Český Mobil vykázal zisk – výsledky za druhé čtvrtletí 2003

Patrick Zandl · 1. srpen 2003

Český Mobil dnes publikoval své výsledky za druhé čtvrtletí, nicméně na českých médiích vyšla jen jejich zkrácená verze, takže přidávám zajímavá čísla. Pro úplnost - TIW jakožto viamajitel Oskara, provedl v průběhu června sloučení akcií v poměru 4:1, takže už se neobchodují pod hranicí dolaru, ale na úrovni čtyř dolarů.

Za druhé čtvrtletí získal Oskar 66900 zákazníků, takže se dostal na 1 337 500 uživatelů, což už je hezké číslo. Ve druhém čtvrtletí 2002 měl 1 071 300 uživatelů a tedy nárůst byl 25 procent. Firma se nadále zaměřovala na nárůst tarifních zákazníků a noví zákazníci z 70 procent volili právě některý z tarifů. Tady je dlužno dodat, že v podání Oskara ale prakticky není velký rozdíl mezi tarifem a předplacenou kartou - obojí má dopředu finančně jištěné a s nepřekročitelným limitem. Poměr mezi tarifními a předplacenými kartami se vyšplhal na 59/41 procent, zatímco 2Q/2002 šlo o poměr 73/27 procent.

Výnosy ze služeb

Výnosy ze služeb vzrostly meziročně o 76 procent a to z 53,5 mil USD na 94 mil USD. Významný je také posun u ARPU, tedy průměrného výnosu z uživatele. Zatímco za druhé čtvrtletí 2003 se dostal na 641,5 Kč (23,18 USD), za stejné období vloni se pohyboval na 550,4 Kč a za první letošní čtvrtletí 590,7 Kč. Celkově za první pololetí dosáhly tržby z prodeje služeb 4,85 mld. Kč (170,3 mil. USD), což je o 48,5 % více než ve stejném období loňského roku, kdy činily 3,3 mld. Kč (96,2 mil. USD).

Již od loňského roku Oskar vykazuje ve svém hospodaření pozitivní ukazatel EBITDA. V letošním druhém čtvrtletí navíc začal být Oskarův provoz ziskový. Provozní zisk za druhé čtvrtletí činil 138,3 mil. Kč (5,1 mil. USD).

Je zajímavé, že Oskar udává již delší dobu vyšší ARPU, než Eurotel a T-Mobile, přitom to nevypadá, že by se topil v penězích. Nyní navíc vykazuje provozní zisk. Například T-Mobile za loňské první čtvrtletí udával ARPU 472 Kč, zatímco u Oskara se v té době pohybovalo kolem 520 Kč. Problémy podle mne způsobuje to, že operátoři svoje výsledky publikují podle systému EBITDA, tedy jako zisk před úroky, zdaněním, odpisy a amortizací. Tento zvyk se v zahraničí značně rozšířil právě pro svoji naprostou neprůhlednost, kterou umožňuje mást akcionáře.  Právě úroky z půjček a hlavně odpisy a amortizace dělají významnou položku a účetně se do ní dá mnoho skrýt.

Podstatně zajímavější by bylo rozklíčovat výsledky podle zásad GAAP, ovšem T-Mobile používá německé zásady GAAP a TIW a jeho dceřinky se budou řídit americkým GAAPem. Pokusím se po tom popátrat a trochu si vyjasnit, jak to že nejmladší operátor na trhu dokáže ze svých zákazníků dostat nejvíce peněz, když má nejnižší ceny...

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook