Charita aneb mikroinvestice

Web je plný zajímavých služeb, které ukazují, čeho všeho je komunita schopna, když se jí dá zajímavý názor a nespolehnete se jen na všemocnost internetu. Mikroinvestice a mikroúvěry jsou toho dobrý příkladem. A jelikož je po Silvestru a naše duše by se měly obrátit k bohulibé činnosti, abychom odepsaly své hríšky, tak něco o mikroinvesticích napíšu. Protože je to takový zajímavý způsob charity, bych řekl – někdy dokonce spojený s nulovou ztrátou či i se ziskem.

Nejdříve stručně k mikroinvesticím a mikroúvěrům. Stručně, protože podrobněji to pojednávají například tady na Investice.cz. Na Wikipedii to mají rozepsané hezky historicky. A nezapomněl bych na Pavla Kohouta, jenž jako vždy ruluje (rulezuje?). Je to taková chytrá myšlenka, že některé problémy lidí ve třetím světě by vyřešily relativně malé peníze v řádu desítek tisíc korun. Tím by mohli rozjet svoji firmičku, podnikání, většinou z našeho pohledu malé a nevýznamné, ale pro jejich životy perspektivní. Ale ti lidé nemají šanci se k takovým penězům dostat. Normální banka jim nepůjčí, protože nemají čím ručit, pro venture kapitalisty jsou to zase směšné sumy. A tak se to řeší „syndikací úvěru“ ze soukromých zdrojů. Pár jednotlivců nabídne svoje peníze na nějakou činnost a investuje tisícikorunové sumy. Zpět mají dostat nulové zhodnocení – pak je to charita – někdy ale i nějaká procenta navíc.

Samozřejmě chápeme, že tohle může být dost riziková věc. Půjčit někomu v Mexiku nebo Peru tisícovku se může zdát jako ji vyhodit. Šméčko na první pohled. Komunitní verze Nigerijského spamu. Může být. Ani skutečnost, že v roce 2006 za to padla Nobelovka nemusí nic znamenat, byla za mír, ne za ekonomiku: prof. Yunus a jeho projekt Banka Gramín.

Mně se na tom líbí způsob, jakým se peníze kryjí. Ručení probíhá v podstatě formou komunitní zodpovědnosti. Půjčka je sice na něčí konkrétní projekt, ale ručí celá komunita. Po té je v případě nesplácení vymáhána větší část nesplacené částky. Navíc za tím vším je nějaký mechanismus, jak to té komunitě připomenout, jak s ní uzavřít smlouvu atd. A právě na funkčnosti tohoto mechanismu závisí, takže jsou tu prostředníci, kteří celou věc organizují. Někdy jsou to nevládní či nadační subjekty, jindy už jde o komerční aktivity.

A teď už přichází ta internetová část celého podniku. Webový portál věnovaný možnosti mikroúvěrů, kdy si vyberete projekty a investujete do nich. Můžete investovat celou částku, můžete rizika diverzifikovat a vkládat část požadovaného vkladu, ůvěr se pak syndikuje od více lidí. Jak vybrat, to je jen na vás.

Kiva – pomůžete a asi neproděláte

Zmíním tři portály tohoto druhu. Mně se nejvíce líbí Kiva.org. Ten je neziskový, za své úvěry nedostáváte žádnou odměnu. Výhodou je, že se registrovat může kdokoliv, platba probíhá online přes PayPal (tedy i platební kartou) a je to zajímavá forma pomoci konkrétnímu projektu, konkrétnímu člověku. Jestli máte výhrady ke sponzoringu velkých nadací a organizací, protože nevíte, co se za to konkrétně stane, tady tahle starost odpadá. A ještě něco: peníze se vám (dost možná) vrátí. U každého projektu doporučuju pročíst si informace o tom, kdo je Partnerem – tedy zprostředkovatelem, organizací, která zajistila ten projekt. Je tam vidět, kolik obchodů udělali a jak se splácejí, což svědčí o tom, jak se Partnerovi daří zajistit výplatu vašich peněz.

MicroPlace – eBay se snaží

Kiva je spíše věc charity než investic. Když to dobře dopadne, někomu pomůžete a nic na tom netratíte. Jsou ale i mikroinvestiční portály, kde můžete k výdělku přijít. Nejdříve zmíním ze slušnosti MicroPlace, protože ten patří eBay a je asi nejlépe vypulírovaný. K dokonalosti mu chybí fakt, že investovat zde může jen člověk s pobytem v USA. Osobně tomuhle projektu dávám více šancí ku ziskovosti, než celému Skype, ale to jen tak na okraj.

Český myELEN

Server myElen je kupodivu český projekt. Proč kupodivu? Nečekal bych, že se v tomhle oboru zrovna vyznamenáme, ale je to tak. MyElen nabízí investice do mexických projektů, minimální řád je většinou 5000 Kč, ale nabízejí se zde i možnosti výdělku. Platba je převodem na účet, není to tak hezky interaktivní a promakané, jako u Kiva.org, ale pokud přemýšlíte o rizikových investičních aktivitách s charitativním podtextem, asi to pro vás bude lepší. A výhodou je, že je tam všechno česky popsáno.

Než se rozhodnete si něco s mikroúvěry začít, rozhodně si k tomu pročtěte minimálně ty články, co jsem tu zaodkazoval. Přeci jen posílat něco na blind se nemusí zrovna oplatit. Ale pokud pro někoho chcete něco udělat, může to být o něco adrenalinovější a adresnější, než poukázání pár anonymních korun na konta nejrůznějších nadací.

A pokud vás mikroúvěry zaujaly, podívejte se na MicroPledge – tady se sbírají mikropříspěvky na zamýšlené softwarové projekty. Chcete, aby někdo napsal nějaký soft a zaplatili byste si za něj? Nabídněte penízky a když se i další přidají a sežene se dost peněz, někdo se najde, kdo to napíše 🙂

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

11 komentářů

 • Zase jsi mi potvrdil, ze vim dobre, proc te ctu uz povicero let – vzdycky vyhmatnes opravdu zajimave informace, ktere bych rad vedel.
  Jen tak dal a vse nej do noveho roku 2008 😉

 • suhlas. Ma niekto aj osobne skusenosti napr s kivou?

 • Dík za objevení mikrocharity i micropledge.

 • Otázkou je, jestli těm lidem z MyElen věřit. Jsou povětšinou z Izipu, který neslavně skončil (neříkám že jejich vinou). Taky mi jejich projekt jako charita moc nepřipadá, když budou půjčovat za 60%, to by tady snad byla lichva. Víc se mi líbila ta Kiva, byť je nezisková.

 • Nobelova cena za ekonomii neexistuje. Jedna se pouze o cenu udilenou svedskou narodni bankou, ktera se spravne jmenuje „Cena Svedske Nardoni Banky za ekonomii udilena na pocest Alfreda Nobela“. Novinari to radi michaji dohromady, ale vzhledem k sade obskurnich postavicek, ktere tuto cenu cenu, nekdy spravneji zkracovanou jako „Nobel Memorial Prize“, a jejich nemene obskurnich teorii obdrzely, a vzhledem k tomu, ze se udili teprve od roku 1969, by bylo vhodne si to uvedomit a nemichat to dohromady.

 • Diky, za opravdu zajimavy clanek, obdivuji Vas zaber zpracovavanych oboru i mimo IT
  Pro coolio: my Elen mi také nepřipadá jako extra duveryhodna, ale otestovat to na nejake male (v radech desitek tisic) castce asi zkusim 🙂 Nevim, kde berete informace, ze Izip neslavně skončil, ja osobne sem knizky zrusil, ale Izip to nepolozilo 😉

  Jinak, když slyšim o Nobelově ceně za ekonomii, tak se mi ježí chlupy, sice si nemyslím, že je ekonomie pavěda jako Pixy, ale ta cena je opravdu obskurni.

 • Velice zajimave vypada i projekt na http://www.prosper.com, i kdyz nejde o charitu.
  System je dostupny, jak pro ty, co si chteji pujcit, tak i pro ty, co chteji timto zpusobem investovat. System je dostupny pouze v ramci USA, kde se vyuziva kreditni historie pro odhad rizikovosti pujcky a pripadne vymahani dluhu.

  Jiste za zminku stoji i to, ze zakladatel jsou lide, kteri kdysi rozjeli eBay.

 • O tomto tematu jsem cetl pred par mesici v papirove MF a docela me to zaujalo a rikal jsem si, ze nejaky penize pres MyElen investuju. Jenze jak to tak byva, tak jsem na to…… Takze Patriku diky za pripomenuti 🙂
  Koukal jsem na web MyElen a na statistiky a ted tam maji uvedeno 350 klientu. Jeste by me zajimalo kolik zatim maji investoru. Jinak odkaz se jmenuje Aktualni statistika a je 2 mesice stara. 🙁 A taky ty menici se fotky ve flashi vlevo mi prijdou jako zbytecny zrout CPU. 🙂

 • Ono je moc hezké, že se napíše „neziskový“ – on je neziskový pro toho, kdo peníze fyzicky půjčuje. Prostředníci (kiva a ostatní) z příjemců ždímaj i 90% pa. Je z toho v Mexiku docela průser. viz. cca 3-4 týdny starý Businessweek. Lidi padaj do ještě větších sraček, než ve kterých byli. Samozřejmě, že se najdou světlé záblesky, které se pak silně medializují. Radši ty peníze těm lidem dám, než aby po nich prostředník chtěl x desítek procent navíc…

 • Ahoj Davide,

  o MF se zajimam nekolik let. Ten clanek v BusinessWeeku se mi nepodaril najit.
  Mohl bys na nej prosim publikovat link ?

  Dekuji

  P.

 • pro PAbu
  http://www.businessweek.com/magazine/content/07_52/b4064038915009.htm?chan=search

  Na MyElen jsem nakonec radsi neivestoval, dohromydy potrebuji ccas 1mil korun, coz pro 6 lidi ve vedeni nebude zas tak velky problem sehnat 🙂
  Riziko, ze z vlozenych penez neuvidim ani korunu bylo po přecteni smlouvy moc velké