Česko vyhrálo arbitráž o třicet miliónů dolarů za mobilní licence


REKLAMA:

Podcast Povídání o Apple, Tesla, Muskovi a cestách mezi BTC a EU na Mars

To je Patrickův týdenní podcast. Poslechněte si, jak se věci opravdu mají ve světě techniky. Ty důležité a podstatné, které vybral někdo, kdo tomu rozumí, ne generátor zpráv.
Rozcestník k podcastu i web verzi najdete zde.


 


Česká republika vyhrála arbitráž ve sporu s britským podnikatelem Williamem Nagelem. Ten český stát žaloval kvůli Českým radiokomunikacím a postupu státu při udělování mobilních licencí a požadoval 30 miliónů dolarů, což je téměř 900 miliónů korun. Trojice arbitrů ze Stockholmu České republice přisoudila částku přibližně 12 miliónů korun jako náhradu vynaložených nákladů na vedení sporu. Nagel musí také uhradit 90 procent administrativních nákladů na činnost arbitrážního soudu.


O co v arbitráži šlo? William Nagel se snažil získat mobilní licenci a v roce 1994 on a společnost Millicom uzavřeli smlouvu s Českými radiokomunikacemi o společném postupu a spolupráci na získání této licence. Od roku 1994 však o licencích začalo rozhodovat tehdejší ministerstvo hospodářství. To určilo, že licenci získá společný podnik ČRa a subjekt vybraný na základě výběrového řízení a smlouvu s Nagelem ukončilo. Nagel se s tím nechtěl smířit a tvrdil, že o ukončení smlouvy rozhodla vláda a on tak ztratil možnost získat licenci na provozování mobilní telefonní sítě. Krok vlády měl podle něj stejný účinek jako vyvlastnění. V květnu 2002 Českou republiku zažaloval u arbitrážního soudu ve Stockholmu. Zdroj: Právo, HN, ČTK.

Odebírejte Patrickův Newsletter

Technologie v souvislostech. Týdenní komentář, který jde za pěnu dní.

Invalid email address
Slibuji, žádný spam. Co sám nerad, nečiním jiným.

1 komentář

  • Not filing on time because of a simple mistake like that can still result in all kinds
    of penalties, loss of return or even perjury. s not only embraced by hundreds but gazillions of people worldwide.
    Harvard-educated Blumberg has represented the US and Canada at international squash
    and is also a keen photographer.