Česko má první videofenomény

Videofenomén je něco, co vzniká v oblasti video produkce řízeně a dostavá se tomu značné pozornosti. Ze světa známe řadu videofenoménů, od videoblogujícího důchodce, přes osmnáctku k nakousnutí, až po maníky natáčející videoklip na rozdivočeném náčiní z posilovny. U nás bylo zatím vymeteno. Tomu je konec. Lakmusovým papírkem pro mne je zájem mainstreamových médií, protože i když mi bylo už nějakou dobu jasno, kdo to bude, teprve mainstreamová média aprobují fakt, že se tak stalo. Tím, že si povšimnou. Ten český fenomén se jmenuje Noisebrothers.

Namítli byste, že první vteřiny mediální slávy přinesla česku „macka“ – tedy facka Miroslava Macka Davidu Rathovi. Dlužno říci, že macka byla sice první, ale nesplňuje kritéria fenoménu. Za prvé to nebyla řízená videoprodukce, ačkoliv tady záleží na úhlu pohledu. A za druhé kdyby jeden z pánů nebyl v té krátké chvíli ministrem zdravotnictví a zároveň během té (naštěstí) krátké chvíle si národ neuvědomil, jak ubohý zoufalec to je, nebylo by se jí dostalo pozornosti. Dnes se oba pánové mohou fackovat po libosti a kromě povzdechů „více krve na obou stranách“ by to asi více pozornosti nepřineslo.

Kromě macky máme jen dvě videoudálosti, které stojí za pozornost a na stránky denníků se shodou okolností dostaly tento týden. A ačkoliv v obou událostech má svým způsobem Stream prsty, berte toto prosím jako můj soukromý názor, ačkoliv jistě ovlivněný tím, že do toho vidím mírně více, než ti, kdo plavou na povrchu.

Noisebrothers

První událostí jsou Noisebrothers, které na titulní stránku vytáhly Lidové noviny. Na jednu stranu to tolik nepřekvapí, protože Lidovky patří mezi digitálně nejbystřejší a navíc o Noisebrothers psal Ondřej Aust, který se v internetu pohybuje a má postřeh. Kdyby si jich všiml Komárek v MF DNES, bylo by to jiné v dobrém i zlém.

Noise brothers jsou dva kluci, kteří točí videa. Vloni dostali od firmy Nokia model 5300 s tím, ať si s ním dělají, co chtějí a něco o tom natočí. Prokázali značkou kreativitu a na Youtube slavili určitý úspěch. V této fázi bych řekl, že jim pomohl fakt, že narazili na Pavla Hackera a agenturu Advertures. Ta jim pomohla vypilovat si styl. Což je důležité, asi si ještě ukážeme jak, když na to v průběhu psaní nezapomenu.

Pak spolupráce skončila.

Pak si jich počátku tohoto roku všiml Stream. To máte tak. Máme ve firmě oddělení, které vyhledává talenty. Máme na to úžasného člověka, snad nejpovolanějšího, jmenovat nebudu, aby headhunteři televizí nevětřili marně stopu. Tento agent prochází všechna možná videa na všech možných portálech a nabízí těm lidem nějakou formu spolupráce. V první fázi nahrání videí k nám, nějakou pomoc s jejich propagací, v další fázi i víc naší pomoci. Nějak tak jsme narazili na NB.

Pak už stačilo málo: trochu zviditelnit, maličko pozdvihnout. Zkrátka nevěřím na to, že kvalita se prosadí sama. V plejádě těch hrůz, které jsou lidi schopni vyplodit, je třeba kvalitu vypíchnout, popostrčit, jinak snadno zapadne. Až příliš snadno. Výsledkem jsou nádherná díla, která lze těžko popsat, nutno vidět 🙂 Jako tohle o KSČM a první máji…

I proto mne vždy přijde úsměvná moje debata s J. Donátem, který horuje pro myšlenku, že Stream má být nadnárodní. Nemá. Stream se těžko bude i se svými finančními zdroji měřit s Google/Youtube. Tak, jako Nova nekonkuruje BBC, ale přitom zůstává zisková. Princip businessu není být největší, ale slušně vydělávat. Stream hraje na lokálním trhu a snaží se využívat lokálních specifik, takže narozdíl od Youtube umí prosadit i zajímavé české snímky. A to je ta konkureční výhoda. Není jediná, ale pro začínající producenty je dost podstatná: zda zapadnou mezi anglickými, čínskými a arabskými videi, nebo zda budou vidět, zda si jich někdo povšimne.

Noise brothers jsou zajímaví, vtipní, nadšení a to dobře funguje, řadu lidí to chytlo za srdce. Na jejich videa se můžete podívat na Streamu, myslím, že jsou i na Youtube. Jen tak na okraj, kdyby mne chtěl někdo z mé jedné přednášky chytat za slovo a porovnávat návštěvnost na Youtube a Streamem (což jsem teď nedělal), tak upozorňuji, že NB udělali od videí více verzí, jenže návštěvnost se počítá pro každou verzi zvláště. Z frontendu není vidět tedy skutečná celková návštěvnost pořadu, ale jen jeho verze videa. Ve skutečnosti je třeba sečíst pro jeden pořad všechny verze, což můžu udělat jen přes administraci.

Zfackován učitelem

Video se objevilo na Youtube (tam už je staženo), objevilo se i nás. Učitel zmlátil žáka na nějaké Vsetínské škole (viz Pravda.sk nebo iDNES). K nám dorazilo někdy počátkem týdne a chvíli jsme nevěděli, co s ním – schválit či neschválit? Když se u nás objevila bitka nějaký žáků ústecké školy počátkem roku, byl z toho průšvih, protože nás hned noviny natřeli, že propagujeme násilí. Navíc po shlédnutí tohohle videa jsem se nemohl zbavit dojmu, že tenhle žák si zasloužil seřezat jak žito. Řešení jsme zvolili šalamounské, video jsme schválili až v momentě, kdy už o tom noviny napsaly. Ne úplně schválně, prostě jsem čekal, co mi řekne právník, když mi to editorky ukázaly. Právník usoudil, že o propagaci násilí nejde a že je to slabý odvar filmů, které jdou v televizi v kteroukoliv denní či noční dobu. Pravdu měl.

Studentské násilí a nejrůznější provokace či harašení se na videu objevují stále častěji. Otázka je, jak se k nim provozovatel takovýchto serverů má či může postavit. Česká legislativa se snaží na něco podobného pamatovat zásahem do osobnostních práv a spoustou dalších paragrafů, které ale není jasné, jak na podobné příklady aplikovat. Existují příklady z televizní praxe, kdy například nejmenovaná česká televize dostala od soudu flastr za to, že odvysílala ve zprávách nějaký záběr z ulice, kde byl vidět chlapík. Jenže ten chlapík své manželce řekl, že je v jiném městě na nějaké služební cestě či co, zatímco byl někde jinde, za milenkou. Obžaloba chtěla zaplatit škodu, obhajoba soudila, že to v rámci zpravodajství nemá nárok. Načež se ukázalo, že ten záběr už je pár dní starý, takže to není možné brát jako zpravodajství a televize prohrála. Zda to proběhlo přes nejrůznější odvolání a nabylo právní moci, už netuším, ale je vidět, jak jsou právní cestičky křivolaké.

Americké Youtube se schovává za DCMA Act, který stanoví, že pokud množství materiálů ukládaných komunitou překračuje kontrolovatelné množství a provozovatel serveru poskytuje součinnost majitelům obsahu a práv, je krytý proti žalobám za porušování autorských práv. Jak je to u práv osobnostních, nevím – pár soudů tu proběhlo ještě za éry samostatného Youtube, ale co jsem tak sledoval, skončily rychle mimosoudně, kdy Youtube video stáhlo a možná něco málo vyplatilo, aby dotyčný nedržkoval. Youtube se ale poučilo a pro jistotu nabízí majitelům obsahu program na odstraňování obsahu z Youtube. Proto taky na Youtube nenajdete seriál Gynekologie 2 přes četné pokusy různých dobrodruhů jej tam uploadovat – i na to máme oddělení, byť není zase tak moc přísné a například Ivánka zatím na Youtube necháváme.

Výsledek videofackování žáka: dotyčný se nezačal chovat slušně, průšvih z toho měl chudák kantor a noviny místo toho, aby psali o úpadku rodiny, píšou o úpadku vzdělávání. Policie si posvítí na chudáka kantora místo toho, aby předali podnět sociálce, co že to ten sígr student má za rodiče, že ho nevedou k poslušnosti.

Vše výše uvedené souvisí s praxí ověřeným poznatkem, že pracovat s komunitami je obtížné nejenom kvůli tomu, jak komunity fungují, ale i kvůli nejasné legislativě. U legislativy totiž musíme mít na paměti, že pokud bychom akceptovali určitý výklad, znevýhodňujeme české firmy oproti americkým. S rigidním výkladem českého práva by se určité služby internetu vůbec nedaly udělat, což americké firmy nezajímá, ale na ty české naše justice teoreticky dosáhne, když se jí zachce.

Vede to k řadě konsekvencí a paradoxů, z nichž můj postoj „aktivní resistence“ (viz třeba bohužel stále nerozjetý projekt OSIA) je tím nejméně paradoxním – jsem toho názoru, že je třeba nečekat a prosazovat schůdnou cestu i za jisté míry legislativního rizika. Není to tak dávno, co jsem roztleskal půlku sálu na nabité konferenci svým v podstatě vážně míněným prohlášením, že OSA je pro mne teroristická organizace, protože splňuje všechny parametry terorismu (Wikipedia říká: Terorismus je definován jako používání antihumánních metod a různých forem násilí proti civilním obyvatelům. Vedle individuálního terorismu existuje terorismus skupin, některé koordinují svoji činnost na mezinárodní úrovni (mezinárodní terorismus). Půlka sálu byli studenti a lidi obeznámení s internetem, druhá půlka sálu byli zástupci mediálních společností a státních úřadů. Kdo tleskal a kdo se kabonil, uhodnete sami.

A to už jsem se dostal jinam, než jsem chtěl. Vzpomínám si, že jsem slíbil napsat, co už teď nemám čas psát, takže zase někdy jindy.

Chcete pracovat s komunitami?

Na jednu věc si tu ale ještě prostor najdu: pokud vás zajímá práce s komunitami, marketing vůči komunitám a podobné věci, právě hledám člověka, který by toto ve Streamu měl na starost. Co je náplň práce? Nu, právě práce s komunitami. Práce je na HPP, lze ale asi i při škole (když se škola uskromní, že), očekává se znalost práce s vyhledávači, zájem o video, invenční přístup. Výměnou za to dostanete šéfa dlouhodobě hodnoceného jako nejpříšernějšího (=mne), adekvátně mizerný plat, notebook, příležitost urvat si vlastní stůl v podpalubí naší galéry, přezíravé zacházení, káva, čaj a minerálka zdarma. Osobně soudím, že je to spíše vhodné pro lidi se sitsfleischem (zadek olověný, leb ocelová, slovy klasika), k čemuž mi spíše připadají vhodné dámy, ale pány to nediskvalifikuje. Životopisy či dotazy posílejte mně, pokud nevíte jak, tak jste neprošli ani prvním kolem inteligenčních testů. Hm, jak to po sobě čtu, asi bych si měl pročíst příručku: Jak hledat a nalákat pracovníky.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

32 komentářů

 • Pěkný článek, jen jsem v něm tak nějak nenašel ty videofenomény 🙂 Nebo asi potom nechápu význam slova fenomén 🙂

  aneb – opravdu se vám vyplácí reklama na Noisebrothers v skliku?

 • Noisebrothers si opravdu zaslouzi pochvalu. Kazdopadne je ten manik dost drsnej. Ja bych se tech dedku sam snad bal, ono dostat 150 hulkama po hlave by znamelalo ze bych se asi neudrzel a pak bych sel za ublizeni na zdravi kdyz ne brucet tak aspon pred prestupkovou komisi.

 • Nevím tedy co je na NB zajímavého či vtipného, je to můj osobní názor, ale po shlédnutí ukázky v příspěvku ted už dobře vím, že další vidět nechci. Každopádně přeji mnoho úspěchů na lokálním trhu, hlavně abyste poskytovali kvalitní videa – ne takové plečky jako gynekologie, nebo NB.

 • Jsem jediný, komu u toho videa s NB nejde zvuk? Nejdřív tam hraje jen hudba a po pár vteřinách ani to ne… Nebo to tak má být a já něco nepochopil?

 • Nebyl to spíš Pavel Hacker z Advertures?
  Jinak moc pěkný článek, o fackovacích aférách jsem nevěděl.

 • Na Noise Brothers jsem se zkoušel dívat několikrát a vždycky jsem z toho měl ten samý pocit trapnosti. Když už se tam objeví nějaký pokus o srandu, tak je to vždycky šíleně nucený. Tohle může podle mě mít větší úspěch jedině se „stopou smíchu“…

  Ohledně fackování, ten kluk si sice koledoval, ale ten dědula se zachoval velmi neprofesionálně. Neposuzujte ho jako obyčejného člověka, kterému nějaký spratek kálí na hlavu, ale jako **pedagoga** – a podle stáří dokonce **zkušeného pedagoga**. Ten si něco podobného prostě dovolit nesmí!

 • pěkný článek, ale nějak jsem v něm nepostřehly ty videofenomény 🙂 nebo asi jinak chápu význam slova fenomén…:)

  jinak, ty placené reklamy na noisebrothers na skliku se vám opravdu vyplácí?

 • NB jsou nevtipni a nezabavni. Jejich videa jsou neuveritelna nuda. Chtel bych mit marigoldi oci – strasne sem se tesil, jak se zasmeju 😉

  TO LLook: pedagog studentovi nafackovat muze za predpokladu, ze prokaze, ze to bylo v zajmu vychovy onoho studenta (prectete si chartu OSN o ochrane ditete)

 • to LLook: A ten fracek s uhrama si zas nesmi dovolit vyskakovat si na dospelejsi, natoz pak na pedagoga. Proste nesmi!

 • to LLook: Je to OT jak cyp, ale děsně mě to zajímá: Jak se dědula, pedagog, dokonce zkušený pedagog, profesionál, … měl správně zachovat? Měl zavolat jeho tatínkovi, ať si ho přijde postavit do latě sám? Rozepiš se o tom na svém blogu, máš jednoho čtenáře jistého. Nejsem pedagog a myslím si, že být pedagogem dnes je pořádné peklo. Rádoby „studentům“ naprosto chybí respekt, děs.

 • Je jisté, že záleží na osobním vkusu. Ale stejně jako se spoustě zdejších diskutujících humor a styl Noisebrothers nelíbí, jsou i kvanta lidí, kterým se přesně tenhle styl a humor zamlouvá.
  I když si z toho může čtenář udělat i jiné závěry (tj. o obecné kvalitě obsahu na Steram.cz či YouTube), podle mého názoru jsou NoiseBrothers pro mne možná vůbec nejzajímavějším obsahem na Streamu. A jejich styl se mi líbí.

  Pokud jde ale o video fenomény našeho státu, svou zmínku by si zasloužili třeba i „magoři“ z Jackass Praha. To je ten slabý odvar z původního amerického Jackassu. V jejichž humoru a tvorbě videí se shlédla skupinka kamarádů někde z Černého Mostu v Praze. Nebo odkud jsou.
  Ti již delší dobu videa na Internet cpali. A nejsem si jisty, ale mám pocit, že je až na televizní obrazovky vytáhlo hudební Óčko.
  Sice tenhle typ humoru sebemrskačstvím nemusím zase já, ale úspěch u některých mladých to má a sledované to asi je.

 • Dokážu to sice pochopit, ale stejně si myslím, že ten učitel se zachoval ještě o něco hůř než ten žák. Žák základky je člověk, který nedobrovolně tráví nejlepší léta tím, že se učí něco naprosto nezajímavého, zatímco kantor je někdo, kdo si sám vybral práci právě s takovými žáky.

  Asi všichni tady si taky pamatujete ze svých školních let, že na některé učitele si mohl dovolit kdokoli cokoli a před jinými měl každý silný respekt (a ti navíc většinou uměli nejvíc naučit). Bylo to proto, že by někoho mlátili?

  Podle dostupných informací tohle byl kantor, který nikdy žádnou autoritou neoplýval. Takže mu chyběl snad nejzákladnější předpoklad pro to, aby pracoval se žáky ZŠ – schopnost zjednat si respekt. Jak se teda měl zachovat? Zvolit si povolání, na které stačí – například mohl učit na SŠ, tam už jsou žáci dobrovolně a lze je při nejhorším i vyloučit, tam by to měl snazší.

 • Ten učitel si to neměl dovolit, bez ohledu na chování žáka, tohle prostě nesmí a jako kantor to má dobře vědět. Můžete přitom argumentovat jak chcete, prostě nesmí. A to, že by mohl, by ještě neřešilo pokleslou úroveň žáků ZŠ.

 • NoiseBrothers jsou naprosto super!

 • Pro Misha: jistě, že vyplatí. Cena za přivedeného návštěvníka mi vychází na 30 haléřů (ne korun) a to je zadarmo … 🙂

 • No nekdy si rikam, zda se uz davno nemely do skol opet zavest telesne tresty.

  „Vis jak ti rikaji? ZDIMAC!“ 😎

 • O Noisebrothers jsme psali na našem webu začátkem března a to právě v souvislosti s jejich virálem na mobilní telefon Nokia:

  http://itbiz.cz/nokia-viralni-marketing

  Jejich odkaz se totiž objevil ve fóru Internetová reklama na Lide.cz a tam jsem ho také našel já.

  S oběma nadšenci jsem se sešel v kavárně a doporučil jim vyzkoušet také Stream.cz. Původně totiž neuvažovali o tom, že by tam začali působit.

  Koukám, že to nabralo rychlý spád – od jednoho článku u nás až ke článku na titulce v Lidovkách. Dost jim fandím, protože mají dobré nápady.

 • pro Patrick Zandl: Jeje, vypada to, ze tve studia religionistiky na tobe opravdu nechala nejake stopy. Cena privedeni ovecky na viru je jedna strana rovnice. Verim, ze cirkvim to staci. My co verime na mantru ekonomie se jeste divame na tu druhou stranu: zisk z privedeneho. Mozna proto nestavime kostely, ale hypermarkety. Pak zjistis, ze 30h je opravdu pakatel, ale sto nic umorilo inejen osla.

 • Ten fracek zaslouzil dostat pres drzku a rodice minimalne pokutu. Ten patri do klece v zoo a ne do skoly.

  Koukam ze by neskodila petice na podporu toho ucitele.

 • Pro Xtreme: pleteš si religionistiku a teologii 🙂 I když v danném případě je úvaha mylná obecně, takže je to fuk. Podvojné účetnictví je de-facto vynález benediktinů a cisteriáků, ono je potřeba vypočítat, zda má větší smysl poslat do kacířské země misii nebo křižáky takže neboj, že by teologové neuměli s nákladovými křivkami.

  U nás je to podobně. Vím, jaká je cena, za kterou se mi vyplatí přivést návštěvníka. A 30 haléřů je s rezervou pod ní …

 • teda fenomen je treba ujfalusi, jeho plagat u nas vysi i hospode. znaji tu federera, bema, kohla a mickeymause. pres internet tam maji napojenou sazku a fortunu, takze blby taky nejsou. az si tam aspon mlady na baru zacnou ukazovat na mobilech ty NB, pak jako bych rek ze oznaceni fenomen je v poradku – jinak je to co tady probiha ve spolupraci s lidovkama je jen mashash mas jejimz ucelem je prave vytvoreni toho fenomenu (kdyz uz mate NB pod signupem) 🙂 takze to je trochu ironicky stouchave nalady po ranu, coz ovsem neznamena ze vam nedrzim prsty :))

 • NB dávám 8 hvězdiček z deseti. Na video tohodle typu je to super.

 • noise brothers? tak to tu maju dost silnu podporu. ja som v tom nevidel ani obsah, ani formu, ani srandu. proste nic. aj by som im fandil. ale v com?

 • Noisebrothers nemajú chybu. Presne takéto pecky tu chýbali. Ich videá sú dokonalé.

 • Gynekologie II + Noise Brothers + spousta dalsich trapnejch videi bez napadu = stream.cz

  Jakkoliv jsem vahal u Gynekologie II co si o tom mam myslet, tak NB mi muj svetonazor vyjasnili.

  Az se me bude nekdo ptat, jestli neznam nejakou stranku, ktera by mu pomohla v osobnim rozvoji, tak uz vim kam ho poslat. Prece http://www.stream.cz .

  Jsem si totiz jisty, ze tolik trapnych videi na jednom miste asi jinde neuvidi a ta trapnost, ktera z nic kape, musi byt pro kohokoliv etalonem, ktery mu nad vsi pochybnost ukaze, ze ma na vic.

  Stranky pro zvedani osobniho sebevedomi, tot web 2.0, ktery ceskemu internetu chybel.

  Nyni uz mi vrta hlavou jen jedina otazka: Dokaze stream jeste prekonat sam sebe a predvest neco jeste „zabavnejsiho“ (v uvahu pripada napriklad soutez v prdeni), nez se vypravi tam, kde na nej ceka jeho starsi bratricek cinetik.cz ?

  Well Done! Patricku 😉

 • Prosim nesrovnavejte nas (noisebrothers) nikdo s gynekologii, jsem rad za vsechny komenty a jsem rad, ze vidim i plno negativnich, ale nejsme produktem streamu. Takze srovnani s gynekologii, ktera mi take prijde jako vrchol trapnosti se tu nehodi. Jinak chci jen podotknout, ze Vsichni co tu pisou na nase triko negativne, maj taky moznost vzit kameru a zkusit bavit lidi, neni prave proto stream.cz?

 • Pro Noiebrothers: no, možnost sice mají, ale to by to s kamerou museli umět a museli mít nápad. A jak vidno, to zřejmě lidem chybí… Netrápil bych se těmihle reakcemi, to je v česku typické, viz třeba Suczker 🙂

 • ted me vlastne napadlo, ze Cesko ma videofenomen uz peknych par let. Jsou jim prenosy z pavilonu goril nizninnych z prazske zoo 🙂

 • Spíš si přečti příručku Jak psát správně česky, šéfe Patricku :-(((

 • Pokud se kouknu na současnou průměrnou návštěvnost Stream.cz, tak mi nějak nesedí ty neskutečné náklady, které za ním stojí. Takže buď je špatně celá myšlenka, nebo internetová populace nechápe genialitu místních pořadů. Fakt je, že v té tuně balastu je dost velký problém najít něco zajímavého… Věci typu NB, Gynekologie, Majkl soukromé očko,… mám pocit, že by autoři těchto příšerností se měli realizovat v jiné sféře.

 • V jaky sfere se mam podle tebe Petre realizovat? Jen prosim znovu… Noisebrothers nejsou zadna vec, jmenuji se Janek a ten druhej tipek je Jindra, mame kameru a nejsme produktem streamu ani niceho podbneho, takze nas muzete srovnavat leda tak sami se sebou ne s Gynekologii! Ma za sebou svatak (neuceni) tak sorry…

 • stream.cz mam rad, tluchorovi, gynekologie II a nektere vase porady. V CR lespi pocin tohoto razeni neznam. Ale NB mi prijdou jako prehmat. Jdou presne v te linii prodeje a popularizace radoby anarchie riznute prazdnosti hvezd nebo spis nul jako napr. jsou VyVoleni. „Prodej“ niceho nadruhou. Cim vas presne tito veseli hosi zaujali? ja davam prst hodne dolu a vim proc to delam.. ti hosi zatim nepredvedli nic vic nez 90% amateru publikujich u vas plitky prujmy.