Chce Evropská komise skřípnout internetové vydavatele nebo novináři vypustili kachnu?

Když jsem si dneska přečetl článek na iDNESu s nadpisem Novinám klesá náklad, EU zvažuje regulaci internetu, byl jsem v šoku. A stejně jako ostatní diskutující jsem začal nadávat na ty kretény v Evropské komisi. Pak se mi to rozleželo v hlavě a pravil jsem sobě, že k tomu nelze mlčet. Našel jsem si kontakt na zmíněnou komisařku Viviane Redingovou (info o ní zde) a rozhodl jsem se zatelefonovat ji svůj názor a vyřknout jej slovy, jenž nenaleznete ve slovníku spisovné evropštiny.

Jenže ještě před tím, než jsem jí opravdu zavolal, jsem našel odkazy na původní materiály, ne ty přežvýkané agenturami a novináři. Je to zajímavé, možná té angličtině a němčině rozumím trochu jinak, jenže se mi zdá, že Viviane Redingová, komisařka pro média a informační společnost, řekla něco maličko jiného, než vydedukovali novináři. Dokonce bych neváhal soudit, že někdo jednoduše a prostě špatně přeložil agenturní zprávu či se neobtěžoval podívat ke zdroji.

Tak především jí zřízená Pracovní skupina pro záležitosti médií konstatuje, že média jsou významnou součásti evropského průmyslu a mají nezastupitelný vliv na informovanost veřejnosti, to je fakt. Také konstatuje, že jako každý evropský průmysl si i tento zaslouží popdporu. Je zajímavé, že agenturní zpravodajství zmiňuje regulaci internetu, z materiálů EK není nic takového, co bych pod pojmem regulace chápal – jako licencování nebo omezování internetových médií – vůbec patrné. Evropské komisi zřejmě neuniklo, že provoz serveru Marigold lze během pár minut přemigrovat do seyschelské společnosti, ostatně máme na těchto ostrovech i své ambasadory, kteří rádi internetovým médiím vyjdou vstříc.

Redingová si povšimla několika témat, jež bych spíše než regulací internetu nazval připomenutím samozřejmého: 1) autorských práv (na které se obecně na internetu hodně kašle, rozvádět netřeba) a 2) zodpovědnosti autorů. Zodpovědnost autora za obsah, tím se nemyslí výkřiky do diskuse, ale určité ručení za obsah na internetu (a samozřejmě i jinde) publikovaného materiálu.

Redingová tím připomíná jednu jedinou věc: pokud online média chtějí rovnoprávnost s papírovými, musí kromě výhod dostát i povinnostem. Tím se myslí zákonná ustanovení týkající se práva na odpověď, ochrany autorského materiálu a dalších ustanovení, která se týkají tisku. Mimo jiné i zákony týkající se provázání vydavatelů s jinými společnostmi a křížového vlastnictví médií. Je zajímavé, že zrovna tuhle pasáž novinové články vypustily úplně, ačkoliv podle mne zrovna tohle je velmi zajímavý bod, protože legislativní úpravy EU zapovídají křížové vlastnictví médií v případě určitého podílu na trhu a pokud by do tohoto bylo zahrnuto i vlastnictví internetových médií, mohlo by to znamenat určité změny na trhu a troufám si také tvrdit, že pro řadu internetových serverů značné změny a pro některé i ulehčení života.

Přijde mi, že aktivita Evropské komise byla novinami podána velmi zploštěle. Těžko říci, zda šlo o zploštění účelové, či z neznalosti. Podle toho, co jsem četl z oficiálních materiálů, EK nehodlá internet omezovat, pouze požaduje, aby práva a povinnosti online i tištěných médií byly rovnocenné. O tom, co bude těmito právy a povinnostmi bude pracovní skupina jednat ze zástupci tisku a později i se zástupci online médií.

Je také s podivem, že novinová zpráva zmínila podporu, kterou hodlá pracovní skupina věnovat tištěným médiím a jejich dalšímu šíření a využívání, zatímco podporu, která bude věnována online médiím, přešly tyto zprávy mlčky. Pracovní skupina totiž pracuje na plánech podpory nízkonákladového přístupu k online médiím formou digitálního papíru nebo čteček, má se zasadit o popularizaci e-knih atd – abych byl přesnější, má tyto cesty prozkoumat a vyhodnotit.

Abych citoval základní myšlenku doslova:

„First, publishers need to overcome the idea that “content is free” on the internet. Internet and the web will always offer a “Digital Commons” where anyone can publish an item and make it freely available. But unless consumers pay for commercial content (which includes music, movies, and printed press content), the supply is likely to dry up. Developing that market place is a core challenge, and attractive business models with user-friendly pricing and access technologies are essential to success.“

Možná se pletu, špatně jsem si to přeložil já nebo to zle pochopil, ale přijde mi, že panika je předčasná a noviny dělají z komára velblouda. Podobně jako v případě VoIP prostě EK konstatuje, že podmínky v obou příbuzných oborech mají být stejné a že je třeba zjistit, jak se toho dosíci. Kromě toho bych rád poznamenal, že většina zákonů, která platí na tištěná média, se vztahuje i na média digitální. Jen si to ne každý uvědomuje.

PS: Není tu nějaký inteligentní web nebo weblog, který by se díval, jestli ty předpisy EU, kterými nás vláda mlátí po hlavě, opravdu existují a říkají, co vláda tvrdí, že říkají? Aby to pořád nebylo jako s těmi reflexními značkami…

Odkazy:

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

13 komentářů

 • Raději nedomýšlet, jak nás informují o věcech, které si nemůžeme v případě pochybností sami snadno dohledat.

 • Patricku, timhle si mi docela vyrazil dech, nejdriv teda clanek na iDnesu, ktery sem take cetl, a ted tohle 🙂 Uf :).

 • Typicka ukazka k cemu je EU a jeji komise, uplne na… klasicka socialisticka snaha vsechno omezovat, kontrolovat… jsem zvedav jak budou nahanet autory blogu apod. navic stehovani na americky server ci jinam kde je OPRAVDOVA svoboda slova je otazkou hodin. Skoda ze pod vlivem techto nesmyslu nemohu takto snadno presunout i svou telesnou schranku 🙁

 • Zpráva ČTK ze které to asi vzniklo.

 • Hehe… typicka ukazka k cemu jsou noviny a agentury v jejich soucasnem podani…

 • Není tu nějaký inteligentní web nebo weblog, který by se díval, jestli ty předpisy EU, kterými nás vláda mlátí po hlavě, opravdu existují a říkají, co vláda tvrdí, že říkají?
  To víte že není. Základním problémem těch předpisů je to, že jich jsou doslova kila a vznikají rychleji než se to dá číst. Takže si každý může zaplatit tým právníků, aby zjistil, jak se věci mají 🙁
  First, publishers need to overcome the idea that “content is free” on the internet.
  Při vší úctě – proč mě, jako soukromě podnikajícímu internetovému publisherovi, někdo říká, co mám nebo nemám? Já vím nejlíp na čem a jak vydělat a budu rád, když mi do tohu bruselští úředníci nebudou kafrat.

 • [6] cely problem je asi v tom, ze naozaj hodna cast ludi, co si kupovali papierovu tlac prechadza pomalicky na internetove spravodajstvo a ide skor o trend s jasnym rastom.

  no a pretoze si niekto mysli, ze je rozdiel medzi etikou novinara na papieri a novinara na internete, tak sa to snazi nejako riesit. cely dojem vznika z toho, ze na internete je lahsie publikovat ako s novinami, kde su predsa len nejake administrativne ukony, ktore musis splnit.

  realita je vsak nie az takto vyhranena. problem nie je ani tak v tom, zeby noviny boli zodpovednejsie ako zine. skor v tom, ze zine je z tradicie skor "zadarmo" a noviny si v drvivej vacsine musis kupit. a toto ma z pohladu teorie nejaky mozny dopad.

  mozno su tieto snahy smerovane tak, aby podnietili publikovanie na internete, ale tak daleko som sa to nesnazil pochopit 😉 osobne si myslim, ze aj keby "Zahynulo biednou smrtou" 50 % medii, tak vzdy ich bude viac nez dost 😉

 • [3] Doporučuji přečíst článek znovu.

 • Také konstatuje, že jako každý evropský průmysl si i tento zaslouží popdporu.
  zaslouží? snad bude potrestán, ne 🙂
  IMHO je to nesmysl. pluralita názorů na netu je zajištěna tím, že publikovat může kdokoli za minimálních nákladů. z toho důvodu mi něco jako právo na odpověď nepřijde jako tak dobrej nápad. a takový věci jako autorské právo nebo možnost soudně bránit se pomluvě platí odjakživa, na to není potřeba ani komisařka ani ouřad 🙂

 • [3] Mám dojem, že reagujete jen na nadpis spotu (a to ještě na jeho polovinu) a ne na samotný obsah, hm?? Četl jste to? 🙂

 • Ono to asi nebude jen prekladem – viz BBC.co.uk

 • Ad pravo na odpoved: Tu dava vetsina internetovych mediich automaticky diskusemi pod clanky. I kdyz v tech nejnavstevovanejsich se asi lecktery prispevek ztrati…

 • [3] Svoboda slova na americkém serveru??? Good joke…