky).

 • Nesúhlasím s autorom článku a myslím si, že jeho pohľad je dosť obmedzený.

  V dobe, keď prišiel na trh iPhone, neexistovali iba smartphony so Symbianom S60, ako napr. Nokia N95. Ale aj smartphony, resp. vtedy nazývané komunikátory so Symbianom S90, UIQ a hlavne Windows Mobile, ktoré fungovali úplne inak ako Symbian S60. Boli dotykové!

  Jediný rozdiel v ovládaní, ktorú priniesol iPhone, bolo dotykové ovládanie prstom – teda kapacitná vrstva. Napr. Windows Mobile sa dali stylusom ovládať veľmi komfortne, ale stále to bol len stylus, ktorý bolo treba vyťahovať a schovávať. Raz sa mi stalo, že mi vypadol na eskalátore v obchodnom dome a potom mi ho museli spod neho vyťahovať. Kapacitný dotykový displej bol úplne niečo prelomové.

  Windows Mobile mal aj web-browser, ktorý iOS len trochu vylepšil (spravil nový, o trochu lepší) a všetko ostatné, čo mal v tom čase iPhone. Apple pridal pár čidiel, svižný a stabilný systém (na rozdiel od WM) a celé to zabalil do pekného obalu.

  Nebol to teda taký veľký zlom, ako sa nám tu autor snaží nahovoriť. Stačili však 1-2 nové technológie a kvalitné SW riešenie a super produkt bol na svete.

  Teraz tiež netreba veľa, aby prišiel WOW efekt. Čo by stačilo? Vyberte si:
  – Batéria, ktorá dokáže napájať iPhone 3 dni pri bežnom používaní. Je veľa nových technológií vo vysokom štádiu vývoja. Apple kľudne môže kúpiť niečo, čo považuje za skutočne dobré a dotiahnuť to.
  – Displej s dotykovou odozvou. Bolo to prezentované myslím v Barcelone. A písalo sa, že jednajú aj s Apple. Potom by odpadli tlaky na integráciu hw klávesnice, pretože aj tá sw by stačila.
  – Čidlá. Napr. bezdotykový teplomer, merač srdcového tlaku, vzdialenosti, … stačí trošku popremýšľať a napadne vás kopec vecí …
  – Spomínaná kombinácia mobil-peňaženka-kľúče. Apple má dostatočnú silu na to, aby si to dokázal presadiť. Mikroplatby a tiež niečo na štýl Paypal. Elektronické zámky komunikujúce s iPhonom.
  – Kamera Full HD 50p. Súčasné procesory to snáď už zvládnu. Kto nevidel 50p z kamery, nepochopí ten rozdiel.a
  – Hlasové ovládanie – cez Siri. Ako to tu už bolo napísané.

  A čo je najpodstatnejšie a povedal to aj sám Jobs. Ľudia nevedia, čo chcú. My to vymyslíme a povieme im, že to potrebujú. Inak povedané, vždy je niečo nové, čo ešte nikto nepriniesol. A tu je veľký priestor. Momentálne robí Apple predvídateľné kroky. Ľudia chcú byť prekvapení.