CGH versus LPD miniprojektory

Na Mobil.cz dneska vyšel můj článek nazvaný Malý mobil, velký obraz (miniprojektory pro mobily okouzlily CeBIT). Původně jsem ho nazval prozajičtěji „Miniprojektory pro mobilní telefony“ – už proto, že na CeBITu jsem letos po devíti letech poprvé nebyl a také proto, že se o ty miniprojektory zajímám delší dobu.

O co jde? O projektory co nejmenší velikosti (max jako krabička cigaret), které připojíte k mobilu a oni na zeď nebo stůl promítají filmy, umožňují psát SMS nebo surfovat po webu atd. Dohledal jsem dvě technologie. CGH, Computer Generated Hologram a LPD – Laser Projection Display.

Jednou s tím bude ještě dost legrace. Přeci jenom možnost vyřídit emaily nebo zasurfovat z maličkého mobilu, který promítne obrazovku na zeď mi přijde atraktivní. Jen se bojím, že atraktivní to bude jen pro pár fajnšmekrů a většina lidí se spokojí u mobilu s voláním a se SMS. Na druhou stranu, než se tyhle miniprojektory dostanou z vývoje do výroby (a mají k tomu zatím safra daleko), už tu nějaká generační obměna proběhne…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

6 komentářů

 • Myslim, ze by po tom sahl uz dnes kazdy druhy, ovsem ne za cenu za kterou se to bude prodavat.

 • [1] – přesně, Parik tady naráží na generační rozdíly adává tomu za vinu, že se používají jen obyčejné SMS – ale proč posílat třeba MMS za 10,- "a být happy" jak na reklamách?

  Až toto bude součástí mobilu za rozumný peníz, klidně si nějaký film za peníze stáhnu a třeba dlouho cestu na dovolenou si jej budu promítat na sedadlo v autobuse předemnou ..

  Ale to je pořád otázka tak 5 let …

 • Filmy v mobilu? Projektor k mobilu? MP3 prehravac v mobilu? A cim to chcete napajet? Je to take o vydrzi baterie… Do mobilu dnes neni problem implementovat cokoli, ale pokud nebudete na zadech tahat zalozni akumulator, tak to k serioznimu pouziti neni.

 • Myslenka je to zajimava, ale k čemu mit velky obraz a nepohodlnou klavesnici? – tak pripojime vetsi klavesnici. Mame velky obraz a snadno se ovlada klavesnici. Tak jeste aby se mi tam ten film vesel – pridame disk.

  Jak koukam tak koukam vychazi mi to na mensi notebook… 🙂

  Zdá se mi, ze mobily zapominaji na své puvodni vyuziti a stavaji se jakousi multimedialni zabavni skrinkou, opravdu to chceme a vyuzijeme?

 • osobně se nedomnívám, že by byl projektor do mobilu kdy zabudován. Možná tam bude (zejména u těch bez zabudované klávesnice) onen systém zobrazení klávesnice na ploše a odezírání stisknutých kláves. Dost pravděpodobně tento systém projde evolucí, takže bude zobrazovat plnobarevně a bude moci na ploše ukazovat i jiné věci (fotky atd.), nicméně jeho gro bych viděl právě v tom ovládání bez fyzické klávesnice.

  Projektor jako takový tipuji že bude spíše samostatná krabička (třeba ta velikosti krabičky cigaret), a budete to toho moci posílat obraz ať už z PDA, mobilu či notebooku (BT new generation) a přes BT to také ovládat. Pak by to mělo mnohem větší uplatnění.

 • Mimochodem včera psali tuším na mobilu o vysouvacích mobilech samsungu a zmiňovali první vysouvací mobil – siemens SL-10 a dali odkaz na jeho recenzi – zatlačil jsem slzu vzpomínek a doporučuji k přečtení. Když si uvědomíte co bylo před 5-10 lety a že teď můžete mít přístroj s poloviční (i podstatně menší) váhou, displejem s rozlišením tehdejších notebooků, fotoaparátem s rozlišením tehdejších full-profi strojů, procesorem zvládajícím výpočty rychlostí tehdejších PC, s paměťovými kartami velikosti padesátníku o kapacitě tehdejších 5,25'' disků, bezdrátovým systémem s rychlostí tehdejšího Ethernetu atd., tak nikdy nemůžete dospět k tomu, že "přidáním disku z toho kouká notebook".
  <nadsázka>Když budu teď trvdit, že přidají do mobilu letadlo, tak si mohu být celkem jist, že dříve či později to zvládnou udělat při zmenšení velikosti mobilu na polovinu</nadsázka>