Členové broadband fóra

Noname píše: tak už jsou známy vybraní členové broadband fóra, v některých ezinech tento seznam již uveřejnili, ovšem kromě chybky v mém jméně neuvedli ani organizace, za které dotyční vystupují. Takže vám přináším tento kompletní seznam:

Ing. Arnošt Traxler, CSc. – předseda – ???
Ing. Marcela Gürlichová – Úřad Vlády ČR
Ing. Ivo Ludvík – místopředseda US/DEU
Ing. Jana Vohralíková – ekonomická sekce MIČR
Ing. Luboš Řežábek, CSc. – Česká asociace kompetitivních komunikací (ČAKK)
RNDr Přemysl Klíma, CSc. – Asociace provozovatelů kabelových a telekomunikačních sítí (APKT)
Ing. Svatoslav Novák – Asociace provozovatelů veřejných telekomunikačních sítí (APVTS)
Doc. Ing. Boris Šimák, CSc. – Česká asociace telekomunikací (ČAT)
Ivan Pilný – Asociace pro spravedlivou konkurenci (ASK)
Ing. Václav Mach – Asociace provozovatelů mobilních sítí
Mgr. Hynek Steska – Svaz měst a obcí ČR
Ing. Petr Pavlinec – Kraje (KÚ Kraj Vysočina)
Petr Paukner – Sdružení pro informační společnost
Tomáš Kapler – Občanské sdružení Internet pro všechny (IPV)

P.S.: možná vám mnohá jména něco říkají, když bych měl ale na dvě poukázat, tak to bude paní Gürlichová a pan Klíma – dvě největší brzdy rozvoje internetu v minulosti. Paní Gürlichová měla na starosti resort telekomunikací na ministerstvu dopravy, pan Klíma byl generální ředitel Českého Telecomu.

Počet členů je nakonec 14 a ne 11 jak bylo avizováno, myslím ale, že jsou velmi rozumně vybrána a zahrnují všechny možné obory, do kterých mohou rozhodování BBF zasahovat. Je ovšem otázka, co se při takto rozmanitých názorech podaří rozhodnout.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

18 komentářů

 • Osobně znám Borise Šimáka to je šéf Katedry telekomunikací na FELu. Václava Macha – tito dva jsou solidní.

 • Není náhodou Ivan Pilný ten z Microsoft ČR ?

 • A Svatoslav Novák byl, pokud mne pamět neklame, ředitelem ještě bývalého SPT.

 • vazby všech na Telecom viz bleskovka na IPV: http://www.internetprovsechny.cz/blesk.php?cbl=212
  Celkem 5 ze 14 bylo v představenstvu, 3 z nich to nějakou dobu vedli. Ještě že je Čupa v Rusku a Berdár byl v době kandidatur ještě ředitel, jinak bychom to snad měli kompletní

 • Ing. Arnošt Traxler, CSc. – US/DEU
  – jeden z kandidátů za Mlynáře

 • … ikdyž oficiálně nestraník

 • [5] to vím, vím taky, že šéfoval nějaké vnitřní bance Slušovického zázraku a že byl kdysi za nějaké machinace tamo před soudem, nicméně byl sproštěn. Nevím ale co dělá nyní, takže tam mám otazníky

 • Proč dnes vyšla tahle kravina? Těšil jsem se na pokračování o mobil.cz :-|.

 • Jo jo, jednoho znám osobně. Muž na svém místě 😉

 • a bude vubec broadband fond stacit na jejich platy?

 • [10] Urcite ano, funkce by mela byt bezplatna 🙂

 • Jen k tomu seznamu jmen zveřejněnému na MI ČR, nyní aktivně doplněnému o jména určitých subjektů, organizací či firem … jen na vysvětlenou … to jsou pouze subjekty, které tyto osobnosti (nebo spíše osoby 🙂 ) doporučily ke jmenování do Fóra. Vlastní konkrétní výběr jmen si provedla až sama paní ministryně informatiky.

  Uvidíme nyní, zda bude možné v tomto složení něco rozumného prosadit, ale já pevně věřím, že to bude zcela apolitické rozhodování.

 • [12] No me je jedno, zda to bude politicke nebo nepoliticke rozhodovani.

  Ja bych byl hlavne rad, aby to rozhodovani prispelo k rozvoji sirokopasmoveho pristupu k Internetu.

  Cekal jsem tam lidi, kteri maji nejakou vazbu na rozvoj – a tech je tam SAKRA malo.

 • [13] já zas nevím, proč by tam měl být někdo s vazbou na rozvoj. Ta komise nebude vymýšlet projekty, ta komise by měla
  a) schvalovat projekty z hlediska jejich přínosu pro český broadband trh
  b) zabránit tomu, aby peníze nešly na nějaké kamarádšofty

  vtip celého problému je v tom, že kdo je dostatečně kompetentní pro a), je krajně podezřelý pro bod b). Proto jsou ve fóru lidé, kteří zase ne tak zcela mohou rozhodovat o a), jsou ale dostatečně zkušení v b). Proto také myslím, že je to celkem vyvážené a že nehrozí velké průsery. Otázkou samozřejmě zůstává způsob přidělování peněz, podmínky žádostí, přihlášené projekty atd., ale to vám poreferuji, až to budu znát.

 • [14] No ja se nebojim ani tak velkych pruseru jako toho, ze penize vyleti do luftu. Komise vykaze spoustu projektu, ale jejich prinos bude minimalni.

  A proc by tam meli byt lide s vazbou na rozvoj? Inu proto, ze jedine pres rozvoj vede cesta kupredu. Mam hodne velkou obavu, ze vetsina penez se utopi v ruznych portalech, protoze portalum kazdy rozumi, je to zarucene a za nakup SAPu, ORACLE, IBM a vyber portalu jeste nikdo nikoho nevyhodil.

  Nejsem si jist, zda se stav "nesly na nejake kamaradsofty" ziskava zkusenosti. Mel jsem za to, ze se ziskava moralkou.

 • [15] … a jeste si troufam dodat: lide s vazbami na rozvoj maji zkusenost, jak umoznit, aby z vysledku jednoho projektu profitovalo deset dalsich. Nerad bych slovutnym clenum krivdil, ale takoveho cloveka tam vidim jen jednoho – Borise Simaka.

  Ale pochopitelne se mohou moje obavy ukazat lichymi. V takovem pripade to bude perfektni.

 • dost pochybuji, ze to neskonci jako s kazdou jinou statni dotaci. Treba dotace na opravu panelovych domu, se vubec nevyplati, kdyz si spocitate kolik date za auditovany projekt, kolik zaplatiti statem schvalene firmne a kolik musite udelat uprav, ktere by se nemuseli dalelat. Vysledekm je, ze bez dotace to zvladnete levneji 🙁 Dotace se vyplati jen velkym druztvum, ktere zvladnou statni birokracii.

  Vubec by mne neprekvapilo, kdyz dotaci dostane CT.

 • [15] začnu od konce: neřekl jsem, že je k tomu potřeba zkušeností. IMHO je každý úplatný, otázkou je jen cena. Když je ale někdo z oboru, je snadněji ovlivňovatelný (ne nutně úplatný)
  Za sebe mohu slíbit, že budu dělat vše pro to, aby se odborná veřejnost o všech projektech dozvěděla a měla možnost o nich předem diskutovat.
  Můj osobní pohled a preference, se kterými do toho půjdu a se kterými budu hlasovat jsou takové, že také nebudu podporovat moc "softwarových" řešení, leda by měly opravdu velký přínos.
  Nebudu také podporovat projekty, které by šly proti konkurenčnímu prostředí (tj. když někdo navrhne wi-fi internet v Praze zdarma a že na to chce milion, tak budu proti, když ale nabídne neomezený min 256 kbit internet za 400 Kč ve 100 obcích pod 500 obyvatel a bude chtít milion, tak tu ruku asi zvednu).
  Nebudu podporovat firmy, které ty peníze nepotřebují, tj. když o stejný milion ve stejných obcích za stejné peníze bude chtít Telecom, tak budu proti – ne proto, že mám něco proti Telecomu, ale proto, že Telecom to může udělat i bez té dotace a za nesrovnatelně menší náklady a když o to bude mít opravdu zájem, tak to udělá i bez té dotace od BBF (viz dále).
  A konečně budu preferovat projekty, které žádají peníze z fondů EU – například onen projekt s internetem pro 100 obcí pod 500 obyvatel by velmi pravděpodobně získal dotaci z EU z kapitoly podpora regionů, atd. Proto bych raději než milion, dal 30 tisíc na vypracování kvalitní žádosti o EU dotaci a lobbing. A velké firmy, které na to mají vlastní týmy (GTS, Telecom), tedy nebudou tuto podporu ani potřebovat.
  Ale to jsou mé zatím velmi laické a naivní představy, bude záležet na tom, co se dohodne na prvních schůzkách.