Chci bezdrátovou síť (6.2)

Tento článek navazuje na předchozí kapitolu a věnuje se detailně problematice pasivních retranslací. Část o aktivních bude následovat odpoledne

Pasivní retranslace přesměrováním

Pasivní retranslace

V předchozím části jsem psal, že pasivní retranslace využívá buď

 • přesměrování signálu, nebo
 • odraz signálu.

Způsob řešení přesměrováním signálu je velmi jednoduchý — do bodů A i C dáte směrové antény, které nasměrujete na bod R. Do bodu R pak umístíte dvě antény, jedna bude směrovat na bod A, druhá na bod C, a tyto kabely prostě a jednoduše spojíte k sobě koaxiálním kabelem. Nic víc, nic míň.

Pasivní retranslace odrazem

Řešení odrazem signálu je ještě jednodušší — svírají-li body A a C v bodě R malý úhel (řekněme < 45%), můžeme do bodu R umístit odraznou desku a to tak, aby se signál z bodu A od této desky odrazil a podle zákona úhel dopadu = úhel odrazu, byl dále nasměrován do bodu C a vice-versa.

Kdy použít řešení s pomocí přesměrování a kdy pomocí odrazu je složitější. V naprosté většině případů se používá řešení přesměrováním, odrazná plocha musí svírat malý úhel, respektive čím větší úhel svírá, tím větší musí být (protože tím méně plochy stojí v cestě signálu a tím méně signálu lze tedy odrazit). Plachta je také drahá, instalace složitější, vyžaduje větší místo budově atd. Jedinou odraznou desku, kterou znám je na budově hotelu Opatov (krásně viditelné z metra Opatov), zřejmě je to ale pro licencované pásmo a zde jsou zcela jiné kalkulace. Někdy se ale využívá místo odrazové desky přímo nějaká budova — prostě nasměrujete signál přímo na budovu a ten se od ní při troše štěstí odrazí v tom směru, který potřebujete, aby doputoval k cíli. Ovšem tady pozor, velmi často pak dochází k velkým změnám kvality signálu podle toho, zda je na této “odrazné budově” vlhká omítka po dešti, či jestli je sucho.

Jaké jsou výhody a nevýhody a čím se liší pasivní retranslace oproti aktivní

Předně je třeba si uvědomit, že v bodě R není žádný prvek, který by signál zesiloval a “čistil”. Vyšlete-li z bodu A signál, je v bodě R zachycena anténou (či odražena panelem) jen velmi malá část signálu (např. 5%) a tato pak přeposlána dál na bod C, který zachytí opět např. 5% z těch původních 5% a tedy na protější stranu v tomto případě dorazí jen čtvrt procenta původně vyslaného signálu (nebo dvacetina signálu, který by dorazil, když by se jednalo jen o dvoubodový spoj A → R). Signál zároveň není znovu upraven aktivním prvkem a zbaven šumu, a tak se na vzdálenou anténu dostane šum jak z trasy A → R, tak z části R → C.

Výhody pasivní retranslace jsou také zřejmé – na retranslačním místě nepotřebujete žádné prostory v technologické místnosti, temperované rozvaděče či elektrický proud a tak je možná instalace i na odlehlá místa typu strom, komín a podobně.

Z toho vyplývá i kde a jak můžete pasivní retranslace využít

 • pouze na krátké vzdálenosti (řekněme stovky metrů),
 • je třeba velmi velkých antén na všech bodech (a tedy je obtížné až nemožné dosáhnout splnění generální licence), optimální jsou plné paraboly (chytají i méně šumu), nejlevnější jsem našel na WiFi Shopu (již od 1730 Kč), doporučoval bych ale používat antény větší než 20 dBi (a tedy jste na štíru s GL).
 • je prakticky nemožné udělat pasivní spoj s více než jednou retranslací,
 • ačkoliv se zdá, že nepřítomnost aktivního bodu může přinést úspory, nutnost použití větších antén, těžší správa atd. přináší větší náklady a pasivní retranslace tak bývá dražší,
 • pronajímáte-li si retranslační místo, potom často platíte podle velikosti zabrané plochy či velikosti antény a protože jsou antény či plachta podstatně větší než u aktivního řešení, můžete platit podstatně více,
 • na retranslačním bodě nemůžete vyvést Ethernet a není možné tak “platit” pronajímateli tím, že mu dáte Internet
 • retranslační bod by měl být čistě váš, protože je přenášen i šum, je složité dosáhnout jak dostatečného signálu, tak malého zašumění.
 • protože signál nezpracovává žádný aktivní prvek, je přenos malinko rychlejší
 • smysl to má tedy až na výjimky jen tehdy, když nemáte na retranslačním bodě elektřinu (stožár, komín atd.) a nebo když využíváte odrazu od nějakého sousedního baráku a nepotřebujete tak vlastně vůbec retranslační bod

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

1 komentář