Česká republika má nejvíce ISP ze zemí EU

Podle statistiky Evropské unie (Eurostatu) má Česká republika nejvíce ISP ze všech členských států EU. Nikoliv v přepočtu na hlavu, ale v absolutních číslech. Podle této statistické ročenky jsme koncem roku 2003 měli 1815 ISP, zatímco Německo pouhých 800, Velká Británie ještě o stovku méně.

Čím to je, že porážíme o dvě koňské délky státy s desetinásobkem obyvatelstva? To je u nás tak lukrativní podnikatelské prostředí v oblasti připojování k internetu? Řekl bych, že nikoliv. Sám Eurostat zdůrazňuje, že v případě ČR toto číslo obsahuje počet držitelů licence pro připojování k internetu, tedy jednotlivých subjektů, které mají právo připojovat ostatní. Což znamená dvě věci:

1) bumážku na připojování k netu má dnes „pro jistotu“ každá druhá komunitní síť, protože se bojí, že jí na to někdo vlítne a bude ji popotahovat. Ergo jsme regulačně přebuzerovaní.

2) situace s připojením do netu je u nás tak zoufalá, že se lidem vyplatí združovat se do komunitních sítí, případně se připojovat přes one-man ISP jen kvůli tomu, aby se k nim internet dostal a bylo to za cenu únosnou pro soukromou kapsu. Což je věc, kterou jsem předpokládal, ale netušil jsem, že mi ji „oficiálně potvrdí EU“.

Co dodat. V poslední době jsem se pokoušel v Praze sehnat tři ADSL linky do lokalit, které nepovažuji za nějak extrémní, odlehlé. Třikrát jsem pohořel. A to počítám jen vlastní přímou zkušenost, ne lidi, o kterých vím, že by ADSL chtěli a taky to „nějak nejde“. ISP pro rezidenční trh je u nás opravdu nějak padlé na hlavu a Český Telecom to zatím přes všechny velkohubé kecy nevylepšil. Jen tu reklamu má slušně masivní.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

5 komentářů

  • Ja myslim, ze u nas je opravdu tak "lukrativni" prostredi v oblasti ISP. Osobne znam nekolik lidi, kteri tuto licenci maji (a ja tez). Vzhledem k neschopnosti velkych firem nabidnou obzvlaste ve venkovskych oblastech rozumne pripojeni to vypada, jak to vypada. U nas v okrese (Pelhrimov) zacinam videt to, ze co vesnice to ISP 🙂 Presneji receno co deset vesnic to ISP. Kdyz vylezete s antenou a notebookem na kopec tak nachytate 10 siti 5 ruznych poskytovatelu a co poksytovatel to klientela cca 100 lidi.

  • Po takovem clanku pobavi, kdyz se mistr Berdar expanduje na vychod a chce skupovat dalsi telekomy…. Me osobne to teda nebavi, ale naprosto neuveritelne s… 🙁 nevim co k tomu jineho rict. Nektere lidi by bylo asi treba pro vystrahu znovu na namesti verejne veset… :-((

  • [2] Ano, také jsem četl rozhovor, kde si Berdár pochvaluje, kolik že má peněz a že v České republice už je ani utratit nemůže. Jak je tedy potom možné, že mně ČTc ADSL prostě nezavede? Proč neinvestuje do své sítě? Proč Berdár nevysvětlí, jak to, že nejen na venkově, ale dokonce v Praze jsou linky, kde není ADSL? Proč se ho na to novináři neptají? Chlubí se, že zastavil pokles počtu telfonních linek. Já si zatím zastavení nevšiml, rok od roku je telefonů méně a při téhle péči se není co divit.

  • Njn…problem neni v mnozstvi ISP,ale spis v dostupnosti lastmile jine nezli skrze CTc.
    Kablem se to pro komunitni site dari stezka,2.4ka je povetsinou plna a na patere pomala… 5.8kou stejne pali kdekdo,jenze je to porad se strachem v zadech…tak kdyz mohli dat 250MHz extra s 1W v 5ce tak to tipli…porad kecy,prodotacni politika EU a dalsi sracky pro pozvednuti rozvoje internetu na venkove a obecne…a kdyz OPRAVDU neco muzou udelat tak HOVNO.Trebas Ronja je fajn,ale casove strasne narocna na stavbu a posleze i pripadnou udrzbu s na venkove mizernym dosahem a problematickym zamerovanim atd… .Tak sem se na tech 5GHz tesil a ono houbes…na nekom si tak schladit zahu…a Mlynar svine jedna pred cca 18mesici mel nejakou doskuzi na akademickem hnoji s Berdarem ci nekym podobnym a pro 5GHz stejne co vim nejak neloboval…at ho zavrou za tu jinou kauzu co mu ted bezi… .

  • to je furt dokola – mlynar a berdar jsou nejvetsi sracky ve state. (teda po kristalove cistem standovi grossovi) Hele da se nejak zjistit kdo ma a kolik akcii telecomu? Treba by potom byly nektery veci jasnejsi….