Článek o inzertním tržišti Potenza

Na Lupu jsem přislíbil (a také dodal) článek o inzertním tržišti Potenza, dneska vyšel. Aby to nebylo jen o něm, doplnil jsme tam i billboardí bbKontext, kdysi Edwards.

Možná jste si všimli, že zde reklamní kampaně Potenzy proběhly, využil
jsem marigoldí čtenáře tradičně jako pokusné králíky, abych nějaké
zkušenosti se systémem načerpal.

Potenzu považuju za zajímavou možnost pro menší servery, pro ty větší
to asi zatím nebude. Je ale prima, že textová reklama se stále více
rozmáhá. I když, už jsem taky na nějakém slovenském weblogu zachytil
stížnosti, že na Marigoldovi je textová reklama, že je na každé stránce
a jak je to odporné… Jenže jak jinak bych se mohl rochnit ve
statistikách v číslíčkách, kdyby mi je negeneroval vlastní server.

Jedním z mých životních snů je probourat se Seznamu na web a moci si
rochnit ve statistikách toho, kdo tam co vyhledává. Ivo Lukačovič něco publikoval na blogu,
ale to je slabý čajíček – chybí poměry, regiony, časy. Jsem fanatický
milovník Data Miningu a když mne nedávno jeden velký zahraniční
operátor konečně pustil do mnou navržené úpravy výstupu z databází,
chrochtal jsem si blahem. Například proto, že jsem si konečně
statisticky potvrdil, že majitelé smartfounů se dělí do dvou skupin –
na geeky, kteří je užívají do mrtě a na business usery, kteří je
nevyužívají prakticky vůbec. Ptáte se, proč mne do té databáze pustili?
Inu proto, že mám hříšnou myšlenku aplikovat systém, jak ty uživatele,
kteří služeb svých telefonů nevyužívají, donutit (spíše naučit), aby je
využívali. A to operátor samozřejmě rád 🙂

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

5 komentářů

 • Pri te zmince o miningu jsem si vzpomel na paper, ktery jsem nasel pomoci Vasech stranek v nejakem archivu odkazu,ten paper mel titul jako "Evaluting recommendation systems". Kde bych jeste jednou nasel ten archiv ?

 • Jsem stejného názoru. Už léta se pokouším o vytváření třetí skupiny, která sice neumí ovládat všechno, ale na svém telefonu zvládá naučenými kroky o mnoho víc, než základ. Dalším pokusem jsou např. moje stránky.
  MatKal

 • [1] asi někde v  mém link repository?

 • Čísílka já si také rád pročítám a přerovnávám, abych si v nich něco našel. Jen se obávám, že business user je prostě tvor specifický. Pár takových kolem sebe také mám. Chytrý mobil mají pro to, že se to prostě k jejich funkci hodí. Jenže si ani návod nepřečtou a používají ty nejzákladnější funkce. Jak je donutit používat nějaké pokročilejší? V současné době skutečně těžko. Oni nějak fungují a jsou spokojeni. Věnovat dvě tři hodinky tomu, aby se něco naučili, povětšinou nebudou chtít.

  Mám pro ně docela pochopení – já se celkem rád učím, trávím hodně času tím, že se snažím zefektivnit se. Jenže problém je, že se všechno stále mění, takže se musím pořád do kola učit. Navíc všechna ta nastavení nejsou zrovna spolehlivá. Tu vypadne SMTP server, tu nefunguje pošta, onde se přenastaví LAN. A chtít po majiteláích chytrých telefonů, aby se v tom všem vyznali a uměli si s takovými záležitostmi poradit – to bych se neodvážil. Mě už to taky moc nebaví. Reinstalace počítače – byť na to mám tlačítko Access IBM, stejně se mi to dělat nechce, ale bohužel je to potřeba…

  Snad by pomohlo, kdyby se zařízení dala kompletně zálohovat, takže by se nepřenistalovávalo, ale jen obnovilo -vlastně kopírovalo. Co se týče nastavení – nasoslo ze sítě. Jenže operátor nebude spravovat v síti nastavení pro desítky různých zařízení. To by se napřed ta nastevní musela nějak unifikovat. A taky by klienti museli vědět, že to nastavení operátora je skutečně dobré pro ně, a že to není nastavení, které je dobré jen pro operátora.

  Docela mě zajímá, k čemu dojdeš, jak ty business usery naučit ta zařízení využívat. Snad nějaká pěkná školitelka, která by s nimi jela na business trip. 😉

 • Víš, Patriku, jestli máš volný velký disk, tak Iva popros, ať ti pošle logy. V zásadě nevím, proč by ti je neposlal. Na to nemusíš mít ani hříšné myšlenky. Nedokážu si představit, že bys tam našel něco zas tak extra překvapivého. Musím totiž upozornit, že pokud nevíš naprosto přesně, co v tom chceš hledat, že to tam většinou nenajdeš. Uživatelé Seznamu nejsou tak segmentovaní, jako jsou třeba uživatelé těch tvých smrkajících ufonů (nebo co to analyzuješ).