České Radiokomunikace spouštějí vlastní WiFi síť

Vlastní WiFi síť pro připojování koncových uživatelů dneska spustily České Radiokomunikace. V celkem 55 lokalitách nabízí ČRa pokrytí především pro rezidenční zákazníky, čemuž mají odpovídat i ceny kolem 500 Kč (dle délky předplacení) i způsob platby – služba je provozována jako předplacená.

Zákazníci si vyberou délku předplatného na 1, 3 nebo 6 měsíců. Od délky předplatného se bude odvíjet cena za připojení od 450 do 499 Kč vč. DPH měsíčně. Služba je poskytována zásadně bez omezení objemu stažených dat a s ochranou proti tzv. „stahovačům“. Jsem zvědavý, jak tahle ochrana proti stahovačům bude fungovat.

Zajímavé je, že ČRa síť označují jako nejlevnější profesionální WiFi sítě. Nejlevnější bych chápal, ale spolu s WiFi mi slovíčko profesionální moc nesedí. WiFi je služba negarantovaná, samotná tisková zpráva ČRa to uvádí pro jistotu několikrát, aby si někdo nemyslel, že je nějaká rychlost garantována. Garantovano je jen maximum tricet lidi na jednom AP s tím, že se dělí o půlmegovou linku, do budoucna se počítá se 2 Mb/s. ČRa tím asi chtěly říct, že jde o nejlevnější WiFi síť postavenou velkou a prachatou firmou, u níchž bychom ty ceny asi neočekávalo, protože jinak bych si troufl soudit, že i řada dalších stavitelů WiFi sítí je dost profi.

Tisková zpráva ČRa je zde. Seznam přípojných bodů je zde.

Do budoucna chtějí mít ČRa až 400 přípojných bodů. Škoda, že nějakou rezidenční službu nezkoušejí v pásmu 3,5 GHz, na které mají licenci a kde by se už dalo experimentovat s WiMaxem a ne tím korejským andělem.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

11 komentářů

 • Je to kapku mimo téma, ale nevíte jak to vypadá Týmobajlím "CDMA".Jestli už se staví atd???

 • Inu uvidíme. Snad se nerozumí ochranou proti stahovačům přerušení spojení po 30 minutách…

 • No, dival jsem se na Pardubice a jejich pokryti a podle toho, kam je nasmerovana antena je to spis brano jako nejaka sit pro "mobilni" firemni zakazniky, protoze antena je nasmerovana na stred mesta, nikoliv na nejvetsi rezidencni ctvrt Polabiny, byt to bod umisteni anteny dovoluje. Ale treba maji nejaka marketingova data, ktera jim veli udelat to takhle …

 • Mě zase jako Kladeňákovi přijde na hlavu postavený, že pokrývají nejzarušenější část Kladna (tj. Rozdělov), kde už leta nejsou volné kanály a střed města, přičemž oboje pokrývá několik místních wi-fi firem, takyfirem a minimálně jedno sdružení (konkrétně naše http://www.klfree.net ), přičemž někteří výše jmenovaní nabízejí lepší podmínky než Bluetone (nižší cena, žádná Fair Use Policy, a např. naše všesměry napájeny 5ti nebo 16ti Mbit/s konektivitou).

 • WiFi v podání ČRa? Resp. cokoliv v podání ČRa? Raději ruce dál. Ad marketingová data – myslíte, že v ČRa vůbec vědí, co to je marketing? Stačí se pokusit se na jejich stránkách najít aktuální infop k digitálnímu vysílání… Já osobně se téhle firmy bojím a služby bych od ní vzal jen v největší nouzi.

 • Nějak mě uniká smysl a revolučnost tohoto počinu. Kdyby obsahem tiskové zprávy byla síť WiMax, tak by to možná bylo zajímavé. Každý už dnes ví, že wifi má slabý dosah a je tak dobré pro pokrytí nějaké hospody, či hotelu. Taky by třeba tato síť byla dobrá pro mobilní připojení svých klientů na cestách. No ale už vidím, jak nějaký obchodník z Prahy jede v Brně kamsi doprkvančic na Yellow Hill na Barvičovu, aby si stáhnul maily… Mimochodem nevíte někdo kde je soupis tuzemských a zahraničních hotelů, které svým klientům poskytují v ceně připojení wifi? … snad od hoteliérů nechci nic tak extra a určitě by to přilákalo řadu hostů…

 • [6] pracuji na tom

 • [2]

  Omezení "stahovačů" asi chtějí jednoduše udělat pouhým zákazem (nepovolením :-)) příslušných portů, což jistě omezí určité SW klienty pro sdílení…

 • Patriku, ale preci jenom porizovaci cena OvisLink 1120 AP, nebo D-link 900 AP+ ci ASUS WL330PRO (doporucene CRa k teto slube) a cely koncept "WiFi Bluetone" je urceny pro residentni trh. Myslenka na WiMAX technologii je sice dobra, ale tuto technologii zatim residenti nezaplati.

  Trochu do mlyna k praktickemu pouziti WiMAX technologi u nas…InWay sice na Alvarionech uz WiMAX rozjelo, ale IMHO predbehlo dobu, zbytecne a jen chteji byt prvni. Navic standard WiMAXu prece jeste neni ani celosvetove schvalen nebo se pletu (na Wimax foru)? Snad bude v 3,5 GHz, ale muze byt klidne i v 5,4 GHz a tady to bude zanedlouho zajimavejsi a hlavne dostupnejsi s moznosti vetsi a rychle penetrace. Co bude delat potom InWay se svym (mozna nekompatibilnim) WiMAXem na Alvarionech? Ze by draze upgradovat? A pujde to vubec? A co na to nase slavne CTU a Jan Tleskac? 🙂

 • Také by mě zajímalo, jak chtějí řešit nedostatek kanálů, když dnes už pomalu v každé vesnici je jich nedostatek, o městech ani nemluvím ? Platí snad kdo dřív přijde, ten dřív mele – co když budou někoho rušit ?

 • Jakmile si tuto službu předplatíte na třeba 12 měsíců (platíte předem – už to je nesolidní), tak slušně vám to pojede jen první týden po zprovoznění. A protože je rychlost negarantovaná, sdílená nemůžete (předraženou)službu vypovědět (koupili jste si nezaručenou kvalitu). Navíc podle jejich podmínek nemůžete použít jiný SMTP server než ten jejich, který je často na blacklistech, takže vám často nebude fungovat pošta ….. Zkrátka oni nic neriskují dostanou zaplaceno předem, zákazník si kvůli fair-play nic nestáhne a po prohlídnutí pár zaflashovaných www stránek denně ho přesunou do skupiny nažádoucích ….